Bekleyen ilanın fiyatını artırmak etik midir?

Arkadaşlar merhabalar. Uzun zamandır takip ettiğim bir amfi ilanı vardı. Bayağıdır duruyordu ilan yerli yerinde. Dün ilana güncelleme gelmiş. Fiyatının 5te 2si oranında zam yapılmış amfinin fiyatına. Açıklama olarak da almak istediğim ekipmanların da fiyatı arttığı için mecburen fiyat yükselttim gibi bir yazı yazılmış. "Zamsız" fiyatıyla küçük bir pazarlık düşünüp şartlarımı zorlamayı da düşünüyordum amfiyi almak için..

Sizce bu şekilde ilan fiyatı artırmak doğru mu? Yapılması gerek nedir? Ben arkadaşa bir yandan hak verdim ama bir yandan da ben böyle bir şey yapar mıydım diye kendime sordum. Artış olabilir ama 5te 2 gibi bir oran biraz fazla geldi açıkçası. Sizlerin düşünceleri nedir konuyla ilgili?

Son düzenleme:
Herşey mümkün etik diye bakmamak lazım isteyen istediği malını istediği fiyattan satabilir bunda sorun yok...bence ben zamsız fiyattan takip ediyordum teklifim şudur fiyat arttı ama benim bütçem aynı kaldı diye teklif yapılabilir satmazsa satmaz...ben bu şekilde makul tekliflere önce burun kıvırıp sonra çok mesaj atan ile karşılaştım hala almayı düşünüyor musun gibi, yani ilk gelen yanıtla da yıkılmamak gerekiyor...hepsinden ayrı şu zamanlar bu kadar değişken piyasada alışveriş yapmak için hiç güzel zamanlar değil, alakasız olacak ama 30 tl lik egzersiz bantları şu anda 150-200 tl lerde geziyor, ben kendime normal gelene kadar kestim alışverişi mesela...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Herşey mümkün etik diye bakmamak lazım isteyen istediği malını istediği fiyattan satabilir bunda sorun yok...bence ben zamsız fiyattan takip ediyordum teklifim şudur fiyat arttı ama benim bütçem aynı kaldı diye teklif yapılabilir satmazsa satmaz...ben bu şekilde makul tekliflere önce burun kıvırıp sonra çok mesaj atan ile karşılaştım hala almayı düşünüyor musun gibi, yani ilk gelen yanıtla da yıkılmamak gerekiyor...hepsinden ayrı şu zamanlar bu kadar değişken piyasada alışveriş yapmak için hiç güzel zamanlar değil, alakasız olacak ama 30 tl lik egzersiz bantları şu anda 150-200 tl lerde geziyor, ben kendime normal gelene kadar kestim alışverişi mesela...
Evet kesinlikle öyle zaten de. Uzun zamandır takibinde olduğum bir ilan olduğu için sorguladım sadece. Yoksa tabii ki 100.000 tl de yazabilir kendi malı, en fazla turkrock ta abartılı ilanlar sayfasına düşer :) 🤣

Evet kesinlikle öyle zaten de. Uzun zamandır takibinde olduğum bir ilan olduğu için sorguladım sadece. Yoksa tabii ki 100.000 tl de yazabilir kendi malı, en fazla turkrock ta abartılı ilanlar sayfasına düşer :) 🤣
Ekipman olaylarında ikinci el fiyatı genellikle sıfırının %60-70'i kadar oluyor, ben en azından bunun üstündeyse sıfıra yöneliyorum zaten herkesin mantığı aşağı yukarı aynı, bu kadar verdikten sonra sıfır alırım ikinci elin bir avantajı kalmıyor gibisinden...satıcı da burada amfinin sıfır fiyatının kurlardan etkilenmesini göze alarak fiyatı arttırıyor tabi ama %40 artması ilginç....belki ilanı dolar 4 ken açtı 7 olunca güncelledi uzun süre sonra ilk defa, ya da satış durumuna keyfiyet eklendi aciliyet yerine bunu bilemeyiz...ölücülük kanımızda var çekinmeden teklifi yapıştırmak lazım her türlü :)

Biriyle konuştuysam asla değiştirmem hatta unuttuğum bir ilanda fiyat düşük kalmış onu sorduysa da asla değiştirmem ama durduk yerde fiyatımı arttırmak istiyorsam da arttırırım. Bunu etik kutik diye sorgulamak bence faydasız. Alıcı ve satıcının tiynetidir bu. Birkaç kere ben de çok düşük fiyat yakaladım, satıcıya özelden sordum... abi düşük kalmış unutmuşum dedi, ben ona teklif ettim değerini vereyim çakallık olmasın diye ama sağolsun, olsun yazmışız artık dedi. Bazılarında da bana cevap bile vermeden ilanı silenler oldu :)....
Üstte yazıldığı gibi belki bir mesaj atıp sormak, konuşmak faydalı olur... belki de satıcı çakallık ediyordur o zaman da onu anlamış oluruz. Ama dediğim gibi bu sorgulanacak, tartışılacak bir şey değil bence.

Ben 5450 TL ye sattığım amfimi 5950 TL ye çıkardım çünkü istisnasiz herkes bunu yapıyor bu ara döviz artışı nedeniyle. Ciddi alici kişilere güzel bir pazarlık payım var elbet ama tüm favoriye ekleyenler ya cidden almayi düşünenler degil ya da amfinin fiyatının daha da düşmesi için bekliyor. Sonradan "fiyatı arttirmissiniz artık alamam" mesajları geliyor sizinki gibi ancak o kisilerin ölü fiyata düşmesini beklediğine adım gibi eminim. Zira ekipmanda çıta yükseldikçe piyasa duraganlasiyor ve ölü fiyat bekleyen "acelesi olmayanlar"in sayısı artıyor.

Bir Fender MIM strat almayı düşünüyordum, 3500 TL fiyatı vardı. Ben ilgilenmedim işten güçten ama aylardır da ilanda. O gitarı da satıcı 4500 TL yaptı mesela.

Bütçe yeterli değilse beklemekten başka çare yok tabii ama gönlümüzün seçtiği ekipmanı bu piyasa şartlarında cok oyalanmadan almak lazım. Zira daha da artacak fiyatlar.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Ben 5450 TL ye sattığım amfimi 5950 TL ye çıkardım çünkü istisnasiz herkes bunu yapıyor bu ara döviz artışı nedeniyle. Ciddi alici kişilere güzel bir pazarlık payım var elbet ama tüm favoriye ekleyenler ya cidden almayi düşünenler degil ya da amfinin fiyatının daha da düşmesi için bekliyor. Sonradan "fiyatı arttirmissiniz artık alamam" mesajları geliyor sizinki gibi ancak o kisilerin ölü fiyata düşmesini beklediğine adım gibi eminim. Zira ekipmanda çıta yükseldikçe piyasa duraganlasiyor ve ölü fiyat bekleyen "acelesi olmayanlar"in sayısı artıyor.

Bir Fender MIM strat almayı düşünüyordum, 3500 TL fiyatı vardı. Ben ilgilenmedim işten güçten ama aylardır da ilanda. O gitarı da satıcı 4500 TL yaptı mesela.

Bütçe yeterli değilse beklemekten başka çare yok tabii ama gönlümüzün seçtiği ekipmanı bu piyasa şartlarında cok oyalanmadan almak lazım. Zira daha da artacak fiyatlar.
Yok ben kimseyi yargılamıyorum fiyatı artırdıkları için. Pusuya yatmış da değilim. Sadece şartlarımın uygun hale gelmesini bekliyordum alabilmek için. O yüzden "Sizinki gibi" sözünüz pek doğru değil.

Yok ben kimseyi yargılamıyorum fiyatı artırdıkları için. Pusuya yatmış da değilim. Sadece şartlarımın uygun hale gelmesini bekliyordum alabilmek için. O yüzden "Sizinki gibi" sözünüz pek doğru değil.
Onu ben söyledim sanırım zaten :)

artık alamam demiyorum o zaten boş yapmak olur mesaj atmanın anlamı yok, uzun süredir takip ediyorum o fiyattan teklif hazırladım ölücü değilim demekti anlatmak istediğim...

Sahibinden kuralları değişmeden önce dolar olarak yazıyordum fiyatları. Ülkede gitar üstüne olan şeylerin %90'ı hatta daha fazlası ithal. Şu an sadece TL olarak ilan açılıyor, dolar %25 arttı diyelim ben de ilanımı artırırım.

İlânlarımda da sıfırının %60'ını geçen fiyat koymam, %50-60 arası ancak satılıyor zaten.

Daha önceden fiyatta anlaşmadıysanız bunun etikle bir ilgisi yok. Mağaza stoğu değil sonuçta. Anlaştıysanız bence yine yok. Olsa olsa alıcı için hayal kırıklığı olur. Bizim gibi kurun sürekli savrulduğu ortamlarda döviz üzerinden fiyatlanan ürünleri almaya çalışırken kafa karışıklığı normal. Şu an bir iş için akış şeması hazırlamam gerekiyor. Sizin sorunuzu egzersiz amaçlı kullandım, şöyle bir şey çıktı :)

Untitled Diagram copy.jpg

Daha önceden fiyatta anlaşmadıysanız bunun etikle bir ilgisi yok. Mağaza stoğu değil sonuçta. Anlaştıysanız bence yine yok. Olsa olsa alıcı için hayal kırıklığı olur. Bizim gibi kurun sürekli savrulduğu ortamlarda döviz üzerinden fiyatlanan ürünleri almaya çalışırken kafa karışıklığı normal. Şu an bir iş için akış şeması hazırlamam gerekiyor. Sizin sorunuzu egzersiz amaçlı kullandım, şöyle bir şey çıktı :)

137723 eklentisini görüntüle
süper olmuş 👍👍😊

137723 eklentisini görüntüle
Hocam gerçekten konuya cuk oturmuş :D

Iki üç ay önce biraz bekliyim de Boss RC-10r alırım, bu eski modeller çok kaba diyerek 800 Tlye satılan RC-30u almamıştım. Şimdi RC-30, RC-3 falan onları geçtim, RC-2ler bile 800 900 TL. Eğer beğendiğiniz bi ürün ucuzsa borç harç alın, kaçırmayın. Artık herkes elindeki enstrüman ya da ekipmanı reşat altın olarak görüyor. Yakında Mooer pedallar falan bile vintage, rare gerçek Çin yapımı, Çin'in Çin olduğu yıllardan kalma falan diye 1000 TLye satılmaya başlanacak. Devlet politikamız ve Dolar son müşteriyi iki tokat atıp yere düşürdüyse, misafirperver ve sıcakkanlı halkımız ayağa kalkmak için doğrulmuş müşteriyi düdüklemek icin erekte şekilde bekliyor, herkes ayağını tetik alsın. Çünkü görüyorsunuz ki bu yangın İstanbul'un yarısını götürür. -Gibsonlarım da yanar mı? - Yanmakla kalmaz, kül olur. (Sakar Şakir 1977)

Geri