Okumak Cok Mu Zor?

Herkese selam,

Cokca bilgi kalabaligi goruyorum. Gitar alacagim yardim, pedal alacagim yardim, amfi alacagim yardim konulari her gun yeni bir tanesi acilmakta. Cok uzun tartismalarla Squier, Cort, SX, Fender, Gibson, Epiphone hakkinda yazilar, ve sorular var. Keza amfi ve pedallar icin de...

Soru basit: Buraya sormadan google'a bile sormak daha kolayken, insanlarin cevap vermekten sikildigi seyleri niye soruyorsunuz? Actiginiz basligin aynisini neden acma geregi duyuyorsunuz? Var olan bilginin nesinden tatmin olmuyorsunuz?

hiç açma mevzuyu boşver .... sorana he he sx al idcore al de salla gitsin....

şaka bir yana gerçekten samimi soran oluyor ama çoğu gerçekten inanılmaz tembel ve bencil.... neyse fazla şikayet etmeye gelmez sonra verdikleri tepki genelde beğenmdiysen cevap yazma kardeşim, ben istediğimi sorarım sana ne filan tarzında oluyor.... çok coşarlarsa eski üyelere egolu ihtiyar, züppe elitist filan gibi laf çakmaya başlıyorlar.

Konservatuvardan falan bahsediliyor sandım konuya girmeden.
We've Been Tricked, We've Been Backstabbed and We've Been Quite ...

Yine de doğru bir konu :D Tabii şöyle de bir şey var, bazen Google'da aratınca taa 2005'ten falan kalan yazılar çıkıyor, onlar olunca da insan biraz güncel bilgi istiyor. Çok nadir bir durum ama.

ama bir de şöyle düşün burdan biri onu almışsa iyi veya kötü olduğunu söyleyebilir. Adam da yanlış bilgi almamış olur. Yani başına gelecekleri burdan birinde varsa önceden bilmiş olur.

Ben buna katılmıyorum. Forum mantığına aykırı bu dediğiniz. Çok fazla sorulan ve koşullara göre çok değişmeyen şeyler için sabit başlık olur. ( mesela sap ayarı nedir gibi )
Bunun dışında herkes istediği konuyu açar isteyen cevap verir isteyen vermez. Biraz da bu konular sohbet etmek ve emin olmak için açılır zaten. Eskiden forum kültürü çok iyi işlerdi keyifli bilgi paylaşımı sohbetler olurdu hatta tanışırdım bile bazılarıyla bu forum için degil bu dediklerim ama bu forumda da eski konulara bakarsanız aradaki farkı görebilirsiniz.

Asıl sorun aynı konuları açmak değil burada bir tayfa var ki evlerden ırak kendini acayip bir rütbeye koyan mı dersin yanlış yazım için dalga geçen mi dersin çok komik gerçekten. Aynı konudan önce yardım etme alışkanlığını çözmek gerek bence.

Son düzenleme:
Siz de doğru söylüyorsunuz bazılarının amacı sadece konu açmak ama bazıları buna benzer konuları görüyor ve kendi kriterlerine uygun bulmadığı için iyi niyetle konu açıyor. Siz de doğrusunuz fakat bazılarının niyeti kötü değil.

Asıl sorun aynı konuları açmak değil burada bir tayfa var ki evlerden ırak kendini acayip bir rütbeye koyan mı dersin yanlış yazım için dalga geçen mi dersin çok komik gerçekten. Aynı konudan önce yardım etme alışkanlığını çözmek gerek bence.

Kusura bakmazsan ben bu lafı üstüme alınıp cevap verecem, yanlış anlama sana tepki olarak değil, açıklama getirmek için..... nedeni de şu daha önce bana da ukala, kendini üstün gören, sırf eski diye yenileri ezen gibi yakıştırmalar yapıldı. Daha ağır imalarda bulunan hadsiz çapsızlar da oldu ama açıkçası onları zaten toptan ciddiye almadım.

Cevap vermemin sebebi şu; daha önce binlerce faydalı cevap vermişimdir ama bir o kadar da lüzumsuz yere daha 1 sayfa önce açılmış başlığı okumadan aynı soruyu soran, dün Mesa mı alsam derken bugün MG15 alacam dedikten sonra akşam Kemper iyi midir diye başlık açan, yaaa ne diom, metal yardırcam ne alam filan gibi yazanlara da yeri geldi mi sivri dille, yeri geldi mi uyarı kıvamında yazdığım olmuştur. Forumda yazmak uzun sürüyor diye cebimi verip bizzat telefonla derdini çözdüğüm en az 10-15 kişi vardır.
Hal böyleyken kusura bakmasın kimsenin bana veya benzeri yaklaşımda bulunanlara beğenmiyorsan okuma kardeşim, ya da yazma geç deme hakkı yoktur çünkü o sayfayı açtığımda en üstte onu görüyorum. Yine aynı şekilde 3 günlük üyenin bana forum adabı diye ahkam kesmek de haddi olamaz, o harçlık biriktirip kindersupriz yumurta almaya çalışırken biz forum geziyorduk. Forum adabı öyle buralar senin değil, yerse diye atar yapmak değil, karşındaki insana saygı gösterip yazılan her post'ta onu vaktini aldığını düşünerek olur. Ben çok şey öğrenip üstad sağolasın dediğim adamların benden 15 yaş genç olduğuna şahit oldum bu forumda.

Kusura bakmazsan ben bu lafı üstüme alınıp cevap verecem, yanlış anlama sana tepki olarak değil, açıklama getirmek için..... nedeni de şu daha önce bana da ukala, kendini üstün gören, sırf eski diye yenileri ezen gibi yakıştırmalar yapıldı. Daha ağır imalarda bulunan hadsiz çapsızlar da oldu ama açıkçası onları zaten toptan ciddiye almadım.

Cevap vermemin sebebi şu; daha önce binlerce faydalı cevap vermişimdir ama bir o kadar da lüzumsuz yere daha 1 sayfa önce açılmış başlığı okumadan aynı soruyu soran, dün Mesa mı alsam derken bugün MG15 alacam dedikten sonra akşam Kemper iyi midir diye başlık açan, yaaa ne diom, metal yardırcam ne alam filan gibi yazanlara da yeri geldi mi sivri dille, yeri geldi mi uyarı kıvamında yazdığım olmuştur. Forumda yazmak uzun sürüyor diye cebimi verip bizzat telefonla derdini çözdüğüm en az 10-15 kişi vardır.
Hal böyleyken kusura bakmasın kimsenin bana veya benzeri yaklaşımda bulunanlara beğenmiyorsan okuma kardeşim, ya da yazma geç deme hakkı yoktur çünkü o sayfayı açtığımda en üstte onu görüyorum. Yine aynı şekilde 3 günlük üyenin bana forum adabı diye ahkam kesmek de haddi olamaz, o harçlık biriktirip kindersupriz yumurta almaya çalışırken biz forum geziyorduk. Forum adabı öyle buralar senin değil, yerse diye atar yapmak değil, karşındaki insana saygı gösterip yazılan her post'ta onu vaktini aldığını düşünerek olur. Ben çok şey öğrenip üstad sağolasın dediğim adamların benden 15 yaş genç olduğuna şahit oldum bu forumda.

Kimse çok iyi bir gramer ile yazmak zorunda degil ki kimse kibar olmak zorunda da degil. Her şeyi kuralına göre yapmak ne zaman zorunluluk oldu. İsterse adam ilk gitar aldıgı gunden lambalı amfi bias ayarı konusu bile açabilir. Kim ne diyebilir buna.

Kafanıza uymuyorsa yazma hatta okuma zorunlulugunuz yok bu kadar basit mesele bence . Mesela ben de ekipmanını göster kısmına acayip uyuz oluyorum. İsrafın resmini görüyorum orda. Ordakilere çogunun çalmayı bilmedigini boşuna aldıgını söylesem o kadar pedalı ne yapacaksın full palm mute çalıyorsun zaten deyip uyarsam olur mu? Olmaz elbette. Uymuyor kafama bakmıyorum bile.

Kimse çok iyi bir gramer ile yazmak zorunda degil ki kimse kibar olmak zorunda da degil. Her şeyi kuralına göre yapmak ne zaman zorunluluk oldu. İsterse adam ilk gitar aldıgı gunden lambalı amfi bias ayarı konusu bile açabilir. Kim ne diyebilir buna.

Kafanıza uymuyorsa yazma hatta okuma zorunlulugunuz yok bu kadar basit mesele bence . Mesela ben de ekipmanını göster kısmına acayip uyuz oluyorum. İsrafın resmini görüyorum orda. Ordakilere çogunun çalmayı bilmedigini boşuna aldıgını söylesem o kadar pedalı ne yapacaksın full palm mute çalıyorsun zaten deyip uyarsam olur mu? Olmaz elbette. Uymuyor kafama bakmıyorum bile.
gramer ne aga türkçesi yok mu bu kelimenin

Kimse çok iyi bir gramer ile yazmak zorunda degil ki kimse kibar olmak zorunda da degil. Her şeyi kuralına göre yapmak ne zaman zorunluluk oldu.
Zorunda değil.... ama medeni bir iletişim için tercih edilebilir. İmla değil zaten benim dediğim, IQ’su ayakkabı numarasından küçük gibi ne dediği ne yazdığı belli olmayanla için diyorum...

İsterse adam ilk gitar aldıgı gunden lambalı amfi bias ayarı konusu bile açabilir. Kim ne diyebilir buna.
Bu da değil benim dediğim ama neyse sen de haklısın zaten mümkün olduğunca ters geliyorsa okumamaya çalışıyorum ama biz de insanız burada bilmeyen biri üç beş cahilin önerisiyle 2 ay sonra satmaya kıvranacağı abuk sabuk şeyleri alma riski olunca müdahele etmeden duramıyoruz.

Bu konuyla ilgili 2015 yılında başlık açmıştım, merak edenler "Gereksiz Başlıklar Yığını" diye bakarsa bulur, orada da tartışmıştık.. Siteye girdiğimde birbirinin aynısı o tel mi, bu gitar mı başlıkları nitelikli bilginin döndüğü başlıkları direkt geriye düşürüyordu. Netice de burası forum, müzisyen veya dinleyici farketmez öncelikle bilgi paylaşımı için kullanılırsa güzel ve bir çoğumuz da o amaçla giriyoruz. Yeni arkadaş niteliksiz, basit sorunları veya soruları google'a da sorup çözebilir veya öğrenebilirsin.. Açılan başlık detay bilgi gerektiren bir konuysa zaten 10 numara, biz de okuyalım bilgilenelim bilenlerin cevaplarıyla..

Tabiki herkes özgür istediği başlığı açmakta, buna karşın ben de özgürüm o başlığa girip arkadaş tırışkadan başlık açmayın demekte.. Yukarıda duruyor arama kutusu, tavsiye başlıkları da sitede mevcut, önce oku ilgili başlıkları, cevap bulamadıysan ilgili konuların veya tavsiye başlığının altına yazıver bir zahmet, orada da cevap alacaksın.. Merak etme oradan aldığın cevapla da onlarca gitar arasından seçilmiş, gerçekten süper özel mucizevi gitarını alabilirsin.. Haaa başlık açıp, ben de buradayım diye kendini göstermekse derdi bi gitsin ama ne diyelim çıkıyor öyle tiplerde..

Burada başlık açıp kullanıcılardan bilgi almak veya fikirlerini öğrenmek istiyorsanız onların vaktini de istiyorsunuz demektir. Laf olsun diye de size göre konu basit ama yeni başlayan biri için öyle olmayabilir filan demeyin, sormasın demiyoruz, kafasına göre başlık açmasın diyoruz, basit konularla ana sayfayı meşgul etmeyin ki düzgün başlıklar daha çok anasayfada kalsın demeye çalışıyoruz (m)..

Ha bunca zamandır kimsenin başlığına girip bu konu için başlık açılır mı veya şu başlığa yazmalısın diye tenkit ettiğimi veya uyardığımı hatırlamıyorum ama tırışkadan başlıkları görüp hay sizin açtığınız başlığa diye söylendiğim çoktur..

Genç arkadaşları anlayabiliyorum. Heyecanlılar, yeni birşeyler satın alacaklar/öğrenecekler herkese haber vermek ve ilgi görmek istiyorlar. Zaten çocukluktan yeni çıkıldığı için bencillik olarak görmüyorlar bu talepleri.

Ama onlardan bir isteğim var, açtıkları konuları sonuçlandirsinlar. Yani devamında ne yaptılar, sorunu nasıl çözdüler, istedikleri gibi oldu mu, değişikliğe gittiler mi en azından bunu cevap veren kişilere ve bilgiyi önce aramayı ilke edinmiş yaşıtlarına borçlular.

Arkadaş son günlerde yine çoğaldı, ya da azalmıyor bu donuma lastik alacağım, ne renk olsun başlıkları.. Forum kurallarına veya ana sayfaya yeni üye olan okumadan başlık açmasın diye birşeyler koyup, yeni üyelere forum içi arama yapmanın doğruluğunu, eski başlıkların kullanılabilirliğini açıklamadık da çok görürüz bunları.. Bahane de belli, kibarsa yeni üyeyim bilmiyordum, atarlıysa babanın forumumu.. Tavsiye başlıklarına yazsa cevap ta yazacağım üstelik.. Gördükçe içim şişiyor..

Geri