Mor ve Ötesi Şarkılarını Çıkartmakta Zorluk Yaşıyorum

Merhabalar öncelikle forumda yeniyim.2 senedir kendimce elektro gitar çalıyorum.Son bir senedir işleri daha ciddiye bindirip çalışmalarımı sıklaştırdım,müzik teorisi de öğrenmeye başladım.Şu aralar kulaktan müzik çıkartma işine yatkınlaştığımı hissedip bu iş üzerinde çalışmaya başladım ve güzel sonuçlar alıyorum.Fakat şöyle bir sorun var ki mor ve ötesi grubu şarkılarında acayip tıkanıp kalıyorum.Bass’ı dinleyip akorları buluyorum,vokalin notalarını basıp gamI buluyorum falan... ama gel gelelim gitara geçip bulduklarımı kullandığımda bir türlü aynı tınıyı yakalayamıyorum.Doğru akorları bastığımdan eminim ama bir şekilde aynı tınıyı elde edemiyorum.Bu özellikle arpejlerde çok belli oluyor.Kesinlikle açık akorları veya türevlerini basmıyorlar diye düşünüyorum.Bu grup benim anlayamadığım ne yapıyor? Tecrübeli olup bana yardımcı olabilecek varsa çok sevinirim

Dostum zorlanmakta haklısın. Örneklendirmek gerekirse genelde temel akorların dışında 7'li, 9'lu, -5, +5 vb. akorları ve bu akorların farklı varyasyon ve çevrimlerini de kullanıyorlar. Sanıyorum ki duyum olarak alışık olduğun tınılar değil. Bunun çözümü de sabırlı olup teoriyi pratiğe daha çok uygulayarak çalışman. Akorlara olan hakimiyetin daha da iyi oldukça sana farklı gelen tınıları çözmekte de bir o kadar kolaylaşacak işin. İyi çalışmalar dilerim.

Geri