Amfiye "Anfi" deme durumu.

Aslında amfi kelimesi dilimize Fransızca’dan geçmiştir. Orijinali “Amphi” dir.
Ancak bu kelime bizim Amplifikatör için kullandığımız kelime değildir. Derslik ve Amfiteatr anlamı vardır.

Yükselteç olarak kullandığımız kelime, Fransızca “amplificateur” kelimesinden geliyor. Türkçeye amplifikatör olarak geçmiştir, hoparlör gibi (gerçi Fransızcada başta H harfi okunmaz dilimize “oparlör” olarak da geçebilirdi). Neyse amplifikatör söylemesi yazması uzun geldiği için kısaltma ihtiyacı duyuyoruz.
Bana sorarsanız kısaltması ampli olmalı. Ama ben de amfi olarak kullanıyorum 😂

Cok zor degil, aslinda, googledan kisaca arastirinca, sevgili Levent Donmez'in asagidaki videosuna ulasabilirsiniz;

Buradaki bilgileri kontrol etmek isterseniz, Turk Dil Kurumu sozlugunden (Türk Dil Kurumu | Sözlük ) arastirdiginizda;
  1. "amplifikatör" kelimesini bulabilirsiniz, (kisaltmasi "ampli")...
  2. "Anfi" diye bir kelime bulamiyorusunuz...
  3. "Amfi" icin de, "Sıraları arkaya doğru basamaklı olarak yükselen büyük derslik" ifadesini bulabilirsiniz...
Yine de, keyif sizin, istediginizi kullanin...

Sevgiler ve saygilar...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Cok zor degil, aslinda, googledan kisaca arastirinca, sevgili Levent Donmez'in asagidaki videosuna ulasabilirsiniz;

Buradaki bilgileri degerlendirmek isterseniz, Turk Dil Kurumu sozlugunden (Türk Dil Kurumu | Sözlük ) arastirdiginizda;
  1. "amplifikatör" kelimesini bulabilirsiniz, (kisaltmasi "ampli")...
  2. "Anfi" diye bir kelime bulamiyorusunuz...
  3. "Amfi" icin de, "Sıraları arkaya doğru basamaklı olarak yükselen büyük derslik" ifadesini bulabilirsiniz...
Yine de, keyif sizin, istediginizi kullanin...

Sevgiler ve saygilar...

arkadaşlar çoğunuz yanlış anladınız ben amfiye kaba olmasın diye anfi diyen insanlardan bahsettim. konuyu açardım fakat biraz açık olduğu için ban yeme olasılığım var

Kelimenin kökeni Latince. "Amplificare". Fransızca'da Amplificateur, halk arasında ise kısaca Ampli olarak kullanılıyor. İngilizce de malum Amplifier ya da kısaca Amp şeklinde.

amplify (v.)
early 15c., "to enlarge, expand, increase," from Old French amplifier (15c.), from Latin amplificare "to enlarge," from amplus "large" (see ample) + combining form of facere "to make, do" (from PIE root *dhe- "to set, put"). Meaning "augment in volume or amount" is from 1570s. Restriction of use to sound seems to have emerged from c. 1915 in reference to radio technology.

Bizde de yukarıda bahsedildiği gibi herkes farklı farklı kullanıyor. Umarım bu başlığa denk gelip doğru kullanımı öğrenir insanlar. Şahsen ben de ampli şeklinde kullanmaya çalışsam da, alışveriş sitelerinde veya forumlarda ampli şeklinde arama yaptığımda boşa çaba göstermiş oluyorum.

Kısaltarak kullanmak istiyorsak doğrusu "ampli"dir. Amfi dediğimiz şey kel alaka olmaktadır veya İngilizcedeki gibi kısaltmak istiyorsak "amp" daha doğru olmaktadır. "Anfi" değildir, "amfi" hiç değildir.

Geri