Nasıl ilerlemeliyim?

Selamlar. Tam iki gün önce bir elektro gitar sahibi oldum. Ondan önce 1 sene kadar klasik gitar kullanmışlışım var. Normal klasik gitar şarkıları yerine rock müzik çalardım hep. 2 gün önce de Yamaha Pasifica 120H sahibi oldum. Yanında da ID:CORE 10 V2 amfisini aldım. Gitarda hep olduğu gibi bir tane manyetik değiştirme kısmı, volume ile gain kısmı var. Genellikle gaini amfiden ayarlıyorum. Gitarda bunlar fullde. İnternette pek bulamadım. Ben bu amfide bir tek volume, ses ayarı, gain ve tuner kısmını biliyorum. Bunun üzerindeki mod vb. Efektler ne işe yarıyor? Eq kısmını ne zaman kullanmalıyım? Mesela gidip adamlar grubunun tonunu nasıl çıkarabilirim? Bunu araştırdım fakat herkes yapamazsın demiş. Benim amacım tam olarak aynı ton değil zaten de ona benzer, tatmin olabileceğim bir ton. Gidip rammstein tonu ile veya full clean ton ile zevk alamam. Amfinin bir de bilgisayarda uygulaması var. Oradan duman ile metallica tonunu indirdim mesela. Memnun kaldım fakat orada olmayan tonlar var mesela son feci bisiklet gibi daha küçük gruplar. Onların tonunu tatmin olacağım şekilde nasıl yapacağım?
Kısacası amfi ve gitar ayarlarını neye göre hangi şarkıya göre nereden ayarlayacağım? Bir kursa gidiyordum fakat malum virüsten dolayı gidemiyorum. Şimdiden teşekkürler <3

Ve bu arada gitar pedalım yok. Akortu amfiden ve telefondan yapıyorum. Şuan pedal alacak gücüm yok, ileride tabii ki alacağım.

Son düzenleme:
Youtube üzerinden araştırırsanız hem türkçe hem ingilizce olmak üzere amfinizle ilgili onlarca tanıtım ve inceleme videosu bulabilirsiniz. Kafanıza takılan her şeyin cevabını muhtemelen bulacaksınızdır. Gitarın üzerinde gain potansı olmaz. Volume ve ton potansı olur. Siz ton potansı ile karıştırmışsınız. Başlangıç için gitar üzerindeki potansları tamamen sona getirmekte bir sıkıntı yok gitara hakimiyet sağlamaya başladıktan sonra oraları da kurcalamaya başlarsınız. İstediğiniz bir tonu elde etmek ise hemen öyle kolay olmuyor. Zaman içerisinde, bol bol çalarak ve dinleyerek kulak gelişiminizi belirli bir seviyeye getirdikten sonra istediğiniz tonları yaratmaya başlayabilirsiniz(ekipmanınızın izin verdiği kadar).

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Youtube üzerinden araştırırsanız hem türkçe hem ingilizce olmak üzere amfinizle ilgili onlarca tanıtım ve inceleme videosu bulabilirsiniz. Kafanıza takılan her şeyin cevabını muhtemelen bulacaksınızdır. Gitarın üzerinde gain potansı olmaz. Volume ve ton potansı olur. Siz ton potansı ile karıştırmışsınız. Başlangıç için gitar üzerindeki potansları tamamen sona getirmekte bir sıkıntı yok gitara hakimiyet sağlamaya başladıktan sonra oraları da kurcalamaya başlarsınız. İstediğiniz bir tonu elde etmek ise hemen öyle kolay olmuyor. Zaman içerisinde, bol bol çalarak ve dinleyerek kulak gelişiminizi belirli bir seviyeye getirdikten sonra istediğiniz tonları yaratmaya başlayabilirsiniz(ekipmanınızın izin verdiği kadar).
Teşekkürler

Geri