Alınık 7 Telli -> Epiphone Les paul Special II + (1500-2500 TL )

Takasa
Açık
Fiyat
4500
Para Birimi
TL
Başlık herşeyi anlatıyor aslında. Ankara'da elden almayı düşünüyorum. Eğer Ankara dışında olup düşünen olursada ancak burdan bir tanıdığını ayarlarsa takasa girebilirim. Görmeden denemeden almak istemiyorum. 2-3 aya kesin elden çıkartmak isticem o yüzden piyasası olan gitarlarla ilgileniyorum. Tercihen şekilsiz ( explorer, warlock vs vs kasalar 2. planda kalıyor).

Fiyatlar şişirilmişse hiç zahmet etmeyin yani 2000 tl pazarlık payı bırakıyorsanızda aynı kafada değiliz zaten.

Forumun eski üyelerinden olduğumuz için rg7321 leri burda 300-400-500 tl ye alıp sattığımız bir dönemi gördüğümüz için endonezya bir rg7321 e gelipte 1500-2000 tl felan para veremem. Çok güzel gitarlar çok severim fakat ederi o değil! Gidipte şu sitede 3800 gözüküyor ama stokta yok felan dicekseniz gene gelmeyin aynı kafa değiliz..

Çok güzel bir fırsat çıkarsa maddi limitimi zorlayabilirim fakat çok fazlada yukarı çıkamam ne yazıkki.

Başlıkta bahsettiğim epiphonu u KESINLIKLE alışverişe sokarak bir takas yapıcam. Yeni gitar almak değilde, eldeki gitarları isteğe göre şekillendirme amacındayım. Yani epiphone u verme 3000 e anlaşalım gibi bi teklif olursa gene kabul edemem ne yazıkki...

300-500 liraya alınıp satılırken dolar 1,2 YTL falandı. Şu an dolar 5,5 kat daha pahalı. Arada böyle ufak bir fark var. :)

Sayın hocam, bu durumun farkındayım. Bahsetmeye çalıştığım şey şu, bu gitarlarin bizim gözümüzde ederi o mertebede çünkü o dönemde aldık çaldık. Keza ortada dönen gitarlarda o dönemlerde çaldığımız rg7321 ler. MEsela sarı sitedeki 7321 lere bak hep 2005 2006 felan. Bu insanlar zamanında alıp ellerinde evladiyelik tutmadılarsa muhtemlen eski dönemde , belki bizimde çaldığımız elimizden geçen, buralarda dolanan gitarlar hepsi. Kimsenin yıl 2018 de gidip zuhalden rg7321'i 4000 tl fiyattan alacağını yada bulabilecğeini sanmıyorum. Bahsettiğim şey tam olarak bu. Bende şu anda 2006 yılında burdan 400 tl ye aldışım gitarın aynısını ( benzerini felan deil bir ihtimal birebir aynısını) 2500-3000 tl ye almak istemiyorum. Ve tekrar diyorum rg7321 i çok severim ama ederi o değil. Birisi Schecter c7 yi 3250 ye satarken biriside rg7321 i 2500-3000 e satarken burada bir bozukluk olduğunu düşünüyorum.
Bu arsa değilki değerlensin. Birbirimizi kandırmayalım en giriş seviyesi 7 telli gitardır kendisi Ibanezin. Tekrar ediyorum çok fazla severim. Ama işte isterseniz eski kafalı deyin eskiden aynı gitarla o fiyatlardan oynarken şuanda böyle olunca e o zaman yeni seri , daha güvenilir duran schecter hellraiser lara atx lere bakıyım diyo insan.

Şöyle bahsedeyim size. 10 sene önce bir ford focus aldınız. Focus I kasa. 2. eldeki km parametresini bir kenara bırakırsanız, En son kasa focus larla aynı 2. el piyasasından sokmaya çalışıyorsunuz. Artık o focus Ilerin kendi piyasası olmadı. Yeni kasalarla karıştırılmamalı. Ne vızzıkladın be adam nedir sence rg7321 i,n olması gerekeni dersenizde, BENCE 750-1000 tl arası max şu anda. 1000 Tl dediğimde max yani... tekrar ediyorum BENCE.

Edit: Mesajımın son kısmı ilgili ilanın sahibine saldırı olarak görülebileceği için tarafımca editlenmiştir :D

Son düzenleme:
Hocam benim dediğim temiz ise 1500-2000 lira eder o gitar, çünkü ilk mesajınızda 1500-2000 lira etmez demiştiniz. Şimdi 2500-3000 lira demişsiniz. Gitarın 2008'deki fiyatı 500 dolarmış.

Ayrıca 2008'de 500 dolar olan gitar şu an sıfır satılsa daha fazlaya, minimum 600 dolara satılır çünkü dolarda enflasyona uğruyor ama hiç bu topa giremeye gerek yok, sadece örnek olsun diye söylüyorum.

Sizin bahsettiğinizi anlıyorum, 400-500 liraya alınan şeyin bu kadar pahalanması insanı rahatsız ediyor ama maalesef buna alışmak zorundayız. Özellikle enstrüman konusunda fiyatlara dolar olarak bakmak bir nebze insanı rahatlatıyor.

Yani adam 2008'de ikinci elden bu gitarı 400 liraya almış, 325 dolar vermiş. Oldukça temiz bakmış ve 2020'de satmak istiyor. 275 dolar fiyat biçmiş bu da yaklaşık 2000 lira yapıyor. Şimdi burada suçlu kim? :)

Sayın Hocam, o yüzden her sözümün sonuna BENCE yi vurgulayarak yazdım. 1500-2000 Tl BENCE etmezler rg7321 ler. 2500-3000 lira etmez dememin sebebi o fiyatlarda satanların olması bildiğimiz 2. el sitelerde. 2500-3000 zaten etmezde BENCE 1500-2000 de etmez. Ederi yazdığım gibi BENIM gözümde 1000 tl max dır. Kimseninde gidip fiyatına karışmıyorum hadi aşşağı çelin aşşağı çekin diye. Sadece bu ilanının altında gitarını satmak isteyen olursa ve elinde 2000 TL değerinde bir rg7321 varsa , hiç teklif etmesin bence ederi o değil diyorum. Kimsenin fiyatınada karışmam herkesin kendi bileceği iş.

Çok doğru söylüyorsunuz, şu an sıfır olarak satılsa 600 usd ye satılır. Ama satılmıyor. Neden? çünkü artık üretilmiyor. Eski seri gitarlar. Yerine yeni seriler var. Ve bu gitarlar giriş seviyesi gitarlar oldukları için beklemesinin kendisine ağacına bir yararı yok. Yani yukardaki örneğimi devam ettircek olursam , verdiğiniz örnek şuna denk geliyor, 2005 yılındaki ford focus şuanda üretilseydi 250 000 tl den satılırdı. Evet doğru ama üretilmiyor artık o yüzden yeni serileri var...

Birazcık daha açıklayıcı olmak gerekirse artık rg7321 değil rg7421 var.

Bakın mağazada sıfırıda var. Şimdi birisi gelip bana rg7421 için 1500-2000 tl istese normal bir fiyat bu kesinlikle. Ama 2012 de üretimi bitmiş bir gitar için, yeni serileriyle aynı fiyatı istemek bence yersiz. Yani neden rg7421 leri satan insanlarda aynı fiyattan satıyor 2. elini? Çünkü onun ederi o. Eski serilerin piyasasının dahga farklı olması gerekiyor. Ha öylemi peki? değil... yani amerika piyasasına bakarsanızda rg7321 ler ve 7421 ler arasinda 2. ellerinbde %20 - %35 arası bir fiyat farkı var.
Rg7421 ler 700 usd den satılıyorken , rg7321 ler 350-450 usd arasında bulunuyor.

e Türkiye piyasasında bu durum bozuluyor. 7321 ler nerdeyse 7421le aynı fiyata satılıyor. Yani olayın kurla murla alakası yok hocam. Fiyatın Miktarı önemli değil oransal olarak farklara bakıyorum ben. Türkiye'de herkes anasının gözü. Herkesin elindeki gitar custom shop, seçilerek alınmış, yıllandırılmış ağaç, özel muamele serisi...

Eğer herşeyi aynı olacaksa bu adamar neden 7321 i durdurup 7421 üretmeye başladılar... Neyse umarım kendimi anlatabilmişimdir.

Yani adam 2008'de ikinci elden bu gitarı 400 liraya almış, 325 dolar vermiş. Oldukça temiz bakmış ve 2020'de satmak istiyor. 275 dolar fiyat biçmiş bu da yaklaşık 2000 lira yapıyor. Şimdi burada suçlu kim? :)
Suçlu bu durumda ekonomimizin kim içinden geçiyorsa o. Fakat bu yukardaki örnekteki arkadaşın kurnazlığını ve şeytanlığını değiştirmiyor. İyimiş valla 2008 de bir ürün al. aradan 12 sene geçsin. Zamanında aldığın sıfırının %85 fiyatına sat. Yemin ediyorum biraz daha az değer kaybetse yatırım aracı olur bu gitarlar...
Artık kaldımı bilmem tabi ama eskiden güzel, adı konulmamış, yazılmamış bir kural vardı. 2. elde tertemizse sıfır gibiyse ( yaş olarakta), sıfırının %85 ine satılırdı. 2. el olarak değerlendirilcek şekilde yıpranmışlar %60 - 70 arasına satılırdı. Bir problem varsa o zaman ayrı bir fiyatlandırma yapılırdı.

Ben hala bu durum geçerli olmasını dilerdim. 2. el almanın/satmanın bir mantığı vardı. Ki bence yanlış düşünmüyorum .2. el müzik ekipmanı alışveriş sayısındaki düşüşe bakılırsa , birşeylerin bozulduğunu görebiliyoruz. Bazı ilanlar açıyorlar. Yani "malmısınız" diyesi geliyor insanın. Hiçbi matematiğiniz yok hiçmi zekanız yok. Ürünün x fiyatı var. Adam temiz durumda diye 0.95x bir fiyat koymuş. Ya adam gider sıfır olarak alır kafasıda rahat olur taksitlide alır. Neyin kafasını yaşıyosunuz?

Turkrock tarzı sitelerde müzisyenlerin birbirine biraz daha destek olması gerekir. Burda amaç muzik, ticaret değil.

Ben kur farkından dolayı değişimlere laf etmiyorum zaten. Ona laf etsem 10 sene önce 400 e aldık gene 400 e sat derdim.

Hocam düşünce farkımız şuradan kaynaklanıyor. Siz eski seri olduğu için değer kaybettiğini düşünüyorsunuz, ben gitar temizse eski olsa bile değerini koruduğunu düşünüyorum. Çünkü ekonomik olarak bakarsak bir gitarı 5-10 seneden fazla elde tutmamak gerekiyor. İki görüş de kendi içinde doğru veya yanlış olabilir. İlanınızı baltalamış gibi hissetmeye başladım, o yüzden çok uzatmak istemiyorum, zaten birbirimizi anladığımızı düşünüyorum.

Son olarak üretimi bitmiş 2 gitarımı uzun bir süredir satmaya çalışıyorum. %85 fiyat artık hayal. Benim iki gitarım da gayet temiz ve yurt dışı fiyatlarının %55-60'ına satmaya çalışıyorum. :) Biraz da o yüzden dedim, üretimi durmuş olsa bile en kötü %50 fiyat olsun. Ibanez'in tam fiyatı 460 dolarmış, 230 dolara satsa 1600 lira yapar. Tabii ki kimse kimseye zorla bir şey satmıyor veya almıyor.

Umarım istediğiniz tarzda bir gitar bulursunuz. Kolay gelsin.

Hocam dediğiniz gibi sadece bakış açısı farklı. Estafurullah ne baltalaması, forumun amacı tartışmak :D Görüşmek üzere.

AdBlock Tespit Edildi

Lütfen devam etmeden önce adblock/reklam engelleyici uygulamanızı devre dışı bırakın.

Sitemizin yazılım/donanım/servis sağlayıcı giderleri reklam gösterimleri ile karşılanmaktadır.

AdBlock'u devre dışı bıraktım    Hayır teşekkürler