Sx teleme hangi hambakırı takmalıyım?

Merhabalar. Uzun zamandan beri düşündüğüm bir modifiye işlemi var. Sx teleye sahibim ve stok haliyle prosesörle sert tonları anca alabiliyorum. Normalde artec hambakırlara bakıyordum ama bu gün sarı sitede iki humbucker gördüm. İkisi de ibanez çıkmasıydı. Birisi ibanez çıkması Dimarzio'ydu birisi de normal standart ibanez çıkmasıydı. Totalde 300 lira gibi bir şey ediyor ve baktığımda artec almaktan daha mantıklı geliyor. Ama ibanez bana göre biraz tiz karakterli geldiği için ve telemin gövde ağacı alder olduğu için açık tonlu bir gitar olmasını istemiyorum. Çünkü açık tonlu bir gitar amfiden kapalı tonlu olamıyor ama kapalı tonlu gitarlar ayarlanabiliyor.
Lafın kısası; sizce ne yapmalıyım?
Bu tarz yedek parçalar hakkında çok bilgili olduğumu düşünmüyorum. Ama artık bildiğim şey bu tonların bana yetmediği. Hele ki bridge manyetiğinde tele tonuyla pantera yada gojira riffleri çalmaya çalışmak gerçekten sabrımı zorluyor.
Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler.

Telenin kopru pozisyonuna humbucker takmak icin, gitarin koprusunu de degistirmen gerekli. Tele icin uretilmis single boyutlu kopru manyetiklerini arastir. Google'a "single sized humbucker pickups for tele" yazinca goreceksin.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Telenin kopru pozisyonuna humbucker takmak icin, gitarin koprusunu de degistirmen gerekli. Tele icin uretilmis single boyutlu kopru manyetiklerini arastir. Google'a "single sized humbucker pickups for tele" yazinca goreceksin.
O seçeneği de düşünmüştüm ama sonra ikinci elde güzel şeyler olduğunu görünce vazgeçtim o seçenekten. Zaten yeni köprü takmak istiyordum, ya da manyetik yerine kadar kestiricem köprüyü. Bu seçenek daha mantıklı ve güzel görünecekmiş gibi geliyor. Neyse zamanla düşüneceğim bu kısmını da. Yani kısaca single görünümlü hambakır düşünmüyorum.

O seçeneği de düşünmüştüm ama sonra ikinci elde güzel şeyler olduğunu görünce vazgeçtim o seçenekten. Zaten yeni köprü takmak istiyordum, ya da manyetik yerine kadar kestiricem köprüyü. Bu seçenek daha mantıklı ve güzel görünecekmiş gibi geliyor. Neyse zamanla düşüneceğim bu kısmını da. Yani kısaca single görünümlü hambakır düşünmüyorum.
gitarın gövdesini lüthiyede humbuckera uygun şekilde oydurmadan ne yazık ki humbucker takamazsınız. telecaster manyetik havuzları üzerindeki manyetiklere uygun olarak oyulmuştur. Single görünümlü humbucker düşünmemenizin sebebi nedir ? kozmetik mi ? Manyetik parası, yeni köprü ve gövdenin oyulması işlemleri size yeni bir sx tele kadar masraf çıkaracaktır. Oysa yalnızca single humbucker takarak, istediğiniz tonlara "yaklaşabilmeniz" mümkün.

Tercih sizin ancak mantıklı olmadığını söyleyebilirim.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
gitarın gövdesini lüthiyede humbuckera uygun şekilde oydurmadan ne yazık ki humbucker takamazsınız. telecaster manyetik havuzları üzerindeki manyetiklere uygun olarak oyulmuştur. Single görünümlü humbucker düşünmemenizin sebebi nedir ? kozmetik mi ? Manyetik parası, yeni köprü ve gövdenin oyulması işlemleri size yeni bir sx tele kadar masraf çıkaracaktır. Oysa yalnızca single humbucker takarak, istediğiniz tonlara "yaklaşabilmeniz" mümkün.

Tercih sizin ancak mantıklı olmadığını söyleyebilirim.
Normal bir usta yapamaz mı o işlemi?
Single görünümlü hambakırlara şu an bütçem maalesef yetmiyor. Artec de almak istemiyorum, almışken kaliteli bir şey olsun istiyorum ama baya pahalı. Galiba tek seçenek yine artec olucak.
Herhangi bir heykel ustasına yaptırılabilir mi acaba? Ya da gerekli malzemeler alınarak yapılabilir mi? Neyse bakıcaz bi çaresine.

Geri