Manyetikten ses gelmiyor.

Gitara yeni manyetikler taktırdım. Manyetikleri müzik mağazasında bağlandı ama köprü manyetiğinde cizirdama vardı bende pickguardi cikardim. Çıkarırken output jakini da cikardim pickguardda kablo kısa olduğu için. Bir baktım köprü manyetiğinin siyah topraklama kablosu bağlanmamis. Semaya baktım volume potunun üstüne topraklama kablolarını lehimle gözüküyordu. Bende önceki topraklanan kabloların üstüne köprü manyetiğinin topraklama kablosunu bagladim. Tekrardan outputun kablolarını bağladım. ( Ters bağlamış olabilir miyim bilmiyorum bir önemi var mı ? ) Sonra telleri taktım. Benim gitar Hsh dizilim. Sadece orta manyetik çalışıyor köprü manyetiğinden çok az ses geliyor. Sap manyetiği hiç çalışmıyor. Ne yapabilirim ? Output ters bağlanmış olabilir mi ?

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Müzik mağazasında gitarı denemediniz mi?
Evet ordayken sadece köprü manyetiğinde cizlama vardı. Manyetikleri ikinci el aldım çıkma manyetik müzik mağazasında baglattim. Ordayken hepsinden ses geliyordu 1-2 hafta kullandım cızırtı beni rahatsız ettiği için bir bakayım dedim. Degistirdigim tek şey köprü manyetiğinin topraklama kablosunu diğer topraklama kablolarının üstüne lehimleme ve outputu bağlama o kadar.

Yani oradayken söyleseydiniz daha iyi olurdu. Kablo cümbüşüne buradan yardım etmek zor. Şimdi geri götürünce adam bunu kurcalamışsınız dese o da haklı. En olmadı en baştaki haline döndürüp sorun baştaki gibi mi oluyor diye bakıp, oradan bir yol çizilebilir.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Yani oradayken söyleseydiniz daha iyi olurdu. Kablo cümbüşüne buradan yardım etmek zor. Şimdi geri götürünce adam bunu kurcalamışsınız dese o da haklı. En olmadı en baştaki haline döndürüp sorun baştaki gibi mi oluyor diye bakıp, oradan bir yol çizilebilir.
Outputun şemasında bir kablo volume kolundan diğeri volumun üst kismindan geliyor ama hangisi hangi bacağa takılacak belli değil.

Jakın ucuna değen metale "hot" kablo yani potun bacağından gelen, diğerine ise toprak kablosu bağlanır. Ters şekilde bağlansaydı zaten orta manyetikten de ses gelmezdi.

Geri