Zuhal İndirim

1 ürün 4 farklı fiyat. Hangi fiyat doğru ?

Sevgili Amon kardeşim; illa ki ben bu firmaları sevmiyorum ve kötüleyeceğim diyorsun. Sevip sevmemek tabi ki sana kalmış durumdur. Tabi ki istediğin ve gönlünün rahat olduğu yerden alışveriş yapman da senin en doğal hakkındır. Ama burada yaratmaya çalıştığın durum ile şuraya varmaya çalışıyorsun sanırım. Bu firmalardan yıllardır, binlerce kişi alışveriş yapmıştır. Hadi uzak geçmişi bırakalım, son 10 sene içerisinde herhangi birinin yaptığı herhangi bir kampanyadan ürün almıştır. Bu kadar alışveriş yapan insan hiçbirşey bilmiyor ve anlamıyor (ürünün sıfır veya ikinci el olup olmadığını, yada başka bir ürün gösterilip onun yerine başka bir ürün gönderiliyor) ve bu yüzden bu firmaların hepsi insanları kazıklıyor diyorsun. Ama sen bu durumdan çok çok iyi anladığın için ben bu durumu inanmam, bu firmaların hepsi kötü diyorsun. Fakat, burada seninde birşeyi bilmediğini görüyorum ve burada sana tavsiyem bazı şeyleri bilmeden veya tam olarak içeriğini öğrenmeden, insanların emeğine-ticari ahlakına-çalışanlarının ekmek kapısına dil uzatmaman olacaktır. Bu bahsettiğin firmaların çoğu en aşağı 10 kişiden - 200 kişiye kadar istihdam eden firmalar var. Senin bilgisizliğinle bu firmalarda çalışanların veya firmaların emeğine laf atmak ve onları olmadığı şekilde göstermek sence doğru bir davranış mıdır? Bilgisizliğim nerede diyorsan da; serbest piyasa koşulları konusunda tamamen yanlış bilgilendirilmişsin veya tamamen yanlış düşünüyorsun. Bu sorduğun tarzda bir durum sadece müzik aletleri için geçerli bir durum değildir. Sana bunun gibi milyonlarca ürün gösterebilirim. Buraya yorum yazarken kullandığın bilgisayarın SSD belleği, bir arabanın stop lambası, bir LED TV veya bütün bunları bırak bir kutu kolanın bakkaldaki fiyatı ile büyük zincir marketlerdeki fiyatı aynı mı ? Bana bunu cevaplayabilir misin öncelikle? Bunu gidip cola firmasına yazıyor musun? Bakkalcı amca beni kazıklıyor, X marka market 0,25 kuruş daha ucuza satıyor diye ?
Bir distribütör firma, bir ürünün satış fiyatına karışamaz ve onu satacak herhangi bir yere yaptırım yapamaz. Sadece satacağı fiyatı tavsiye eder. Şimdi senin sorunun cevabı ise şöyle; bu tarzda satış siteleri (özellikle sadece online satış yapanlar) bir ürünü satabilmek adına ve özellikle o ürünün bağlı oluğu piyasadan müşteriyi alarak satış yapabilmek adına, tavsiye edilen satış fiyatlarının veya distribütörün fiyatlarının altına satmaya çalışırlar. Bu durum sırf senin gibi kardeşlerimize o sitenin adını aklına kazıman için yapılmış ve sektörün en tanınmış firması olan X firmadan bile daha ucuza satıyorlar, dur ben oradan alayım diyebilmen içindir. Burada kimi zaman ürünü aldıkları fiyatın altına bile sattıkları olur. Peki bu zarar ne olacak, niye böyle satıyorlar dersen de bu aradaki zararı veya düşük kar marjı ise onların genel reklam giderinden karşılanan bir durumdur. Kısacası; hepsişurada-trendmol veya m11 gibi sitelerin yıllık reklam harcamaları veya bütçeleri, bunların alt açılımlarında kategorilere dağılım olduğunda ne kadar olabileceğini Tahmin edebiliyor musun biliyor musun? Yani bu siteler, linkini göstermiş olduğun çok popüler bir üründe, sırf distribütöründen daha ucuz gözüktüğü için zaten milyonlarca lira harcayarak yapacağı reklamı yapmış oluyor. O ürünü satıştaki kaybettiği kar marjını veya zararını hesapladığında, yapacağı reklam harcamasından daha ucuza geliyor. Umarım anlaşılabilmiştir. Bu konuda bilgilerine birşeyler katabildiysem ne mutlu bana ;)

Amon,

Belli ki epey dolusun firmalara. Spesifik bir tecrübe mi yaşadın? Paylaşmak istersin belki.

Bu dediğin mağazalardan uzun yıllardır alışveriş yapıyorum, luzumlu luzumsuz, evi düğün evine çevirecek kadar alet edevat aldım. Beni derinden etkileyecek birşey yaşamadım, ya da denk gelmedi diyelim.

Senin elle tutulur tecrüben nedir?

Amon,

Belli ki epey dolusun firmalara. Spesifik bir tecrübe mi yaşadın? Paylaşmak istersin belki.

Bu dediğin mağazalardan uzun yıllardır alışveriş yapıyorum, luzumlu luzumsuz, evi düğün evine çevirecek kadar alet edevat aldım. Beni derinden etkileyecek birşey yaşamadım, ya da denk gelmedi diyelim.

Senin elle tutulur tecrüben nedir?
Tecrubesi yok hocam. Daha iki - uc ay önce foruma üye olan, iki yıllık başlangıç düzeyinde, Cangoz'den aldigi ucuz bir gitarve marshall mg15 sahibi (satmaya calisiyor bu aralar), iki ay önce dore'den ikinci gitarini alan ve bir de mydukkan'dan distortion pedal alan, tum gitar ve magaza tecrubesi bunlardan ibaret hararetli arkadaşımız. Foruma hızlı giriş yaptı, saga sola epey tavsiye veriyor ama bunlar reel tecrube filan degil, duyup okuduklarindan derleme. Hayırlısı bakalım.

Benimde elle tutulur bir durumum yok. Olmadı. firmalara karşı bir kastımda yok. zerrede umurumda değil işin açıkçası.

ha siz bir tüketici olarak sorgulama reflekslerinizi yitirmişseniz yada bunu bir suç yada ayıp gibi bir hissiyat olarak görüyorsanızda buda tamamen yine sizin sorununuz.
Tabi bu bide insani yapı meselesi. Bir firmanın fiyat ve çalışma politakasını sorgulamak için mutlaka o firma ile sorun mu yaşanmalı. Anladığım kadarı ile size göre evet mutlaka sorun yaşacak ki insan eleştirsin v.s.

Ne zaman ki farklı fikir ve düşüncelerin düşmanca bir tavır olmadığını öğreneceksiniz işte o zaman oturur konuşuruz.

Sektörün içinden birisi gelmiş ve ne yazıktır ki sektörün durumunu anlatarak tüketiciye haklısın demek yerine bir şekilde sektörünü temize çıkarmaya çalışmış.
Dememiş ki tüketiciye biz gerekli ve yeterli hizmeti sunamıyoruz ben bu durumu iş verenime ileteyim.

Tüketici yurtdışına yönelmiş ise ve tüketici her türlü maddi riski göze almış ise ve yine tüketici her türlü taşımada oluşacak veya cihazın sorunlu çıkma riskini göze almış ise bence bu sektörün satıcılığını üstlenmiş her kim ise kendini sorgulamasının zamanı gelmiştir.

Açık açık yazamaktanda çekinmem ben.
Cangöz denen satıcı sorsan adamlar ESP Türkiye distribütörü ama hangi modeli sorsan yok. Niye diyorsun. Getirmiyoruz artan maliyetlerden diyor.
Do Re adamlar yapışmış Gibson'a başka da birşey yok. Ne sorsan şuan yok gelecek şuan yok gelecek. Dolar çok arttı bekliyoruz v.s.
Zuhal'i anlatmaya gerek yok bu piyasanın aklınca kurnaz tikisi bir işletme.

Peki o artan maliyetler bir sana mı artıyor. Hayır. Tüketici yurtdışından alışveriş yaparken zaten bunun farkında olarak yapıyor alışverişini.
Simdi su yazıyı okuyan sanir ki arkadaş Cangoz'den, Dore'den, Zuhal'den çıkmayan, onlarca alışveriş yapmış, Yillarin alışveriş tecrubesi olan gitaristi. Cidden bu rahatlığı nereden buluyorsunuz merak ediyorum? Klavye başında oturup forumun no-name kahramanı olma heyecanı mi bu? Sonra da bunu yapistirinca buraya:
Benimde elle tutulur bir durumum yok. Olmadı. firmalara karşı bir kastımda yok. zerrede umurumda değil işin açıkçası.

ha siz bir tüketici olarak sorgulama reflekslerinizi yitirmişseniz yada bunu bir suç yada ayıp gibi bir hissiyat olarak görüyorsanızda buda tamamen yine sizin sorununuz.
Tabi bu bide insani yapı meselesi. Bir firmanın fiyat ve çalışma politakasını sorgulamak için mutlaka o firma ile sorun mu yaşanmalı. Anladığım kadarı ile size göre evet mutlaka sorun yaşacak ki insan eleştirsin v.s.

Ne zaman ki farklı fikir ve düşüncelerin düşmanca bir tavır olmadığını öğreneceksiniz işte o zaman oturur konuşuruz.
Ne deneyimin var ki seni ciddiye alıp seninle oturup konuşalım acaba? Ne konuşacağız? Hangi hikayeni anlatacaksin? Böyle ciddi ciddi cümleler kurmak için çok daha tecrube sahibi ol once de ondan sonra konuşuruz, sen dinlersin.

Yukarıda sektörün içinden arkadaş gayet açıklayıcı ve güzel yazmış anlatmış herseyi (paragraf isteriz!). Burada onyillardir onbinlerce lirasını ekipmana döken, bu mağazalardan defalarca alışveriş yapmış bircok insan var. Sen daha vitaminken biz asil kazığı Tunel'deki Cankaya'daki mağazalarda yiyorduk. Simdi ister mağazadan alırsın, ister bilmem nere ülkesinden. Tum dünya fiyatları gözümüzün önünde. O yüzden sen bence bırak bu piyasa duayeni hallerini, cunku forum ortamına katkıda ziyade provokatif ufurmelerden başka birsey olmuyor.

Bende 2 satır yazayım budan 1,5-2 ay öncesine dore internet magazasindan elektro gitar aldım gibson les paul tribute .begendim model satin honeyburst modeli telefonla aradım stoklarında olup olmadığını sordum var dediler ve alım yaptım. 1 gün sonra müşteri temsilcisi aradı ellerinde olmadığını satin iced tea modeli ile değiştirdim. kaldı ki benim netten seçmiş olduğum modelde inlayler yamuk olan moadelken bana gelen nokta inlay modeli oldu. hadi bu inlay meselesine takılmıyorum oda bir tarafa.kutusu farklı bir model ait içindeki ürün aldığım ürün.paket açtım belli magazada asılmış kullanılmış, arka tarafında hafif ezilmeler var uğraşmamak adına her neyse dedim neden derseniz 15 günde aldığım ürün geldi. birde iade değişim falan baş ağrısı uğraşmamak için. birde bursa gibi bir yere 15 günde kargo ancak. sonra ben dore internet üzerinden ürün içeriğini gibson kendi sitesiyle karşılaştırdım dore kopyala yapıştırı bile dogru düzgün yapamamış. aradım müşteri temsilcisini sizden böyle bir ürün almıştım sizin sitenizde manyetikler bu yazıyor gibsonun sitesinde bu hangisi dogru diye, verdigi cevap üretici firma bilgileri dogrudur. sonra içime kurt düştü birde paket içeriği neymiş videolara baktım.benim paketten askı ve switch treeble rhytem kapağı eksik. dore ile ilk ve son alış verişim kürdan almam şu saatten sonra.

Bende 2 satır yazayım budan 1,5-2 ay öncesine dore internet magazasindan elektro gitar aldım gibson les paul tribute .begendim model satin honeyburst modeli telefonla aradım stoklarında olup olmadığını sordum var dediler ve alım yaptım. 1 gün sonra müşteri temsilcisi aradı ellerinde olmadığını satin iced tea modeli ile değiştirdim. kaldı ki benim netten seçmiş olduğum modelde inlayler yamuk olan moadelken bana gelen nokta inlay modeli oldu. hadi bu inlay meselesine takılmıyorum oda bir tarafa.kutusu farklı bir model ait içindeki ürün aldığım ürün.paket açtım belli magazada asılmış kullanılmış, arka tarafında hafif ezilmeler var uğraşmamak adına her neyse dedim neden derseniz 15 günde aldığım ürün geldi. birde iade değişim falan baş ağrısı uğraşmamak için. birde bursa gibi bir yere 15 günde kargo ancak. sonra ben dore internet üzerinden ürün içeriğini gibson kendi sitesiyle karşılaştırdım dore kopyala yapıştırı bile dogru düzgün yapamamış. aradım müşteri temsilcisini sizden böyle bir ürün almıştım sizin sitenizde manyetikler bu yazıyor gibsonun sitesinde bu hangisi dogru diye, verdigi cevap üretici firma bilgileri dogrudur. sonra içime kurt düştü birde paket içeriği neymiş videolara baktım.benim paketten askı ve switch treeble rhytem kapağı eksik. dore ile ilk ve son alış verişim kürdan almam şu saatten sonra.
Dostum size ve bu postu okuyan diğerlerine rehber olmak adına yazıyorum.

Dore ve Zuhal'in internet alışveriş siteleri halen çok yetersiz. Cogu gitarin detay bilgisi yazmıyor. Ustelik Gibson gibi hem pahali hem de yıldan yıla ozelliklerinde değişkenlik gosteren gitarlarin ne model yılı yaziyor ne de başka bir seyi. Bu nedenle sadece stok bilgisi almakla yetinmeyip, gitarin seri no'su, fotoğrafları, durumu hakkında detaylı bilgi almanız lazım uzaktan alışveriş yapıyorsanız. Haliyle iş tüketici olarak sizin arastirmaniza kalıyor ne yazık ki. Üşenmeden arayın, sorun, hardcase/softcase içeriğine kadar sorun. Mutlaka model yılını öğrenin ve tam olarak hangi gitar size gelecek emin olun. Mağazanın müşteri hizmetleri numarasını degil, hangi magazanin stogundaysa oradaki temsilci ile görüşün. Gitari eline alsin, baksin, incelesin ve size gerekli bilgi ve fotoları yollasın.

Bunlari yapmasanız dahi gitar elinize ulaştığında iade hakkınız var. Üşenmeyin, iade edin veya mağazayı arayıp bunlar bunlar eksik veya yanlış, nasil düzeltebiliriz diye sorun. Hala bu firmalar internet alışverişi sitelerinde eski usul esnaf kafasindalar.

Güzel bir yönlendirme ama hocam sweetwater, thomann ve bilimum yabancı siteleri gördükten sonra daha ARAMA ve FİLTRE bile yapılamayan Dore ve Zuhal sitelerini görünce de insan diyor ki, ben öyle esnaf kafasının taaa.... mağazaya gittiğim her sefer söylüyorum, gülyüzümüzü sevdiğinizden bizi getirtmek için herhalde b*k gibi site yapıyorsunuz ki güvenmeyip buraya gelelim diye. Cevaplar genelde ebek gübek... neyse bir şekilde Türk insanı, Türk tüketicisi olarak alıştık, tırmalaya tırmalaya başkalarının en doğal hakkı olan şeyleri cihad eder gibi sökerek almaya uğraşıyoruz.
Diğerleri de farklı değil... Cangöz'de marka bazında filtre ve fiyat sıralaması yapmak mümkün değil mesela...

Mesela marshall dsl 5cr:

Sweetwater en küçük detayına kadar koymuş, hatta yeni başlayanlara silkelenmesinler diye bir de rehber koymuş. Gitarda daha da karışık online alışveriş. Açıklama koymamak yasal bir önlem de olabilir, yani açıklama yapmamak yapmaktan yasal olarak daha avantajlı online mağazalar açısından. Hatta haksız durumda haklı bile çıkabilirler.

Garage Sale indirimiyle Nisan indirimini birbirine karıştırmayın. Garage Sale'de çok iyi elektro gitarlar indirimdeydi, aldım beğenfim, öneririm.
Nisan indiriminde ise çok seçenek yok.

Sadece sıfır olan ürünleri geçtim, outlet ürünü olarak satılan ve kutusu açılmış ürünlerin bile, sadece tek bir fotoğrafı var ve açıklamada ne gitarın özelliği ne de neden outlette olduğuna dair net bir açıklama var. Hani sıfır ürünü açıp çekmiyorsun OK, e bari teşhirdekini ya da açtığını çek mübarek.

Maalesef, hizmet kalitesi konusunda yetersiz online mağazalarımız. Sahibinden üzerindeki ilanlarda bile daha fazla bilgi var. Sayfaları boş bırakma zihniyeti "bilenler bilir" zihniyetinden bence daha kötü.

Fiziksel mağazalar hizmet konusunda daha iyi. Yardımcı olmaya çalışıyorlar. Ekipman denerken, "o hareketi yanlış yapıyorsun kardeşimmm" diyen yarı amatör body builder tarzında yaklaşanlar da var maalesef.

Güzel bir yönlendirme ama hocam sweetwater, thomann ve bilimum yabancı siteleri gördükten sonra daha ARAMA ve FİLTRE bile yapılamayan Dore ve Zuhal sitelerini görünce de insan diyor ki, ben öyle esnaf kafasının taaa.... mağazaya gittiğim her sefer söylüyorum, gülyüzümüzü sevdiğinizden bizi getirtmek için herhalde b*k gibi site yapıyorsunuz ki güvenmeyip buraya gelelim diye. Cevaplar genelde ebek gübek... neyse bir şekilde Türk insanı, Türk tüketicisi olarak alıştık, tırmalaya tırmalaya başkalarının en doğal hakkı olan şeyleri cihad eder gibi sökerek almaya uğraşıyoruz.
Diğerleri de farklı değil... Cangöz'de marka bazında filtre ve fiyat sıralaması yapmak mümkün değil mesela...
Thomann'ın sitesi de çok kötü bence. Filtreleme özellikleri çok kısıtlı: marka, fiyat, puan ve "design" olarak sadece. Örneğin X marka sabit köprülü gitarları filtrelemek mümkün değil. Sweetwater epey iyi bu konuda.

Mesela marshall dsl 5cr:

Sweetwater en küçük detayına kadar koymuş, hatta yeni başlayanlara silkelenmesinler diye bir de rehber koymuş. Gitarda daha da karışık online alışveriş. Açıklama koymamak yasal bir önlem de olabilir, yani açıklama yapmamak yapmaktan yasal olarak daha avantajlı online mağazalar açısından. Hatta haksız durumda haklı bile çıkabilirler.
aslında açıklama falan değil, üreticinin açıklaması ve kullanma klavuzu sweetwater veya benzeri sitenin değil. Adamlar sadece üreticiden kopyalayıp kendi sitelerine yapıştırıyorlar. Bizde ise zuhal kopyala yapıştıra üşeniyor, dore ise kopyala yapıştır yapmaktan aciz yanlış kopyala yapıştır yapıyorlar. Kısaca komedi dönüyor :))

Sadece sıfır olan ürünleri geçtim, outlet ürünü olarak satılan ve kutusu açılmış ürünlerin bile, sadece tek bir fotoğrafı var ve açıklamada ne gitarın özelliği ne de neden outlette olduğuna dair net bir açıklama var. Hani sıfır ürünü açıp çekmiyorsun OK, e bari teşhirdekini ya da açtığını çek mübarek.

Maalesef, hizmet kalitesi konusunda yetersiz online mağazalarımız. Sahibinden üzerindeki ilanlarda bile daha fazla bilgi var. Sayfaları boş bırakma zihniyeti "bilenler bilir" zihniyetinden bence daha kötü.

Fiziksel mağazalar hizmet konusunda daha iyi. Yardımcı olmaya çalışıyorlar. Ekipman denerken, "o hareketi yanlış yapıyorsun kardeşimmm" diyen yarı amatör body builder tarzında yaklaşanlar da var maalesef.
Birkac yil once garage sale indiriminden semi-hollow gitar aldım. Gitar teshir ürünü değildi ve İstanbul magazasindaki arkadas bircok fotografla gitarin kutusunu açarak, çeşitli acilardan istediğim fotoları çekerek ve sorularıma tek tek cevap yazarak gitari tekrar kutusunu koyup kargoladi bana. Bu arada gitarin sitedeki fotosu birkac yil öncesinin üretim spec'lerindeki fotosuydu ancak gitarin kendisi son üretim serisine ait yeni gitardi. Yıllardır degistiremediler bu zihniyeti.

Sweetwater, Thomann vs. çok geçerli karşılaştırmalar değil bence. Bunlar ne bileyim 230 bin küsür grosstonluk kargo gemisiyken bizim yereller 5 metrelik lüfer kayığı olur belki.

Ben de iki kuruşluk tavsiye vereyim madem. Bizim firmaların ideal olmak bir yana baya çarpık işlediği gerçeğini kabul ederek başlayayım. Burada bence olanı olduğu gibi kabul edip ona göre pozisyon almak daha verimli. En azından benim için Türkiye enstrüman sektörünün standartlarının düzelmesi üstünde can vermeye değer bir tepe değil. Onun yerine beklentileri ayarlamak kişisel olarak daha çok işime yaradı. Bu çerçevede:

-Bizim firmalar genel olarak piyasalarımıza hakim çarpıklıklara tabidir.
-Tüketici haklarına ilişkin ülke standardımız, misal klima ve hava soğutmada neyse enstrüman sektöründede odur.
-Bu kapsamda caveat emptor. Yanisi "internetten sipariş verdim, herşey sorunsuz geldi" özellikle uzun süre stokta bekleme ihtimali olan, denenerek satılan vs. alet edavat için pek de geçerli olmayabiliyor.
-Aramak ve mağaza yetkilisi ile konuşmak önemli. Alacağınız spesifik ürünün fotoğraflarını vs. mutlaka istemelisiniz. Alışverişi internet sitesi üzerinden değil mümkünse kişi üstünden gerçekleştirin (mağazaya gitmiyorsanız).
-Özellikle pahalı ürün alıyorsanız kesinlikle internet üstünden anonim sipariş vermeyin. Arayın telefondan indiriminizi isteyin, fiyatta anlaşın ve aynı şehirdeyseniz teslimatı mağazanın bizzat yapmasını rica edin. Pahalı bir ekipman alıyorsanız bu son derece normal. Bugüne kadar bu yolla piano ve çeşitli amfiler aldım. Gayet de iyi oldu. Aynı şehirde değilseniz teslimat konusundaki kaygılarınızı dile getirin, seçenekleri dinleyin. Sonuçta satış yapmak isteyen firma sizi teskin etmek için elinden geleni yapacaktır.
-Firmalar müşteri seçiyorlar. İlk aldığınız pahalıca ürün ile ilgili email/mesajlaşmayı mutlaka saklayın. Sonraki alışverişinizi bu mesajlaşmayı devam ettirerek yapın.

Yerli distribütörleri dünya devleriyle karşılaştırırken dikkat etmek lazım. Örneğin stoğa yapılabilen yatırım ciro hacmiyle mutlaka ilişkilidir .

Zuhal'in cirosu-> 25 milyon $ civarı
Sweetwater'ın cirosu -> 40 x Zuhal'in cirosu
Thomann'ın cirosu-> 50 x Zuhal'in cirosu

Öte yandan, yerli distribütörler fiziksel mağazacılığa gereğinden fazla önem vermişler gibi geliyor bana.. Dünyadaki başarılı örnekleri de gördükten sonra, sınırlı pazarlama bütçesini online satışa yatırmak daha iyi bir taktik değil miydi? Şu pandemi döneminde gelen giden azalmış, hatta dükkanını kapatmışsın.. Neden online kanallardan sana erişmek isteyen müşterinin hayatını biraz kolaylaştırmıyorsun?

Bir site dizaynı kaç para arkadaşlar :) "Kaç para bir flüt" Yani ürün özelliklerinin orada eksiksiz yazması, review rating seçeneklerinin olması için milyar dolar ciromuzun olması lazım değil. Bu arada tam tersine büyük ciroları ve depoları yönetmek daha zordur diye tahmin ediyorum.

Ben zuhal'den epey alışveriş yapıp memnun kalan biri olarak, sitede ürünlerin özelliklerinin olmamasını tüketiciye saygısızlık ve özensizlik olarak görüyorum. Bu mağazaların eleştirileri yapıcı olarak alıp kendilerini geliştirmeleri lazım. Özellikle fiziksel ortamın kısıtlı olduğu bu dönemde online satışı geliştirmeleri en başta kendi yararlarına olacaktır. Genel olarak büyük bir sıkıntı olduğunu da düşünmüyorum.

Bir site dizaynı kaç para arkadaşlar :) "Kaç para bir flüt" Yani ürün özelliklerinin orada eksiksiz yazması, review rating seçeneklerinin olması için milyar dolar ciromuzun olması lazım değil. Bu arada tam tersine büyük ciroları ve depoları yönetmek daha zordur diye tahmin ediyorum.

Ben zuhal'den epey alışveriş yapıp memnun kalan biri olarak, sitede ürünlerin özelliklerinin olmamasını tüketiciye saygısızlık ve özensizlik olarak görüyorum. Bu mağazaların eleştirileri yapıcı olarak alıp kendilerini geliştirmeleri lazım. Özellikle fiziksel ortamın kısıtlı olduğu bu dönemde online satışı geliştirmeleri en başta kendi yararlarına olacaktır. Genel olarak büyük bir sıkıntı olduğunu da düşünmüyorum.
En kötü ihtimalle mydukkanı ele alalım. Adamların sitesinde en azından 10-15 senedir, belki de kurulduğu günden beri, yorum, ses kayıdı ekleme, değerlendirme gibi seçenekler var. Yapıldığı ülkeye kadar bir çok bilgiye de erişebiliyoruz. Bazı gitarların öyle ya da böyle videoları da var.

3-4 büyükler ise bundan tamamen uzak. Puanlamayı geçtim, ürün bilgisi çok önemli benim için. Orada bir ürün var üretim yılı özellikleri vs hiç bir şey belli değil. İlla ki arayıp soracam. Ben belki o sitelerden bakıp seçmek istiyorum gitarı kafamda net bir model yok. Hepsini arayıp tek tek sormam mı lazım. 1990'da kabul edilebilirdi bu ama 2021'deyiz. Google'da aratmak bir yere kadar. Gitarlar da yıldan yıla değişiyor.

Geri