Bestelemeye nereden başlıyorsunuz?

Herkese merhaba iyi forumlar.
Belki forumda kendi müziklerini besteleyenler vardır diye sormak istedim. Bazı şeyleri bu konuda tartışabiliriz herkes nemalanır.
Bir süredir DAW üzerinden sanal enstrümanlarla kendi müziklerimi bestelemeye çalışıyorum. 1-2 parça yaptım ama şu an aklıma hiçbir fikir gelmiyor. Tıkandım doğrusu
Daha önce yaptıklarımı oluşturduğum rastgele çıkardığım dizelerden (Gam da diyebiliriz.) oluşturduğum farklı melodilerle yapmıştım. Melodiyle birlikte çalınacak akorları da dizelerden buluyorum.
Daha farklı, işleri daha kolaylaştıran bir yöntem var mıdır acaba?
Sizler müziklerinizi bestelerken nasıl bir yol izliyorsunuz?
Zaten benim düşüncem başlangıcı yapabilmek, gerisi bir şekilde geliyor. Başlangıcın nasıl yapılacağını bilmek önemli bence.

Ben kombinasyonlara dikkat ediyorum. Bu sanal enstrüman seçiminden gitar tonu seçimine kadar geçerli bir şey. Bazen sadece bir ses, başka bir sesle kombinasyona girerek bir şeyler ortaya çıkarmaya neden olabiliyor. Devamı da aynı şekilde o ortaya çıkan melodi üzerinden acaba nereye gitmek istiyor şeklinde düşünerek geliyor. Burada üst üste çalma ve deneme yanılma metodu işe yarıyor. Bazen çok fazla üst üste kaydedip fazlasını ya çıkartıyorum ya da yan yana koymaya başlıyorum. Daw üzerinde basit şekilde üst üste ve yan yana kombinasyonlarına geçilebildiği için kayıt süreci çok daha pratik hale geliyor. Yani hem kayıt hem besteleme aynı anda gerçekleşmiş oluyor.

Bunlar haricinde müzik içeriği olarak aynı şeyler çıkıyor, yeni şeyler çıkmıyor tarzı bir sıkıntı varsa onda da biraz teorilere girilmesi işe yarayabilir. Farklı gamlar, farklı ölçüler hatta en başta farklı davul ritmleri açıp üzerine çalmak benim açımdan işe yarıyor. Tabii yine başa dönüyor hep bu farklı adımlar kombinasyonlar açısından farklı bir ihtimal yaratıyor. Onu hissedip o yönde ilerlemeye çalışıyorum. Kişisel yöntemim bu şekildedir, umarım bir yararı olur. Kolay gelsin.

Herkese merhaba iyi forumlar.
Belki forumda kendi müziklerini besteleyenler vardır diye sormak istedim. Bazı şeyleri bu konuda tartışabiliriz herkes nemalanır.
Bir süredir DAW üzerinden sanal enstrümanlarla kendi müziklerimi bestelemeye çalışıyorum. 1-2 parça yaptım ama şu an aklıma hiçbir fikir gelmiyor. Tıkandım doğrusu
Daha önce yaptıklarımı oluşturduğum rastgele çıkardığım dizelerden (Gam da diyebiliriz.) oluşturduğum farklı melodilerle yapmıştım. Melodiyle birlikte çalınacak akorları da dizelerden buluyorum.
Daha farklı, işleri daha kolaylaştıran bir yöntem var mıdır acaba?
Sizler müziklerinizi bestelerken nasıl bir yol izliyorsunuz?
Zaten benim düşüncem başlangıcı yapabilmek, gerisi bir şekilde geliyor. Başlangıcın nasıl yapılacağını bilmek önemli bence.
Ben her zaman önce müziğini yaparım..akorlar , sonra vokal melodisi vs sonra sözleri yazarım. Hep böyle olmuştur.. Ama bazen söz üzerine müzikte yazdığım oldu..Herkesin yöntemi farklıdır..sonuçta hissiyatla alakalı.. Yani tabii ki teoriyi bilme ve enstruman hakimiyeti kısmına girmiyorum bile..varmış gibi sayıyorum:)

Geri