Cızırtı var

Arkadaşlar öncelikle iyi bayramlar geçtiğimiz günlerde Squire Affinity Strat elektro gitar aldım amfim daha gelmediği için çıplak sesiyle çalışıyorum ilk iki gün sorun yoktu ama şuan birinci tel 15. perdeden cızırtı alıyorum sizce sebebi ve çözümü nedir?

Arkadaşlar öncelikle iyi bayramlar geçtiğimiz günlerde Squire Affinity Strat elektro gitar aldım amfim daha gelmediği için çıplak sesiyle çalışıyorum ilk iki gün sorun yoktu ama şuan birinci tel 15. perdeden cızırtı alıyorum sizce sebebi ve çözümü nedir?
merhabalar sizlerede iyi bayramlar. Elektro gitarda amfide duyduğunuz ses önemlidir. Elektro gitarlarda normal karşılanabiliyor. Ancak çözüm isterseniz basittir. Sap ayarınızı yapmalısınız. Gitarınızın sapındaki truss rod denilen kısıma alyanınızı sokup deneyerek çözüme ulaşabilirsiniz lakin bunu kafanıza göre yapmayın nurkan renda abimizin bu konuda açıklayıcı bir videosu var izlemenizi öneririm o şekilde uygulayabilirsiniz. Korkulacak bir şey değildir.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Teşekkürler hocam sap ayarı yapmadım ama düzeldi bir süre sonra. Şuan da 3. tel 15. perdede benzer bir sorun yaşıyorum. Acaba gitar yeni olduğu için mi oluyor

sap ayarı ile alakası yok bu durumun. Sap ayarı ufak bir içbükeylik vermek amacıyla yapılır. Ve bunun etkisi 9. perdede vs biter. Sonraki caz cuz olayları fret yüksekliklerinin eşitsizliğinden kaynaklanır. Elinize bi kart alın. Düz olmasına dikkat edin. Fretlerin sondan başa doğru üç fret i kapsayacak şekilde üstüne kartı koyup sağa sola tıkır tıkır ediyor mu bakın. Yani diyelim ki 7. 8. 9. fretlere koydunuz kartı sağa sola sallıyorsunuz tahtarevalli gibi ve ses geliyor. 8. fret yüksek demektir ve bunun tesfiye edilmesi gerekir. Genelde fretleri yarım santimde bir kontrol ederler çünkü fret yer yer erimiş ve komple yüksek olmayabilir (aynı frette alt mi cazlarken sol cazlamaması gibi) . Sizin 15. perdede aldığınız cızırtı 16. fretin 15e göre yüksek olmasından kaynaklanıyor muhtemelen.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
çok teşekkür ediyorum ilginiz için ama gitar daha çok yeni entonasyon ayaları yapılıp öyle gönderildi dün tremolo ile çalışınca bahsettiğim mi 15 düzeldi bugun sol 15 de çok hafif cızırtı var onu anlamadım

Bu anlattığımın entonasyon ile ilgisi yok. Entonasyon akortlanmış gitarın doğru perdede doğru notayı vermesidir. 15.16.17. fretlere kartınızı koyup 16 nın sanki tahtarevalli desteği gibi 15 ve 17 ye tıkırdadığını duyuyorsanız 16 nın yüksekliğinden dolayı 15. perdeden ses alamıyorsunuz demektir.

Geri