Gitarımdan Cızırtı Gelmiyor

Merhabalar, birkaç gün önce ikinci el bir Schecter c1 custom aldım. Gitarı çok sevdim sık sık çalıyorum. Yalnız gitarın sap ayarı biraz fazla gergin, yani klavye 8. perde ve çevresinde dışarı doğru göbek yapma pozisyonunda.

Diğer gitarlarımda böyle ayar yapsam teller fretlere çarpar ve asla ses çıkmaz. Bu gitarda ise hiç sorun olmuyor. Action çok çok iyi ve cızlama yok. Köprü yüksekliği de oldukça iyi.

Bu durumda cızlamama sebebi ne olabilir? Fretler (törpülenmiş veya fabrika çıkışı böyle olabir) fazla mı alçak o yüzden mi acaba aklıma başka bir şey gelmedi.

Fikri olan belirtirse sevinirim. Saygılar

Kore üretimi Schecter gitarların bazıları mükemmel fret işçiliği, geri kalanı çok iyi fret işçiliği ile çıkıyor fabrikadan. Ben daha iyi, vasat olanını bile görmedim, bırakın kötüyü. Seri numarasının başında W olan (sadece W) gitarların üretim yeri World Musical Instrument fabrikasıdır. Benim elimde o fabrikadan çıkma başka bir gitar (Diamond) var ve fret işçiliği yine muazzam.

Sapınız muhtemelen dümdüz, ki ideal olan sapın düz olmasıdır ama fretlere biraz kaçamak şansı vermek için hafif içbükey tavsiye edilir.

Bende de bir ara eski üretim C-1 Custom vardı ve mükemmel gitardı, tune-o-matic köprüde 24 perdeli gitarlarda sap manyetiği çalımımı bozduğu için satmıştım. Seri numarası 14 ile başlayıp 704 ile bitiyordu. Belki o gitar çıkabilir. :)

Son düzenleme:
Siz benim zamanında sattığım C-1 custom'ı da almış olabilirsiniz 😎. Benim gitarlarımda tüm fret seviyeleri kusursuz olmalıdır. Tabii ki büyük ihtimalle değildir, takılıyorum ama düzgün lüthier bakımı veya iyi bir tesviye gördüyse oldukça düşük action'a olanak tanır gitar. Ve bu gitarda sap dümdüz olabilir veya miniminimimal konvekslik verilebilir. Ben açıkçası düz veya düze çok çok yakın sapları seviyorum ve bunun orta perdelerde çalım konforu kadar gitarın tonuna da olumlu katkısı olduğunu düşünüyorum.

İki adet C-1 custom ve bir tempest custom sahibi oldum zaman içinde. Açıkçası hiçbirinin fretleri mükemmel değildi ancak genel olarak gayet tolere edilebilirdi ilk aldığımda. Ayrıca custom serilerinin fretleri medium olduğundan alçak ve klavye ağacına bu kadar yakınlık sizde bu hissiyatı yaratmış olabilir.

Ben açıkçası düz veya düze çok çok yakın sapları seviyorum ve bunun orta perdelerde çalım konforu kadar gitarın tonuna da olumlu katkısı olduğunu düşünüyorum.
Aynen öyle. Düz sap ele daha güzel geliyor. :) Ve tona olumlu yönde katkı verdiğini ben de düşünüyorum.

Bu arada üstteki mükemmel yorumum işini iyi yapan lüthiye veya plek işlemi görmüş gitar mükemmelliği değil, fabrikadan çıkan seri üretim gitardan beklenen mükemmellik.

Siz benim zamanında sattığım C-1 custom'ı da almış olabilirsiniz 😎. Benim gitarlarımda tüm fret seviyeleri kusursuz olmalıdır. Tabii ki büyük ihtimalle değildir, takılıyorum ama düzgün lüthier bakımı veya iyi bir tesviye gördüyse oldukça düşük action'a olanak tanır gitar. Ve bu gitarda sap dümdüz olabilir veya miniminimimal konvekslik verilebilir. Ben açıkçası düz veya düze çok çok yakın sapları seviyorum ve bunun orta perdelerde çalım konforu kadar gitarın tonuna da olumlu katkısı olduğunu düşünüyorum.

İki adet C-1 custom ve bir tempest custom sahibi oldum zaman içinde. Açıkçası hiçbirinin fretleri mükemmel değildi ancak genel olarak gayet tolere edilebilirdi ilk aldığımda. Ayrıca custom serilerinin fretleri medium olduğundan alçak ve klavye ağacına bu kadar yakınlık sizde bu hissiyatı yaratmış olabilir.
C-1 Custom'u hatırladım. Ah keşke o zamanlar alsaydım. Tuturmuşum LP LP diye. Ki o Epiphone'du alamadım gitti. Pişmanım :). Fiyatları da uçtu. Aklıma gelince size o gitarı bana uygun fiyattan verebileceğiniz aklıma gelince size birkaç dua ediyorum. Harikasınız :).

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Kore üretimi Schecter gitarların bazıları mükemmel fret işçiliği, geri kalanı çok iyi fret işçiliği ile çıkıyor fabrikadan. Ben daha iyi, vasat olanını bile görmedim, bırakın kötüyü. Seri numarasının başında W olan (sadece W) gitarların üretim yeri World Musical Instrument fabrikasıdır. Benim elimde o fabrikadan çıkma başka bir gitar (Diamond) var ve fret işçiliği yine muazzam.

Sapınız muhtemelen dümdüz, ki ideal olan sapın düz olmasıdır ama fretlere biraz kaçamak şansı vermek için hafif içbükey tavsiye edilir.

Bende de bir ara eski üretim C-1 Custom vardı ve mükemmel gitardı, tune-o-matic köprüde 24 perdeli gitarlarda sap manyetiği çalımımı bozduğu için satmıştım. Seri numarası 14 ile başlayıp 704 ile bitiyordu. Belki o gitar çıkabilir. :)
Hocam iki schecter kullandım birkac tane de denedim. Denediklerim arasınds jl7 midelini begenmedim. Atx solo 6 ve c1 custom modelelrini ise kullandım ve güzel gitarlar oldugunu dusunuyorum. Tonu ve hissiyatı güzel. Elimdeki gitar sizin soylediginiz seri numarasıni tek rakamla kacırıyor malesef aynı gitar değil :D

Sap ile ilgili tekrar eklemek istiyorum, sap dümduz değil ölçtüm sapta çook hafif göbek var. Yani trus rod'u biraz lefty loosey yapmam lazım ama gitar bu sekilde güzel ses veriyor action da iyi elleneyeyim dedim. Klavyeye doğru göbek yapan sap ayarında nasıl düzgün ses veriyor ona hayret ettim sadece diğer gitarlarımda öyle olmuyor :D

Bahse konu 'gobek' cok azsa olabilecek bir durum. Tel yüksekliği kurtariyor demek. Fakat sapı tumuyle duz yapsaniz telleri bir miktar daha indirme imkaniniz dahi var yuksek ihtimalle. Memnunsaniz hic kurcalamayin tabii :)

Geri