Sap Ayarı Sorunu

Sap biraz ic bukey durumdaydi siz saat yonunde 20-30 derece kadar siktiysaniz sap biraz daha duz hale gelmistir. Bu durumda sapin orta kisimlarinda tel yuksekligi biraz daha duseceginden gitarin biraz daha fret buzz yapmasi beklenir. Yukarida yazdigim gibi tekrar kontrol edebilirsin 9. fret civarindaki mesafeyi. Bunun biraz daha dusmus olmasi lazim. Sap gercekten de bu sekilde daha duz hale geldiyse perdelerin yuksekliklerinde de ufak tefek farklar varsa bu da buzz'a yol acabilir. Bunlari biraz azaltmak icin kopru kismindan buzz yapan telleri az yukseltmeyi deneyebilirsin...
hocam dediğiniz işlem entonasyon mu oluyor yoksa sanırsam action denilen işlem mi?

Hayır, ikisi de değil. O işleme drop off veya fall away denir. Fakat şimdi siz onunla kafanızı karıştırmayın. Buzz sorunu illa truss rod ayarı ile alakalı olmayabilir. Truss rod'dan gacırtı getirene kadar sıkmak pek hayra alamet değil. Truss rod ayarı hassas bir iştir. Benim önerim gitarınızı bir bilene göstermeniz, bunu yapamıyorsanız şu adımları izleyebilirsiniz:

1. Mastar/keskin kenar edinin. Hassas bir şey olmasına dikkat edin.
2. Telleri sökün/gevşetin.
3. Gitarı çalma pozisyonuunda tutarak mastarı dikkatlice perdelere koyun ve sapın düzlüğünü kontrol edin. Bunu aynı yukarıda anlatılan tel ile yapma yöntemi gibi düşünün ama tel yerine mastar var.
4. Sap tam düz olacak şekilde truss rodu ayarlayın. Büyük hareketler yapmayın, tek defada en fazla çeyrek tur. Ayar olmuyorsa/gacırtı/takırtı vb. geliyorsa ZORLAMAYIN.
5. Sapın tam düz olduğuna emin olunca perdelerinizi kontrol edin. Bu iş için aslında tümüyle düz ve tek seferde sadece üç perdeye tam dokunacak herhangi tamamen düz bir yüzeyi kullanabilirsiniz ama tüm klavye boyunca bu işlemi yapacağınız için elinizde şunun benzeri bir şey yoksa farklı uzunluklarda araçlara ihtiyacınız olacak.
6. Yukarıdaki yöntemle perdelerinide takırdama varsa sapınızın tümüyle düz olduğundan eminseniz perdelerinizin tesfiyeye ihtiyacı olabilir. Bu noktada tekrar bir bilene gitmenizi tavsiye ediyorum çünkü başınıza daha masraflı işler açabilirsiniz.
7. Eğer perdelerinizde bir sorun yoksa o zaman sapınızı ya düz bırakın (tel baskısı bir miktar öne atacaktır) ya da çok ÇOK az saat yönünde çevirin.
8. Telleri takın. Kontrol edin. Buzz hala devam ediyor mu? Ediyorsa nerede ettiğini tespit edin.
9. Buzz ilk perdelerde değil de 6-12. perdelerdeyse Köprüden tel yüksekliğini artırmayı deneyin. 12.Perde civarı ve sonraysa o zaman fall away lazım olabilir, bir bilene gidin.

Hayır, ikisi de değil. O işleme drop off veya fall away denir. Fakat şimdi siz onunla kafanızı karıştırmayın. Buzz sorunu illa truss rod ayarı ile alakalı olmayabilir. Truss rod'dan gacırtı getirene kadar sıkmak pek hayra alamet değil. Truss rod ayarı hassas bir iştir. Benim önerim gitarınızı bir bilene göstermeniz, bunu yapamıyorsanız şu adımları izleyebilirsiniz:

1. Mastar/keskin kenar edinin. Hassas bir şey olmasına dikkat edin.
2. Telleri sökün/gevşetin.
3. Gitarı çalma pozisyonuunda tutarak mastarı dikkatlice perdelere koyun ve sapın düzlüğünü kontrol edin. Bunu aynı yukarıda anlatılan tel ile yapma yöntemi gibi düşünün ama tel yerine mastar var.
4. Sap tam düz olacak şekilde truss rodu ayarlayın. Büyük hareketler yapmayın, tek defada en fazla çeyrek tur. Ayar olmuyorsa/gacırtı/takırtı vb. geliyorsa ZORLAMAYIN.
5. Sapın tam düz olduğuna emin olunca perdelerinizi kontrol edin. Bu iş için aslında tümüyle düz ve tek seferde sadece üç perdeye tam dokunacak herhangi tamamen düz bir yüzeyi kullanabilirsiniz ama tüm klavye boyunca bu işlemi yapacağınız için elinizde şunun benzeri bir şey yoksa farklı uzunluklarda araçlara ihtiyacınız olacak.
6. Yukarıdaki yöntemle perdelerinide takırdama varsa sapınızın tümüyle düz olduğundan eminseniz perdelerinizin tesfiyeye ihtiyacı olabilir. Bu noktada tekrar bir bilene gitmenizi tavsiye ediyorum çünkü başınıza daha masraflı işler açabilirsiniz.
7. Eğer perdelerinizde bir sorun yoksa o zaman sapınızı ya düz bırakın (tel baskısı bir miktar öne atacaktır) ya da çok ÇOK az saat yönünde çevirin.
8. Telleri takın. Kontrol edin. Buzz hala devam ediyor mu? Ediyorsa nerede ettiğini tespit edin.
9. Buzz ilk perdelerde değil de 6-12. perdelerdeyse Köprüden tel yüksekliğini artırmayı deneyin. 12.Perde civarı ve sonraysa o zaman fall away lazım olabilir, bir bilene gidin.
hocam emekleriniz için çok teşekkür ederim. çevremde anlayan var mı diye tekrar kontrol edeceğim eğer yoksa yönteminizi deneyeceğim. Tekrardan çok teşekkürler iyi forumlar

Merhaba, yeni başlık açmadan buradan buradan bir soru sormak istiyorum. Yeni bir gitar aldım ikinci el. Alırken çok incelemedim ama eve gidince gördüm ki gitarın köprü ve manyetik seviyeleri sanki bilerek bozulmuş gibi. Çok yüksek ayarlanmış, teller manyetiklere çarpıyor. O derece. Neyse manyetikleri aşağı indirdim. Köprüyü de olabildiğince aşağı indirdim. Neredeyse en yukarıya getirilmişti. Tellerde buzz sıkıntısı olmayacak şekle getirdim, gevşeyen telleri de akort ettim. Herşey çok güzel oldu. Bir 4-5 gün ellemedim, sonra fark ettim ki 13-14-15. perdeler aynı sesi veriyor. Bu sap ayarından olabilir mi, ne tarafa çevirip sap ayarı yapmak gerekir? Fret tesviyesi işine girmeyeceğim. Telleri yukarı kaldırmadan sap ayarı ile düzeltebilirsem iyi olur.

Geri