Tab ile gitar çalmak

Bende istemez miydim abi? Özel ders. 1 sene gittim geriye kalan şey Caddelerde Rüzgar harflerle notalar. Gamları ezberledikten sonra napıcağız peki?

Bu kadar stres yaratacaksa vazgeç müzik işinden... ezber filan... severek yap, biraz çal, biraz gerekiyorsa ezberle ama tercihen anlamaya çalış, biraz daha çal, o arada azıcık teori bak çaldığını anlamlandır vs vs.... yani atla denize öğrenirsin yüzmeyi, iskelede durup suya bakıp sol kulacı atarken sağ bacağı hangi hızla çırpıyorduk diye hesap yapmaya kalkarsan yaz biyer suyu kaçırırsın.

Galiba bu dediğin beni rahatlattı. Arada hoşuma giden müzikleri tabla çalıcağım. Onun dışında notalar için özel ders alıcağım. Keyfini süre süre ilerleyeceğim. Teşekkürler

Öncelikle merhaba abilerim, ben bu konuya benzer bir konu gördüm lakin bir sorum olucak. Bu arada yanlış bir şey yaptısam özür dilerim forumda yeniyim. Abilerim şimdi bir elektronik ürün düşünün onu bir programla yazmaz mıyız? Hangi program dili olursa olsun sonuçta ürünün çalışması önemlidir. İşte tab çalmak da nota ile aynı sonuca varmaz mı? sadece okuması farklı ömür boyu tab çalanları yerden yere vuruyorlar forumlarda, sizce bu doğru bir şey mi? Sonuçta aynı şey yapılmıyor mu? Görüşlerinizi bekliyorum.

Saygılar
Şöyle ki nota okuyabilmekten çok gitar üzerindeki notaları bilmek önemli. Yani ne bastıysan onu bilmen gerekir. Sebebini ise şimdi yapacağım karşılaştırmadan anlayacaksın.
Tab çaldığını düşün, 12 13 15 yazıyor. Çaldın ve melodi oluştu. Sadece bu kadar. Ama 12 13 15 in hangi notalar olduğunu bilseydin şöyle olacaktı: aa bunlar la do mi ! 1- Notaları bildiğin için sadece 12 13 15 ten değil, melodiyi istediğin yerden çalabileceksin. 2- Teori ögrenirken de şunu diyeceksin (çok faydalı) la do mi , La minor akorunu oluşturuyor. Şarkının şu akorunda bunları çalmış. Demek ki bu akora bunu çalabilirim gibi. DOĞAÇLAMA YETENEĞİN DE ARTAR. 3- Hissiyatları kavrarsın (yine teori öğrenirken bu yorumları yapabilirsin). Mesela minör gamları çala çala, notalara basa basa gamın hangi sesinin hangi hissiyatı vereceğini anlarsın. Örneğin gamın 6. sesinin hüzünlü bir his kattığını bilmek gibi. Sadece tab okusaydın bastığın notayı bilmediğin icin teoriyle birleştiremeyecektin.
Kısaca klavye üzerinde neye bastığını bilmek için klavyedeki tüm notaları öğrenmelisin. Merak etme yavaş yavaş olan bir şey. Bastığın her notayı tek tek düşün, baştan sabırla say. Kafan karışabilir, bırakmak isteyebilirsin. Bırakma üstüne git, üstune gittikçe düşünmede hız kazanırsın. Yap boz gibi tüm klavye zamanla açılacak. Düşünmede yeterince hızlandığın zaman bastığın notayı 1 sn de hesaplarsın.
Tabii gam çalışmanın da bu süreci hızlandırdığı bir gerçek.

Peki klavyeyi ögrendik, portre üzerinden okuyabilmek hiç mi işe yaramaz?
Şu yönden işe yarar ki orkestrada çalarkan kimse sana tab vermez, her ne kadar ne bastığını bilsen de. Nota okumak zorunda kalırsın. Tabii hızlı okuman gerekir. Onun dışında internette parçanın notalarını bulursun, gitara aktarabilirsin. (Tabii orkestrada okuyup gitara aktarman için ustalaşman gerekir. İnternette nota bakarken ,ki benim yaptığım böyle, hızlı olmana gerek olmaz. Yavaş yavaş aktarırsın gitara.) Kısacası çok işlevselliği yok.

Genel özet olarak klavyeyi okumak en önemlisidir. Yukarıya yazdıklarıma dikkate al. Ve inan bana klavyeyi öğrenme sürecinin sonlarında gitarda seviye atlayacaksın. İyi çalışmalar!

hep egzersiz, hep teori yıldırıcı oluyor. insan kısa sürede kendini dinletmek, en azından popüler bir şeyler çalmak istiyor gayet doğal. tab ile çalışmak bu anlamda kolay. ancak nota süreleri ile ilgili mesela nota okumak dışında bir çaren yok. hiç bilmediğin bir şarkıyı önüne koyduklarında nota biliyorsan çalarsın, ama aynı şarkının tabını koyduklarında melodiyi bilmiyorsan çalman imkansız. dolayısı ile tab sadece yorucu süreç içerisinde sana bir mola olur fazla yorulduğunda.

guitar pro tabları bu konuda çok yardımcı olur bu arada, hem notayı değerleriyle görüp hem de hangi perdeye basacağını tab ile tek ekranda görebilirsin. en azından zaman içerisinde bir aşinalık gelişecektir. hiç nota bilmeyen (çiganlar özellikle) müzisyenler var. nota bilmemek kimseyi kötü müzisyen yapmaz. nota okuyabilmek de iyi müzisyen yapmaz. ama teoriyi, armoniyi biraz olsun anlamak bile insanın ufkunu genişletiyor, çok da yabana atmamak lazım bu işleri.

Müqemmel yorumlar geldi. Şimdi tek tek herkesin dediğini yapmaya çalışıcağım. Ama şimdi zaten her perde do-do#-re-re#-mi-fa-fa#-sol-sol#-la-sib-si# şeklinde ilerlediğini biliyorum. Tabii başlangıcı farklı olabilir ama gitarda böyle diye biliyorum. Şİmdi ben böyle bir telden başlasam ezberlesem hangi nota hangi perde nolcak sonra? gamlar vs. onları da çaldım. Grupta çalanlar portre ile mi çalıyor? Yani galiba şunu yapıcağım (büyük ihtimalle yanlış anladım ve yanlış düşünüyorum ama) portreye bakıp onu harfe dönüştürüp bir kağıda yazıp o kağıda bakarak mı çalacağım? Dediğim gibi gruplarda vs. napıyorlar yine portre ile mi yapıyorlar?

hep egzersiz, hep teori yıldırıcı oluyor. insan kısa sürede kendini dinletmek, en azından popüler bir şeyler çalmak istiyor gayet doğal. tab ile çalışmak bu anlamda kolay. ancak nota süreleri ile ilgili mesela nota okumak dışında bir çaren yok. hiç bilmediğin bir şarkıyı önüne koyduklarında nota biliyorsan çalarsın, ama aynı şarkının tabını koyduklarında melodiyi bilmiyorsan çalman imkansız. dolayısı ile tab sadece yorucu süreç içerisinde sana bir mola olur fazla yorulduğunda.

guitar pro tabları bu konuda çok yardımcı olur bu arada, hem notayı değerleriyle görüp hem de hangi perdeye basacağını tab ile tek ekranda görebilirsin. en azından zaman içerisinde bir aşinalık gelişecektir. hiç nota bilmeyen (çiganlar özellikle) müzisyenler var. nota bilmemek kimseyi kötü müzisyen yapmaz. nota okuyabilmek de iyi müzisyen yapmaz. ama teoriyi, armoniyi biraz olsun anlamak bile insanın ufkunu genişletiyor, çok da yabana atmamak lazım bu işleri.
Hocam aslında tabda da nota değerleri var. Örneğin songster sitesinde bir taba bakın. Sayıların altında çizgiler var (Portrenin altında). Çizgiler notaların oval kısmı olmayınca kalan kısmı aslında. Birleştirip ceyrek vuruş falan yapılabiliyor. Aslında tab, portredeki çoğu seyi kapsıyor. Hatta izlediğim bazı videolarda tabın daha kapsamlı olduğunu söyleyenler vardı. (Neden daha kapsamlı olduğunu düşündüklerini hatırlamıyorum.)

Müqemmel yorumlar geldi. Şimdi tek tek herkesin dediğini yapmaya çalışıcağım. Ama şimdi zaten her perde do-do#-re-re#-mi-fa-fa#-sol-sol#-la-sib-si# şeklinde ilerlediğini biliyorum. Tabii başlangıcı farklı olabilir ama gitarda böyle diye biliyorum. Şİmdi ben böyle bir telden başlasam ezberlesem hangi nota hangi perde nolcak sonra? gamlar vs. onları da çaldım. Grupta çalanlar portre ile mi çalıyor? Yani galiba şunu yapıcağım (büyük ihtimalle yanlış anladım ve yanlış düşünüyorum ama) portreye bakıp onu harfe dönüştürüp bir kağıda yazıp o kağıda bakarak mı çalacağım? Dediğim gibi gruplarda vs. napıyorlar yine portre ile mi yapıyorlar?
Hepsini ezberleyince ne olacağını yukarıya yazdım. Ha aslında ezber derken öğrenmekten bahsediyorum. Yani süreç içinde. Sen şunu yanlış anlamışsın analdığım kadarıyla. Kimse sana ezberle demez. Ne yapıyorsan (egzersiz, şarkı çalımı...) hepsinde neye bastığına bak. Atıyorum egzersiz 134 1-3-4 falan. 1 e bastın ya düşün bu ne diye. Sıkılabilirsin, yaptığın şeylerin %60 ında bunu yapsan yeterli ilerlemeyi sağlarsın. Bu şekilde olur. Direk ezberlemek kalıcı olmaz ve çok yorucu olur.
LÜTFEN İLK YORUMUMU TEKRAR OKU!

İKinci olarak sonda yazdığın soruları anlamadım, daha açıklıyacı olabilirsen yanıtlamaya çalışacağım.

Bakın abilerim siz dediniz ki okumayı bilmesen de olur ama öğren dediniz e ben parçayı yine taba bakarak mı çalacağım bilsem de. Yoksa portreyi çeviricek miyim? Bir de gruplarda portre ile mi anlaşıyorlar?

Bakın abilerim siz dediniz ki okumayı bilmesen de olur ama öğren dediniz e ben parçayı yine taba bakarak mı çalacağım bilsem de. Yoksa portreyi çeviricek miyim? Bir de gruplarda portre ile mi anlaşıyorlar?
Şarkıyı ilk başlarda tabii ki taba bakarak çalarsın. Daha ileri seviyede videolarda çalan kişilerin el hareketlerine bakarak ve dinleyerek denersin. Daha ileride çıplak sesle bile çıkarabilirsin. Yanlış anlaşılmasın, aslında her seviyede bunları yapabilirsin ama hız değişir. Mesela çıplak sesle yeni başlayan biri şarkıyı 1 ayda çıkarır :D ama kiko,guthrie gibi gitaristler 1 gün içinde bitirir (belki daha kısa).
Asıl konu senin nasıl öğrendiğin değil. O senin kulağını ve doğaçlamanı gelişitirir. Notanın olayı şarkıyı öğrenirken ne kazandığın. İlk paylaşımımda yazdığım gibi katkıları olur.

Gruplar ne ile anlaşıyor konusunda ise grup içi nasıl anlaşıyorlar diye sormak istediğini düşünerek cevap veriyorum. Kisiden kişiye değişir ama mesela şarkının akorlarını ve ölçülerini portreye yazarlar. (Tabii ki besteleme aşaması için konuşuyorum.) C-A falan diye. Çok önemli değil nasıl anlaştıkları bence. Sonuçta konuşa konuşa yapıyorlardır :D Besteleri gitarist tab olarak yazabilir,akorları nota... Kişiye kalan bir şey olduğunu düşünüyorum. Grubun olana kadar bilgin olur zaten.

Abilerim yardım edin internette nota yok. İstediğim şarkıların notaların ya hesap makinesinden çekilmiş bir şekilde buluyorum ya da hiç bir şey belirtmeden saçma şeyler yazıyor. Yaw bir de o kadar nota çalışmıştım

Tab ile gitar çalmak büyük kolaylık sağlar ama nota ve notaların gitardaki yerini bilmeden çalmak büyük zorluklar çıkartabilir. Çünkü orijinal olmayan tab'ların bir çoğu yanlış. Ben gitara başlarken (klasik gitar) nota öğrenerek, hatta yazarak başladım. İnternetten bir eğitim seti CD'sini indirip oradan çalışmıştım ama uzun zamandır nota okumadığım için hepsi gitti tabii. Neyse, bir arkadaşım ise sadece tab ile yürüttü işi. Bazen denk geliyorum, Si notasını 5. tel 2. perdeden değil de 6. tel 7. perdeden alsa çalımı daha kolay olacak şeyi zor yoldan çalıyor. Çünkü onun için o nota 5. tel 2. perde. Kısacası tab iyidir ama nota bildikten sonra iyidir.

Kalırsın tabi, tab bu yüzden zararlı işte, gitaristi tembelliğe alıştırır, kulağının da müzikal birikiminin de gelişmesini engeller :)

Al kıyağım olsun;

Geri