Esp/ltd elektro gitar tavsiye

Merhabalar, yeni bir gitar alacağım ve o gitarın ESP olmasını istiyorum yaklaşık 13.500 civarı bütçem var.
Sıfır olarak Kh white zombie ve Kh demonology arasında kaldım sizce hangisini almalıyım? Özelliklerine bakabilmeniz için linkleri bırakıyorum.
Ayrıca bu bütçeye daha iyi bir öneriniz varsa(ikinci el de olabilir) lütfen paylaşın. Teşekkürler

White Zombie: ESP LTD Kirk Hammett White Zombie Elektro Gitar En Uygun Fiyatlarla | 1enstruman.com - Cangöz Müzik
Demonology: ESP LTD Kirk Hammett Demonology Elektro Gitar En Uygun Fiyatlarla | 1enstruman.com - Cangöz Müzik

Hangisini istiyorsan onu al , senin ne beklediğin önemli. Ha fikrimi sorarsan eğer ben olsam ikisini de almam, 4000 - 5000 ₺ bandındaki gitarlardan tek farkı headstocktaki yazı bence. Ahım şahım özellikleri yok, paranın çoğu marka değerine ve sanatçı ismine gidecek. Bütçe dostu değil. Paran çoksa ve karar veremiyorsan ikisini birden bile alabilirsin.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Hangisini istiyorsan onu al , senin ne beklediğin önemli. Ha fikrimi sorarsan eğer ben olsam ikisini de almam, 4000 - 5000 ₺ bandındaki gitarlardan tek farkı headstocktaki yazı bence. Ahım şahım özellikleri yok, paranın çoğu marka değerine ve sanatçı ismine gidecek. Bütçe dostu değil. Paran çoksa ve karar veremiyorsan ikisini birden bile alabilirsin.
peki sizce bu bütçeyle ne almalıyım? signature olması şart değil

İki gitar arasındaki farklar birinin neck-thru diğerinin bolt-on olması ve neck-thru olanının daha ince sapı olması. Neck-thru gitarla bolt-on gitarın fiyatı aynıysa tabii ki neck-thru alınır. :)

Onun dışında bizim buradakiler kraldan daha çok kralcı olduğu için (KH imzası var, çakalım fiyatı kafası) 1300 dolarlık gitarla, 2000 dolarlık gitarı neredeyse aynı fiyata satacaklar. Sıfır olacaksa şu gitarlar daha mantıklı.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
İki gitar arasındaki farklar birinin neck-thru diğerinin bolt-on olması ve neck-thru olanının daha ince sapı olması. Neck-thru gitarla bolt-on gitarın fiyatı aynıysa tabii ki neck-thru alınır. :)

Onun dışında bizim buradakiler kraldan daha çok kralcı olduğu için (KH imzası var, çakalım fiyatı kafası) 1300 dolarlık gitarla, 2000 dolarlık gitarı neredeyse aynı fiyata satacaklar. Sıfır olacaksa şu gitarlar daha mantıklı.
Teşekkür ederim. M2 nin e2 olmayan modelini de düşünüyordum zaten siz de desteklediniz sağolun.

Hocam neck thru her zaman daha iyi değildir ya. Tamam sustain daha iyi, tele vurduğunda gitarın arkasındaki titreşimlerin yoğunluğunu karnından bile hissedebiliyorsun ama tonu çok koyulaştırıp boğuklaştırıyor bence bu neck thru ve set thru yapısı. Hele kanatlar alder ya da maunsa iş daha da kötü.
Bu durumu Ibanez cleanlerinin diğer metal gitarı markalarınkinden daha iyi olarak bilinmesi ile de açıklayabiliriz. Neden set neck ya da neck thru strat yok mesela ? Cleande hayati öneme sahip bazı tiz frekansları öldürüyor neck thru. Benim tahminim ve deneyimim bu yönde yani.
Ama buna rağmen kayıtta fark edilir bir ton değişikliği yaratmıyor çoğunlukla farklı sap gövde birleşim teknikleri. Görsel ve hissiyat farkı çok ama.

Hocam neck thru her zaman daha iyi değildir ya. Tamam sustain daha iyi, tele vurduğunda gitarın arkasındaki titreşimlerin yoğunluğunu karnından bile hissedebiliyorsun ama tonu çok koyulaştırıp boğuklaştırıyor bence bu neck thru ve set thru yapısı. Hele kanatlar alder ya da maunsa iş daha da kötü.
Bu durumu Ibanez cleanlerinin diğer metal gitarı markalarınkinden daha iyi olarak bilinmesi ile de açıklayabiliriz. Neden set neck ya da neck thru strat yok mesela ? Cleande hayati öneme sahip bazı tiz frekansları öldürüyor neck thru. Benim tahminim ve deneyimim bu yönde yani.
Ama buna rağmen kayıtta fark edilir bir ton değişikliği yaratmıyor çoğunlukla farklı sap gövde birleşim teknikleri. Görsel ve hissiyat farkı çok ama.
Ton olarak bakılırsa tabii ki kıyaslanamazlar. Başka bir konuda da yazmıştım, bolt-on LP mi olur diye. Benim oradaki kastım, belki biraz da benim tercihim, neck-thru gitarlar ele alınınca verdiği o bütünlük ve sağlamlık hissi + üst perdelere kolay erişim açısındandı. Bir de kişi KH gitarlarına bakıyorsa, Hammett'ın gitarları gibi neck-thru gitar alması daha iyi olur.

Mesela ben de bolt-on bağlantının verdiği o parlaklığı sevemedim bir türlü. Neredeyse aynı konfigürasyona sahip iki gitarım vardı zamanında, biri set-neck diğeri bolt-on ve o zaman karar vermiştim bolt-on benim tarzım değil. :)

Kore ya da Endonezya üretimi bir ltd ye okadar para vermek hiç mantıklı değil. İkinci el bir Esp M2 veya Horizon bulunur o bütçeye. Ya da çok daha az bütçe ile ltd deluxelere bakabilirsin, tabiki de ikinci el ve kore üretimi olanlarına. Sıfır Ltd lerin çoğu artık Endonezya.

Merhaba. Bence bu bütçe ile çok iyi durumda ikinci el Japon ESP’lere bakabilirsiniz Sahibinden’de vb. yerlerde birkaç tane olması lazım.

Geri