Zuhal İndirim

Bu ek vergiyi yeteri kadar doğru anladığımızı sanmıyorum. Her yerde farklı bir şey yazıyor, almak istediğim bir hoparlör var ve Türkiye'de stoklarda kalmamış. Bu vergi karışıklığı yüzünden rahatça sipariş veremiyorum ve bu konuda aşırı sinirliyim. Ya kardeşim, yerli üretimi olan şeylere getir, yerli stüdyo monitörü üreten var da ben mi bilmiyorum? Buyrun internette denk geldiğim bir vergi uzmanının yazısı: "Örneğin 100 liralık bir ürünü getirdiğinizde KDV'sinin (Katma Değer Vergisi) %18 olduğunu kabul edelim, 18 lira da KDV ödemeniz gerekmekteydi. Şimdi aynı ürünü getirdik diyelim, %30 gümrük vergisi geldiğinde ürün 130 TL olacak ve KDV bunun üzerinden hesaplanacaktır. Yani 130 liranın %18'i 23,40 TL KDV ödenecektir. Hem gümrük vergisi artıyor hem de KDV artıyor."

Ya kardeşim, yerli üretimi olan şeylere getir, yerli stüdyo monitörü üreten var da ben mi bilmiyorum?
Dünyada bilinen tüm ekonomiler yerli üretimi korumak için ve daha lüks kabul edilebilecek ithal ürünlere vergi koyarlar. Yerli üreticiye ek vergi koyacaksa hangi salak yerli üretici olsun.

%30 gümrük vergisi geldiğinde ürün 130 TL
Ürün 130 olmayacak, daha önce vergi kaç ise ... mesela 10% diyelim, ürün 110 olurken şimdi 113 olacak. Her ürün için farklı bu.
Vergi üzerinden vergi yani KDV'yi çifte ödüyor olmamız bizim vergi sisteminin garabeti.

Dünyada bilinen tüm ekonomiler yerli üretimi korumak için ve daha lüks kabul edilebilecek ithal ürünlere vergi koyarlar. Yerli üreticiye ek vergi koyacaksa hangi salak yerli üretici olsun.

Ürün 130 olmayacak, daha önce vergi kaç ise ... mesela 10% diyelim, ürün 110 olurken şimdi 113 olacak. Her ürün için farklı bu.
Vergi üzerinden vergi yani KDV'yi çifte ödüyor olmamız bizim vergi sisteminin garabeti.

Arkadaşın demek istediği, Türkiye'de yerli üretimi de olan ürünlerin yurtdışı alışverişine ek vergi konsun konacaksa.

@justaperfectday evet tesekkur ederim, onu demek istemiştim. Onu yazma sebebim verginin geldiği gün hükumetin yaptığı açıklama sebebiyle, "Yerli sanayiyi korumak".
İthal ikameci ve korumacı politikaların ne kadar etkili olduğu zaten tartışılır durumda iken, hali hazırda Türkiye'de hiç üretilmeyen bir ürün grubuna ek vergi gelmesi ve hatta şuan bırakın ürünün yerli üretimini, çoğunu yerli distribütöründe bile bulamadığımız için yurt dışında almaya mahkumum. Açıklamayı da buna göre yapması lazım, e haliyle bende basit bir ürünü fahiş fiyattan almak zorunda olunca her vatandaş gibi sinirleniyorum.
Vergi konusunda ise sizin dediginizi anlıyorum fakat bir vergi uzmanın direk yazdığını kopyaladım. Kendi fikrim veya doğru olduğunu iddia etmiyorum.

Vergi politikası iyice çığrından çıktı zaten. Benim kazancım fazlasıyla vergilendiriliyor. O kazancimla satin aldığım herşeye vergi ödüyorum. Satın aldığım bazı şeylerin vergisinin vergisini ödüyorum. Küçük basit ve buralarda pek bulamayacağım, bulsam da fahiş fiyatı olan ürünleri alırdım aliexpressten (orta sınıf tüketicinin en büyük neşesinden, heyecanından biriydi) ptt haracı ve vergi eklediler. Kazancımdan para kalabiliyorsa yatırım yapayım desem TL faizi şaka gibi, ekonomi gerçekleri ile ilgisiz. Döviz alayım desem ona da fahiş vergi eklediler. Yani elimize geçen paranın çoğu vergiye gidiyor bu ülkede.

Devletin vergi mantığı makul ve hakkaniyetli olmaktan çok uzak olarak, günü kurtarmak, bütçe oluşturmak için. Tüketicinin üzerine yüklenmek en kolay çözüm.

Vergi politikası iyice çığrından çıktı zaten. Benim kazancım fazlasıyla vergilendiriliyor. O kazancimla satin aldığım herşeye vergi ödüyorum. Satın aldığım bazı şeylerin vergisinin vergisini ödüyorum. Küçük basit ve buralarda pek bulamayacağım, bulsam da fahiş fiyatı olan ürünleri alırdım aliexpressten (orta sınıf tüketicinin en büyük neşesinden, heyecanından biriydi) ptt haracı ve vergi eklediler. Kazancımdan para kalabiliyorsa yatırım yapayım desem TL faizi şaka gibi, ekonomi gerçekleri ile ilgisiz. Döviz alayım desem ona da fahiş vergi eklediler. Yani elimize geçen paranın çoğu vergiye gidiyor bu ülkede.

Devletin vergi mantığı makul ve hakkaniyetli olmaktan çok uzak olarak, günü kurtarmak, bütçe oluşturmak için. Tüketicinin üzerine yüklenmek en kolay çözüm.
Zaten Türkiye'de vergi sistemi oldukça akıl dışı. Gelir vergisine gelen en son zammın aslında adaletli olması beklenirken hatta tüm gelir vergisinin adaletli olması beklenirken, durum hiç de öyle olmuyor. Ücretli bir çalışanın gelir vergisinden herhangi bir gider yazması mümkün değilken, kazandığı paradan küçük istisnalar hariç gelir vergisinin tamamını öderken, ticaret erbapları bu konuda oldukça esnek davranma hakkına sahip. Şu bir gerçek, ülkede en çok para kazanan kesimin ücretli kesim olmadığı barizken, gelir vergisinde en çok payı olanlar ücretlilerdir. Ayrıca gene ücretliler hariç diğer gelir gruplarının dolaylı vergilerden bir şekilde kaçınma şansı varken ücretlilerde gene bu mümkün değil. Yani anlayacağınız, hazineyi ücretliler dolduruyor. Ülkemizde dolaylı vergilerin en büyük gelir kalemi olduğu gibi konulara hiç girmiyorum bile.

Ben bu dolar fırlayıp da ek gümrük vergileri gelmeden Marshall DSL20CR düşünüyordum var ya. Daha 1 sene olmadı yani. Ama evde sıkıntı yaratacağını düşündüğüm için vazgeçtim.

Ketamin'in Zuhal Müzik konusundaki hassasiyetini kesinlikle anlayabiliyorum. Gitarıyla ilgili yaşadığı olumsuzluğun üzerine iletişim konusundaki tavırlar tuzla biber olmuş. Kesinlikle haklı. Herkesin ortak düşüncesi Zuhal Müzik'in fiyatlarının beklenenden yukarıda oluşu. Şirketleri hakkında bunca yorum yapılan bir başlığa bir yetkilinin gelip aydınlatıcı açıklamalar yapmaması bence bir hata. Sosyal medyada oldukça aktifler. Yani böyle bir departmanları ve en az 1-2 çalışanları olması gerekiyor. Gelin bizi aydınlatın. Sonuçta buradaki her bir üye sizin hali hazırda müşteriniz veya potansiyel müşteriniz. Kendinizi kanıtlamaktan, aklamaya çalışmaktan bahsetmiyorum. Zaten sizi çamurlamıyoruz hatta ben kişisel olarak İzmir çalışanlarınıza bayılıyorum, gerçekten seviyorum ve iyi bir müşterinizim. Bizleri aydınlatıp, rahatlatabilirsiniz.

@justaperfectday evet tesekkur ederim, onu demek istemiştim. Onu yazma sebebim verginin geldiği gün hükumetin yaptığı açıklama sebebiyle, "Yerli sanayiyi korumak".

Sevgili arkadaşlar ; "yerli sanayiyi korumak" şeklindeki cümle sadece kamuoyundaki algı yönetimine yönelik olarak kurulmuş bir cümle. Esasında gerçekler tamamen farklı.

Şu anda ülke döviz rezervleri olarak çok zor vaziyette. (1-2 hafta önce Katar'la gerçekleştirilen swap antlaşması boşa yapılmadı. Bu antlaşma ile an itibariyle görüntü kurtarılmaya çalışıldı. ) Bu zor durumun farkında olan ekonomi yönetimi de ; ne yapıp edip ülkedeki döviz talebinin ve ithalatın en azından kısa vadede önünü kesmeye çalışıyor. Bu nedenle 5000 civarındaki mal kalemine son bir ayda ilave vergiler getirildi. Amaç belli : İthalatın mümkün olduğunca önünü kesmek. Mesele bu kadar basit.

Tartışmalarda boşuna efor kaybetmeden , konuya büyük ölçüde bu açıdan bakmanızı tavsiye ederim.

Sevgili arkadaşlar ; "yerli sanayiyi korumak" şeklindeki cümle sadece kamuoyundaki algı yönetimine yönelik olarak kurulmuş bir cümle. Esasında gerçekler tamamen farklı.

Şu anda ülke döviz rezervleri olarak çok zor vaziyette. (1-2 hafta önce Katar'la gerçekleştirilen swap antlaşması boşa yapılmadı. Bu antlaşma ile an itibariyle görüntü kurtarılmaya çalışıldı. ) Bu zor durumun farkında olan ekonomi yönetimi de ; ne yapıp edip ülkedeki döviz talebinin ve ithalatın en azından kısa vadede önünü kesmeye çalışıyor. Bu nedenle 5000 civarındaki mal kalemine son bir ayda ilave vergiler getirildi. Amaç belli : İthalatın mümkün olduğunca önünü kesmek. Mesele bu kadar basit.

Tartışmalarda boşuna efor kaybetmeden , konuya büyük ölçüde bu açıdan bakmanızı tavsiye ederim.
İşte gitar, amfi, pedal vs almak isteyenlerin de bu konuda cebi yanıyor. (Firmaların koyduğu fiyat tek etken değil yani). Bu ülkede piyasada plağını tişörtünü vs göremediğimiz solo albüm yapan sanatçıların ve grupların bu ürünlerini de sipariş edince 65-70 lira gümrük vergisi geliyor. İki kere 18tl gelmişti, neyse dedim. Bir keresinde pttyi aramam gerekti. Gümrüğü de sormuştum. Neymiş Mayıs 2019dan itibaren gelen gönderiler istisnasız gümrüğe tabiymiş. Bari ticari amaçlı olmayan 3-5 desilik paketlerden almayın. Allah doyursun gözlerini. Biz sanki bayılıyoruz burada cd'si, plağı vs bulunan sanatçıların yayınlarını dışarıdan almaya

Son düzenleme:
Valla Zuhal'de Reverend'ler indirime girmiş ve mantıklı paralar olmuş yurtdışıyla karşılaştırınca (TL'nin durumundan kaynaklı mantıksızlık bir kenara). Ben severim ve daha fazla gitar almamaya ahdım olmasa alabilirdim ama işte... Özellikle şu Railhammer manyetikli modelleri merak ediyorum.

ve

Genesis serisinden Japon.

Varsa ve ilgileniyorsanız, fena bir gitar değil bu.

Köprüye bir Duncan PATB-3 veya Custom Custom ve sapa da A2P... çok sağlam olur.

Ellerinde var mı bilmiyorum. Kol bacak sevdam olsa, direkt bakacağım bir alet.

B

ve

Genesis serisinden Japon.

Varsa ve ilgileniyorsanız, fena bir gitar değil bu.

Köprüye bir Duncan PATB-3 veya Custom Custom ve sapa da A2P... çok sağlam olur.

Ellerinde var mı bilmiyorum. Kol bacak sevdam olsa, direkt bakacağım bir alet.

B
Bunlar yine kaldı valla (Zuhal stoğu), en azından siyah. Mavisi tükendi gibi. Rg655m-cbm de tükendi etiketi vardı ama Ankara'da görünüyordu en son baktığım 🤦‍♂️😌 bugün de son gün. Artık kısmet Kasım'a. İş değiştiriyorum çünkü.

[/QUOTE]

Bir tercüman olarak gözlerim doldu. Bunun açıklaması eşşeği saldım çayıra heralde. Adamlar oturmuş gitar için yeni terminoloji oluşturmuş. Linkten bir kaçını paylaşayım.
Hazırsanız başlıyoruz:

Bu premium rock ve metal gitaristler için engebeli, dengeli ve temassız bir bas RG kaplı gövde ile başlar.
Üstün kırılganlık için Prestige RG655 hızlı bir Super Wizard HP boynundan ve 24 jumbo kıvrılmış gül ağacından yapılmıştır.
Ellerinizi muhteşem IBANEZ Prestige RG655 üzerine koyun ve riplemeye hazır olun!

Hazırsınız herhalde şimdi özellikler :

Boyun Pikap DiMarzio® Air Norton ™
Merkezi Alıcı DiMarzio® True Velvet ™
Köprü Alışveriş DiMarzio® The Tone Zone

Donanım Boyama Cosmo Siyah ?

Prestij Kenetleme Kenar Tedavisi Jumbo perdeleri ??

Böyle bir pazarlama da her ülkede olmaz bunuda gözden çıkarmayalım.

Markalar her ülke için yerel dilde tanıtım metni verir normalde, olmadığı durumlarda ise bir tercüman ya da hiç olmadı bir tanıdıktan yardım istemek ayıp değil. Bu metinler beni gitardan da firmadan da soğutuyor valla....

Markalar her ülke için yerel dilde tanıtım metni verir normalde, olmadığı durumlarda ise bir tercüman ya da hiç olmadı bir tanıdıktan yardım istemek ayıp değil. Bu metinler beni gitardan da firmadan da soğutuyor valla....
Ee versin o zaman 😄 manuallerde Türkçe'ye de yer versin. Aslında nasıl belli başlı birçok teknoloji markasının Türkiye'de temsilciliği varsa bu sektörün markalarının da olmalı. Ibanez, Jackson, Gibson, Marshall, Cort, Fender vs. Olmalı yani... Roland var herhalde

Son düzenleme:
Geri