Tel Değişiminden Sonra Yaşadığım Problem (Fotoğraf ve Videolu)

Gitarınızın ayarı bozulmuş ama daha önce sorunsuz kullanıyorsanız kolayca ayarlanır yine, merak etmeyin. Videolardan saddle'lari fazla indirmişsiniz gibi duruyor lakin temelde problem nedir ben anlayamadım gönderdiğiniz fotolardan. Bir ihtimal diye, üst esik yuvasında düzgün oturuyor mu diye kontrol edin. Bazen yapışmış olmuyor, tel değişiminde yuvasından cıkmış olabilir ve gözden kaçabilir. Ikinci ve daha sık olasılık, tellerin tamamını çıkardıysanız ve köprü pivot somunlarını yanlışlıkla yükseltmiş olabilirsiniz (ki fotoda bence anlamsız şekilde yüksek görünüyor, eğer çift yönlü floating köprü istemiyorsaniz tabii).

Sap ayari için 1. ve son perdelerden birine basarak anlayabiliriz sap ayarının durumunu.

Üst eşikte sorun yoksa önce sap ayarını yapıp daha sonra saddle'lari yavaşça yükselterek ayar yapabilirsiniz. Pivot vidalarından da köprü alçaltılabilir.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Gitarınızın ayarı bozulmuş ama daha önce sorunsuz kullanıyorsanız kolayca ayarlanır yine, merak etmeyin. Videolardan saddle'lari fazla indirmişsiniz gibi duruyor lakin temelde problem nedir ben anlayamadım gönderdiğiniz fotolardan. Bir ihtimal diye, üst esik yuvasında düzgün oturuyor mu diye kontrol edin. Bazen yapışmış olmuyor, tel değişiminde yuvasından cıkmış olabilir ve gözden kaçabilir. Ikinci ve daha sık olasılık, tellerin tamamını çıkardıysanız ve köprü pivot somunlarını yanlışlıkla yükseltmiş olabilirsiniz (ki fotoda bence anlamsız şekilde yüksek görünüyor, eğer çift yönlü floating köprü istemiyorsaniz tabii).

Sap ayari için 1. ve son perdelerden birine basarak anlayabiliriz sap ayarının durumunu.

Üst eşikte sorun yoksa önce sap ayarını yapıp daha sonra saddle'lari yavaşça yükselterek ayar yapabilirsiniz. Pivot vidalarından da köprü alçaltılabilir.

Yardımınız için teşekkür ederim. Öncelikli problem yaşadığım cızlamalar ve 12. perdeden doğru notayı alamamam. Telleri biraz yükseltince cızlama da biraz azalıyor fakat 12. perdeden yine doğru sesi alamıyorum.
Üst eşikte herhangi bir problem yok. Sap ayarı ise internette okuduklarıma göre normal görünüyor. Aşırı bir içbükey dışbükey veya düzlük durumu yok.

Merhaba. Eski tel ile yeni taktığınız tellerin kalınlıkları aynı mıdır? Değilse bu problemler olabilir; ancak siz biraz yoğun yaşamışsınız sanırım bunu.

Öncelikli durumunuza gelelim; perdelerdeki notaların tam isabetli olmaması (eğer fret yükseklikleri de doğru ise) entonasyon ayarı ile alakalıdır. Köprüden ayarın doğru yapılması gerekir. Eğer 12. perdedeki nota daha yüksek frekanslı ise köprüden saddle'ı sapın tersi yönüne doğru çekmeniz gerekir. Örneğin E telindeki 12. perdede nota E yerine E#'e yakın ise... İnternetten araştırabilirsiniz.

Cızlama sorununa gelirsek; eğer fotoğraflar beni yanıltmıyorsa gitar biraz concave duruyor. Eğer böyle ise; fretler ilerideki fretlere kıyasla daha alçakta olacağı için cızlama yapabilir. Ama unutmayın eğer cızlamalar 12. perdeden sonra da var ise sorun ya köprüdedir (ki bence öyle) ya da fret yüksekliklerindedir.

Ayarlama yapmadan önce ilk sapı düzeltin (eğer fotoğrafta gördüğüm doğru ise) sonrasında köprüden entonasyon ayarı yapın. Tekrar söylüyorum eğer tel kalınlığını değiştirdiyseniz bunlar olası şeylerdir. Umaırm yardımcı olabilmişimdir, sağlıcakla kalın.

Geri