FENDER JAZZMASTER-JAGUAR-MUSTANG

Hangi gitarı tercih edersiniz?

• Toplam oy veren
    9
Arkadaşlar merhaba bir sorum olacak. Fender Jaguar-Mustang-Jazzmaster arasındaki farklardan bahseder misiniz? Jaguar çok hoşuma gidiyor ve diğerlerini de merak etmekteyim. Strat sipariş verdim ama her an değişebilirim de :/
Mesela bu gitarlar hangi tarza gider bunu bilsem de yeter.
Teşekkürler

Alıntı

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Bu arada dinlediğim sanatçılara örnek vereyim buna göre bana lütfen yardım edin!
Red Hot Chili Peppers, The White Stripes, The Muffs, Skastika, Arctic Monkeys, Nirvana, Duman, Rashit, The Black Keys...

Üçü de düşük çıkışlı manyetikleri olan Soft karakterli gitarlardır kendi aralarında sound farkı mevcuttur.

Jaguar: Aralarındaki en geniş ton yelpazesine sahip gitardır.

Alternatif, Indie, Pop Rock, Surf Rock, Dream Pop, Shoegaze gibi soft tarzlara elverişlidirler ve bu tarzdaki gruplar tarafından tercih edilirler genelde.

Jaguar-Mustang kombosu bir grup önereyim; Warpaint.

Bu gitarların hiç birisini kullanmadım ama Jazzmaster ve Jaguar arasındaki en temel fark bildiğim kadarıyla alt ve üst eşik arasındaki skala farkı. Jaguar Jazmasterdan daha kısa aralığa sahip. Bu da çalış şeklini ve kullandığın tel kalınlığına göre tonu etkileyebilmektedir. Manyetik olarak farklı çeşitler var. Jaguarda HS ve Jazzmasterda HH seçenekleri bile var. Benim fikrim bu gitarla şu çalınır, şu gitarla bu çalınır demek tamamen doğru değil. Telecaster modelinin HH olanı bile var. Yani istesen çok sert müzik de yapabilir misin? Evet. Ama tercih edilmiyor. Belki geleneksel bir bakış açısı belki de kimine göre yetersiz. Mesela Gibson LP her tarza gidiyor. Bu konu biraz da bizim nasıl ne istediğimize bağlı diye düşünüyorum. Ama bildiğim kadarıyla klasik jazzmaster ve jaguar iki single manyetik ile kullanılıyor. Jazzmaster biraz daha "punchy" tonlar veriyor diye okumuştum.
Mustang hakkında fikrim yok.

Üçü de düşük çıkışlı manyetikleri olan Soft karakterli gitarlardır kendi aralarında sound farkı mevcuttur.

Jaguar: Aralarındaki en geniş ton yelpazesine sahip gitardır.

Alternatif, Indie, Pop Rock, Surf Rock, Dream Pop, Shoegaze gibi soft tarzlara elverişlidirler ve bu tarzdaki gruplar tarafından tercih edilirler genelde.

Jaguar-Mustang kombosu bir grup önereyim; Warpaint.

Anladığıma göre benim tarzıma uyuyor gibi. Teşekkür ederim :)
Bir sorum daha olacak ben Türk punk gruplarını dinliyorum ve çalmak istiyorum bu gitar ile pisman olmam demi yani jaguar ile ?

Son düzenleme:
Bu gitarların hiç birisini kullanmadım ama Jazzmaster ve Jaguar arasındaki en temel fark bildiğim kadarıyla alt ve üst eşik arasındaki skala farkı. Jaguar Jazmasterdan daha kısa aralığa sahip. Bu da çalış şeklini ve kullandığın tel kalınlığına göre tonu etkileyebilmektedir. Manyetik olarak farklı çeşitler var. Jaguarda HS ve Jazzmasterda HH seçenekleri bile var. Benim fikrim bu gitarla şu çalınır, şu gitarla bu çalınır demek tamamen doğru değil. Telecaster modelinin HH olanı bile var. Yani istesen çok sert müzik de yapabilir misin? Evet. Ama tercih edilmiyor. Belki geleneksel bir bakış açısı belki de kimine göre yetersiz. Mesela Gibson LP her tarza gidiyor. Bu konu biraz da bizim nasıl ne istediğimize bağlı diye düşünüyorum. Ama bildiğim kadarıyla klasik jazzmaster ve jaguar iki single manyetik ile kullanılıyor. Jazzmaster biraz daha "punchy" tonlar veriyor diye okumuştum.
Mustang hakkında fikrim yok.

Çok haklısınız ama profesyonel olmadığım için bazı insanlar tercihimde dikkat etmemi söylemişlerdi ondan sormak istedim. Teşekkür ederim :)

Geri