Kelepir İlanlar

fiyat iyi gibi

Bu aralar sescibaba'da Behringer ürünlerinde indirim var. Behringer'lere burun kıvıran çoktur ama ben senelerdir mikrofonlarını severek kullanırım. XM8500 ve C1'i neredeyse yurtdışı fiyatlarına almak mümkün.

Şimdi Japon Prestige Ibanez sarı sitedeki MIM Charvel'lerin yarısı hatta yarısından az fiyata satılması bu piyasanın saçmalığından kaynaklanmaktadır. Hele bundan daha pahalıya çin Epiphone'lar varken bunun ucuz olduğunu düşünüyorum.

Şimdi Japon Prestige Ibanez sarı sitedeki MIM Charvel'lerin yarısı hatta yarısından az fiyata satılması bu piyasanın saçmalığından kaynaklanmaktadır. Hele bundan daha pahalıya çin Epiphone'lar varken bunun ucuz olduğunu düşünüyorum.
Charvel'ler üzerinden piyasa eleştirisi yapmak iyi güzel hoş da (o ilanlardan biri de benim gitarım bu arada), zibilyon tane Ibanez Prestige ilanına karşılık yalnızca beş tane MIM Charvel ilanı var, ikisi eski seri. Mesela şu gitar Ibanez'in upscale prestige RG'si:

Ağustos'tan beri ilanda. Üstelik fiyatı 7500 TL idi o zamanlar. Satılıyor mu, talep var mı? Ibanez prestige ikinci el piyasası bu memlekette her zaman düşük olmuştur. Ben defalarca Ibo prestige'in farklı modellerini satın aldım. Hiç satmayacağım dediğim son RG prestige'imi Charvel edindikten sonra sattım çünkü Charvel'in tonunu genel olarak daha karakterli ve zevkime uygun buldum. Sonra da gidip bir Kore üretimi RGT42DX alıp, stok manyetiklerini her ne kadar çok başarılı bulsam da nüanslardaki eksikler için SD set ile değiştirip kullanıyorum ve ne yalan söyleyeyim, bence tonal olarak ıhlamur RG'den bariz daha farklı ve karakterli tonu var. Demek istediğim, Ibanez RG prestige her ne kadar gayet kaliteli gitar olsa da Olympos'un zirvesindeki bir tanrı değil sonuçta. O üzerindeki V7 V8'ler de çok övülecek manyetikler değil mesela. Ne MIM Charvel ne de başka muadil tip üst segment gitarların eksikleri yok, hatta kişiye göre değişebilecek bazı fazlalıkları var. Evet Ibo prestige'ler kaliteli gitarlar cidden ancak herşey sadece kaliteden ibaret olsaydı herkes RG prestige kullanırdı. Bunun ergonomisi var, mojosu var, tonal beklentileri var, var oğlu var. Ibanez AZ serisini boşuna çıkarmadı yani. Şahsen ben aşırı kelepir olmadıkça (ki onun da bir sürü problemi vardır, harcayacağım vakit ve paraya değmez büyük ihitmalle) bir daha ıhlamur RG prestige almamaya yeminliyim. Versatil gitar deseler de bence ıhlamur RG'nin çok spesifik ve dar bir müzikal kullanım alanı var, tamamen kişisel tonal beklentilerime göre.

Gitarların TR sıfır fiyatları ortadayken ''RG prestige varken Charvel o paraları hak etmiyor'' söylemi bana pek içi dılu bir önerme olarak gelmiyor haliyle. Hatta o mantıkla ''kimse Gibson LP almasın!'' demek çok daha yerinde ve mantıklı olur açıkçası.

Charvel'ler üzerinden piyasa eleştirisi yapmak iyi güzel hoş da (o ilanlardan biri de benim gitarım bu arada), zibilyon tane Ibanez Prestige ilanına karşılık yalnızca beş tane MIM Charvel ilanı var, ikisi eski seri. Mesela şu gitar Ibanez'in upscale prestige RG'si:

Ağustos'tan beri ilanda. Üstelik fiyatı 7500 TL idi o zamanlar. Satılıyor mu, talep var mı? Ibanez prestige ikinci el piyasası bu memlekette her zaman düşük olmuştur. Ben defalarca Ibo prestige'in farklı modellerini satın aldım. Hiç satmayacağım dediğim son RG prestige'imi Charvel edindikten sonra sattım çünkü Charvel'in tonunu genel olarak daha karakterli ve zevkime uygun buldum. Sonra da gidip bir Kore üretimi RGT42DX alıp, stok manyetiklerini her ne kadar çok başarılı bulsam da nüanslardaki eksikler için SD set ile değiştirip kullanıyorum ve ne yalan söyleyeyim, bence tonal olarak ıhlamur RG'den bariz daha farklı ve karakterli tonu var. Demek istediğim, Ibanez RG prestige her ne kadar gayet kaliteli gitar olsa da Olympos'un zirvesindeki bir tanrı değil sonuçta. O üzerindeki V7 V8'ler de çok övülecek manyetikler değil mesela. Ne MIM Charvel ne de başka muadil tip üst segment gitarların eksikleri yok, hatta kişiye göre değişebilecek bazı fazlalıkları var. Evet Ibo prestige'ler kaliteli gitarlar cidden ancak herşey sadece kaliteden ibaret olsaydı herkes RG prestige kullanırdı. Bunun ergonomisi var, mojosu var, tonal beklentileri var, var oğlu var. Ibanez AZ serisini boşuna çıkarmadı yani. Şahsen ben aşırı kelepir olmadıkça (ki onun da bir sürü problemi vardır, harcayacağım vakit ve paraya değmez büyük ihitmalle) bir daha ıhlamur RG prestige almamaya yeminliyim. Versatil gitar deseler de bence ıhlamur RG'nin çok spesifik ve dar bir müzikal kullanım alanı var, tamamen kişisel tonal beklentilerime göre.

Gitarların TR sıfır fiyatları ortadayken ''RG prestige varken Charvel o paraları hak etmiyor'' söylemi bana pek içi dılu bir önerme olarak gelmiyor haliyle. Hatta o mantıkla ''kimse Gibson LP almasın!'' demek çok daha yerinde ve mantıklı olur açıkçası.
Herkesin düşüncesi farklı sen malını satan tüccar gibi yorum yapıyorsun ben gitarları bilen biri olarak objektif yorum yapıyorum ayrıca benim yorumum Charvel alıcılarına değil gitar arayanlar için. Ve objektif olarak kalite olarak o kadar fiyat farkı dünyanın hiçbir yerinde yok

Herkesin düşüncesi farklı sen malını satan tüccar gibi yorum yapıyorsun ben gitarları bilen biri olarak objektif yorum yapıyorum ayrıca benim yorumum Charvel alıcılarına değil gitar arayanlar için. Ve objektif olarak kalite olarak o kadar fiyat farkı dünyanın hiçbir yerinde yok
Malini satan tüccar mi 😅

Bak bakalım burada ben o 'malım' ile ilgili burada bu zamana kadar ne yazmışım veya ne zaman reklamını yapmışım? Bu foruma ilan bile koymuyorum. İzmir-Manisa tarafindaysan Ibanez prestige gitarini kap gel de benim RGT42DX ile karsilastiralim, bakalim o 'kalite farkı' olarak ne varmış arasinda? O ilandaki rg1570'nin tamamen ayni renkte ve model yılında olanı da dahil olmak üzere en az 6 - 7 RG prestige kullanmış ve hepsinin her bir yerini ve parçasını en ince detayına kadar bilen biri olarak muhtemelen senden cok daha objektif olarak yazıyorum burada. Burada gitar tavsiyesi isteyenlere defalarca RG prestige onermisimdir ve yine öneririm cunku ikinci el fiyatına göre gerçekten kaliteli ve güzel gitarlar ama abartıp gitar tanrısı yapmaya gerek yok. Benzer kaliteyi, hatta fazlasını (ozellikle elektronik aksam) başka birçok gitarda da bulmak mümkün. Gitarda olay sadece para - kalite ilişkisi olsaydi dedigim gibi herkes RG prestige calardi ve ikinci elde bu kadar çok ilani olmazdı.

Aynı şeyi diyoruz bak dediklerine ikna olan biri olursa sana mesaj atar ve gitarını almak ister hiç problem değil. Ama elinde parası olana ben şunun yerine buna harcaman daha iyi olabilir dedim ve inanıyorum dediğime ama senin dediğin de başka biri için ikna edici olur ve o kadar farkı vermek isteyebilir. Bence o gitar sadece Charvel'e değil Epiphone'a PRS Se'ye göre daha avantajlı son cümlende de haklısın neden RG yerine daha fazla başka gitara para verilir anlaşılmaz ama yapılıyor. Ama bence sen de benim kastettiğimi anladın.

Aynı şeyi diyoruz bak dediklerine ikna olan biri olursa sana mesaj atar ve gitarını almak ister hiç problem değil. Ama elinde parası olana ben şunun yerine buna harcaman daha iyi olabilir dedim ve inanıyorum dediğime ama senin dediğin de başka biri için ikna edici olur ve o kadar farkı vermek isteyebilir. Bence o gitar sadece Charvel'e değil Epiphone'a PRS Se'ye göre daha avantajlı son cümlende de haklısın neden RG yerine daha fazla başka gitara para verilir anlaşılmaz ama yapılıyor. Ama bence sen de benim kastettiğimi anladın.

Anladim elbette ve samimiyetini, iyi niyetini kesinlikle takdir ederek düşüncene katılıyorum. Ancak demek istediğim; benim de daha önceleri sıkça yaptığım gibi, burada gitar alma tavsiyesi isteyenlere cogunlukla ayni hatayı yaparak ucuza kaliteli gitar olarak hep benzer önerilerde bulunuyoruz. Ben artık sadece birkac model arasından seçim isteyenlere yardımda bulunuyorum, hatta onu da bulunmak istemiyorum aslinda. Beğeni, ton, ergonomi beklentileri oldukça degisken cunku insanlarda. Mesela burada senin de yaptığın gibi RG prestige'in Epi LP veya PRS SE'ye göre daha avantajlı olduğu düşüncesi....oyle degil iste. Hepsi de bambaşka elektrolar ve iyi yapılmışsa hepsi de benzer mutluluğu verir. Hatta şöyle örnek vereyim;

Epi LP std pro ile RG1570'i benzer zamanlarda hemen hemen ayni fiyata sattim. Gecen sene aynı ay icinde PRS SE 24'u (dimarzio setli) ve dimarzio setli RG2570'i de neredeyse ayni fiyata sattım. Onlarin satışından aylar oncesinde Charvel pro mod DK24'u daha yüksek fiyata satmistim. Elbette bu satis fiyatlari benim kabul ettiğim fiyatlar ama o zamanların makul satis fiyatlariydi, yani yuksek fiyat yazıp aylarca sürünen ilanlar degildi. Bu bahsettiklerimin hepsi de güzel ve kaliteli gitarlardi ve tonal acidan gayet birbirinden farklilardi ve hepsini ayrı severdim. Ibanez Japon ve prestige diye diğerlerine göre daha ustun, "oh aman ne kadar kaliteli" filan da değildi. FR'yi yogun kullanan bir Rock gitaristi elbette RG prestige tercih edebilir ve bu çok mantıklı olur, ama kimi LP tonunu ve tipini sever (avatarimda LP olsa da ergonomik olarak rahat edemiyorum), kimi PRS'nin mojosunu, kalitesini, sapini ve tonunu sever (mesela ben :) ), kimisi de RG'in ince ve genis sapini ve tonlarını. Kimisi de AZ veya Charvel gibi daha strat tadında superstrati.

Ikinci el fiyatlarini sadece gitarin kalitesi degil, yaygin bulunabilirligi, gördüğü talep, marka prestiji, bakımlı ve yipranmamis oluşu ve elbette ki sifir fiyati belirliyor. Fender MIM player strati 10K'ya sattim ama elimde Ibo 2550 filan olsaydi 10K ya aylarca hardcase'i icinde satilmayi beklemeye devam ederdi. Fender daha mi kaliteli? Yeri gelmişken, Schecter traditional stratim vardi ilanda, favoriye alma manyagi yaptılar ama neredeyse sifirinin yari fiyatini istememe ragmen sadece ölü fiyat teklif ettiler ve satmayip mutlu mesut kullanmaya devam etme kararı aldım. Gitar Fender MIM Std strattan daha kaliteli ve konforlu kesinlikle ama marka-model prestiji düşük. Aynı fiyata 20 yıllık Fender MIM strat koysam anında satılırdı. Arkadasim 7K'ya Epi LP std pro satti geçenlerde mesela, cunku o renkte başka hiçbir ilan yoktu. Cok yeni model ve yeni nesil janjanli, ıhlamur olmayan (😊) RG prestige'ler dışında bizim memlekette o gitarin ismindeki prestiji ikinci el ilanı koyana kadar, isin gerçeği.

Ordaki 2620qm benim eski gitarim muhtemelen, LTD Ec1000 ile takas yapmistim zamaninda 2014 gibiydi sanirim...
Standart bir rg prestige'den cok bir farki yok acikcasi, sanilmasin ki kamyon gibi gainli alet maun kasadan dolayi...
Ibanez piyasasi cokca konusuldu burada. Turkiye' de o kadar saglam bir dagitim ve dusuk fiyatla girdiler ki fiyatlari hep dusuk algilandi... Epeyde satildi tabi, piyada da cok oldugundan satis arzi cok... Biz gitarcilar da gitari almadan once satmayi dusundugumuzden kimse yuksek fiyata almak istemiyor. Kelepire getirmeye calisiyor.
1997-98 den beri (benim hikayem bu burda baslar) rg550 ve benzeri siyah prestige RG gormekten millet biktiginda hep bunlar.

Bende de RG2570E vardı geçen yıl. Meraklısı için özel bi gitar olabilir ama bence o fiyatta bi gitar için boya kalitesinin o kadar kusurlu olması kabul edilebilir bi şey değil. Sesi de hiç fiyatının hakkını vermiyordu. Cort X-Custom rahat iki kat iyiydi bana göre. Eylülde hardcase ile 5000 TLye sattım. Şu an bile daha fazla vermezdim şahsen. Kore Hamer Centaura bile daha iyiydi, rezalet. 😅

Bende de RG2570E vardı geçen yıl. Meraklısı için özel bi gitar olabilir ama bence o fiyatta bi gitar için boya kalitesinin o kadar kusurlu olması kabul edilebilir bi şey değil. Sesi de hiç fiyatının hakkını vermiyordu. Cort X-Custom rahat iki kat iyiydi bana göre. Eylülde hardcase ile 5000 TLye sattım. Şu an bile daha fazla vermezdim şahsen. Kore Hamer Centaura bile daha iyiydi, rezalet. 😅
Şimdi birisi çıkar "Ibanez'i gömmüşsünüz" der, linç yeriz🤣
Bazı gitarların bir mojosu var. Bu durum markayı aşıyor gerçekten. Ben de elimden geçen çok iyi RG'lere rağmen yine de o mojoyu bulamadım o gitarlarda. Bunun pek çok şeyle ilgisi olabilir; mesela o keskin hatların verdiği hava son zamanlarda beni çok rahatsız eder olmuştu.
Bu tip sembolik analizler herkese hitap etmez biliyorum, ama semboller ile benliğimiz arasında gerçekten enteresan bağlantılar var. O keskin hatlar kasıtlı bir tasarım unsuru hiç şüphesiz ve ikonik diğer gitar tasarımları (mesela Strat ve Les Paul) bunun tam tersine, yuvarlatılmış/törpülenmiş hatlar içerir.
X-Custom ve bir tür superstrat olduğunu düşündüğüm Hamer modelinin de öyle olduğunu tahmin ediyorum. Klasik enstrümanların hatlarının da yine bu tip olduğunu hatırlamak lazım.

Keskin hatların daha "metal" olarak kodlanması son derece ilginç bir mevzudur bana göre ki; "şekilli" gitarların da daha metal algısı yaratması da yine bununla uyumludur.
Uzun lafın kısası, bu işin tasarımla ilgisi var gibi geliyor bana ve adı konmasa da çok ilginç ayrımlar yaratıyor. Bir klavyeci arkadaşın eşi gitar çalıyordu ve aynı zamanda mimardı. Sanırım Ibanez SA tipi bir gitarı vardı. RG gövdeleri görür görmez "hantal" durduklarını söylemişti. Ne enteresandır ki, Ibanez de bu tip daha yuvarlak hatlı (S, SA, SV...) tasarımlarda çok güzel işler çıkarmasına rağmen dikiş tutturamadı.

Ikinci el fiyatlarini sadece gitarin kalitesi degil, yaygin bulunabilirligi, gördüğü talep, marka prestiji, bakımlı ve yipranmamis oluşu ve elbette ki sifir fiyati belirliyor.
Bilmiyorsunuzdur diye tamamen bilgilendirme amaçlı söylüyorum, gitarın sıfır satışı hala devam ediyor. Kendileri 800euro+Gümrük masrafları+30euro(14/15k) dolaylarında. Sanırım bu parametreler değil de, sadece bilinçsiz alıcılar belirliyor. 😄

Geri