Kendimce Epic Müzik besteliyorum.

Herkese merhabalar, iyi forumlar dilerim. Kendimce oyun ve sinemalarda kullanılan cinsten orkestral müzikler bestelemeye ve aranje etmeye çalışıyorum. Şimdilik paylaşıma hazır birkaç parça var. Soundcloud'a yükledim. İlgilenenler dinleyip yorum, tavsiye ve eleştrilerde bulunabilir. Saygı çerçevesinde her türlü eleştriye açığım.
Tamamladığım parçalar oldukça birkaç yerden paylaşım yapmaya devam ederim. Tekrardan iyi forumlar.

Bence bu tarz işlerde asıl dikkat edilmesi gereken iş prodüksiyon. Hans Zimmer var mesela bu konuda peygamber seviyesinde bir adam. Bir röportajında anlatıyordu; yazım olarak aslında çok basit soru/cevap cümleleri kuracak şekilde ilerlediğini ancak doğru etkiyi yaratacak aleti seçmeye büyük zaman harcayıp tecrübesinin büyük kısmını bunun kapladığını.

Mesela, 2. işinle alakalı örnek olarak samplelar biraz tanıdık geldiği için konuşabiliyorum. Aşağıdaki işin ilk 45 saniyesine bakarsan özünde çok benzer formlarda olsa da davulların çok daha geniş, atmosferi hissettirir forma sokulduğunu hissedebilirsin. Bu konuda hatrı sayılır bilgisi olan bir EDM prodüktöründen ayrıca yardım aldık biz. Yoksa Fl içine kashmir sampleları atmak dünya genelinde çok yapılan birşey ancak eserlerin hizmet etmesinin planlandığı amaca bakılınca en önemli parametre bence o hissi aktaracak güçte olması her anın.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Bence bu tarz işlerde asıl dikkat edilmesi gereken iş prodüksiyon. Hans Zimmer var mesela bu konuda peygamber seviyesinde bir adam. Bir röportajında anlatıyordu; yazım olarak aslında çok basit soru/cevap cümleleri kuracak şekilde ilerlediğini ancak doğru etkiyi yaratacak aleti seçmeye büyük zaman harcayıp tecrübesinin büyük kısmını bunun kapladığını.

Mesela, 2. işinle alakalı örnek olarak samplelar biraz tanıdık geldiği için konuşabiliyorum. Aşağıdaki işin ilk 45 saniyesine bakarsan özünde çok benzer formlarda olsa da davulların çok daha geniş, atmosferi hissettirir forma sokulduğunu hissedebilirsin. Bu konuda hatrı sayılır bilgisi olan bir EDM prodüktöründen ayrıca yardım aldık biz. Yoksa Fl içine kashmir sampleları atmak dünya genelinde çok yapılan birşey ancak eserlerin hizmet etmesinin planlandığı amaca bakılınca en önemli parametre bence o hissi aktaracak güçte olması her anın.

İlginiz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederim. Hans Zimmer zaten beğendiğim bir isim. Onun haricinde Danny Elfman, John Williams, Jesper Kyd gibi isimleri seviyorum. Dediğiniz konuda haklısınız. Yani aklınıza ufak bir fikir geldiğinde oluşturduğunuz Chord Progression sonrasında dizelerden falan faydalanarak kompozisyon bir şekilde yaratılabiliyor ama aranje konusunda ben de zorlanıyorum.

Bence başlangıç olarak gayet iyi sadece davul sesleri biraz yüksek geliyor ve blackfriday666'da dediği gibi geniş bi atmosferde duyulması gerekiyor diye düşünüyorum bende. Genel olarak bence enstrümanlar ve insan ses efektleri keskin bir şekilde harmanlanıyor ve dinlerken sert bir geçiş hissettirirdi bende. Benim en sevdiğim soundtrack album diablo dur ve oyunun 1 ve 2 de müzikleri Matt uelmen diye bi abimiz tarafından yapılmış. Biliyorsundur belki ama bence dinlemelisin 2 albümüde tarzına yakın. Bir diğeride ki hala dinlerim ve şuan güne bu albümle başlayacağım :) Quake 2 soundtrack albumü ' sonic mayhem' tarafından yapılan. Metal bi albüm ama bence bir çok metal grubundan çok daha kaliteli bi abüm :)

Bence başlangıç olarak gayet iyi sadece davul sesleri biraz yüksek geliyor ve blackfriday666'da dediği gibi geniş bi atmosferde duyulması gerekiyor diye düşünüyorum bende. Genel olarak bence enstrümanlar ve insan ses efektleri keskin bir şekilde harmanlanıyor ve dinlerken sert bir geçiş hissettirirdi bende. Benim en sevdiğim soundtrack album diablo dur ve oyunun 1 ve 2 de müzikleri Matt uelmen diye bi abimiz tarafından yapılmış. Biliyorsundur belki ama bence dinlemelisin 2 albümüde tarzına yakın. Bir diğeride ki hala dinlerim ve şuan güne bu albümle başlayacağım :) Quake 2 soundtrack albumü ' sonic mayhem' tarafından yapılan. Metal bi albüm ama bence bir çok metal grubundan çok daha kaliteli bi abüm :)

İlgilendiğiniz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederim. Diablo oyununu biliyorum ama hiç oynamadım doğrusu :) Albümlerini dinleyip bakarım teşekkür ederim tavsiyeleriniz için. Mix&mastering ve prodüksiyon ile ilgili biraz daha vakit geçirmem gerekiyor sanırım. Ve tabii ki müzik teorisini daha da fazla öğrenmeliyim. 2-3 aydır bu işle ilgileniyorum zaten. Yani daha çok yolum var anlayacağınız. Tekrardan teşekkür ederim yorumlarınız için :)

gayet guzel işler Bu tip işlere gitarcı gözuyle sakın bakmayın. Mix mastering besteciligin dışında ayrı bir meslektir siz besteye odaklanın. Elinize saglık.

gayet guzel işler Bu tip işlere gitarcı gözuyle sakın bakmayın. Mix mastering besteciligin dışında ayrı bir meslektir siz besteye odaklanın. Elinize saglık.
Çok teşekkür ederim :) Aynen dediğiniz gibi Mix ve Mastering ikisi de ayrı bir dal ve ikisi de ayrı bir mühendislik istiyor. Bunları icra etmek için sadece kulak maalesef yeterli olmuyor. Birtakım sayısal verileri de var. Çok teşekkür ederim ilginiz için.

Ellerinize sağlık ben çok beğendim. Armoniyi daha zengin ve bı elektro solosu, sert ama melodisini eşlik edilesi bı distortion rift ritim gitar eşlik etse sanki çok daha güzel olurdu. Bu benim düşüncem tabi, ellerinize zihnimize sağlık.

Ben çok beğendim dostum, eline sağlık. Başkalarının bestelediği ve bugüne kadar binlerce kez coverlanan parçalar çalmak zaten kolay iş.
Önemli olan üretmek, üretmeye devam et, gerçek müzisyenlik orda başlıyor. yolun açık olsun.

Ellerinize sağlık ben çok beğendim. Armoniyi daha zengin ve bı elektro solosu, sert ama melodisini eşlik edilesi bı distortion rift ritim gitar eşlik etse sanki çok daha güzel olurdu. Bu benim düşüncem tabi, ellerinize zihnimize sağlık.
Olumlu mesaj ve tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim. İleri zamanlarda daha fazla enstrüman çeşidi ile kayıtlar yapmayı ben de tabii ki isterim ancak hem oldukça amatörüm hem de bilgisayarım el verişli değil. Özellikle kullandığım sanal enstrüman kütüphaneleri RAM ve işlemci istiyor ve bende 4GB RAM var. İşlemci ise i3 bile değil :D
RAM kullanımı 4GB'a yaklaştığında programlar falan donuyor maalesef. İmkan doğrultusunda bilgisayarı geliştirip daha çok kanallı kayıtlar yapmayı ben de çok isterim doğrusu. Bir de amatörlük var o da zaman ve çalışmayla hallolur inşallah. Tekrardan ilgi ve alakanıza teşekkür ederim. :)

Ben çok beğendim dostum, eline sağlık. Başkalarının bestelediği ve bugüne kadar binlerce kez coverlanan parçalar çalmak zaten kolay iş.
Önemli olan üretmek, üretmeye devam et, gerçek müzisyenlik orda başlıyor. yolun açık olsun.
Olumlu yorumlarınız için çok teşekkürler. Zaten hedefi yüksekte tutmak başarı için en iyisi. Ben buna inanıyorum. Çünkü, bir insan zoru başarmak için sarfettiği çaba ile kolay işleri farkında bile olmadan başarmış oluyor. Ben de elimden gelenin en iyisini en yaratıcı olabildiğim şekilde mümkün mertebe ''Sağdan soldan melodi araklayayım 1-2 notasını farklı çalarım kimse anlamaz'' modunda olmadan özgün kompozisyonlarla vakit geçirmek ve insanlarla paylaşmak. Tekrardan teşekkür ederim.

Geri