Pedallar Nasıl Kurulur? Nasıl Kullanılır?

Soracaklarımın bazılarının benzeri şeyler diğer başlıklarda kabaca değinilmiş ama hala anlamadığım bir kaç nokta için yardımınızı rica ediyorum.
Analog setup deyince akla amfiden efekt pedallarına, speakerlardan kablolara kadar pek çok şey geliyor. Bunların nasıl birleştirileceği, nasıl istenilen seslere ulaşılacağı konusunda merak ettiklerim şunlar:

1- Diyelimki bir distortion pedalını sahnede çalınacak yerin mikserinden girerek çalmak istiyoruz. Öğrendimki bunu yapınca alakasız bir ses alınıyormuş ve pedalları gitar amfilerine bağlamanın sebebi bunu önlemekmiş. Amfinin yaptığı tam olarak nedir? Pedaldaki hangi eksiği kapatır?

2- Analog pedallardan oluşan bir sistemi miksere girebilmek için bir aracı alet gerekiyormuş(sanırım bir çeşit amfi simulatörü). Bu alet veya aletler nedir? Pedalları amfiye bağlamakla bu aletler aracılığıyla ses sistemlerine girmek arasında ne tür farklar vardır?

3- Gitarı direk miksere girmekle bir amfiye clean de girmek arasında teknik bir fark var mıdır? Distortion pedalını direk giremeyeceğimiz gibi gitarı da mı doğrudan miksere giremeyiz?

4 - Analog pedallardan oluşan bir setupta drive tonlarını distortion, overdrive veya benzeri pedallarla aldık. Clean tonlar için alınması gereken pedallar da var mıdır? Amfisiz direk bir ses sisteminde clean tonda çalmak için neler gerekir?

5 - Analog pedallardan oluşan bir sistem de drive tonlarında amfiler gibi dip gürültüsü yapar mı? Eğer yapıyorsa efekt prosesörlerinde bulunan noise gate sisteminin pedal olarak satılanı var mıdır?

6 - Pedallar pilsiz çalışması için her pedala bir adaptör bağlamak gerekir mi? Setupta bir distortion pedalı, bir reverb varsa iki adaptör mü gerekir?

7 - Preamp nedir?

8- Power amp nedir?

9- Güç kaynağı diye duyduğum birşey var? Bu, pedalların adaptörü gibi birşey midir?

Sorularım şimdilik bu kadar. Sorularıma cevap verecek herkese şimdiden çok teşekkür ederim.

4.Soruna Cevap:
Clean tonlar için pedal almak gibi bir zorunluluğun yok tabiki ama clean tonlarını zenginleştirmek veya kendine özgü bir clean ton yaratmak için bir equalizer pedalı, daha derin bi ton için belki hall reverb seçeneği olan bir reverb pedalı veya (benim severek kullandığım) mxr micro amp gibi temiz bir booster kullanabilirsin dolgun clean tonları için.Bu micro amp temiz gain verir sinyale çok işe yarar pedal bence...

5.Soruna cevap:
Drive pedalları belli bir ölçüde dip gürültüsü yapar.Bu gürültünün fazlalığı pedaldan pedala ve aynı anda kullandığın pedal sayısına göre değişir tabi.Noise gate pedalları mevcut piyasada(örn. Mxr Smart Gate, Boss Ns-2) ancak bu pedallar gürültüyle birlikte tonu da biraz yer.Ben sadece sahnede noiste gate kullanıyorum ki o da drive ı amfi yerine bir pedaldan alıyorsam...

6.Soruna cevap:
Her pedalın ihtiyacı olan belli bir elektrik değeri vardır.Ben çok anlamam o işlerden ama kabaca volt olarak ifade edersem örneğin setup ında 2 adet "9volt" ile, 1 adet "18volt" ve 1 adet "15volt" ile çalışan pedallar var.Sen bunların her biri için ayrı ayrı adaptör de kullanabilirsin ancak bu birsürü adaptör demek yani çoğaltma kablosuna ihtiyaç duyarsın.Bunun yerine pedalların tam elektrik değerlerini öğrenip bir elektrikçiye bu pedallara uygun toplu bir adaptör yaptırabilirsin(Örn. yaptırdığın adaptöre 3 adet 9 volt çıkış, 2 adet 18 volt çıkış ve 1 adet 15 volt çıkış yaptırabilirsin...).Tabi bazı pedalların kendilerine özel adaptörleri vardır aldığında yanında verilen(örn EHX Holy Grail Reverb vs...).Veya piyasada Carl Martin, Mxr ve Boss gibi bilindik markaların sattığı çeşitli çoklu adaptörler var, bunları da alabilirsin.Umarım bu bilgiler bir işe yaramıştır, saygılar.

Re: Analog Setup Nasıl Kurulur ve Nasıl Kullanılır

slave demiş ki:
1- Diyelimki bir distortion pedalını sahnede çalınacak yerin mikserinden girerek çalmak istiyoruz. Öğrendimki bunu yapınca alakasız bir ses alınıyormuş ve pedalları gitar amfilerine bağlamanın sebebi bunu önlemekmiş. Amfinin yaptığı tam olarak nedir? Pedaldaki hangi eksiği kapatır?

Cevap : Miksere Bağlarsan evet kötü ton gelir çünkü mikserin kendine ait bir preampı yoktur . Amfinin avantajı ise direk verdiğin frekansı ( tele vurduğun andaki ses aslında bir freakanstır ) toplayacak ve o ses dalgalarının yayılmalarını düzgün bir sinüzoidelde verecek bir preampa sahip olmasıdır ki amfiler tüplü ve transistörlü olarakta ayrılır..

2- Analog pedallardan oluşan bir sistemi miksere girebilmek için bir aracı alet gerekiyormuş(sanırım bir çeşit amfi simulatörü). Bu alet veya aletler nedir? Pedalları amfiye bağlamakla bu aletler aracılığıyla ses sistemlerine girmek arasında ne tür farklar vardır?

Cevap : Eğer analog pedalım var illaki miksere amfisiz direk bağlıyacağım diyorsan kabin similatörü di box lar satılmaktadır.. tabi bu yalnız başına yetmez bir amfi similatörünede ihtiyacın olacaktır .. tabi bu önerilenlerin en kötüsüdür..

bUNLARI Kullanan gitaristler varmıdır tabikide vardır ama bu şekilde değil daha profesyonel " rack " sistemi kullanan gitaristler ( bunlar alltube 'tür )
kesinlikle iyi ton alabilmişlerdir..

Önerim amfi kullanman

3- Gitarı direk miksere girmekle bir amfiye clean de girmek arasında teknik bir fark var mıdır? Distortion pedalını direk giremeyeceğimiz gibi gitarı da mı doğrudan miksere giremeyiz?

Cevap : ilk sorunun cevabını okursan frekans olayından anlıyacaksın bu sorunun cevabınıda

4 - Analog pedallardan oluşan bir setupta drive tonlarını distortion, overdrive veya benzeri pedallarla aldık. Clean tonlar için alınması gereken pedallar da var mıdır? Amfisiz direk bir ses sisteminde clean tonda çalmak için neler gerekir?

Cevap : Amfisiz bir sistemde clean tonla alman için hiçbirşey gerekli değildir jack dışında. Ama şöyle bir sorun çıkacaktır. miksere girdiğin zaman tonun radyodan geliyormuş gibi çıkacaktır .. yine bir di-box tavsiyesinde buluncam bu sorunada

5 - Analog pedallardan oluşan bir sistem de drive tonlarında amfiler gibi dip gürültüsü yapar mı? Eğer yapıyorsa efekt prosesörlerinde bulunan noise gate sisteminin pedal olarak satılanı var mıdır?

Cevap : Boss ns-2 pedalı noise gate görevi görür ve başarılıdır

6 - Pedallar pilsiz çalışması için her pedala bir adaptör bağlamak gerekir mi? Setupta bir distortion pedalı, bir reverb varsa iki adaptör mü gerekir?

Cevap : Bir güç kaynağından çıkan 3 ader adaptör ucu bu pedallarına elektiriği ulaştıracaktır :) ve hazır olarak müzik marketlerde çoklu adaptör istediğinde sana verirler

7 - Preamp nedir?

cevap: 1. soruda preampı açıkladım :)

Kabaca çok teknik detaya girmeden anlatıyım.

1. Birçok amfi markası duymuşsundur Fender, Marshall, Peavey, Laney vs. bu kadar çok çeşitli markanın olma nedeni hepsinin verdiği ses karakterinin farklı olmasıdır. Gitardan gelen sesi kendi içlerinde yükseltirler ve belli bir karakter katarlar. Bu karakterin büyük bölümü pre-amp denilen kısımda yapılır. Bu pre-amplar mikserlerde bulunmaz ve dist. pedalını direkt miksere bağlarsan cazur cuzur bir ses elde edersin.

2. Evet amfi simulatörleri var pre-amp da denilebilir. Amfilerin üzerinde bulunan sesi şekillendiren kısmın pedal olanı olarak düşünebilirsin. Ama bir de en sonuna kabin simulatörü bağlama ihtiyacı duyabilirsin.

3-4. Evet clean çaldığın zamanda gitar amfisinde pre-amp devrededir yani arada fark olur. Aldığın pre-ampı clean olarak da kullanabilirsin.

5. Gürültü olabilir. Noise gate pedalları var.

6. Kaliteli, regüleli ve uygun özelliklerdeki bir adaptörle 10-15 pedalı bile tek adaptörle çalıştırabilirsin.

7. Gerek kaldı mı açıklamaya :)

8. Gitarın sesini yükseltmeye yarar. Amfilerde 50w, 100w denen olay bu kısmın özelliğidir. Power amfi wattı belirler.

yndnrg7321 demiş ki:
hazır başlık açılmışken rack proslarıyla-analog sistemi birbirine nasıl bağlayabilirm?

xlr to jack ile

jackxlrcable.jpg

Tabi bu sadece aracı :)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Cevaplarınız için hepinize çok teşekkür ederim. Fakat aklımda yeni sorular oluştu bunları da cevaplarsanız minnettar olurum.

1-Amfiyi ve kabini taklit etmeye yarayan(amfi simulatörü ve kabin simulatörü dediğiniz şey) aletlerin adı nedir? İnternetten fiyatlarını ve özelliklerini araştırmak istiyorum fakat bu aletlere ne isim verilir bilmiyorum.

2-Analog pedallardan oluşan bir setupa reverb ü veya benzeri efektleri onları dandik bir efekt prosesörüne bağlayıp alırsak ton dijitalleşir mi? Bildiğim kadarıyla piyasadaki reverb pedalları da dijital çünkü.

3-Her amfinin drive kanalı bir nevi distortion pedalıdır diyebilir miyiz? Yani bir amfiye takacağımız farklı distortion pedalları çok fark yaratır mı? Yoksa temelde ton amfinin kattığı karakterden mi kaynaklanır?

son sorularını bildiğim kadarıyla yanıtlyım...

1-Amfiyi ve kabini taklit etmeye yarayan(amfi simulatörü ve kabin simulatörü dediğiniz şey) aletlerin adı nedir? İnternetten fiyatlarını ve özelliklerini araştırmak istiyorum fakat bu aletlere ne isim verilir bilmiyorum.

cevap: e kendin söylemişsin zaten anfiyi taklit edene amp simulator ve kabini taklit edenlere cabinet ya da speaker simulator denir. fakat genelde bu dediklerin bir arada procecor adıyla satılır.. ama ayrı ayrı satılan rack için kullanılabilen cihazlarda vardır. genelde amfi simülatörü+kabin simülatörü+pedal simülatörü+efekt simülatörü=prosesör şeklinde floor-based yani yerde kullanım için üretilen gt8,pod,tonelab... markalı prosesör kullanımı daha yaygındır. ama rack sistem kurcam diyosan tüm bunları ayrı ayrı alıp bir rack modülde biraraya getire bilirsin.

fakat anladığım kadarıyla sen analog setupının sonuna bağlayıp direk miksere girebiliceğin bişeyler arıyosun...maalesef bu isteğini yerine getirebiliecek cihazlar çok kötü sonuç vermekle birlikte analog sinyal bozulabileceği gibi, hiçbir zaman anfi önüne mikrofon koyduktan sonra miksere girmişsin gibi bir sound elde etmene yardımcı olmaz...

yinede ben bu aletlerden alıcam diyosan, bildiğim kadarıyla behringerin bir di-box ı var ve üstünde 4x12 kabin simülatörü var. boss unda buna benzer aletleri var...ama kesinlikle tavsiye etmiyorum..

2-Analog pedallardan oluşan bir setupa reverb ü veya benzeri efektleri onları dandik bir efekt prosesörüne bağlayıp alırsak ton dijitalleşir mi? Bildiğim kadarıyla piyasadaki reverb pedalları da dijital çünkü.

cevap: evet ton bozulur ve dijitalleşir.. fakat çok prof sistemlerde lambalı amfilerin send-return üne değişik rack procecörler bağlıyıp çok güzel netice alan büyük gitaristler var..steve vai , satriani gibi..

fakat sen analog setup a efekt katmak için digitech rp100 tarzı bişe eklersen tabikide ton mahfolur.. kaş yapıyım derken göz çıkarmış olursun..

anolog delay piyasada var... izmirde ünlü pedal ustası atilla abiden siparişle edinebilirsin (add+)
zaten ben atilla abinin yaptığı pedalları kullanıyom..
muhteşemler hepsi full analog ve true bypass sistemle üretiliyor..

reverb e gelince, bazı amfilerde bulunun yaylı reverbler analogtur. bence iyi bir full lambalı ve spring reverblü anfi al ve analog setupını öyle kullan.. reverb ü anfiden kullanırsın ve tonda gram dijitalleşme olmaz..

3-Her amfinin drive kanalı bir nevi distortion pedalıdır diyebilir miyiz? Yani bir amfiye takacağımız farklı distortion pedalları çok fark yaratır mı? Yoksa temelde ton amfinin kattığı karakterden mi kaynaklanır?

cevap: her amfinin drive kanalı bir nevi distortion pedalıdır diyemeyiz.. çünkü sadece transistörlü anfilerde bu dediğin geçerlidir. örneğin marshall ın mg serisi amfilerdeki drive kanalı ir nevi distortion pedalıdır ve aşırı yüklenilmiş preamp lambasını taklit eder.. fakat lambalı amfilerde örneğim jcm800 tarzı bir full lambalı amfide,distortion yada overdrive tonlar elde etmek için anfinin gainini zorlayarak lambalara aşırı yükleme yapılır ve bu sayede drivelı tonlar elde edilir..fakat bu şekilde elde edile overdrive tonu oldukça gürültülü ve yüksek volumlü olur. tabiki yüksek wattlı bir amfi kullanıyorsan..bunu önlemek içinde power brake tarzı cihazlar amfiye bağlanır ve volume düşürülerek overdrşve ortaya çıkar... kısaca 15 watt üstü bir full lambalı amfi alırsan evde doğal overdrive lı bir tonla çalabilmen zor... çünkü volume komşuların kapına çıkarabilecek kadar yüksek olcaktır...

son olarak amfi karakteri clean tonlar içinde geçerlidir.. yani illa drive katı açık olmak zorunda değildir.. bir overdrive pedalı her amfide türlü türlü sonuç verir..bunu göz önünde bulundurarak sana hitap eden amfiyi seç..ve amfi simülatörü kabin simülatörü ve ucuz dijital sistemlerden uzak dur :)

saygılar...

Amfiyi taklit etmek için kullanıcağın pedalı "pre-amp pedal" şeklinde aratırsan bulabilirsin. Kolay bulabileceğin başlıcaları Sans-Amp markasının GT-2 ve TRI-A.C. modelleri ve gt-2 nin takliti olan "Behringer GDI-21" dir. Kabin similasyonu içinse bütçen çok yüksek değilse pek seçim şansın yok "Behringer Ultra-G" alıcaksın.

Denemedim ama analog setupa dandik prosesör bağlayanlar tonun kötü olduğunu söylüyor. Pedallar ne kadar dijitak olsalarda alıcağın ucuz prosesöre göre kat kat kalitelidirler.

Tam olarak distortion pedalıdır diyemeyiz. Aynı amfiye bağladığın farklı distortion pedalları farklı ses verir hatta baya baya farklıdır. Ama aynı şekilde farklı amfilere bağladığın aynı distortion pedalı da farklı ses verir. Mesela kendini amfi yerine koy, pedalları da t-shirt :) Giydiğin her t-shirt üzerinde farklı durur. Bunun yanında aynı t-shirtü sen giysen, sonrada ben giysem ikimizde yine farklı gözükür dimi :) (Örneğe bak beee)

bende yaziyim biseyler son sorularina.
1. bu simulatorlerden vazgec ben denedim cok kotu oluyo. kotu bi amfi bile en iyi simulatorden daha iyidir bence.

2. ses tabiki dijitallesicektir. ben reverb u amfi uzerinden kullanıyorum. yaylı reverbu olan bi amfi alırsan cok memnun kalirsin. ama delay konusunda bende bi dd-6 war dijital dir kendisi ve cok memnunum. delay sonucta devamlı kullandigin bi pedal olmayacaktir. ben bitek bazı sololarda kullanıyorum biraz daha doldurmak icin ve bence gayet guzel oluyo ama tabiki analog bi delay daha guzel olacaktir.

3. amfide drive kanallarını begenip begenmemek tamamen seninle ilgili bisey. ben kullanmiyorum. overdrive ı da distortion u da pedaldan kullanıyorum ve daha cok hosuma gidiyo. ama bunda gittigim heryerde farklı bi amfi oldugu icin ve hepsinin drive karakteristikleri farklı oldugu icin kendimi garantiye almak istemem de war. clean de istedidigm sesi ayarladıktan sonra pedallarımda hicbi deişiklik yapmadan istedigim tonları yakalayabiliyorum. simdiye kadar amfi uzerinden reverb dısında hicbi efect kullanmadım. cunku her amfide efectler drive lar cok degisiyo. reverbu de zaten dusuk seviyede kullandıgım icin ve ona extra para ayırmamak icin amfiden kullanıyorum.

bende bisey soriyim. amfilerdeki power amp sadece drive kullanıldıgında mı devreye girer yoksa hep devredemidir. yada soyle soriyim 50W 100W vs olmasını power amp belirledigine gore amfiden drive kullanmıyosam 50 yada 100 olması bisey deiştirirmi. tahminimce power ampın drive olmadan da calisiyo olması lazım ama ginede bi sorup emin oliyim dedim. birileri aksini iddia etti de.

erginnn demiş ki:
slave demiş ki:
Cevap : Miksere Bağlarsan evet kötü ton gelir çünkü mikserin kendine ait bir preampı yoktur . Amfinin avantajı ise direk verdiğin frekansı ( tele vurduğun andaki ses aslında bir freakanstır ) toplayacak ve o ses dalgalarının yayılmalarını düzgün bir sinüzoidelde verecek bir preampa sahip olmasıdır ki amfiler tüplü ve transistörlü olarakta ayrılır..

erginn bu cevabında söylediğin bazı şeylerin teknik bir desteği varmı yoksa sadece çeşitli bilgilerin harmanlanıp ortaya karışık olarak sunulması mı?

ses dalgalarının yayılmalarını düzgün bir sinüzodielde vermek ne demektir?

Mikserin kendine ait bir pre-ampı da vardır. Olmasaydı mikrofonları bağlayamazdı hiç kimse. Ve sesin kötü gelmesinin pre-ampın bulunması ile alakası yok.Pre-Amp sadece sinyalin seviyesini yükseltip renklendirmek amacını taşır.

Sorun empedans farkıdır. Empedans farkından dolayı taşınan sinyal yeni bir devreye girerken taşıdığı frekanslarda çeşitli kayıplara uğrar. Buda bizim kulağımıza o kötü ses olarak gelir. Gitar yüksek empedanslı bir sinyal üretecidir. Bu yüzden gitarı bağladığınız cihazların girişleri o empedansı kaldırabilecek şekilde tasarlanmış olmalıdır (teorik olarak bir giriş ona bağlanan çıkışın empedansının 10 katı kadar empedansa sahip olmalıdır en az) Mikrofonlar ve Line seviyesi sinyallerin ise empedansı düşüktür. Ve mikserler bu ikinci olarak bahsettiğim sinyalleri kabul etmek üzere tasarlanmış olduklarından gitarı direk girerseniz kayıplara uğrarsınız.

Di-Box lar işte bu sıkıntıyı çözmek üzere tasarlanmış aletlerdir girdiğiniz yüksek empedans bir sinyali düşük empedansa çevirip size geri sunarlar. sizde onu rahatlıkla miksere girebilirsiniz.

Gitar amfileri ise girişlerine gitar takılacağı hesaplanarak yapıldığından böyle bir sıkıntı yaratmazlar.Pre-Amp ları olduğu için değil yani.

Yukarda anlamadığım kısmıda yazdım açıklarsan bilgileniriz.

Mesajımda aşağılama veya yerme amacı yoktur ama arkadaşlar söylediğiniz şeylere dikkat edin bilmeyen insanlar inanıyor ki kimse birşey dememiş şimdiye kadar bu kadar hatalı bilgilere.

İyi günler.

Me_ThuS demiş ki:
erginnn demiş ki:
slave demiş ki:

erginn bu cevabında söylediğin bazı şeylerin teknik bir desteği varmı yoksa sadece çeşitli bilgilerin harmanlanıp ortaya karışık olarak sunulması mı?

Mixerin gitar için bir preamp ı yoktur oldu sanırım böyle ;)

şimdi gelelim hatalı bilgilere :)

Çok güzel söylemişsin ama şu varki benim dediğim kesinlikle doğru :) .. Biraz bilimsel konuşcam ama giren frekansın büyüklüğü nyquist frekansından küçük olmalıdırki bu örnekleme aralığıdır ( sn' de pre-amp a girecek veri sayısı ) işte ozaman tüm dalga boyları sinüzoidallere oturmuş olacaktır .. Eğer bir dönüştürücü ile sayısal süzgeç yapılmaz ise katlanma dediğimiz olay çıkarki buda drive'ın ta kendisidir.

Delay de aynı mantıkla yola çıkarak yapılmıştır bir sinüzoidal fonksiyonunun kendisi ve kaymışının birleşimidir..

sinuzoidal nedir dersek : Cos ve sin dalgalarının çeşitli genlik ve frekans aralıkları ile birleşmesidirki tüm bilimsel açıklamalar sinuzoidaller tarafından yapılmaktadır.. (Osiloskop , deprem tahminleri , ilaç pikleri , matematiksel yöntemler .. vb.)

erginnn demiş ki:
Me_ThuS demiş ki:
erginnn demiş ki:
slave demiş ki:

Mixerin gitar için bir preamp ı yoktur oldu sanırım böyle ;)

şimdi gelelim hatalı bilgilere :)

Çok güzel söylemişsin ama şu varki benim dediğim kesinlikle doğru :) .. Biraz bilimsel konuşcam ama giren frekansın büyüklüğü nyquist frekansından küçük olmalıdırki bu örnekleme aralığıdır ( sn' de pre-amp a girecek veri sayısı ) işte ozaman tüm dalga boyları sinüzoidallere oturmuş olacaktır .. Eğer bir dönüştürücü ile sayısal süzgeç yapılmaz ise katlanma dediğimiz olay çıkarki buda drive'ın ta kendisidir.

Delay de aynı mantıkla yola çıkarak yapılmıştır bir sinüzoidal fonksiyonunun kendisi ve kaymışının birleşimidir..

sinuzoidal nedir dersek : Cos ve sin dalgalarının çeşitli genlik ve frekans aralıkları ile birleşmesidirki tüm bilimsel açıklamalar sinuzoidaller tarafından yapılmaktadır.. (Osiloskop , deprem tahminleri , ilaç pikleri , matematiksel yöntemler .. vb.)

abi bunlari yazdin iyi hos da bunu nasil anlicaz.. anladik yani biliyorsun bişeyler ögrenmissin ... kastın galiba.. neyse

metalguitar33 demiş ki:
abi bunlari yazdin iyi hos da bunu nasil anlicaz.. anladik yani biliyorsun bişeyler ögrenmissin ... kastın galiba.. neyse

Öğren diye yazmadım zaten kardeşim ..

Ve dediğim şey Frekansları topluyor ve gitardan çıkan ses düzgün oluyor BUNU anlamıyorsan kendinden şüphe etmelisin..

yada yazılanları gelip baştan okumalısın

o açıkladığım şeylerde nasıl oluyor sorusunun cevaplarıydı..bişeyler anlatmak için değil yada anlaşılabilir olmak için yapmadım

Ne deseydim senin gitarından çıkan ses amfinin içine giriyor ve amfinin içindeki o büyülü kutu sesi nasıl oluyosa işte düzgün çıkartıyor.. evet bu daha anlamlı olurdu sizin için ha ?

Turkrockın b.k u çıktı sanırım herkes birbirine laf koymaya çalışıyor hadi bakalım.

hadi sağlıcakla kal

Mesajımdada belirttiğim üzere bir laf koyma çalışması değildi kendisi. Herkes aynı teknik bilgi düzeyinde olmadığı için anlaşılabilecek şeylerle anlaşılamayacak şeyleri aynı kefeye koymak yanlış.

Şimdi nyquist teoremi ve örnekleme sistemi dijitale çevrim yapılan sistemlerde geçerlidir. Konuştuğumuz sistemler analog olduğundan içinde kimse kimseyi örneklemiyor. Bu bilginin konumuzla ve söylediğinin yanlış olması ile alakası yok ne yazıkki.

Söylediğinin kesinlikle doğru olmasıda ne yazıkki hayal olarak kalmış bahsettiğin herşey dijital dünyada ortaya çıkan şeyler (quantization vs. )

Kastettiğim şey sinusodial nedir değildi düzgününde vermek ne demektir idi. Neyse tartışmanın uzamasına gerek yok.

erginnn yanlış yaklaştığın nokta bu sanırım burda herkes bildiğini başkaları öğrensin diye paylaşıyor. Ben bu kadar biliyorum anlamazsanız banane demek için veya diğerlerinden daha üstün olduğunu göstermek için değil. Turkrock ın da herhangi bir şeyi çıkmadı. Niyetimi anlamaya çalışırsan daha mutlu oluruz kanaatimce. Herkesin hatalı bildikleri olabilir ki bende anamdan bu bilgilerle doğmadım. Bu forumdan ve başka kaynaklardan öğrendim. Sende aynısını yapıp gelecek insanlara aktarırsan turkrock aynı düzeyini korumaya devam eder.

Hala diyorumki di mantığının frekansları toplamakla bir alakası yoktur. Tekrar açıklamama gerek yoktur sanırım ilk mesajım yeterince net.

Eğer sana kişisel bir saldırı yaptığımı düşünüyorsan bunu özelden bildir niyetimi daha net açıklamaya çalışayım. Bu forumda konuyu daha fazla uzatmayalım.

İyi günler.

İzninizle konuda acemiliğimden dolayı birşey daha sormak istiyorum:

Gitar amfilerinin bazıları bir speaker(cabinet deniyor galiba) ve onun üzerinde amfinin kendisi ( sanırım buna da head diyorlar) şeklinde oluyor. Hatta böyle olmayanlara yani amfiyle amfinin sesinin çıktığı speaker birleşik olunca bunlara combo amfi deniyor sanırım. Merak ettiklerim şunlar:

1-Bu head denen kısım combo amfilerdeki üst kısımla tamamen aynı bir sistemle mi çalışır? Eğer öyleyse bazı insanların combo yerine bu tip takımları tercih etmelerinin sebebi sevdikleri amfiye sevdikleri speaker ı bağlayıp kombinasyon yaratma istekleri midir?

2-Sadece bu üst kısım (head) ne şekillerde kullanılabilir? Örneğin direk bunu yanımızda taşıyıp bir yerde doğrudan miksere (sonuçta o da speakerlara gittiği için) girebilir miyiz?

3-Aynı kafaya farklı speakerlar kullanmak aynı speaker a farklı kafalar kullanmak kadar ses karakterinde fark yaratır mı? Sanki sadece speaker değişimi çok fark yaratmayacak gibi geliyor bana.

Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla

Geri