ses kartı olarak amfi kullanmak

öncelikle merhabalar , daha önce farklı bir forumda konuyu açtım ama cevap gelmeyince şansımı bir de burada denemek istiyorum. eğer yanlış yaptıysam forum yönetiminden özür dilerim. önceki konum silinebilir.
internette ve forumda bu konu hakkında hiç bir bilgi bulamadım nerdeyse. daha önce de konu açan olmuş ama bi çözüm bulabilen olmamış .

sorunuma gelirsek: ben amfi almadan önce direk laptobun mikrofon girişinden gitarı bağlayıp sanal sürücü olarak da asio kullanarak bir nebze de olsa idare ediyordum asio programında.
amfi(blackstar id:core) geldikten sonra bir de amfiyle denemek istedim fakat önceki yöntemimden daha kötü oldu neredeyse. asio ayarlarından guitar rig ve blackstar insider üzerinden her türlü ayar kombinasyonunu denedim ama sonuç hüsran. daha önce ses kartı ve guitar rig ikilisini övenler olmuştu baya yani buna girişmemdeki amaç da amfiyi ses kartı gibi kullanarak iyi sonuçlar alabilmekti.

1) şimdi pc amfiyi ses kartı olarak tanıyor fakat guitar rig ve amfinin kendi sesi beraber geliyor amfiyi kısınca sorun yok ama tamamen kapatamadım nedense
insider daki ayarlar da işe yaramadı bu konuda. ya amfinin hoparlörünü komple kapatıyor ya ses girişini
2) drive tonlarında berbat ama clean iyi anlamadım
3) amfiden kanal değiştirmeyi denedim ton üzerinde iyi bir etkisi olmadı
4)belki bağlantıda sorun vardır diye birçok kombinasyon denedim
gitar>amfi>usb>pc>usb>amfi olmadı
gitar>amfi>pc>aux>amfi denedim yine olmadı
gitar>pc>usb>amfi veya
gitar>pc>aux>amfi olmadı
tüm yollarla ses aldım fakat bazısında parazit fazlaydı bazısında dipses ,bazısında gecikme fazlaydı ya da ses kalitesi kötüydü.

daha sonrasında amplitube 4 kurup denedim. guitar rig den biraz daha iyi fakat hala tatmin olmadım.

yani daha önce aynı sorunu yaşayan veya fikri olan var mıdır bilmiyorum ama ben mi fazla şey bekliyorum yani amfinin kendi tonuyla karşılaştırarak hata mı yapıyorum acaba?
amfi ile karşılaştırınca pcden böyle tonlar almak normal midir?
amfiden ses kartı performansı beklemek hata mı olur?
ya da amfiyle iyi anlaşan başka program tavsiyeniz var mıdır?

velhasıl sorun amfide mi? pcde mi? programda mı?
çok uzun oldu buraya kadar okuduysan teşekkürler :)
ve ayrıca yardımlarınız için şimdiden teşekkürler :)

Kayıtları paylaşın isterseniz.
Amfinin kendi asio driveri var mı? Kayıt için hangi programı kullanıyorsunuz?
Reaper veya cubase tarzı bir program mi?
Kullandığınız ses kartı nedir? Dahili mi harici mi?

Vay be dijitalleşme nerelere kadar gelmiş, hiç haberim yoktu böyle bir teknolojiden, sayende öğrenmiş oldum :) Yani özetle, sen amfiyi usb den bilgisayara bağlıyorsun, bilgisayarda blackstar ın kendi yazılımı veriyi işliyor (efektler ekliyor vs.) sonra senin amfine geri yollayıp sesi amfinin hoparlöründen duymanı sağlıyor. Kendinden hoparlörlü ses kartı gibi birşey olmuş gayet mantıklı.

Soruna gelirsek, yabancı bir forumda benzer bir soru soran arkadaş aşağıdaki cevaba ulaşmış, sende effects loop u aktive etmeyi bir dene istersen.

ok thank you. if i try doing that can it damage my amp?
edit: i check the amps site and found that using the pc software for the amp i can do this:
Effects Loop
Switching on the Effects Loop transforms the Emulated Output and MP3/Line Input sockets into 'Preamp Out' (for sending a signal to your external effects) and 'Power Amp In' (for returning the effected signal to your amplifier).
maybe i can use this feature for the effects in guitar rig

Dediğim gibi konu hakkında bir fikrim yok, inşallah faydası olur.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Kayıtları paylaşın isterseniz.
Amfinin kendi asio driveri var mı? Kayıt için hangi programı kullanıyorsunuz?
Reaper veya cubase tarzı bir program mi?
Kullandığınız ses kartı nedir? Dahili mi harici mi?

hocam amacım kayıt almak değil zaten , sadece parça çalışırken tonu tutturabilmek.
amfinin kendi asio driverı yok , asio4all kullanıyorum o iş için.
ses kartı yerine amfiyi kullanmak istiyorum zaten hocam. yukarıda yazmıştım sanırım gözden kaçırmışsınız :)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Vay be dijitalleşme nerelere kadar gelmiş, hiç haberim yoktu böyle bir teknolojiden, sayende öğrenmiş oldum :) Yani özetle, sen amfiyi usb den bilgisayara bağlıyorsun, bilgisayarda blackstar ın kendi yazılımı veriyi işliyor (efektler ekliyor vs.) sonra senin amfine geri yollayıp sesi amfinin hoparlöründen duymanı sağlıyor. Kendinden hoparlörlü ses kartı gibi birşey olmuş gayet mantıklı.

Soruna gelirsek, yabancı bir forumda benzer bir soru soran arkadaş aşağıdaki cevaba ulaşmış, sende effects loop u aktive etmeyi bir dene istersen.

ok thank you. if i try doing that can it damage my amp?
edit: i check the amps site and found that using the pc software for the amp i can do this:
Effects Loop
Switching on the Effects Loop transforms the Emulated Output and MP3/Line Input sockets into 'Preamp Out' (for sending a signal to your external effects) and 'Power Amp In' (for returning the effected signal to your amplifier).
maybe i can use this feature for the effects in guitar rig

Dediğim gibi konu hakkında bir fikrim yok, inşallah faydası olur.

aynen hocam artık birçok amfi şirketi bu tarz sistemler kullanıyor . bilgisayardan usb ile veya telefondan bluetooth ile amfiye baglanıp ayarlarını değiştirebiliyorsun .

dediğiniz yöntemi daha önce denedim ama hiç ses alamadım hocam. ayrıca amfide "effects loop" yok sadece "emulated out" çıkışı ve "line in"girişi var 3.5 mm jack olarak.
amfiyi o çıkıştan aux ile laptopun mikrofon girişine bağladım. başka aux kablom yok . o yüzden bilgisayardan ses çıkışı için bilgisayarı amfiye usb ile bağladım.
yani şöyle oldu :

GİTAR >jack kablosu> AMFİ >aux> LAPTOP >usb> AMFİ

ama bu şekilde hiç ses alamadım hocam. daha doğrusu programlara ses geliyor ama çıkış alamadım.
galiba amfiden line out aldığım için hoparlörleri devredışı bırakıyor.
amfinin giriş-çıkışlarının hepsi burada görünüyor
161102303431008f2.jpg

Son düzenleme:
Geri