Kelepir İlanlar

@sirkebab @dalyaprak nikel perdeli olduğunu bilmiyordum, öyleyse belki erime olabilir. Gitar 2011 yapımıymış, 9 yılda eritmek için harbiden çalmış olmak lazım herhalde aleti. Ben 3 yılda jackson performer gitarın sıfır perdelerinde bile gözle fark edilebilecek bir erime yapamadım bol bol bendli çalımla.

@sirkebab @dalyaprak nikel perdeli olduğunu bilmiyordum, öyleyse belki erime olabilir. Gitar 2011 yapımıymış, 9 yılda eritmek için harbiden çalmış olmak lazım herhalde aleti. Ben 3 yılda jackson performer gitarın sıfır perdelerinde bile gözle fark edilebilecek bir erime yapamadım bol bol bendli çalımla.
O konuda parmağın terlemesi de bir etken sanırım. Ben üç dört yılda bir fretleri gözle rahat görünecek şekilde eritiyorum.

Custom gitarda değişiklik yapılmaz mantığı çok doğru değil. Gitar özel yapım, yani özellikleri seçilip yaptırılmış. Sonra adamın canı kilitli burgu ve çelik fret çekmiştir, değişim yapmıştır. Özel yaptırdığımız gitarda değişiklik yapamayacaksak neyde değişiklik yapacağız? :) Bu biraz bana "satarsam değeri düşer" kafası gibi geldi, gitarı "satarsam" diye kullanmamış belli ki ilan sahibi.

Nikel perde var nikel perde var tabii. Erime de standart olmuyor, tuşeden kullanılan tele bir sürü faktör var. Bir de erimeden bağımsız çelik perdeyi tercih etmiş olabilir sahibi.

ORJİNAL GIBSON(cipsın) HB-R the original TEBER SAZ MANYETİKLERİİlan No: 867800226
Bağlama - Gibson Manyetik sahibinden.com'da - 867800226

Konu ile alakasız;Normalde bağlamacı arkadaşlardan alışveriş yapmıyorum.Yanlış anlaşılmasın ama yaşadığım 1-2 tecrübe sonucu böyle bir yorum yapıyorum.Manyetikler “Bill Lawrence the Original”80 lerin sonuna doğru les Paul Customlarda kullanılmış manyetikler yani.Nefret eden de var,Seven de,durumuna göre 300 dolara kadar çıkabiliyor ilanları.Fiyat gayet uygun.

Gitar Custom order değil. İsmi o. PRS'in Custom 22 modelini nasıl Custom sipariş değilse, bu da o hesap. Fender'e göre bu gitar için de Deluxe klasmanında denilebilir.

Gitar belgeden anlaşılacağı üzere "Custom Order" olarak yaptırılmış. Yani S500 modelinin gövde ağacı, sap şekli, burgu, manyetik vs seçilerek özel sipariş edilmiş.
Biraz daha araştırmanızı önereceğim. G&L Custom S-500 diye arattığınızda bu gitardan aynı yıllarda seri olarak üretimi yapıldığını görebilirsiniz.
Misal aşağıda paylaştığım gitar Custom değil ve Specification Sheet'inde Custom ibaresi bulunmakta. Bu gitar vakti zamanında Onur yağlayıp ballayıp satmıştı sırf burada Custom yazdı diye. Sonraki satışlar birbirini takip etti.

Biraz daha araştırmanızı önereceğim. G&L Custom S-500 diye arattığınızda bu gitardan aynı yıllarda seri olarak üretimi yapıldığını görebilirsiniz.
Misal aşağıda paylaştığım gitar Custom değil ve Specification Sheet'inde Custom ibaresi bulunmakta. Bu gitar vakti zamanında Onur yağlayıp ballayıp satmıştı sırf burada Custom yazdı diye. Sonraki satışlar birbirini takip etti.

Attığınız ilanın başlığında Custom yazmaması, gitarın öyle olmadığını mı gösteriyor? Aşağıda koyduğum ilandaki gitarın modeli ve üretim senesi aynı ama niyeyse saçma şekilde birinde Gotoh burgu varken diğerinde Sperzel, birinin pickguard 1-ply iken diğeri 3-ply, birinde binding varken diğerinde yok.

Bu gitarın özellikleri çok yakın olmasına rağmen, matching headstock ve 3-ply pickguard var.

Nasıl bir seri üretimse artık, birinde 1-ply pickguard varken diğerinde 3-ply. :D

G&L Custom Shop gitarları bu fiyata satmıyor. 2k doları USA'da gözden çıkarmak gerek. SRV'de yıllar önce bi tane Custom Asat vardı. Birdseye maple sap, gövde ash galiba, kapak flame maple, HH configuration, F hole gibi standartta yapmadıkları gibi bir gitardı. Daha pahalı satılan seri, bu gitar onun bir alt serisi. Matched headstock olmasa da transparan boyalı ve standart renklere uygulamadığı bir renkte üretim yapılmış. Gitara gerçekten çamur attığım gibi bir algı varsa, yanlış anlaşılmasın. Ash olmasa bu gitar burada durmasına gönlüm razı olmazdı. Ama üst yazıdaki savımı desteklemek isterim tekrar. Diğer örnekleri için link veriyorum.

Söylediğiniz şeyler gitarla ve konuyla alakalı değil, hep soyut kalıyor. Aynı sene üretilen aynı modelin birinde matching headstock ve 3-ply pickguard varken diğerinde niye bunlar yok veya diğer örnekteki gibi binding, gövde ağacı, burgu farkı niye var veya hangi seri üretim gitara plek yapıyorlar? Bunlara cevap vermeyip bambaşka şeyler söylüyorsunuz. O yüzden tartışmanın sağlıklı bir ilerleyişi yok bence. Her şeyi geçtim "Custom Build" diye belge gönderen G&L, Custom Build'in anlamını bilmiyor sanırım.

Söylediğiniz şeyler gitarla ve konuyla alakalı değil, hep soyut kalıyor. Aynı sene üretilen aynı modelin birinde matching headstock ve 3-ply pickguard varken diğerinde niye bunlar yok veya diğer örnekteki gibi binding, gövde ağacı, burgu farkı niye var veya hangi seri üretim gitara plek yapıyorlar? Bunlara cevap vermeyip bambaşka şeyler söylüyorsunuz. O yüzden tartışmanın sağlıklı bir ilerleyişi yok bence. Her şeyi geçtim "Custom Build" diye belge gönderen G&L, Custom Build'in anlamını bilmiyor sanırım.
G&L için;

Her USA made gitarına Plek işlemini standart olarak yapmakta.
Strat türevi gitarlarına tek bir manyetik kullanıyor. Tribute gitarları dahil. Custom yazsa da aynı manyetikler var.
Tremolo sistemi kullandığı her gitara kendi ürettiği tek tip tremoloyu kullanıyor. Sabit köprülü durumlarında ise iki farklı köprüsü mevcut.
Custom Shop olmayan gitarlarının Spec Sheet'inde Custom ibaresi kullandıkları sürüsüyle üretimi var.

Yine de bu gitarın CS olduğuna inanmasam da, siz de inanmakta özgürsünüz.

Edit: G&L CS serisi için Custom Shop logosu da olması gerek. G&L Custom Shop

Son düzenleme:
Gitara bu kadar para veren arkadaşın bence gitar firmasıyla iletişime geçip gerekli bilgileri alması lazım. En sağlamı ve güveniliri bu değil midir?
Ben sordum, cevap gelirse eklerim buraya.

Bu arada ben gitar "Custom Shop" demiyorum, "Custom Order" diyorum. Zaten belgede de "CS" ibaresi yok "Custom Built" demiş adamlar.

Çoğu firma böyle sipariş alıyor. Schecter'dan örnek: CET ESP'den örnek: ECLIPSE - The ESP Guitar Company

Son düzenleme:
Ben sordum, cevap gelirse eklerim buraya.

Bu arada ben gitar "Custom Shop" demiyorum, "Custom Order" diyorum. Zaten belgede de "CS" ibaresi yok "Custom Built" demiş adamlar.

Çoğu firma böyle sipariş alıyor. Schecter'dan örnek: CET
Custom olmayan gitarlarinda Custom ibaresi olan bir suru gitar varken, bu gitara Custom diyemiyorum. Bence gayet basit ve makul. Satici da Custom Deluxe demis. Deluxe oldugu apacik ortada ama Custom konusu hala (G&L'in eski formlarina dayanarak) karisik. Ben de firmadan gelecek cevabi cok merak ediyorum. Hem saticiya da bi yarari olsun.

Merhaba arkadaşlar,

Uzun zamandır güzel bir Ibanez almak istiyordum. Aşağıdaki gitarı 2300 e bıraktı arkadaş Push Pull özelliği vs var sanırım temizde bana gayet uygun geldi ne diyorsunuz?

Üstteki G&L gitar için attığım maile cevap geldi. Mailimde "custom order" lafını kullanmamıştım, direkt öyle demişler.

Dosyalar

• g&l.jpg
    g&l.jpg
    87.8 KB · Gösterim: 145
Geri