Cort AERO 11 vs Jackson JS32

Selamlar Dostlar, Başlıkta da gördüğünüz gibi 2 elektro gitar arasında kaldım. Cort'un Ağaç özellikleri işçiliği vs. çok hoşuma gitti ancak 22 perde olması ileri de bana sorun çıkartabilir ve Cort markası hakkında internette tonla kötü eleştiri gördüm. Jackson markası ise istediğim özelliklerde ancak köprüsünün çok kötü olduğunu duydum alma pişman olursun, zaten alırsan sabitleyeceksin gibi. bu iki model hakkında sizin düşünceleriniz nelerdir? Siz olsanız hangisini tercih edersiniz?Gitarların özelliklerini ve resimlerini aşağıya bırakıyorum. Hepinize Şimdiden Çok Teşekkürler.

Not: Başka gitar önerilerinede açığım

CORT AERO 11
Bağlantı Şekli : Bolt on
Gövde : Maun
Kapak : Akçaağaç
Klavye : Gül Ağacı
Köprü : Wilkinson VS50 II
Sap : Akçaağaç
PICKUPS: Hot rail BKRSS-F & MMSB-M & MMHGB-R(S-S-H)
HARDWARE : Black Nickel
TUNERS: Die cast

JACKSON JS32
Bağlantı Şekli : Bolt on
Gövde : Ihlamur ağacı
Kapak : Yok
Klavye : Gül Ağacı
Sap : Akçaağaç
PİCKUPS:Jackson® High Output Humbucking
Köprü : Floyd Rose® Licensed Jackson® Double Locking Tremolo
Tuners : Jackson Sealed Die cast

JACKSON
preview.jpg

CORT
unnamed.jpg

Dosyalar

• preview.jpg
    preview.jpg
    25.6 KB · Gösterim: 129
Son düzenleme:
22 perde olması ileri de bana sorun çıkartabilir
...neden? ... o son 2 perdeden beklentin nedir? iki türlüsü de var, çalarken hiç ulan 2 daha olaydı da azcık daha gideydim demedim. Elbet farkı var da demek istediğim senin beklentin ne? forum geyikleriyle iş yapma....

Cort markası hakkında internette tonla kötü eleştiri gördüm
... bir o kadar da iyi yorum var... kötü yorumlarda ortak kötü özellik ne oldu seni korkutan, ona göre bilen varsa yazsın. Gelmiş geçmiş çaldığım en iyi gitarlardan biri Cort ve hala sahibiyim. Cort NZS-1.

zaten alırsan sabitleyeceksin
bu kabul edilebilir ise senin için o zaman sabit köprü bak... bu fiyat seviyelerinde hiçbir gitarın FR köprüsü muhteşem olmayacak zaten.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
...neden? ... o son 2 perdeden beklentin nedir? iki türlüsü de var, çalarken hiç ulan 2 daha olaydı da azcık daha gideydim demedim. Elbet farkı var da demek istediğim senin beklentin ne? forum geyikleriyle iş yapma....

... bir o kadar da iyi yorum var... kötü yorumlarda ortak kötü özellik ne oldu seni korkutan, ona göre bilen varsa yazsın. Gelmiş geçmiş çaldığım en iyi gitarlardan biri Cort ve hala sahibiyim. Cort NZS-1.

bu kabul edilebilir ise senin için o zaman sabit köprü bak... bu fiyat seviyelerinde hiçbir gitarın FR köprüsü muhteşem olmayacak zaten.
Eğer floyd rose köprüye sahip bir gitar alırsam asla sabitlemeyeceğim sadece şu soruyu aklıma düşürdü "acaba hiçbir işlev görmeden bana sadece dert çıkaracak bir köprü mü?" diye aklımda kuşku kaldı. 24 perdeli gitardan beklentim ise ben rock, hard rock, Thrash, black, heavy, metalcore ve daha bir çok metal ve rock türünde solo atmaya çalışan bir insanım. Örnek vermek gerekirse bildiğin gibi voice of the soul şarkısında 24. perde de bend yapıyor bu gibi şarkılarda 22. perdeye bendle bile vursan çalamıyorsun maalesef. 2 perdeden beklentim bu ve daha nice şarkıda bana çıkaracağı sorunları göz önüne alarak hareket etmeye çalışıyorum :)
Ayrıca alacağım 2. gitar zaten bir les paul kasa olacağından dolayı 22 perdeli bir gitar olacak. Eğer ilk gitar 24 perde olursa elimde daha geniş bir ton yelpazesi olur diye düşündüm.

Son düzenleme:
İmzada bulunan ekipman listesinden ne kadar die-hard bir Jackson fanboyu olduğum görülebilir. Buna güvenerek rahatlıkla söylüyorum. Çin üretimi JS32ler alınacak gitarlar değil. Köprüsü kanser, manyetikleri saçma, işçiliği rezil, hissiyatı plastik. Eğer 0 alacaksan, o parayı daha üst modellere verirsin. Daha dün akşam 3200'e Japon DK2M düştü, 0 JS32'ye 2800 verene kadar evladiyelik gitar alırsın o paraya. Perde konusuyla alakalı, 2 - 3 ufak kayıt işinde ciddi anlamda enstrümanına hakim, solo konusunda yetenekli arkadaşla çalışma fırsatım da oldu. Daha görmedim ben 24 perdede yaptığını 22 perdede yapamayan. Lazım oldu mu da, 24. perdeye, hatta 24. perdeden yapılan bendlere de yine bendle gayet güzel çıkılıyor eğer 8lik tel ile 24. perde üstüne 4 nota çıkmaya çalışmıyorsan. Bir de perde sayısının tona etkisi yok malesef.

Cort konusunda yorum yapamayacağım, alt modelleri pek güven vermiyor ancak belirli bir ücreti verince, farklı markalardaki alternatiflerinden çok daha üst işler yapabiliyor diye biliyorum.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
İmzada bulunan ekipman listesinden ne kadar die-hard bir Jackson fanboyu olduğum görülebilir. Buna güvenerek rahatlıkla söylüyorum. Çin üretimi JS32ler alınacak gitarlar değil. Köprüsü kanser, manyetikleri saçma, işçiliği rezil, hissiyatı plastik. Eğer 0 alacaksan, o parayı daha üst modellere verirsin. Daha dün akşam 3200'e Japon DK2M düştü, 0 JS32'ye 2800 verene kadar evladiyelik gitar alırsın o paraya. Perde konusuyla alakalı, 2 - 3 ufak kayıt işinde ciddi anlamda enstrümanına hakim, solo konusunda yetenekli arkadaşla çalışma fırsatım da oldu. Daha görmedim ben 24 perdede yaptığını 22 perdede yapamayan. Lazım oldu mu da, 24. perdeye, hatta 24. perdeden yapılan bendlere de yine bendle gayet güzel çıkılıyor eğer 8lik tel ile 24. perde üstüne 4 nota çıkmaya çalışmıyorsan. Bir de perde sayısının tona etkisi yok malesef.

Cort konusunda yorum yapamayacağım, alt modelleri pek güven vermiyor ancak belirli bir ücreti verince, farklı markalardaki alternatiflerinden çok daha üst işler yapabiliyor diye biliyorum.
Anlıyorum çok teşekkür ederim :)

Bir de perde sayısının tona etkisi yok malesef.
Perde sayısı konusunda aynı eleştirileri yapmaya gelmiştim ama siz yapmışsınız yeterince. Yalnız bu dediğinize dolaylı yoldan da olsa katılamayacağım.
22 perdeli gitarlar genelde 24.75 skala olur, 24 perdeliler ise 25.5. Gibson karakteri dediğimiz şey aslında skalası kısa ollmasından kaynakllanıyor biraz da. Sap manyetiği uzun skalaya göre daha içeride kaldığından dolayı uzun skalada gelmeyen bass ve mid frekanslar geliyor, bu da dolu dolu yoğun o les paul tonunu veriyor.
Yalnız burada şöyle bir durum var cort aero 11 sitede 25.5 skalaya 22 perde gözüküyor, yani perde araları fender gibi geniş. Bu durumda evet aynı skala oluyorlar, dolayısıyla ton farkı beklenemez aralarında.
edit: üstünü çizdim yanlış yerin.

Son düzenleme:
22 perde 24.75 skala ile 22 perde 25.5 skala gitarda sap manyetiği aynı yerdedir.
Manyetiklerin yeri milimetrik olarak gitarın markasına bağlı olarak değişebilir ama tam olarak aynı yerde olsa bile kısa skalada sap da kısa olduğundan dolayı oransal olarak tellerin orta noktasına daha yakındır uzun skalaya göre.
not: yanlış birşey söylemişim bu arada onun üstünü çizdim ama burada yazdıklarımı etkileyecek birşey değildi.

Son düzenleme:
Manyetiklerin yeri milimetrik olarak gitarın markasına bağlı olarak değişebilir ama tam olarak aynı yerde olsa bile kısa skalada sap da kısa olduğundan dolayı oransal olarak tellerin orta noktasına daha yakındır uzun skalaya göre.
not: yanlış birşey söylemişim bu arada onun üstünü çizdim ama burada yazdıklarımı etkileyecek birşey değildi.
Doğru, tele göre konumu farklı oluyor. Bu iki gitar üzerinden bakarsak ikisi de 25.5 inç ama Jackson 24 perde olduğu için sap manyetiği öne gelmiş oluyor. Yani sap manyetiğinde ton farkı olacaktır ama zaten farklı tip manyetikler. :)

Son düzenleme:
şu fiyat seviyesindeki gitarlarda manyetik konumunun tonu etkileyeceğine pek ihtimal vermiyorum... yani yazılanlar teorik olarak doğru olsa da Clio'ya seramik fren diski takarsak daha iyi mi durur gibi bir şey....
ayrıca fret konusu da yazılmış bence dert edecek şey değil.... Zakk 22'lik LP ile inim inim inletiyor gitarı ama nice 24'lük shredder var çaldıkları parmak egzersizinden başka şey değil...

Doğru, tele göre konumu farklı oluyor. Bu iki gitar üzerinden bakarsak ikisi de 25.5 inç ama Jackson 24 perde olduğu için sa manyetik öne gelmiş oluyor. Yani sap manyetiğinde ton farkı olacaktır ama zaten farklı tip manyetikler. :)
Aynen ben de onu düşünmüştüm ama single humbucker varmış cortta :) Hatta sapın sonuna dayamamışlar bile. Aslında diğer etkenleri bir kenara bırakırsak teorik olarak single humbuckerın coillerinin tel üzerinde düştüğü yer, aynı yerdeki normal boyutlu humbuckera göre daha sapa yakın olacaktır birkaç milimetre de olsa :)
Evet bu seviyede sese yaptığı etkiyi algılayacak kulak var mıdır ya da bunları düşünmeye hiç gerek bile olmamalı ama akıma şimdi gibson deluxe ile standart arasında bu bakımdan bir fark bulunup bulunamayacağı geldi.

Tonewood kavramına bile birçok noktada karşı birisi olarak, elbette matematiksel olarak fark yaratacaktır da. Kullandığın penanın kalınlığı, malzemesi bile fark yaratıyor aslında. Minik bir eq dokunuşu ile asla varolmamışçasına müdahale edilebilecek minimal kavramlar üzerine tartışmak pek doğru gelmiyor bana da. Clio örneği çok yerinde olmuş.

Bu segment gitarlarda benim önerim her zaman, akort kaçırmayan, entonasyonu olabildiğince düzgün, elde rahat hissettiren gitar, en iyi gitardır. Neyi MG15 amfiye bağlasan kötü duyulacak, neyi 5150'ye bağlasan asgari bir kalitede duyulacak.

Geri