SAKARYA İSTANBUL İZMİR ANKARA

Merhabalar, bu ismini yazdığım şehirlerde herhalde forumun bir kısmı yaşıyordur ya da üniversite vb okumuştur diye düşünüyorum. Aklımda bir üniversite tercih listesi yapmaya çalışıyorum. Tabii ki biliyorum A şehrinde çok iyi bir üniversite olunca şartlar çok değişiyor B şehri kötü olsa da üniversite olarak değebiliyor ancak benim sorduğum soru üniversitelerden bağımsız olarak bu şehirlerden hangilerini yaşamak ve eğitim olarak tercih ederdiniz ?

Yüksek lisansa Sakarya da başlayıp daha sonra bırakan ve aynı bölümü Marmara Üniversitesinde tamamlamış birisi olarak Sakarya yı önermiyorum. Mühendislik ve yüksek lisans bazında akademik olarak yetersiz bir üniversite olduğunu düşünüyorum. Tabi bu 8 sene önceydi şimdiki durumunu bilemiyorum. Öğrenci yaşantısı açısından da pek parlak bir şehir olmadığını biliyorum. Benim önceliğim İzmir olurdu eğer ekonomik durum yeterli ise İstanbul da iyi bir seçenek bence.

Seni az çok tanıdığım için bu şehirlerde bölüme takılmadan direk şehre/üniversitenin adına göre seçim yapıcakmışsın gibime geliyor..
Eğer beğendiğin sana uygun bir bölüme erişebiliyorsan o okulu yaz, şehre takılma (maddi durumu da göz önünde bulunduraraktan).

Seni az çok tanıdığımdan bu şehirlerde bölüme takılmadan direk şehre/üniversitenin adına göre seçim yapıcakmışsın gibime geliyor..
Eğer beğendiğin sana uygun bir bölüme erişebiliyorsan o okulu yaz, şehre takılma (maddi durumu da göz önünde bulunduraraktan).

Beni tanımışsın Can reis ama işte bölüm her üniversitede yok. Elimden geldiğince iyi isimli ve bölümün iyi olduğu üniversiteleri araştırdım. Bölüm Türkiyede bilinmediği için zaten sıralamalar çok karışık. Allaha şükür ki şu an sınav hazırlığı konusunda hiçbir endişem yok ama sıralamalar arasında uçurum var.
Devlet üniversitesi olarak Boğaziçi 2.000 den alırken, bir alt sıralamada devlet üniversitesi dokuz eylük 138 bin ile alıyor mecbur özellere girmek zorunda kalıyorum.
Denemeler ıvır zıvır derken ortalama sıralamam 20 bin civarı hesaplanıyor. ( Sistemden uzak kaldığın için anlamamış olabilirsin) bir de en kötü ihtimal için işte seçenekleri değerlendiriyorum sınav anı çok farklı.

Şimdi burada üniversite de önemli. İstanbul veya Ankara'da hangi üniversitelere erişebiliyorsunuz? Ona göre karar vermenizi öneririm.

Problem artık üniversiteye erişmekten daha çok bölüm ile alakalı istediğim bölüm sayılı üniversiteler de var.
Bölüm: Yönetim bilişim sistemleri

İstanbul: Kadir has, yeditepe ( tam burslu ikisi de ), Minik bir ihtimal Boğaziçi zaten orası gelirse diğerlerinin yüzüne bakmam
İzmir: dokuz eylül
sakarya: sakarya üni
Ankara: Ankara yıldırım beyazıt üni

Bunların arasından ben olsam sırasıyla Boğaziçi, Dokuz Eylül, Kadir Has, Yeditepe seçerdim. Ama seçim hala böyle mi yapılıyor onu bile bilmiyorum. Sakarya üniversitesi hakkında hiçbir fikrim yok fakat şehir hakkında biraz var ve öğrenci hayatını çok keyifli kılacak bir yer olduğunu düşünmüyorum (öte yandan, buraya gidip de epey iyi vakit geçiren bir asker arkadaşım olmuştu).

Bunların arasından ben olsam sırasıyla Boğaziçi, Dokuz Eylül, Kadir Has, Yeditepe seçerdim. Ama seçim hala böyle mi yapılıyor onu bile bilmiyorum. Sakarya üniversitesi hakkında hiçbir fikrim yok fakat şehir hakkında biraz var ve öğrenci hayatını çok keyifli kılacak bir yer olduğunu düşünmüyorum (öte yandan, buraya gidip de epey iyi vakit geçiren bir asker arkadaşım olmuştu).

Puan olarak şöyle ( tam burslu tabii ki yoksa sıralamalar alt üst oluyor)
Boğaziçi > yeditepe > kadir has > dokuz eylül > sakarya

Kafamı karıştıran şey şu yaşınız benden baya büyük abi diye hitap edeceğim.

Şimdi abi bir sınıf düşün 70 kişi, bu 70 kişiden 11 kişiyi 20 bin sıralaması olduğu için tam burslu ücretsiz alıyorsun. ( 2.5m kişinin girdiği bir sınav )
Geri kalan 59 kişiyi ise parasıyla olduğu için 550.000 sıralamadan alıyorsun. Bir sınıf içinde böyle homojen olmayan bir dağıtım oluyor. Bu dersleri olumsuz yönde etkiler mi onu kestiremiyorum işte.

Öncelikle yaşa başa bakıp kimseye 'abi' şeklinde hitap etmek zorunda değilsiniz. En azından benim öyle bir beklentim yok, siz kendinizi nasıl rahat hissedecekseniz öyle yapın :)

Sorunuza gelince, gayet meşru bir soru. Birçok şey gibi bu da birden fazla koşula dayanan bir şey. Yani iyi bir öğretim görevlisi kendi dersini yine en iyi şekilde verecektir ama tüm sınıfın angaje olduğu bir ders elbette daha kaliteli olur. Tabii ki burda baştan peşin yargıya varmak yanlış olur, üniversite döneminde kendini bulan çok öğrenci var. Çok kötü bir eğitim sistemimiz var bu sistem içinde kaybolup sonra vakıf üniversitelerinden birine bir şekilde kapağı atıp kendini bulan da çok oluyor. Fakat benim genel gözlemim bu kısmın azınlık olduğu yönünde. Dolayısıyla, evet dersler olumsuz etkilenebiliyor.

Öte yandan, üniversite zaten sadece amfide ders dinlemekten çok farklı bir şey (veya öyle olmalı). Dolayısıyla karar verirken bunu da düşünün derim. Size en fazla kapıyı açacak yere gitmeye çalışın. Bu elbette akademik olanakları içermeli ama kültür ve hayata dair başka faktörleri gözardı etmezseniz keyifli bir öğrencilik yaşama şansınız artar.

Yıldırım Beyazıt akademik olarak listedeki bazi üniversiteler ile kiyaslanmayacak kadar iyi, fakat soz konusu bölümde durum ne bilmiyorum. Ayrica üniversitenin konumu ankaranin dışında, zorlu bir kampüs hayati olabilir. Eger amacınız iyi bir eğitimse akademik kadroya bakıp, hocaların yaptığı çalışmalar ve uluslararası dergilerde yayınlanmış çalışmalarına bakabilirsiniz. Her okulun kendi sitesinde bu bilgiler mevcut oluyor. Burada cevap bulmanız zor, olmadi mezunlar veya öğrenciler ile iletişim kurabilirsiniz.

Yıldırım Beyazıt akademik olarak listedeki bazi üniversiteler ile kiyaslanmayacak kadar iyi, fakat soz konusu bölümde durum ne bilmiyorum. Ayrica üniversitenin konumu ankaranin dışında, zorlu bir kampüs hayati olabilir. Eger amacınız iyi bir eğitimse akademik kadroya bakıp, hocaların yaptığı çalışmalar ve uluslararası dergilerde yayınlanmış çalışmalarına bakabilirsiniz. Her okulun kendi sitesinde bu bilgiler mevcut oluyor. Burada cevap bulmanız zor, olmadi mezunlar veya öğrenciler ile iletişim kurabilirsiniz.
Tabii ki ben bu listedeki neredeyse bütün proflar doçentler ile mailleştim, ders programlarını inceledim. Mezunlar ile konuştum. Ancak bu konuyu açarken benim amacım üniversitelerden daha çok şehirler hakkında konuşmaktı :) Çünkü bazen evdeki hesap çarşıya uymuyor, şu an istanbul istiyorum ama tercihler gelir sakarya yazmam gerekebilir o zaman biraz fikrim olsun istiyorum. Mesela istanbul için öğrenciler için çekilmez diyen de var bütün sektör burda kesinlikle burda öğrenci olunmalı diyen de. Ne kadar çok fikir o kadar farklı bakış açısı :) Evet yıldırım beyazıtın programı ve kadrosunu inceledim gayet iyi ama dediğiniz gibi kampüs olayı baya sıkıntıymış diye okudum ben de.

Ayrica bazi okullar mezun ve öğrencilerine is bulmasını kolaylaştıracak imkanlar sunabiliyor. Boğaziçi mezunu icin böyle bir imkan cok gerekli değil ama maalesef şu bir gerçek; Sakarya, Eskişehir ve İzmir (Sakarya icin cok daha zor), kendi şehirleri dışında cok da tercih edilebilir üniversiteler degil. Ayrica ankara ve İstanbul'da okurken veya mezun olunca daha kolay iş ve staj bulabilirsiniz. Yanlış hatırlamıyorsam trabzonda oturuyordunuz. Muhtemelen mezun olunca okuduğunuz şehirde bir hayat kurma fikriniz oluşacak. Bu tür etkenleri karar vermeden iyice düşünün.

Geri