SAKARYA İSTANBUL İZMİR ANKARA

Ben de şunu ekleyeyim: Mesala İstanbul bir çok yönden dünya şehri ama aynı zamanda felaket zor bir şehir. Hem pahalı hem de ulaşım epey zahmetli. Verdiğiniz listeden mesela Yeditepe Kayışdağı'nda. Merkeze epey uzak bir yer. Şehrin sunduğu olanaklardan faydalanma fikriniz varsa bunları da düşünmek gerekir. Özellikle de kampüste veya yakınlarında konaklayıp bir yerlerde staj/çalışma gibi düşünceleriniz varsa.

Birisi 9 eylüle ya da Sakaryaya laf mi ettin demesin diye sunu ekleyeyim. İlk isinize girerken kimse sizin bilginizi ölçmeye çalışmaz, zaten kendisi öğretecek. Bu yüzden karar kriteri okuduğunuz üniversite oluyor. Suan ki ekonomik koşullar altında, hangi üniversiteyi okursam daha kolay is bulabilirim, seklinde olmalı. Ankara oldukça yaşanabilir ve is imkanları açısından alternatifleri bulunan bir universite. İzmir ise daha yaşanabilir ama is imkanları açısından daha kısıtlı bir sehir. Ben bu ikisi arasında tercih yapardım, okumak istediğiniz bölümle alakalı, üniversitenin iyi bir teknokenti olmasi bir artıdır.

Ben de şunu ekleyeyim: Mesala İstanbul bir çok yönden dünya şehri ama aynı zamanda felaket zor bir şehir. Hem pahalı hem de ulaşım epey zahmetli. Verdiğiniz listeden mesela Yeditepe Kayışdağı'nda. Merkeze epey uzak bir yer. Şehrin sunduğu olanaklardan faydalanma fikriniz varsa bunları da düşünmek gerekir. Özellikle de kampüste veya yakınlarında konaklayıp bir yerlerde staj/çalışma gibi düşünceleriniz varsa.
Galiba siz istanbulda yaşıyorsunuz sadece merakımdan soruyorum anadolu ve avrupa yakasını birbirinden ayıran sizce en büyük fark nedir ? Tabi sonuçta arada kocaman bir mesafe yok ama mesela avrupa yakası xx ise anadolu yakası xx tir gibi bir benzetme yapmanız mümkün mü ?

Galatasaray Üniversitesi'ni düşünmüş müydünüz?
İstediğim bölüm sadece devlet üniversitesinde boğaziçi ve dokuz eylül sakarya sakarya gibi bölümlerde var. Top 10-15 devlet ünilerinde bulunmuyor. Hoş o kadar yüksek sıralamam olmayacak yüksek ihtimal olsa bile :) benim sıralamam 15-20 bin arasında olacak diye tahmin ediyorum normal şartlarda zaten bu konuyu açma sebebim biraz da istediğim sonuçları alamazsam diğer şehirler hakkında bilgi alabilmekti.

Devlet seçenekleri ( uçurumu görebilirsiniz)
devlet.JPG

Özel seçenekler
bnn.JPG

İstediğim bölüm sadece devlet üniversitesinde boğaziçi ve dokuz eylül sakarya sakarya gibi bölümlerde var. Top 10-15 devlet ünilerinde bulunmuyor. Hoş o kadar yüksek sıralamam olmayacak yüksek ihtimal olsa bile :) benim sıralamam 15-20 bin arasında olacak diye tahmin ediyorum normal şartlarda zaten bu konuyu açma sebebim biraz da istediğim sonuçları alamazsam diğer şehirler hakkında bilgi alabilmekti.

Devlet seçenekleri ( uçurumu görebilirsiniz)
138823 eklentisini görüntüle

Özel seçenekler
138824 eklentisini görüntüle
Kusura bakmayın ben uluslararası ilişkiler sandım, tüm mesajları okumamışım konudaki.

Galiba siz istanbulda yaşıyorsunuz sadece merakımdan soruyorum anadolu ve avrupa yakasını birbirinden ayıran sizce en büyük fark nedir ? Tabi sonuçta arada kocaman bir mesafe yok ama mesela avrupa yakası xx ise anadolu yakası xx tir gibi bir benzetme yapmanız mümkün mü ?
Öyle bir benzetme yapamam. Neye göre kime göre bir, ikincisi mahalle yakadan daha önemli. Her iki yakada da yaşadım. İki yakanın da yoksul yerinde de yaşadım en zengin yerinde de. Yaka yaka değil ama her şehir gibi İstanbul'un da muhit farkları sınıfsal belirlenir.

Geri