Elektro gitar için kuraklık tavsiyesi

Yakın zamanda bir focusrite scarlett gen 3 solo ses edinerek sanal amfi ve kayıt yapmaya karar verdim. Ama elimdeki kulaklıklar çok da başarılı değil. Sizden ricam bana 400 tl yi geçmeyecek bir kulaklık önerebilir misiniz? (Oturduğum apartmanın duvarları kâğıttan yapılma olduğu için Stüdyo monitörü veya hoparlör kullanamıyorum.)

apartman kağıt bile olsa iyi bir ref mon ile kimseyi rahatsız etmeden çalabilirsin

sadece kulaklık ile yapacağın bir kayıt/mix daha sonra hoparlörden dinlediğinde leş gibi gelecektir... iki cihazın yapıları eq tepkileri vs farklı. Ancak hoparlör kadar pahalı bir referans kulaklıkla belki benzer performans alırsın.
demek istediğim biri iyi biri kötü anlamında değil, sadece kulaklık ile duydğun ve mikslediğin ses dış ortamda farklı hoparlör ile farklı gelecektir. mesela kulaklıklar küçük boyutlarını kompanse etmek için bası biraz destekliyo olabilir, sen de çok gümlemesin diye kısarsın... sonra onu bass refleksi güçlü bir hoparlörde dinlersin zurna gibi gelir.... bu konuda (kayıt vb) amatörüm sen yine daha iyi bilenlerin de görüşünü al.

Öncelikle ne amaçlı kullanacaksınız? Kayıt için monitör olacaksa yukarıdaki bilgiler doğru. Pratik için kullanacaksanız mümkün olduğunca EQ nötr bir kulaklık sizi gayet tatmin eder. Ben ref monitörü ile çalamayanlardanım, nedeni de şu: gitarın tel sesleri, cızırdaması falan sinirimi bozuyor. Ya efendi gibi sesi açıp çalmak ya da en azından kulaklıkla izole olup çalmak seçeneklerim. Efendi gibi sesi açamıyorum çünkü ev halkının uyudukları saatlerde çalabiliyorum ve uykusu hafif olanlar var. Bence kendi bütçenizdki seçenekleri araştırıp mümkün mertebe nötr bir tane satın alın. Ben Audiotechnica ath m30x kullanmıştım, memnundum.

400 TL ile zor. Bende beyerdynamic ve sennheiser'ler var ama doların dolar olduğu zamanlarda USA'dan almıştım, bugün herhalde 2-3 bin liraları bulmuştur en az.

Yakın zamanda bir focusrite scarlett gen 3 solo ses edinerek sanal amfi ve kayıt yapmaya karar verdim. Ama elimdeki kulaklıklar çok da başarılı değil. Sizden ricam bana 400 tl yi geçmeyecek bir kulaklık önerebilir misiniz? (Oturduğum apartmanın duvarları kâğıttan yapılma olduğu için Stüdyo monitörü veya hoparlör kullanamıyorum.)

Tam AKG K240 diyecektim ki fiyatlara bir baktım şoka girdim 😅 Daha bir kaç ay önce 550 liraya almıştım

Yeni başlık açmadan ben de sorayım sizlere madem. Çok sevdiğim SONY kulaklığım maalesef bozuldu. Günlük kullanımda telefon kulaklıklarından daha kaliteli şekilde müzik dinlemek için ne almalıyım sizce? Ben de 500tlye kadar bakıyorum. Senheiser 400s işimi görür mü?

Geri