Ses Kartı vs Amfi

Merhabalar.Bu foruma yeni katıldım o yüzden herhangi bir yanlışım olursa affola.Bu konuyla alakalı bir sürü konu açılmış fakat tam olarak istediğim cevabı alamadığım için bir tane de ben açmak istedim.
Yaklaşık 5 yıldır elektro gitar çalıyorum.Elimde Marshall Mg10cf amfi var.Fakat apartmanda oturduğum için bu amfinin ses seviyesini 10 üzerinden en fazla 2.5 e getirebiliyorum.Bu ses düzeyinde istediğim verimi de alamıyorum tahmin edilebileceği gibi.
Elimde iki seçenek var:
1-Amfiye oyun için kullandığım iyi sayılabilecek bir kulaklığı bağlayıp o şekilde çalmak.
2-Kendime bir ses kartı ve guitar rig gibi bir program edinmek.

Açıkçası elimdeki amfi fazla küçük ve delay vb. gibi ton ayarlarından yoksun olduğu için ayrıca amfi sim. programlarından çok çeşitli ekipman varyasyonları kullanılarak farklı farklı tonlar alınabildiği için 2. seçenek bana da uygun geliyor.Çaldığım şarkıları amatör biçimde kayıt edip sosyal medyada paylaşmayı da seviyorum.Görüşlerinizi belirtirseniz sevinirim :)

Foruma hoş geldin. Bu sorun hepimizin yaşadığı bir sorundur eminim hayatımızın bir döneminde. Benim sana tavsiyem amfi yerine amfi simülatörleri kullanmandan yana, özellikle evde bu şekilde çalıyorsan. Hem daha çok keyif alacağını düşünüyorum hem de malum insanları rahatsız etmemiş olursun. Özellikle Neural DSP'yi tavsiye ederim. Ben soundumu bu şekilde alıyorum. Aynı zamanda grubumun ve diğer arkadaşların kayıtlarını da bu şekilde alıyorum. Neural DSP yerine başka bir şey önermemi istersen Amplitube 4, Bias Amp 2, Lepou, Ignite Amps önerebilirim.

Ses kartı (DAC) olarak da Focusrite 2i2 veya solo öneririm fiyat performans açısından.

PS: Eğer para derdin yoksa da Kemper alabilirsin :)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Foruma hoş geldin. Bu sorun hepimizin yaşadığı bir sorundur eminim hayatımızın bir döneminde. Benim sana tavsiyem amfi yerine amfi simülatörleri kullanmandan yana, özellikle evde bu şekilde çalıyorsan. Hem daha çok keyif alacağını düşünüyorum hem de malum insanları rahatsız etmemiş olursun. Özellikle Neural DSP'yi tavsiye ederim. Ben soundumu bu şekilde alıyorum. Aynı zamanda grubumun ve diğer arkadaşların kayıtlarını da bu şekilde alıyorum. Neural DSP yerine başka bir şey önermemi istersen Amplitube 4, Bias Amp 2, Lepou, Ignite Amps önerebilirim.

Ses kartı (DAC) olarak da Focusrite 2i2 veya solo öneririm fiyat performans açısından.

PS: Eğer para derdin yoksa da Kemper alabilirsin :)
Teşekkür ederim görüşlerin için.

Yaklaşık 5 yıldır elektro gitar çalıyorum.Elimde Marshall Mg10cf amfi var.Fakat apartmanda oturduğum için bu amfinin ses seviyesini 10 üzerinden en fazla 2.5 e getirebiliyorum.Bu ses düzeyinde istediğim verimi de alamıyorum
Bu bir transistörlü amfi dolayısıyla sesi ne kadar açtığın ve ton kalitesinin hiçbir ilgisi yok, istersen ovaya çık sesi 10'a aç yine leş gibi olur tonu, değişmez.
Amfiye oyun için kullandığım iyi sayılabilecek bir kulaklığı bağlayıp o şekilde çalmak.
Hayır. Dünyanın en iyi oyun kulaklığıyla bile ve hatta en iyi müzik dinleme kulaklığı ile bile hele de o amfiden asla adam gibi bir ton alamazsın. Hatta iyi bir amfiden de alamazsın, oyun kulaklığı oyun içindir.
endime bir ses kartı ve guitar rig gibi bir program edinmek.
Hayır. Ses kartı şart değil, Irig gibi arayüzler de mümkün ama kayıt kuyut dersen ses kartının avantajlı olduğu yerler olacaktır. Guitar Rig dönemi biteli yıllar oldu, Amplitube, Bias Amp, JamUp ve başka bilimum App ve VST var. Üstteki arkadaş Neural ve Kemper demiş ana onlar alanlarının en üst noktaları civarında şeyler, çok sofistike şeyleri zamanından önce almamak lazım bence. MG10'dan Kemper'e geçmek param var aldım ile açıklanamayacak bir durum olur.

Bir de hem ses kartı hem amfi ihtiyacını görmek için (ben çok meraklısı değilim ama iyidir) ID:Core veya Katana gibi amfilere bakabilirsin.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Hayır. Dünyanın en iyi oyun kulaklığıyla bile ve hatta en iyi müzik dinleme kulaklığı ile bile hele de o amfiden asla adam gibi bir ton alamazsın. Hatta iyi bir amfiden de alamazsın, oyun kulaklığı oyun içindir.
Peki nasıl bir kulaklık önerirsin?Hoparlör veya monitör almayı düşünmüyorum açıkçası çünkü amfide ses sıkıntılarım oluyor hoparlörlerde de olacağını tahmin ediyorum.

Geri