Metronomu kaçırmak

Anladım. Ben daha bir yıldır gitarla uğraşıyorum. Zamanla gelişir umarım

Gelişir merak etmeyin, zaman içerisinde enstruman hakimiyeti, müziksel işitme vs. nasıl çalışarak geliştirilebiliyor ise ritim duygusu da zamanla geliş

Ayrıca gitar üzerindeki hakimiyetiniz arttıkça, çalarken klavye üzerindeki efor azalacağı için ritimlere daha fazla dikkat etme şansınız da olacak.

Ufak tefek şeylerin veya başkalarının kötü yorumlarının şevkinizi kırmasına izin vermeyin.

Aynı şarkıyı tekrar çalıp kayıt aldım şimdi. Kusursuz oldu. Dünkü kayıtta hata yapmışım sadece. Müziği bırak falan diyorlar buradaki insanlar

Kayıt alırken metronom kısık sesle çalıyordu. Kaçırmışım. Şu an farkettim metronomla kontrol edince. Bundan sonra her zaman kulaklıkla dinleyeceğim metronomu. Bizim insanımız da galeyana getirmeye meraklı. Bu çok ciddi bir problem. Müziği bırak falan filan yaptılar. Korktum. Bir kerelik hata yapmışım. Devamlı bir sorun yok çok şükür
Canim kardesim, metronomsuz saat gibi calani ben pek gormedim. Bugun 50 tane album kaydetmis adam bile studyoya giriyor, arkada tak tak tak metronom. Youtube da Making of ....... vs diye bir suru album kayit videosu var, seyret, adam gitar kaydediyor, arkada metronomu gayet rahat duyabiliyorsun. Onun haricinde metronomsuz krali gelse kacirir. Ama elbette calisarak insan kendini epeyce gelistirebilir. Senin durumun da oyle problem olacak bir sey yok. Daha yolun cok basindasin.

“Böyle buyurdu tap temponun efendisi” 😄
Arkadaşın ilk yazdığına ve benim yazdığıma bakarsan birkaç saniyelik farkı sonradan dinlediğinde de anlamayan kişi bence de bırakmalı. Bunun tap tempo ile alakası yok. Zaten sonra koyduğu videoya yaptığım yorumu okumadıysan okumanı tavsiye ederim ki, konuyu açan arkadaşın alıntıladığın mesajında arkadaş benim tavsiyemi yapacağını söylerken senin tap tempo yorumunu beğenmiş. Sonuç olarak böyle kayıt yapılıyorsa metronom gereklidir, sürekli metronomla çalınması gerekliliği de vardır ki kişi gelişsin. Kayıtta da metronom kullanılmayacaksa nerede kullanılacak?

Son olarak birkaç saniyelik fark şundan bile kötü duyulur. BLACK SABBATH - Paranoid (with audio interface)

Son düzenleme:
Arkadaşın ilk yazdığına ve benim yazdığıma bakarsan birkaç saniyelik farkı sonradan dinlediğinde de anlamayan kişi bence de bırakmalı. Bunun tap tempo ile alakası yok. Zaten sonra koyduğu videoya yaptığım yorumu okumadıysan okumanı tavsiye ederim ki, konuyu açan arkadaşın alıntıladığın mesajında arkadaş benim tavsiyemi yapacağını söylerken senin tap tempo yorumunu beğenmiş. Sonuç olarak böyle kayıt yapılıyorsa metronom gereklidir, sürekli metronomla çalınması gerekliliği de vardır ki kişi gelişsin. Kayıtta da metronom kullanılmayacaksa nerede kullanılacak?

Son olarak birkaç saniyelik fark şundan bile kötü duyulur. BLACK SABBATH - Paranoid (with audio interface)

Yeni başlayan birinin metronom kaçırıp sonra dinleyip farkına varmaması çok normal, heves kırmamak be yapıcı olmak lazım.

Ayrıca her kayıtta mutlaka metronom kullanılacak diye bir kural yok, parça içerisindeki dinamikleri kaybetmemek adına bazı kayıtlar metronomsuz olarak freestyle yapılabilir.

Yeni başlayan birinin metronom kaçırıp sonra dinleyip farkına varmaması çok normal, heves kırmamak lazım.

Ayrıca her kayıtta mutlaka metronom kullanılacak diye bir kural yok, parça içerisindeki dinamikleri kaybetmemek adına bazı kayıtlar metronomsuz olarak freestyle yapılabilir.
Dediğim gibi birkaç saniyelik farklar örnek verdiğim videodan daha kötüdür. Bunu ise müzikle ilgilenmeyen herhangi birinin bile anlama ihtimali daha yüksek. Arkadaş ilk mesajında çok olumsuz tablo çizmiş, ben de ona göre cevap verdim. Herkes enstrüman çalabilecek diye bir kaide de yok maalesef. Bir yerde okumuş veya dinlemiştim, insanların %93'ü müziğe elverişliymiş. Geriye kalan %7 için yapacak bir şey yok.

Dediğiniz dinamik olayı özellikle davulu sanal ortamda çaldırınca ortaya çıkan bir şey. Robotun çaldığı çok belli oluyor. Tüm vuruşlar salisesi salisesine uyduğu zaman tat vermiyor, doğrudur. Metronomla çalan, ritm duygusu harika bir müzisyen bile salisenin bilmem kaçı kadar farklar ortaya çıkaracaktır. Metronomsuz kayıt ile bu farklı şeyler. Özellikle yeni başlayanlar metronomu telefonunda, tuner cihazından eksik etmemeliler.

Dediğim gibi birkaç saniyelik farklar örnek verdiğim videodan daha kötüdür. Bunu ise müzikle ilgilenmeyen herhangi birinin bile anlama ihtimali daha yüksek. Arkadaş ilk mesajında çok olumsuz tablo çizmiş, ben de ona göre cevap verdim. Herkes enstrüman çalabilecek diye bir kaide de yok maalesef. Bir yerde okumuş veya dinlemiştim, insanların %93'ü müziğe elverişliymiş. Geriye kalan %7 için yapacak bir şey yok.

Dediğiniz dinamik olayı özellikle davulu sanal ortamda çaldırınca ortaya çıkan bir şey. Robotun çaldığı çok belli oluyor. Tüm vuruşlar salisesi salisesine uyduğu zaman tat vermiyor, doğrudur. Metronomla çalan, ritm duygusu harika bir müzisyen bile salisenin bilmem kaçı kadar farklar ortaya çıkaracaktır. Metronomsuz kayıt ile bu farklı şeyler. Özellikle yeni başlayanlar metronomu telefonunda, tuner cihazından eksik etmemeliler.

Size tamamen katılıyorum fakat, herkes enstruman çalabilir ama müzisyen olamaz dersek bence daha doğru olur.

Mesela gitar çalmaya çalışan doktorlar olmasaydı 50-60bin liralık o custom shop gitarları kimse mağazadan sıfır olarak alamazdı biz de 2. el olarak bulamazdık, bu nedenle teşvik önemli🙂

Size tamamen katılıyorum fakat, herkes enstruman çalabilir ama müzisyen olamaz dersek bence daha doğru olur.

Mesela gitar çalmaya çalışan doktorlar olmasaydı 50-60bin liralık o custom shop gitarları kimse mağazadan sıfır olarak alamazdı biz de 2. el olarak bulamazdık, bu nedenle teşvik önemli🙂
Bak buna katılmamak işten bile değil. Mikronluk ameliyat yapan, özel kliniği olan beyin ve sinir cerrahlarına "haydi, gitar çalmaya" adlı kampanya bile başlatılabilir. :)

Arkadaşlar, sorun bende değilmiş çok şükür. Kayıt aldığım programdaymış. Gecikmeler vs. oluyormuş. Aynı kaydı başka programa yükleyince ritim sorunu yok. Ayrıca başka bir telefonla videoya çektim kendimi kayıt alırken. Onda da problem yok. Hatasız projeyi programa yükleyince ritim kaymaları oluyor. Bandlab tan uzak durun. Senkronizasyon problemi var

Geri