EHX Cathedral/Holy Grail Max, Boss RV-3/RV-5, MXR Reverb kullananlar?

Uzun zamandır Reverb pedalı arayışı içindeyim. Kısaca ne istediğimi anlatayım;
Ambient çalmıyorum, genel bir tarzım yok daha deneysel soundlar yaratma peşindeyim. (Gitar: Epiphone Les Paul Standard)
Sürekli açık tutmak suretiyle yalnızca klasik amfi reverbü olan Spring Reverb kullanacağım. Onun dışındaki diğer Reverb modlarıyla da yaratıcı sonuçlar çıkarmaya çalışacağım.
Reverse modunu çok seviyorum. Bu saydıklarımda reverse olmayan bir pedalı bile alsam sonradan yanına mutlaka (Old Blood Noise Endeavors Rever veya Holy Grail Max alacağım.)
Aradığım dijitallikten kırılmayan nispeten daha sıcak ve doğal bir Reverb sonucu almak.
Max. 1500 TL bütçe içinde internet üzerinden yaptığım araştırmalar sonucu bu pedalları kafamda belirledim. Bu belirttiğim pedalları kullanan arkadaşlar varsa yorumlarını almak isterim.

bunların içinde bence en kalitelisi ve mxr reverb ama ambient çalmıyorum diyorsunuz. mxr ve ehx olanlar ambient çalanlar için daha çok . Bu durumda rv3 ve rv5 aslında iş görebilir. Rv3 daha iyi olur çünkü basit bir delay pedalı da diyebiliriz buna.
Ama ben olsam mxr reverb'ü veya da boss rv6' (fiyatını bilmiyorum gerçi)yı tercih ederdim eğer yaratıcılık peşindeyseniz.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Benimde kalite olarak en beğendiğim MXR aralarındaki en sıcak ve doğal sounda sahip üzerindeki modlar EHX Cathedral'deki aynı modlardan net daha iyi.
Ama işte EHX'in çok güzel bir reverse modu var MXR'da reverse özelliği olmadığı için yanına bir de kendisinin fiyatına Holy Grail Max almak biraz mantıksız ve yüksek maliyetli bir tercih oluyor. Bu yüzden de şöyle bir alternatifim var; 2. el 500 TL'ye bir RV3 veya RV5+1000 TL'ye de Reverse için Holy Grail Max. Veya çift reverb kullanmak yerine her beklentimi karşılayan EHX Cathedral. Ama işte sound kalitesi: MXR>EHX Cathedral durumu kararsızlığımı körüklüyor.

Ben olsam 500tl daha ekleyip bluesky ya da flint alırdım. Saydıklarından rv5 öneririm, modulated ve hall'u özellikle çok güzel aynı seri gibi gözükse de rv3 almamanı öneririm enazından bendeki 5'e kıyasla çok kötüydü. 3 hep endüstride kullanılması ile bilinse de 5 de bir o kadar kullanılıyoe. bknz: sigur ros.

Fiyat performans urunu ariyorsaniz Mxr Reverb ve TC Hof2 sizi uzmez. Ama reverb'deki efektleri bile kontrol etmek istiyorum diyorsaniz isin sonu Big Sky'a cikmakta. Shimmer'da tum pitch ayarlatini kontrol imkani vermekte. Swell olayinda da cok basarili.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Gönül ister Big Sky ama malum.
Flint ve Bluesky'da reverse modu olmadığı için yanına bir de reverse reverb almak gerekince aşırı pahalıya patlıyor ve benim boyumu aşıyor.
O yüzden Reverb modu seçenekleri ve Reverse modu da olduğu için çift reverb ile aynı fiyata geldiğinden EHX Cathedral düşünüyorum.
Veya çift reverb olarak uygun fiyata Boss RV5+(Başarılı bir reverse için Holy Grail Max)
Tam istediğim aradığım gibi bir reverb için MXR Reverb (Daha uygun fiyata idare eder bir reverse için Digitech Digiverb ama Digiverb'ün reversü içime sinmiyor.)
Henüz karar verebilmiş değilim.

Reverse reverbü nasıl kullanıcağını bilmiyorum, 100% wet olmadığı sürece reverse delayden farklı bir etki yakalayacağını sanıyorum yani reverse modeu olan bir delay pedalı almak da sana benzer hissi verebilir. 1 tekrar, düşük mix ve regen ile reverse reverbe benzer biretki yakalarsın. Flint yada bluesky + herhangi bi reverse delayli alet seni uzun süre memnun eder ama diyosan ki ben bunu istiyorum bence de direk bigsky al. Empress reverb önermem, bence reverse ü daha iyi ama kalan "ana" modeller bigskydan daha kötü.

Reverb konusuna cok meraklı biri olarak Max hariç hepsini ve çok daha fazlasını kullandım. Deneysel çalacağım diyorsan MXR Reverb çok iyi, özellikle pad modunu başka bi reverb pedalından alman imkansız. RV-3'ün 7. modu yani plate+delay modunu tek pedalla yakalaman da imkansız, 11. Plate modu da çok iyi ama diğer modlar o kadar kullanışlı değil, RV-5 genelde mod reverb için kullanılıyor, bende bi ara RV-5 ve RV-6 ve MXR M300 vardı, bence aralarında en iyisi RV-6'ydı (RV-5e göre bütün mod reverb hariç bütün efektleri daha iyi ekstradan shimmer ve +delay var ama spring olarak üçünden en iyisi M300 ama ne yazık ki MXR'da Hall reverb yok. Cathedral boyut olarak diğerlerinden biraz büyük ve standart reverb modları olarak çok çok başarılı, diğerleri gibi uçan kaçan yeni nesil deneysel modları yok ama normal reverb için kullanılacaksa bence çok başarılı. Bunların yanında Digitech Polara spring reverb konusunda en iyi uygun fiyatlı reverblerden biri ve tipinden dolayı adı fazla geçmese de Line 6 Verbzilla çok iyi bi reverb yine, onun plate efektini başka pedalda bulamadım şahsen.

Ben istediğin her şeyi bir pedalda bulabileceğini sanmıyorum. Fonksiyon ve mod olarak çeşit sunan pedalların çoğunun reverb karakterleri bana yapay ve dijital geliyor. Hele ki drive pedallarla hiç anlaşamıyorlar. Fonksiyonsuz doğal ve sıcak reverb olsun drive pedallarla iyi anlaşsın dersen benim önerim mad professor silver spring reverb olur. Ondaki doğallığı başka bir pedalda duymadım. Bir de benim şuan kullandığım t-rex fat shuga'dan çok memnunum. İkisi de vintage doğal ve sıcak karakterli reverbler ama aradığın fonksiyonlar yok tabii. fat shuga'da boost seçeneği var bir de.

Reverb konusuna cok meraklı biri olarak Max hariç hepsini ve çok daha fazlasını kullandım. Deneysel çalacağım diyorsan MXR Reverb çok iyi, özellikle pad modunu başka bi reverb pedalından alman imkansız. RV-3'ün 7. modu yani plate+delay modunu tek pedalla yakalaman da imkansız, 11. Plate modu da çok iyi ama diğer modlar o kadar kullanışlı değil, RV-5 genelde mod reverb için kullanılıyor, bende bi ara RV-5 ve RV-6 ve MXR M300 vardı, bence aralarında en iyisi RV-6'ydı (RV-5e göre bütün mod reverb hariç bütün efektleri daha iyi ekstradan shimmer ve +delay var ama spring olarak üçünden en iyisi M300 ama ne yazık ki MXR'da Hall reverb yok. Cathedral boyut olarak diğerlerinden biraz büyük ve standart reverb modları olarak çok çok başarılı, diğerleri gibi uçan kaçan yeni nesil deneysel modları yok ama normal reverb için kullanılacaksa bence çok başarılı. Bunların yanında Digitech Polara spring reverb konusunda en iyi uygun fiyatlı reverblerden biri ve tipinden dolayı adı fazla geçmese de Line 6 Verbzilla çok iyi bi reverb yine, onun plate efektini başka pedalda bulamadım şahsen.
Kesinlikle verbzilla cok guzel su an kullaniyorum ve 63 spring reverb modellemesi nerdeyse bi fender deluxe reverbden cikiyor gibi :) cave modu da inanilmazdir bu aletin

Reverse reverbü nasıl kullanıcağını bilmiyorum, 100% wet olmadığı sürece reverse delayden farklı bir etki yakalayacağını sanıyorum yani reverse modeu olan bir delay pedalı almak da sana benzer hissi verebilir. 1 tekrar, düşük mix ve regen ile reverse reverbe benzer biretki yakalarsın. Flint yada bluesky + herhangi bi reverse delayli alet seni uzun süre memnun eder ama diyosan ki ben bunu istiyorum bence de direk bigsky al. Empress reverb önermem, bence reverse ü daha iyi ama kalan "ana" modeller bigskydan daha kötü.
Reverse reverbü genelde blendi sonuna kadar açıp %100 wet olmuş şekilde kullanacağım bütün notayı reverse çeviriyor. Delay'de ise arka planda reverse etkisi yaratması çok hoş oluyor. İki çeşitte yerinde kullanıldığı zaman çalışmaya trippy, psychedelic bir hava ve gerilim katıyor, bunu seviyorum. Ben sadece Reverse Delay modunda Boss DD-5 kullanıyorum ama şuan satılık. İleri zamanda sadece reverse reverb+delay olan Old Blood Noise Endeavors Rever veya onun güncellenmiş versiyonu MINIM'e geçmeye karar kıldım.

MXR beni diğerlerine göre daha çok yakalamıştı. Tercihim ya MXR ya da Cathedral yana olacak. Olmadı al-dene-sat, al-dene-sat, al yapacağım. Reverb benim için gitar sound'unun yapıtaşı olduğundan karar vermek için illa denemek gerekecek.

Ben istediğin her şeyi bir pedalda bulabileceğini sanmıyorum. Fonksiyon ve mod olarak çeşit sunan pedalların çoğunun reverb karakterleri bana yapay ve dijital geliyor. Hele ki drive pedallarla hiç anlaşamıyorlar. Fonksiyonsuz doğal ve sıcak reverb olsun drive pedallarla iyi anlaşsın dersen benim önerim mad professor silver spring reverb olur. Ondaki doğallığı başka bir pedalda duymadım. Bir de benim şuan kullandığım t-rex fat shuga'dan çok memnunum. İkisi de vintage doğal ve sıcak karakterli reverbler ama aradığın fonksiyonlar yok tabii. fat shuga'da boost seçeneği var bir de.

Dediğinize katılıyorum drive uyumu konusunda ve aradığımı bulma konusunda ne yakalanır denemeden bilemeyeceğim. Videolardan izlediğim kadarıyla bu saydığım pedallar orta yoğunluklu spring reverb'le iyi anlaşıyor gibiler ama videolar yanılta da bilir. Ben genel olarak sadece tube screamer tarzı mid boostlu low gain ve fuzz/sustain için Green Russian Big Muff kullanıyorum. Bunun dışında kullandığım drive çeşidi neredeyse yok hele ki Russian Muff'ın standarttan farklı enteresan bir karakteri var smooth ve transparan gibi efektlerle çok iyi anlaşıyor. Uyum için illa alıp denemem lazım.

Yorumlarınız için herkese teşekkürler.

Geri