Marshall MG 15FX Amfimdeki Sorun

Merhabalar öncelikle. Daha önce hiç yaşamadığım bir sıkıntıyı paylaşıyorum. Bu amfide 4 kanal ve bu kanallar arasında geçişi sağlayan 2 düğme var. Ayrıca iki düğme daha var, birisi delay vs efektlerin gecikme süresini belirlemeye (tap tempo), diğeri de 4 ayrı kanalda yaptığınız EQ gibi ayarları kaydetmek için (store). Bugün yaşadığım sorun çok garipti. Hiçbir düğmeye tıklanmıyordu. Amfi overdrive kanalında tıkandı kaldı (yeşilde kaldı, bir kez daha tıklandığında kırmızıya dönüyor ve daha distortionlu bir ses veriyor. Aynısı clean/crunch için de geçerli diğer düğmede) Hiçbir şekilde düğmeler çalışmadı. Ama o sırada her türlü potansla, efektle, volümle (gain ve reverb dahil) falan oynayabiliyordum ve hepsi çalışıyordu. Üzerindeki direktife göre fabrika ayarlarına çevirdim tekrar düğmeye bastım değişen bir şey olmadı. Amfiyi yeni çalıştırmıştım hiç ısınmamıştı daha. İki atıştırıp döndüm tekrar fişe taktım kendine geldi, biraz takıldım gitarla yine yaptı aynısını. Amfi yeni sayılır, belgesini faturasını taşınırken kaybetmeseydim 3 ay daha garantiliydi yani. Size yardımcı olabilecek bir iki bir şey söyleyebilirim, elektronik bilgim hiç yok, sadece gördüklerim:
1- Kablolu üçlü, topraklaması iyi olmayan bir prize, amfi de bu üçlüye bağlı. Üçlü de her evdeki sıradan bir üçlü, daha iyisi ya da daha kötüsü değil.
2- Amfiyi kullanırken gitarı çoğu zaman ben topraklıyorum elimle dipsesi azaltmak için. Öyle bir şey ki amfi üzerindeki vidadan tutun, gitarın burgusuna kadar neye dokunsam dipses fark edilir derecede düşüyor. Doğal olarak tellerde gezerken de böyle.
3- Bu kilitlenme olduğunda çok garipsediğim bir şey daha oldu. Normalde tap tempo düğmesi eğer hiç dokunulmamışsa kesintisiz bir kırmızı yanıyor, tempo girince de hiç durmadan akşama kadar tempoya göre yanıp sönüyor. Ama o an tamamen saçma sapan kafasına göre yanıp sönüyordu. O sırada efektler çalışıyordu keşke bi delay deneseydim diyorum nasıl bir sonuç alacaktım :) Ama tahminimce yine işlevini yerine normal bir şekilde getirirdi.
4- Normalde amfiyi kullanmadığım zaman kesinlikle fişte tutmuyorum, zararı var mıdır yok mudur bilmem fişte kalmasının. Hatta önce amfiyi çalıştırıp daha sonra gitarla bağlantısını kurdum hep.

İşin ironik kısmı taşınma süreci dışında evden dahi çıkarmadığım, etiketi üstünde, bırakın düşürmeyi çarpmayı, duvara bile sürtünmedi diyebileceğim, yaklaşık 2 yıllık süreçte 100 sefer fişe takmadığım bu amfiyi önümüzdeki hafta ilana verecektim ses kartı almak için. Eğer çözülebilecek bir sıkıntıysa halledip, alıcıya da bilgi vererek satmak istiyorum. Eğer durum kötüyse çok yazık. Lütfen bilginizi esirgemeyin. Teşekkürler (Bu arada amfi şu an gayet iyi, bu sorunun kaynağını merak ediyorum ve bir daha yaşamamak istiyorum. Ekteki görsel amfinin genel görüntüsü belki ampli hakkında bir fikir verir diye koydum görsel bana ait değil. Zaten sorun fotoğraflayabileceğim bir sorun değildi)

Dosyalar

• marshall.marshallmg15fx.jpg
    marshall.marshallmg15fx.jpg
    134.8 KB · Gösterim: 156
Hatta önce amfiyi çalıştırıp daha sonra gitarla bağlantısını kurdum hep.
Çok uzun yazmışsınız hepsini okuyamadım ama okuduğum bu kısım yanlış. Böyle olmaması gerekiyor. Jack kablosu zaten amfiye bağlı olmalı, gitara bağlı olmamalıdır. Amfiyi fişe takarsınız, jack kablosunu gitara takarsınız ve amfinin güç tuşuna basıp amfiyi açarsınız. Doğrusu budur. Diğer türlü amfinin hoparlörlerine zarar verme ihtimaliniz var.
Daha fazla yanıt almak istiyorsanız daha kısa soru sorabilirsiniz.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Çok uzun yazmışsınız hepsini okuyamadım ama okuduğum bu kısım yanlış. Böyle olmaması gerekiyor. Jack kablosu zaten amfiye bağlı olmalı, gitara bağlı olmamalıdır. Amfiyi fişe takarsınız, jack kablosunu gitara takarsınız ve amfinin güç tuşuna basıp amfiyi açarsınız. Doğrusu budur. Diğer türlü amfinin hoparlörlerine zarar verme ihtimaliniz var.
Daha fazla yanıt almak istiyorsanız daha kısa soru sorabilirsiniz.
Teşekkür ederim. En azından hoparlörlere bir sıkıntı yaşatmamışım çok kullanmadığım için. Mesaj kalabalığı olmaması için sorulabileceğini düşündüğüm her şeyi ekledim. Tekrar edeyim, markası modeli belli amfim bir anlığına kilitlendi ve kanallar arasında geçiş yapamadım. Tap tempo da sapıttı. 👍

Selamlar özetle herhangi bir yere çarpmadığın halde amfin kafayı yemiş. Biraz dışarı çıkar yasaktan dolayı sıkılmıştır ahauhauah neyse.
Oksitlenme dışında herhangi bir kolpa atamayacağım tam bilgim yok elektronikle ilgili. Temassızlık yapıyor olsa amfi fabrika çıkışı iyi birleştirilmemiş diyebiliriz ki bence mantıksız. Tek olabilitesi yüksek olan oksitlenme durumu. O fişe takıp açıp gitarı takınca oluşan pat küt sesleri hoparlörler dışında herhangi bir yere zarar veremez bu bence bozulmasında bir neden değil. Bence bir tamir edebilicek bir yere götür yaşadığın şehirde öylece çözülecek bir sorun değil bence

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Selamlar özetle herhangi bir yere çarpmadığın halde amfin kafayı yemiş. Biraz dışarı çıkar yasaktan dolayı sıkılmıştır ahauhauah neyse.
Oksitlenme dışında herhangi bir kolpa atamayacağım tam bilgim yok elektronikle ilgili. Temassızlık yapıyor olsa amfi fabrika çıkışı iyi birleştirilmemiş diyebiliriz ki bence mantıksız. Tek olabilitesi yüksek olan oksitlenme durumu. O fişe takıp açıp gitarı takınca oluşan pat küt sesleri hoparlörler dışında herhangi bir yere zarar veremez bu bence bozulmasında bir neden değil. Bence bir tamir edebilicek bir yere götür yaşadığın şehirde öylece çözülecek bir sorun değil bence
Ahahaha hangimiz evde kafayı yemedi ki. Hatta tap tempo delirince bi an hayal görüyorum sandım. Teşekkür ederim tavsiyeler için. Hiç de elektrikçi tanıdık yok Eskişehir'de bunu yapacak. Luthier yapar mı acaba sürekli gitar götürüyorum ona?
Bu işi halledebilecek Eskişehir içi tanıdığı bildiği olan varsa yazarsa sevinirim. Amfi konusunda başka bir fikri olan da belirtebilirse iyi olur. Arabam yok, sorunu tayin etmek daha iyi olur götürmeden :)

Clean-OD tuşları power tuşuyla aynı mantıkta çalışıyor sanırım. Herhalde bir oksitlenme ya da temassızlık oluşmuş olabilir. Böyle sifona basar gibi basılan amfi ve pedal tuşlarında birkaç kez yaşadım buna benzer sorunları ama eski haline dönmüyordu hiç. Bence daha kötü bir şey olmamıştır satış arefesinde çok kötü olmuş ama hocam geçmiş olsun. Herhangi bir elektrikçiye götürüp azıcık da amfinin nasıl çalışıp hangi tuşun nasıl işlevi olduğunu anlatırsanız bence durumu çözeceklerdir. Zaten içerisindeki anahtarlar vesaire devre elemanları özel şeyler değiller.

ulaşabiliyorsanız tuşların olduğu bölüme doğru iç taraftan philips kontak spreyi sıkın mavi renkli kutusu olanlardan alın. sakın yağlı wd 40 gibi bir şey sıkmayın bir miktar oksitlenmeyi çözer eğer sebep oksitlenmeden ötürü temassızlık ise.. yoksa zuhal müziği arayın tami'e gönderin.

Günün başlığındaki pasifagresif serzenişinize istinaden geldim. Yaşadığınız olay nadiren insanın başına gelebilecek bir durum. Tecrübesi olan da gelir yazardı. Ancak istediğiniz ilgiyi sunayım;

Bilemiyorum, hiç başıma gelmedi, internette bi araştırsanız mı?

Olmadı değil mi?! Forum konseptinde olmuyor böylesi, bilen girer yazardı zaten. Yazılmıyorsa kimsenin başına gelmediğindendir. Derdini bu kadar detaylı anlatabilecek birinin, faturayı kaybettiyse aldığı yere gidip isim üzerinden faturayı bularak garanti işlemlerini başlatabileceğini, 2020 yılında basılı formda faturanın bir önem arz etmediğini bilecek donanımda olduğunun farkında olduğumdan bu işlemler sonrası garanti kapsamında yaptırmanın, elektrik bilgisi olmadığı için lehim, akımölçer vb kullanmayı bilmeyen birisinin buradan alacağı en ufak bir işe yarar tavsiyeyi bile uygulayacağı bir senaryodan çok daha kolay olacağından bahsetme ihtiyacı duymuyorum bile.

ulaşabiliyorsanız tuşların olduğu bölüme doğru iç taraftan philips kontak spreyi sıkın mavi renkli kutusu olanlardan alın. sakın yağlı wd 40 gibi bir şey sıkmayın bir miktar oksitlenmeyi çözer eğer sebep oksitlenmeden ötürü temassızlık ise.. yoksa zuhal müziği arayın tami'e gönderin.

Amfinin içine birşeyler püskürtüp olmuyorsa garanti kapsamında değerlendirilme ihtimali bulunan bir ürünü yollamak mantıklı mı gerçekten?

Merhaba

Mg serileri mağlesefki marshall en kalitesiz amfilerinden aynı sorunu bende yaşadım garantisi bitmişti servise gönderdim cihazın içinde bir beyin devresi var ve onun arızaşandığını bu sebepten yaptığını söylediler. Ve ozamanın fiyatı ile amfiden pahalı fiyat çıkardılar . Bu sorun amfiye aniden fazla akım gelmesinden kaynaklanıyormuş açıkcası ev ortamında birçok kişide digital amfilerde bunlar oluyor o sebeple ben hep uzak dururum nekadar az devre okadar az masraf . Bu formdada çok yardımcı olabilecek kişi olacağını sanmıyorum en iyisi faturasını bulursan servise götürmen muhtemelen cihazın beyni değişecek garantiden yaptırırsan ne ala olmadı ya çöpe yada o şekilde satabilirsen satarsın çok geçmiş olsun diyelim

Günün başlığındaki pasifagresif serzenişinize istinaden geldim. Yaşadığınız olay nadiren insanın başına gelebilecek bir durum. Tecrübesi olan da gelir yazardı. Ancak istediğiniz ilgiyi sunayım;

Olmadı değil mi?! Forum konseptinde olmuyor böylesi, bilen girer yazardı zaten. Yazılmıyorsa kimsenin başına gelmediğindendir. Derdini bu kadar detaylı anlatabilecek birinin, faturayı kaybettiyse aldığı yere gidip isim üzerinden faturayı bularak garanti işlemlerini başlatabileceğini, 2020 yılında basılı formda faturanın bir önem arz etmediğini bilecek donanımda olduğunun farkında olduğumdan bu işlemler sonrası garanti kapsamında yaptırmanın, elektrik bilgisi olmadığı için lehim, akımölçer vb kullanmayı bilmeyen birisinin buradan alacağı en ufak bir işe yarar tavsiyeyi bile uygulayacağı bir senaryodan çok daha kolay olacağından bahsetme ihtiyacı duymuyorum bile.

Amfinin içine birşeyler püskürtüp olmuyorsa garanti kapsamında değerlendirilme ihtimali bulunan bir ürünü yollamak mantıklı mı gerçekten?
abi bunlar hep o gnc salatası yüzünden. Forumun sinirini kaydırdı. -1 puan vermiş site yönetimi ona hakaret ettiğim için. hakaretim de 'rahatsız' demiş olmam :D :D :D

Clean-OD tuşları power tuşuyla aynı mantıkta çalışıyor sanırım. Herhalde bir oksitlenme ya da temassızlık oluşmuş olabilir. Böyle sifona basar gibi basılan amfi ve pedal tuşlarında birkaç kez yaşadım buna benzer sorunları ama eski haline dönmüyordu hiç. Bence daha kötü bir şey olmamıştır satış arefesinde çok kötü olmuş ama hocam geçmiş olsun. Herhangi bir elektrikçiye götürüp azıcık da amfinin nasıl çalışıp hangi tuşun nasıl işlevi olduğunu anlatırsanız bence durumu çözeceklerdir. Zaten içerisindeki anahtarlar vesaire devre elemanları özel şeyler değiller.
Teşekkür ederim ilginiz için. Eğer bir elektrikçiye gitmeye karar verirsem dediklerinizi tarif ederim. Sanki temazsızlıktan da öte aşırı temas varmış gibi hissettiriyor. Bir tuş basılı kalıyor da diğerlerine engel oluyormuş gibi. İyi akşamlar dilerim.
Teşekkür ederim öneriniz için. Bilgi ve becerim dahilinde olmadığından bizzat yapma konusunda kendime güvenmesem de benim için yapabilecek birileri tanıyorum. Eğer garanti işini halledemezsem dediğiniz tavsiyeyi uygulayacağım. İyi akşamlar.

Teşekkür ettim cevabınız için. Bu konu başlığını ya da o konu başlığı altındaki serzenişimi gereksiz, saçma buluyor olabilirsiniz. Bu mecranın -yapısı gereği- bir forum olduğunu kabul ederek üye oldum. Karşılaştığım her başlığa ya da girdiye bundan dolayı rahat bir tavırla yaklaşabiliyorum. Eğer ben bu forumda kişisel sorunumu açık bir dille yazmaya çalışıyorsam bunun iki amacı olmalı. Birincisi beni çözüme ulaştıracak basit ya da üstesinden gelebileceğim, "nispeten" kompleks tavsiyeler edinmek. İkincisi ise benzer sorun yaşayabilme ihtimali olan belki de benim dışımdaki tüm forum üyelerine iyi kötü bir içerik oluşturmak için aracı olmak. Dolayısıyla burada bana verilen her tavsiyeyi aslında genel kitleye verilmiş bir tavsiye olarak bakıyorum. Ayrıca halihazırda bana gerçek anlamda yardımcı olabilecek kişilerin, bu siz de olabilirsiniz, zaten yazdıklarımı okuduktan sonra benim sorun edindiğim konuyla ilgili ne kadar bilgi ve tekniğe sahip olabileceğimi çok rahat kestirebilir. Garanti mevzusunu belirtmemin sebebi ise amfinin yeni olduğunu ve eskimeye bağlı sıkıntıları yaşama ihtimalimin az olduğunu düşünmem. Eksik bir bilgi olmuş düzelteyim, butik bir mağazadan aldım amfiyi. Eskişehir'den almadım, zaten yollar güncel durumdan ötürü kapalı. Özel aracım yok. Bu sebepten maddi olarak çok da bir değeri olmayan bu amfi için şu zamanda şehir değiştirip kaybettiğim faturasıyla birlikte dükkan sahibiyle muhatap olmak istemiyorum. En azından şimdilik. İyi akşamlar dilerim.
Amfi fabrika çıkışı demo modunda kalmış olabilir mi, ne yaparsan yap sabit bir preset'i çalıyor hep ...?
Merhabalar. Gerçekten düşündüm bunu başta. Çünkü amfiyi ilk aldığımda bu preset olayı aşırı karmaşık gelmişti. Ama bu başka bir durum, zaten o ayarları daha sonra kavradım. Öyle olsaydı amfiyi kapatıp biraz bekleyip açtığımda düzelmez, çalım sırasında sıkıntı yokken birdenbire tutulmazdı ışıklar ve düğmeler. Teşekkür ettim cevap için. İyi akşamlar.
Merhaba

Mg serileri mağlesefki marshall en kalitesiz amfilerinden aynı sorunu bende yaşadım garantisi bitmişti servise gönderdim cihazın içinde bir beyin devresi var ve onun arızaşandığını bu sebepten yaptığını söylediler. Ve ozamanın fiyatı ile amfiden pahalı fiyat çıkardılar . Bu sorun amfiye aniden fazla akım gelmesinden kaynaklanıyormuş açıkcası ev ortamında birçok kişide digital amfilerde bunlar oluyor o sebeple ben hep uzak dururum nekadar az devre okadar az masraf . Bu formdada çok yardımcı olabilecek kişi olacağını sanmıyorum en iyisi faturasını bulursan servise götürmen muhtemelen cihazın beyni değişecek garantiden yaptırırsan ne ala olmadı ya çöpe yada o şekilde satabilirsen satarsın çok geçmiş olsun diyelim
Merhabalar. Servisle garantisiz muhatap olursam, öylesi bir sorun varlığında karşılaşabileceğim tabloyu az çok kestirebiliyorum :) Amfi zaten girişten hallice denebilecek bir ev amfisi. Çok bir beklentim yok. Açıkçası gitara başlama sebebim olan prodüksiyona meyletmek istediğimden satmak istiyordum. Dediğiniz gibi bir sorunsa zaten garanti süreciyle uğraşırım, 3 değil hesaplayınca 5 ay daha süresi olduğunu hatırladım. Teşekkür ederim, iyi akşamlar dilerim.

Amfi fabrika çıkışı demo modunda kalmış olabilir mi, ne yaparsan yap sabit bir preset'i çalıyor hep ...?
Ayrıca ekleme yapayım, ilkinde OD-1'de (green) takıldı, ikincisinde Clean-1'de (green) takıldı. Bu takılma sadece amfi üzerindeki kanal geçişi ve tap tempoyu ayarlayan minik düğmelerde oldu. O sırada EQ, Gain, Reverb, Phaser, Chorus, Volume, Master vs. hepsine tepki veriyordu amfi. Bu amfi store edilmiş preset'te, o presetten çıkana kadar ayarlamalara tepki vermez normalde. Verdiğine göre store ayarda olmadığını anlayabiliyorum.

Arkadaşlar son iki gündür rutinim dışında gittiğim bir değişiklik aklıma geldi. Line-in kablomu bir arkadaşa verdim bende yedek var diye. Kısacık, dandik bir aux kablosuymuş, öyle hatırlamıyordum. Israrla telefonumdan açtığım altyapıyı bu kabloyla iletemedim, biraz iteledim, bastırdım... Hatta öyle ki umudu kesiyorum, bir iki dakika sonra kendiliğinden bağlantı kuruluyor altyapı çalmaya başlıyor. Line-in girişine taktığım saçma aux ve yaptığım yineleyici saçma hareketlerle (sürekli tak çıkar, bastır, döndür vs) cihaza bir zarar vermiş olabilir miyim?

Garanti durumu tam olarak nedir bilemiyorum tabi ki. Bir eski model bir de 2010 sonrası 2 çeşit mg 15 watt kullandım. Bildiğim kadarıyla marshall 15 watt amfilerin arkasında garanti bozulmasını sağlayan bir etiket yok, hani pclerde/laptoplarda olur ya açarsınız bozulur diye o yüzden dedim. Ayrıca basit bir temassızlık sorunu ise kontakt spreyi bu işi çözer, garantiyi bozabilmesi için kanıtlanması lazım ki böyle bir etiket olmadığı için garantiyi de bozup bozmadığı belli olamaz çünkü kontak spreyi sıkıldığı alanda herhangi bir iz bırakmıyor yağsız olması şartıyla. Öbür durumlarda kargo paketi ile uğraşmak, kargoya gelip gitmek günlerce amfisiz kalmak bir kontakt spreyi sıkılınca çözülecekse neden mantıksız olsun ki ? En azından bu kadar iş başına açılmadan şansını dener. Öbür taraftan e fatura olarak düzenlenmiş olabilir email adresi verdiyseniz, fatura alım tarihi oradan belli olur. Garanti konusunda işe yarar.

Hocam çözebildiniz mi sorunu?
Sorunum çözüldü. Foruma özel açtığım e posta adresim ve bilgilerim diğer bilgisayarımda kalınca aylar sonra ancak ulaşabildim hesabıma.
Fırsatım oldu, aldığım yere götürdüm. Garanti vs. de sorgulamadı bile müzik marketin sahibi.
Oksitlenmeden kaynaklıymış sorun. Tavsiyede bulunan herkese geç de olsa teşekkür borçluyum. Çok kullanmadığım için, ortam neminin de etkisiyle volume şeysinin arkasında oksitlenme olmuş. O temizlenmiş, bir de tüm düğmelerin arkasını yağlayıp göndermişler. İşin komik tarafı, clean'den crunch'a geçerken kırmızı yanıyordu. O artık yanmıyor başına ne geldiyse :) Bir daha da götürmeye fırsatım olmadı zaten gerek de duymadım. Satacaktım, piyasa çok fazla saçmaladı. Şu saçma amfinin fiyatı 2500 TL oldu. Napıcam, 15 watt transistörlü dümdüz amfiyi 1800 liraya ilana mı koyayım. Ucuza da satsam anca birkaç ay tel masrafımı karşılar.

Özetle oksitlenme. Garanti devamsa alınan yere götürülebilir, değilse veya çok da umursamıyorsanız kendiniz ya da eli yatkın birine, arkadaşların da önerdiği tipte ürünler kullanarak temizleyin, temizlettirin. Ama sizin sorununuz bu olmayabilir de, o konuda net bir şey söyleyemem.

Sorunum çözüldü. Foruma özel açtığım e posta adresim ve bilgilerim diğer bilgisayarımda kalınca aylar sonra ancak ulaşabildim hesabıma.
Fırsatım oldu, aldığım yere götürdüm. Garanti vs. de sorgulamadı bile müzik marketin sahibi.
Oksitlenmeden kaynaklıymış sorun. Tavsiyede bulunan herkese geç de olsa teşekkür borçluyum. Çok kullanmadığım için, ortam neminin de etkisiyle volume şeysinin arkasında oksitlenme olmuş. O temizlenmiş, bir de tüm düğmelerin arkasını yağlayıp göndermişler. İşin komik tarafı, clean'den crunch'a geçerken kırmızı yanıyordu. O artık yanmıyor başına ne geldiyse :) Bir daha da götürmeye fırsatım olmadı zaten gerek de duymadım. Satacaktım, piyasa çok fazla saçmaladı. Şu saçma amfinin fiyatı 2500 TL oldu. Napıcam, 15 watt transistörlü dümdüz amfiyi 1800 liraya ilana mı koyayım. Ucuza da satsam anca birkaç ay tel masrafımı karşılar.

Özetle oksitlenme. Garanti devamsa alınan yere götürülebilir, değilse veya çok da umursamıyorsanız kendiniz ya da eli yatkın birine, arkadaşların da önerdiği tipte ürünler kullanarak temizleyin, temizlettirin. Ama sizin sorununuz bu olmayabilir de, o konuda net bir şey söyleyemem.

led'e giden besleme kablosu oksitlenmiş ya da lehimi kopmuş olabilir board'a bakmak gerek. Gece kapalı bir mekanda amfi ile sahne yapmıyorsanız çok da önemli bir sorun değil

led'e giden besleme kablosu oksitlenmiş ya da lehimi kopmuş olabilir board'a bakmak gerek. Gece kapalı bir mekanda amfi ile sahne yapmıyorsanız çok da önemli bir sorun değil
Şimdi düşünüyorum, zaten Crunch kanalı o kadar berbat ki utancından lehim koparmış herhalde :) Eğer olur da ihtiyaç duyarsam kablo/lehimle ilgilenirim, teşekkür ederim.
mg serisi... düşman başına aman aman.
Gitarı büyük kafa kabin marshallara bağlayana kadar tüm marshalları mg serisi gibi sanıyordum

Geri