Bazı ürünlere ilave gümrük vergisi (Müzik aletleri)

Daha erken bekliyordum bu caydırma vergisini.
Zaten az olan üretim dibe vurunca, üretimi dibe vurmuş ülkelerle aynı oranda bile etkilenemiyoruz.

Alıntı ;

eylül ayına kadar %30, eylül ayından sonra %25 olarak devam edecek vergiler..

İşte ek vergi getirilen ürünler;

Altından ve kıymetli taşlardan mücevherat, buzdolabı ve derin dondurucular, bulaşık makineleri, çamaşır makineleri, split klimalar, ocak ve yemek pişirme cihazları, su filtreleri, turbo kompresörler, motor parçaları, golf arabası, mensucat açma sarma makineleri, çeşitli el ve ziraat aletler, metalden eşyalar, alçıdan inşaat malzemeleri, ahşap kapı ve pencereler, prefabrik yapılar, demir-çelikten teller, halatlar, kablolar, zincirler, bakırdan teller, kablolar ve halatlar, yer kaplama ve döşemeleri, yapışkan bantlar, kauçuk levhalar, zaman kontrol cihazları, müzik aletleri, oyun aletleri, kayaklar ve spor malzemeleri, kilitler, menteşeler, makaslar, fırçalar, fermuarlar, çakmaklar, hijyenik ürünler, tripodlar.

haber linki : SON DAKİKA HABERİ: Çok sayıda ürüne ilave gümrük vergisi

bizi ilgilendiren kısımlar :

kablolar - enstrüman kabloları?
demir-çelikten teller - gitar telleri ?
müzik aletleri - gitarlar ve diğer enstrümanlar ?
metalden eşyalar - gitar parçaları ?

EHONOMİ ÇOH EYİ.

Son düzenleme:
İşin komik tarafı, hadi olduda hükümet değişti diyelim (ıslak ruyalar), bu vergiler durmaya devam eder çökmüş ülkeyi kalkındırmak için, belki beyaz eşyalarda bir indirime gidilir ama diğerlerinde dümdüz devam edeceğine adım gibi eminim. Yani ne desem bilemiyorum abi, yandaş firmaların 500 600 milyon dolar borçlarını tek kalemde silip acısını gariban halktan çıkaran, tavuk etini bile lüx hale getirebilen bir yönetim.. Paramız zaten pul olmuş birde bu çıktı başımıza.

Yazıklar olsun.Diyebileceğim tek şey yazıklar olsun.Kaç yıldır bu ülkenin vatandaşıyım, vergilerimi düzenli öderim.Faturalarımı bile geciktirmem.Ama cidden bu son damlaydı.Ben ilallah ettim yeter lan artık.Kaç vergi haberi oldu saymayı bıraktım artık.Ulan NE ZAMAN TEMİZ HAVA (OKSİJEN)VERGİSİ ALINCAK BU ÜLKEDE yıllardır bekliyorum hala almıyorlar yeter ya burdan devlet büyüklerine sesleniyorum.Yüce devletimiz hayır kurumu değildir eğer temiz hava vergisi alınmazsa hakkımı helal etmem.

Ek vergi gelebilecek bir şey kalmadı artık, bir tur daha döner miyiz acaba.. Şimdi Eylül'de %30'dan %25'e düşünce sevinecek "tipler" de çıkar.. ("tipler" 'in ucu açık yerine istediğiniz kelimeyi koyun :))
Neyse sinirimi klavyeye kusmak istemiyorum, şunu bırakıp kaçıyorum.
13925178_1810742775811648_2943129959473257118_n.jpg

Arkadaşlar selamlar,

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/05/20200511M1.pdf bu linkteki tabloyu inceleyip anlamaya çalıştım. Anlaşılmasın, sorgulanmasın diye ellerinden geleni yapmışlar gibi geldi. PDF bile JPEG gibi metin kopyalanmıyor.

Ama müzik aletleri, aksesuarları ve ilgili tüm ürünler için 92 ile başlayan tarife kodlarına bakmamız gerekiyor.

gumruk.com.tr - 'G.T.İ.P. Fasıl No: 92

Tabloyu ve açıklamalarını gerçekten anlayamadım, bilen varsa beri gelsin. Ancak sanki yukarıdaki durumlara girerse işte sütundaki oranlar kadar ilave vergi uygulanır diye kabaca anlasak ekstra %10 vergi gibi anlıyorum.

Hepsini toplayıp eklemiyorlardır, zira başka tarife kodlarında 20-20-20-20 diye rakamlar var %80 vergi uygulanacak hali yoktur diye düşündüm.

Bu nedenle müzik aletleri kısmında da belirtilen tüm %10'luk ilave vergiyi toplayıp eklemiyorlardır diye düşünüyorum.

Bu tip metinleri analiz edebilecek varsa, fikir belirtirse süper olur herkes için. Ben de Thomann makalesine ekleme yapacağım.

Osman

Dosyalar

• 92-1.JPG
    92-1.JPG
    207.5 KB · Gösterim: 232
  • 92-2.JPG
    92-2.JPG
    219.5 KB · Gösterim: 238
Normalde %18 ya da %20 gümrük vergisi veriyorduk, şimdi bu rakama %30 a kadar ek yapmışlar. Yani %10 luk bir zam söz konusu. 3030 lira vergi ödeyerek daha bir hafta olmadı, ibanez az2402 getirtmiştim... eğer bir hafta daha geciksem 5 bin den fazla vergi bayılacakmışım.

yazık günah. Bir kulağımızın arkası kaldı.

Arkadaşlar selamlar,

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/05/20200511M1.pdf bu linkteki tabloyu inceleyip anlamaya çalıştım. Anlaşılmasın, sorgulanmasın diye ellerinden geleni yapmışlar gibi geldi. PDF bile JPEG gibi metin kopyalanmıyor.

Ama müzik aletleri, aksesuarları ve ilgili tüm ürünler için 92 ile başlayan tarife kodlarına bakmamız gerekiyor.

gumruk.com.tr - 'G.T.İ.P. Fasıl No: 92

Tabloyu ve açıklamalarını gerçekten anlayamadım, bilen varsa beri gelsin. Ancak sanki yukarıdaki durumlara girerse işte sütundaki oranlar kadar ilave vergi uygulanır diye kabaca anlasak ekstra %10 vergi gibi anlıyorum.

Hepsini toplayıp eklemiyorlardır, zira başka tarife kodlarında 20-20-20-20 diye rakamlar var %80 vergi uygulanacak hali yoktur diye düşündüm.

Bu nedenle müzik aletleri kısmında da belirtilen tüm %10'luk ilave vergiyi toplayıp eklemiyorlardır diye düşünüyorum.

Bu tip metinleri analiz edebilecek varsa, fikir belirtirse süper olur herkes için. Ben de Thomann makalesine ekleme yapacağım.

Osman
İTHALAT REJİM KARARININ SİSTEMATİĞİ
Kolay gelsin.

Yetmez ama evet , her millet layık olduğu şekilde yönetilir.Eğitim seviyesi ilkokul 3. sınıf seviyesinde canım ülkem , tabi kurunun yanında yaş da yanıyor ama yapabilecek bir şey kalmadı.Fırsatını bulan yurt dışına kapağı atmaya çalışıyor...

Geri