Yıpranmış gitarların relic diye satılması

Merhaba.Roadhouse serisinde fabrika çıkışı bu şekilde bir relic görüntü yok.Gitar sonradan bu hale getirilmiş.Bu işlem eskitme işlemi olarak geçtiği için ''relic'' ibaresinin kullanılmasında bir sorun olduğunu düşünmüyorum.Kişi ''fabrika çıkışı relic görünümde'' veya ''gövdeye sonradan relic işlem uygulanmıştır'' diye açıklama yazabilir tabi bilgilendirme amaçlı.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Merhaba.Roadhouse serisinde fabrika çıkışı bu şekilde bir relic görüntü yok.Gitar sonradan bu hale getirilmiş.Bu işlem eskitme işlemi olarak geçtiği için ''relic'' ibaresinin kullanılmasında bir sorun olduğunu düşünmüyorum.Kişi ''fabrika çıkışı relic görünümde'' veya ''gövdeye sonradan relic işlem uygulanmıştır'' diye açıklama yazabilir tabi bilgilendirme amaçlı.
helal mustafa abi

• Konu Sahibi Konu Sahibi
farklı yerden teyit etmek lazım elbette ama her satıcıya da çakal gibi yaklaşmamak lazım, belki çok kral adamdır... çoğu zaman biraz konuşunca kimin ne mal olduğu anlaşılıyor zaten :)
Yok ben o yüzden demedim yanlış anlaşılmak istemem, relic olup olmadığını sormak bir satıcıya elindeki mal iyi mi diye sormak gibi birşey, ve bakın roadhouse modellerde relic yokmuş, ben satıcıya kesinlikle çakal gözüyle bakarak yaklaşmadım, o amaçla konu açmadım.

poliüretan, polyester gibi boyalara yapılan relic işlemleri leş gibi oluyor foto uzaktan diye pek belli değil ama yakından görüntüsü çok kötüdür bunun. güzelim gitarlara yazık ediyorlar.

Relic işlemi dediğimiz şey bildiğiniz eskitme. Kot pantolon eskitme gibi düşünün. Şimdi burada hedeflenen şey gitarın çok uzun yıllar çalınmış görüntüsü alması. Fakat burada referans alınan 'eskimiş gitar' çoğunlukla gerçekten de 1950-60'lar arası üretilen elektro gitarlar. Sorun da burada başlıyor. Bu gitarların ürteildiği yöntem ve teknoloji değişti çünkü üreticiler doğal olarak üretim yöntemlerini geliştirdiler ve maliyetlerini düşürdüler. Kaldı ki insan ve çevre sağlığını korumak için çıkarılan düzenlemeler sebebiyle zaten o dönem kullanılan bazı madde ve süreçler artık yasak.

Bunun pratik sonucu şu: Siz şimdi yeni bir gitar alıp onu 60 sene aralıksız çalsanız dahi tahminen 50'lerde üretilen bir strat gibi görünmez. Cilası daha sağlam/değişik olduğu için daha az veya en azından farklı eskir. Geriye yöntem olarak yapay bazı süreçleri kullanarak gitarı 60'larda üretilen bir gitarın 60 sene çalınmış hali gibi görünmesini sağlamaya çalışmak kalıyor. Bu da işte her yiğidin harcı değil. Takdir edersiniz veya etmezsiniz, eskitme işi kendine has bir sanat.

Benim gördüğüm 'relic işlemi' uygulanan gitarların önemli bir kısmı artık tekrar boyaya gidiyor. Ne mutlu ki ülkemizde boya işini çok güzel yapan ustalar var. Hatta isterseniz nitro cila dahi atıyorlar (fakat onların kullandığı nitro da 50'lerdeki nitro değil çünkü o maddeler bildiğiniz ölüm tuzağı). Gitarına eskitme yapmak isteyenlere ilk önerim bundan vazgeçmeleri oluyor. Çünkü sonuçları büyük çoğunlukla eskimiş bir gitar gibi değil de eskitilmiş bir gitar gibi oluyor. Yine de girişmek isteyen olursa önce gitarına ince bir nitro vernik attırsın sonra girişsin derim. Bir ikinci çözüm yurtdışında bu işi mümkün olduğunca eski süreçlere yakın şekilde yapan MJT gibi yerlerden hazır gövde ve sap alarak gitar toplamak.

Yukarıdaki ilandaki gitar da açıkçası benim gözüme amatör bir eskitme işi gibi geldi. Daha kötülerini gördüm elbette ama bence bu gitara yapılacak en büyük iyilik baştan boyatmak.

Relic hakkında ahım şahım bilgiye sahip değilim, ancak sahibindende çoğu satıcı(özellikle Telecaster'cılar) eline zımpara alan gitarına Relic diyor. Relic kelime anlamıyla kalıntı demek. Gitarın bir köşesindeki boyayı kaldırıp kalıntı bırakmadan relic diye satışa sunuyorlar. Oysa ki, özellikle yurt dışındaki relic gitarlarda nokta nokta bir işçilikle yapılıyor. Ve boya katmanı tam anlamıyla aşılmıyor. Ben kendi gitarıma da relic yapmayı düşündüm, ama boyasını parlak sevdiğim için yapmadım.
Yurt dışında satılan, ya da kullananlardan gördüğüm relic genelde şu şekilde oluyor, ya da alt kısımda orijinal boya olup üstündeki boya aşındırılıyor.
relic.jpg
relic2.jpg

Herkese merhaba, bu ilk mesajim. Relic gitarlar konusunda heyecanim var. Kimi cok guzel olsa da kimi relic gitarlarin yuzune bakilacak gibi degil. Eline zimpara alan herkes, bir relictir tutturmus. Bunlarin katma degeri var midir? Eger varsa neye gore belirleniyor? Yapan ustanin veya firmanin marka degerine mi veriliyor, yoksa gitarin boyasini sokmek relic midir?

Kendiliginden olmayan, disaridan müdahele ile amatorce yapilmis relic calışmalari gercekten cok sırıtıyor göze batıyor.. Ben de çok severim relic görününlü gitarları ama gercekse, üzerinde yasanmislik varsa, ki amac o zaten. Mesela bu benim stratım Mary :) üzerindeki vuruklar çürükler çarıklar 6 yıl içerisinde çeşitli sakarlıklar ve kazalarla oluştuğu icin poliüretan cila olmasına rağmen bilinçli yapılmış gibi durmuyor. Çünkü gerçek :) Satmayı da asla düşunmedigim evladiyelik bir gitar oldugu icin benim icin sorun da teskil etmiyor. Anlatabildim mi bilmiyorum.. :)
20200530_215857.jpg
20200530_215857.jpg20200530_215909.jpg20200530_215921.jpg20200530_215934.jpg20200530_215955.jpg20200530_220018.jpg20200530_220029.jpg

Herkese merhaba, bu ilk mesajim. Relic gitarlar konusunda heyecanim var. Kimi cok guzel olsa da kimi relic gitarlarin yuzune bakilacak gibi degil. Eline zimpara alan herkes, bir relictir tutturmus. Bunlarin katma degeri var midir? Eger varsa neye gore belirleniyor? Yapan ustanin veya firmanin marka degerine mi veriliyor, yoksa gitarin boyasini sokmek relic midir?

Zevkler renkler...

Ben, misal, gitarda asıl tona bakarım, gitarın vibrasyonuna bakarım. Onlar tamamsa sonra rengi gelir. Ve mümkünse relic melic olmasın, hiç sevmem. Bana sahte, yalancılık gibi geliyor.

Ama şahsî kanaatimdir.

Bir diğer gitaristin yıllar younca kullanarak eskittiği gitara, a şurası çarpık b burası çarpık diye de hiç arıza çıkartmam. Gitardır, enstrümandır, sahnede sağa sola çarpar, terden, kirden eskir.

Fakat epey bir çok insanın da benim gibi düşünmediğinin farkındayım.

B

Zevkler renkler...

Ben, misal, gitarda asıl tona bakarım, gitarın vibrasyonuna bakarım. Onlar tamamsa sonra rengi gelir. Ve mümkünse relic melic olmasın, hiç sevmem. Bana sahte, yalancılık gibi geliyor.

Ama şahsî kanaatimdir.

Bir diğer gitaristin yıllar younca kullanarak eskittiği gitara, a şurası çarpık b burası çarpık diye de hiç arıza çıkartmam. Gitardır, enstrümandır, sahnede sağa sola çarpar, terden, kirden eskir.

Fakat epey bir çok insanın da benim gibi düşünmediğinin farkındayım.

B
Diyelim ki Usa Std bir Fender, hic dusmemis ve carpilmamis. Bir yandan cilaya ve boyaya iman gucuyle girisilmis. Kotu de yapmislar. Hani bu gitarin cilasi oldukca koruyucu. Relic yapilmistir diye, harap ve bitap dusurup, gitarlara astronimik rakamlar isteyenlerin varligi gun gectikce artmakta. Burada da bi yazi vardi. Gitari relic yapmak icin yakiyor muydu, vs..? Purmuz alip, haslanmis eti, izgara et niyetine satmaya calisan restoran gibi hissettirmekte.

Piyasadaki relic diye satılan gitarların 10'undan 9'unu anlamıyorum.. Gerçek 50-60'lar Pre-cbs gitarlara bakmadan etmeden alıyorlar ellerine keskin bir bıçak, başlıyorlar cilayı deşmeye. Değil 50 yıl, abdülhamitten kalma olsa gelmeyeceği hale geliyor sonra.

Günümüzdeki nitro cilalarda eskiye göre çok daha fazla plasticiser kullanılıyor, bu da cilanın aşınma ve çatlama oranını azaltıyor. Düzgün ve gerçekçi bir sonuç için çok ince nitro kullanılmalı, hakkıyla eskimiş veya adam gibi relic gitarlarda ağacın ortaya çıktığı bölgeler ile cilanın olduğu bölgeler arasında incelik bakımından neredeyse fark olmaz..
Dışarıdan böyle gözüken bir eskitme,
IMG_1492.jpg

Aslında böyle bir inceliğe sahip:

IMG_1496 copy.jpg

Relic işine kalkışanlar bunu göz ardı ettiği için ortaya alakasız şeyler çıkıyor.

Son düzenleme:
Geri