Red Box - Hughes and Kettner

Merhaba arkadaşlar,

Amatör bir şekilde evimde elektro gitarla uğraşıyorum. Bilgisayar-Ses kartı-Referans monitörü(veya kulaklık) ve kayıt programlarıyla beraber (cubase-amplitube vs) evde kendimce sevdiğim şarklıları kaydediyorum. Fakat gördüğünüz üzere bu sisteme bir amfi dahil olmadığı için aldığım ses bazen tatmin edici olmuyor (Büyük ihtimalle ton yapmayı beceremiyorum). Bu sebeple evimde bu sisteme dahil edebileceğim bir lambalı amfi kafası arayışına girdim.

Aradığım lambalı amfinin sesi direkt olarak ses kartına vermesi ve oradan da monitörlere iletilmesi gibi bir plan yaptım (Amfiye her hangi bir kabin bağlanmayacak). Normalde lambalı bir amfiye kabin bağlanması gerektiğini biliyorum. Ancak bulduğum bir modelde amfiyi kabine bağlamadan ses kartıyla birleştirip oradan referans monitörlerinden çıkış almayı sağlayacak bir özellik bulunuyor(anladığım kadarıyla).

Hughes and kettner grandmeister deluxe 36 (veya 40) modeli arkasındaki red box çıkışı amfiyi koruyarak, sesin ses kartına ve oradan da referans monitörlerine iletilmesini sağlıyor. Thomann'da satılıyor (bundle şeklinde) ancak Türkiye'ye gelirken 11k gibi bir fiyata geliyor ve bütçemi aşıyor. HK'nın bir çok modelinde red box çıkışı var ancak istediğim eq ayarlarını içeren seri grandmeister serisi.

HK'nın türkiyede bir distribütörü yok gözüküyor. Ancak bazı sitelerde tek tük eski model HK amfilerinin satışı var ve bunlar benim aradığım modeller değil. Bunlar dışında bildiğiniz bu markayı Türkiye'de getiren bir yer var mı ? Eğer yoksa bu amfiye muadil bir amfi önerebilir misiniz (Türkiyede satılan) ? Red box'ın muadillerinin isimleri nelerdir ?

Ayrıca bu sistemden aldığım sesi daha farklı veya daha ucuz bir yolla iyileştirmemi sağlayacak önerilerinize de açığım.

Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

İyi forumlar.

En fazla 100 tl maliyetle kendiniz bile yapabilirsiniz load box'u. Alüminyum bir kutuya amfinizin çıkış empedansı ve wattına (8 ohm 50 watt) uygun seri bir alüminyum kutulu direnç bağlıyorsunuz amfinizin speaker çıkışından. Dirençin girişinden (direnç ile amfi arasından) line out çıkış alıyorsunuz. İsterseniz bir potans koyup ses ayarı bile yaparsınız.

Bu tabi profesyonel ürünler gibi bir load box değil. Resistif olarak çalışır. Yani hoparlörün dolup dolup boşalma durumunu simüle etmez. Burada imdadımıza IR hadisesi yetişiyor. ses kartına gelen sinyale IR destekleyen bir software ile kabin simülasyonu uyguluyorsunuz. İyi kötü bir loadbox sahibi oldunuz.

Bobin ferret kapasitör falan ekleyip komple bir load box üretmek de mümkün ama ciddi hesaplamalar gerektirir.

Line out çıkışı olan bir lambalı amfi ve red box alıp işinizi görebilirsiniz. Red box pahalı bir şey değil. Bu kombinasyon daha uygun fiyatlı bir çözüm olacaktır.

Çıkış trafosunu yakmanın daha uygun fiyatlı yöntemleri var, bu kadar masrafa da gerek yok. :) Line out ya da FX send kullanıldığı takdirde de power katını çöpe atmış oluyoruz tamamen, hiç de uygun fiyatlı olmuyor.

Kabin ya da loadbox olmadan Red Box'u verimli bir şekilde kullanamazsınız. Red Box bir loadbox değildir.

Kabin (veya speaker) olmadan lambalı bir amfiyi doğrudan ses kartına girerek kaydetmek için ihtiyacınız olan şey 'load box'tur.

Universal Audio OX, Suhr Reactive Load, Mesa Cab Clone, Two Notes Torpedo Captor bu iş için yapılmış cihazlardan ilk aklıma gelenler.

Çıkış trafosunu yakmanın daha uygun fiyatlı yöntemleri var, bu kadar masrafa da gerek yok. :) Line out ya da FX send kullanıldığı takdirde de power katını çöpe atmış oluyoruz tamamen, hiç de uygun fiyatlı olmuyor.

Kabin ya da loadbox olmadan Red Box'u verimli bir şekilde kullanamazsınız. Red Box bir loadbox değildir.

Kabin (veya speaker) olmadan lambalı bir amfiyi doğrudan ses kartına girerek kaydetmek için ihtiyacınız olan şey 'load box'tur.

Universal Audio OX, Suhr Reactive Load, Mesa Cab Clone, Two Notes Torpedo Captor bu iş için yapılmış cihazlardan ilk aklıma gelenler.
Red box cab sim değil mi? Ben öyle diye biliyorum. Kullanım açısından kabine ihtiyaç yok. Yani ürünün üretim amacı direkt bu diye biliyorum. Belirttiğim yöntemde amfinin power katı kullanılmıyor. Bunun boşluğunu red box dolduruyor. Yanlış mıyım?

Load box (adı bu olmayabilir yükü üstlenecek herhangi bir cihaz) olmadan amfinin çıkışından direk ses alamazsınız. Lambalı amfilerin mutlaka yüke ihtiyacı var. Eğer bahsetyiğiniz cihaz dadece kabin simülatörü ise araya bşr load box ister mutlaka. Yoksa amfinizin çıkış trafosu güzel kokular yayar etrafa.

Lambalı amfilerin çıkışına uygun empedansta (4-8 ya da 16 ohm olur genelde) bir yük bağlamak gerekir. Hughes and kettner falan bazı lambalı amfilerde line çıkış oluyor. Bu amfiler yükü mevzuunu kendi içinde çözerek bu çıkışı veriyorlar size. Yoksa asla 1 watt bile olsa lambalı hiçbir amfiyi yüksüz kullanmayınız.

Load box (adı bu olmayabilir yükü üstlenecek herhangi bir cihaz) olmadan amfinin çıkışından direk ses alamazsınız. Lambalı amfilerin mutlaka yüke ihtiyacı var. Eğer bahsetyiğiniz cihaz dadece kabin simülatörü ise araya bşr load box ister mutlaka. Yoksa amfinizin çıkış trafosu güzel kokular yayar etrafa.

Lambalı amfilerin çıkışına uygun empedansta (4-8 ya da 16 ohm olur genelde) bir yük bağlamak gerekir. Hughes and kettner falan bazı lambalı amfilerde line çıkış oluyor. Bu amfiler yükü mevzuunu kendi içinde çözerek bu çıkışı veriyorlar size. Yoksa asla 1 watt bile olsa lambalı hiçbir amfiyi yüksüz kullanmayınız.
Haklısınız. Ben ilk yorumumda eksik bilgi vermişim. Düzeltiyorum: Line out çıkışı olan bir lambalı "combo" amfi ile beraberinde red box kullanılabilir. Böylece hem amfiden ses gelecek ve power katı çalışmış olacak; hem de preamp'ten çıkan sinyal power kata uğramadan red box'ın cab sim'inden geçerek ses kartına ulaşacak.

Red box cab sim değil mi? Ben öyle diye biliyorum. Kullanım açısından kabine ihtiyaç yok. Yani ürünün üretim amacı direkt bu diye biliyorum. Belirttiğim yöntemde amfinin power katı kullanılmıyor. Bunun boşluğunu red box dolduruyor. Yanlış mıyım?

Red Box kullanım kılavuzu:

2. sayfanın sonu ve 3. sayfanın başında Red Box'un lambalı kafa ile kabin arasına yerleştirilerek kullanılması öneriliyor. Bu sayede power katının tona olan etkisi de mevzuya dahil oluyor. Not olarak da şunu düşmüşler:

Heads up! Never operate a tube power amp without a connected speaker or a load box to provide the necessary resistance! The RED BOX 5 merely taps the signal between the power amp and speaker; it does not replace the speaker or provide a dummy load!

Sizin senaryonuzda, FX Send'i (Line Out'u değil) Red Box'a girmek suretiyle kullanılabilir tabi, ama bu sefer lambalı amfi kullanmanın bir esprisi kalmıyor.

Line out'lar ise genel olarak speaker sim.li oluyor, arka arkaya iki defa kabin/speaker simülasyonu yapmak ne derece estetik duyulur, tartışılır.

Load Box alacak ya da yapacaksınız.

Önce kısa ön bilgi: Hoparlörlerin empedansı frekansa göre değişiklik gösterir. Örneğin aşağıda G12H(55)'in empedans eğrisi var. Rezonans frekans olan 55hz civarında bir peak ve sonrasında da frekansa göre sürekli bir artış görülebiliyor (Ayrıca özellikle rezonans frekans kabine göre de değişiklik gösterecek). Lambalı amplifikatörler kabinle etkileşim halinde çalışıyorlar ve empedansın arttığı bölgelerde "gain" artacak.

Figure1_Test Bench Celestion G12H.jpg

Load box'ları da ikiye ayıralım:

Rezistif-> Tüm frekanslar için amplifikatörün gördüğü empedans (Örneğin 16 ohm) sabit. Örnek olarak Mesa Cab clone'ı verelim.
Reaktif-> Frekansa göre empedans değişecek ve hoparlörün (kabinin) empedansını gerçeğe daha uygun şekilde verecek. Burada da (özellikle büyük bobin ve kondansatörlerin masraflı olmasından dolayı) bir çok üreticinin rezonans frekasındaki empedans artışıyla uğraşmadıklarını görüyoruz. Mesela Torpedo Captor'da rezonans frekansını simüle edecek herhangi bir şey yok, ama Suhr Reactive Load'da var.

Şahsen rezonans frekanstaki empedans artışına çok fazla önem vermiyorum ama sonraki düzenli artış tonda çok etkili ve daha çok tiz ile telafi edebileceğiniz bir şey de değil. (IR'lar amplifikatörünüzün gördüğü empedans değişimini simüle etmiyor.)

Load Box'ı kendiniz yapabilirsiniz. İyi soğutma için büyükçe bir kutuya bir kaç direnç ve bir pot vidalayarak rezistif bir load box yapabilirsiniz. Reaktif yapmak istiyorsanız biraz daha masraflı olacak tabii ve püf noktaları var. Araştırmak için şu başlıktan başlayabilirsiniz. Ben de kafama göre reaktif load box yapıyorum. (ilanlarıma bakabilrsiniz.)

Kolay gelsin.

Benim gibi kullananların akıllarını netleştirmek amaçlı bir soru soruyorum. Aydınlatabilirseniz çok sevinirim.
Şimdi bende blackstar ht metal 5 combo amfi var. Amfide Emulated Output&Headphones isimli bir çıkış var, 1x12 ve 4x12 kabin simülasyonu seçenekleri var. Ben bu çıkışı ses kartına, ses kartını da bilgisayara girerek kayıt alıyordum. Verimli ve amfi hissiyatını yansıtan orta kalitede kayıtlar aldığımı düşünüyordum. Amfinin volume'u olabildiğince yüksek ve ses kartının volume'u olabildiğince düşük oluyordu ev şartlarına göre. Mesela şuradaki tepedeki 3 kayıt bu yöntemle, çift gitar, sağ sol panlı kaydedildi ve miksing mastering yapılmadı. RearDeltoid
1- Emulated output ile kayıt alınca sinyal powerampten geçiyor ve sonrasında ses kartına geliyor değil mi ?
2- Bu yöntemle kayıt alırken şunu alıp zincire dahil etmelisin, bu sayede daha iyi kayıtlar alırsın dediğiniz bir cihaz var mı ? (mesela dibox, redbox, loadbox...)

Yani herhangi bir lambalı kafa alıp, aşağıda saymış olduğunuz loadbox görevi gören ürünlerden biriyle birleştirip ses kartına bağlayıp kayıt alabiliyorum doğru mudur hocam ?

1- Emulated output ile kayıt alınca sinyal powerampten geçiyor ve sonrasında ses kartına geliyor değil mi ?

Hayır. Preamp'tan çıkıp cab sim işi gören bir filtreden geçiyor.

2- Bu yöntemle kayıt alırken şunu alıp zincire dahil etmelisin, bu sayede daha iyi kayıtlar alırsın dediğiniz bir cihaz var mı ? (mesela dibox, redbox, loadbox...)

Reaktif loadbox kullanılabilir, ama daha iyi olur mu olmaz mı o biraz muamma. Subjektif bir şey neticede. HT5 gözlemlediğim kadarıyla karakterini preamp drive'ından alan bir amfi, power lambasını satüre etmek ne kadar kayda değer bir katkı sağlar emin değilim.

Bugün kaydettim bunları, H&K red box ve lambalı amfi kullanarak, "silent" bir şekilde... Detaylar aşağıda.

Arkadaşların da bahsettiği gibi, lambalı bir amfinin güç katının karşısında yük olması lazımdır. Bir otomobilin dört tekerini yerden kesip gaza basarsanız, motoru patlatırsınız, aynı prensip...

H&K sadece elektronik devre zihniyeti ile çalışan (temelde highpass lowpass denen unsurularla tasarlanmış olan) bir eq aygıtıdır. Kabinin mikrofonlanmışı gibi sesin gelmesini sağlar. Line seviyesinde giriş ister ve size yine o seviyede bir çıkış verir. Onu ses kartına girip üzerine compressor eq delay vs. koyup çok güzel kayıt alırsınız. Ona lambalı amfinin speaker çıkışını bağlarsanız (ve alakalı çıkışını da bir kabine veya loadboxa yollamazsanız) aleti yakarsınız.

100_2417_zps932e1428.jpg

Bu işte Loadbox. Resistive. Mesa Cab klone da misal öyle... Ideal değil, ama acaip iş görür.

Üstteki kayıtlarda yaptığım şu: 22W'lık 2 JJ6v6 amfiden speaker out alıyorum ve bunu H&K'nin girişine bağlıyorum ve bir diğer girişine de bu yukarıda fotoğrafı olan kendi yaptığım LoadBox'u bağlıyorum. Tabi kablolar speaker kablosu. H&K'dan çıkış alıp, bunu ses kartına yolluyorum ve oradan işte eq comp vs. keyfe keder...

Bu loadbox içinde 100W gücünde 8Ohm direnç var (2 adet 50W ve 16Ohm direnci paralel bağlayarak yaptım). Karaköy Abet Handa var bu dirençlerden, Banzaiden ucuza gelir. Liket marka... 100Wlıkları da var ama ben ebat olarak 50W severim. Ben yaptığım yapıya bir de treble bleedli line seviyesinde çıkış da koydum ki oradan çıkış alıp direkt ses kartına (HK olmadan )gireyim diye, ve öyle yaparsam da o zaman ses kartı üzerinden IR vasıtası ile kabin sim yapmaktayım. Örnek:

Bunda setup aynı ama H&K yok... Ses kartından IR var.

Bir arkadaşın bahsettiği gibi bir kutu almanız ve bu dirençleri de ona monte etmeniz gerek. Isı macunu, silicon heat compound kullanın ısı transferi iyi olur. Ve dikkat edin, bu loadboxun üzeri çok ısınıyor, insanın elini su toplatacak kadar... en sıcak kaloriferden daha fazla.

Bu yapı en son nokta değil. Çünkü empdans tepkisi açısından kolonların yaptığını yapmıyor. Resistive ve bütün frekansları basıyor bir yerde. Peter Thorn denen adamın güzel bir videosu var Suhr satmak için yaptığı... Reaktif olduğunda bass tarafı için bir tane bir de tiz taraf için iki adet endüktör (mini trafo) ve kapasitör lazım. Aiken reaktive load diye bakabilirsiniz bu işleri biliyorsanız. Karaköyden yakında kendime bir çift edinesim var kullanmak için... Bakalım. Şu anda nereden bulunur bilemiyorum. Daha öğrenmedim.

Hazırı da var. Suhr'unki... Ama ben alacak olsam şunu alırdım:

Kısacası

1. H&K illa gerekli değil,

2. Illa bir loadbox edinmeniz lazım, lambalı amfi kullanacaksanız ve bu amfi farklı bir şekilde yapılmamışsa,

Umarım yardımcı olur

B

Bugün kaydettim bunları, H&K red box ve lambalı amfi kullanarak, "silent" bir şekilde... Detaylar aşağıda.

Arkadaşların da bahsettiği gibi, lambalı bir amfinin güç katının karşısında yük olması lazımdır. Bir otomobilin dört tekerini yerden kesip gaza basarsanız, motoru patlatırsınız, aynı prensip...

H&K sadece elektronik devre zihniyeti ile çalışan (temelde highpass lowpass denen unsurularla tasarlanmış olan) bir eq aygıtıdır. Kabinin mikrofonlanmışı gibi sesin gelmesini sağlar. Line seviyesinde giriş ister ve size yine o seviyede bir çıkış verir. Onu ses kartına girip üzerine compressor eq delay vs. koyup çok güzel kayıt alırsınız. Ona lambalı amfinin speaker çıkışını bağlarsanız (ve alakalı çıkışını da bir kabine veya loadboxa yollamazsanız) aleti yakarsınız.

100_2417_zps932e1428.jpg

Bu işte Loadbox. Resistive. Mesa Cab klone da misal öyle... Ideal değil, ama acaip iş görür.

Üstteki kayıtlarda yaptığım şu: 22W'lık 2 JJ6v6 amfiden speaker out alıyorum ve bunu H&K'nin girişine bağlıyorum ve bir diğer girişine de bu yukarıda fotoğrafı olan kendi yaptığım LoadBox'u bağlıyorum. Tabi kablolar speaker kablosu. H&K'dan çıkış alıp, bunu ses kartına yolluyorum ve oradan işte eq comp vs. keyfe keder...

Bu loadbox içinde 100W gücünde 8Ohm direnç var (2 adet 50W ve 16Ohm direnci paralel bağlayarak yaptım). Karaköy Abet Handa var bu dirençlerden, Banzaiden ucuza gelir. Liket marka... 100Wlıkları da var ama ben ebat olarak 50W severim. Ben yaptığım yapıya bir de treble bleedli line seviyesinde çıkış da koydum ki oradan çıkış alıp direkt ses kartına (HK olmadan )gireyim diye, ve öyle yaparsam da o zaman ses kartı üzerinden IR vasıtası ile kabin sim yapmaktayım. Örnek:

Bunda setup aynı ama H&K yok... Ses kartından IR var.

Bir arkadaşın bahsettiği gibi bir kutu almanız ve bu dirençleri de ona monte etmeniz gerek. Isı macunu, silicon heat compound kullanın ısı transferi iyi olur. Ve dikkat edin, bu loadboxun üzeri çok ısınıyor, insanın elini su toplatacak kadar... en sıcak kaloriferden daha fazla.

Bu yapı en son nokta değil. Çünkü empdans tepkisi açısından kolonların yaptığını yapmıyor. Resistive ve bütün frekansları basıyor bir yerde. Peter Thorn denen adamın güzel bir videosu var Suhr satmak için yaptığı... Reaktif olduğunda bass tarafı için bir tane bir de tiz taraf için iki adet endüktör (mini trafo) ve kapasitör lazım. Aiken reaktive load diye bakabilirsiniz bu işleri biliyorsanız. Karaköyden yakında kendime bir çift edinesim var kullanmak için... Bakalım. Şu anda nereden bulunur bilemiyorum. Daha öğrenmedim.

Hazırı da var. Suhr'unki... Ama ben alacak olsam şunu alırdım:

Kısacası

1. H&K illa gerekli değil,

2. Illa bir loadbox edinmeniz lazım, lambalı amfi kullanacaksanız ve bu amfi farklı bir şekilde yapılmamışsa,

Umarım yardımcı olur

B

Detaylı açıklamalarınız için çok teşekkür ederim hocam. Elinize sağlık

Geri