Pozisyonlarla ilgili kafa karışıklığı

Abicim pozizyonlar 7 tane ise major vede minör olmak üzere . Boleyken ilgilileri nasıl kuracaz misal ben A dayken onun herhangi bir pozisyonundan Gm nin heragi bir pozisyonundan çalabilirmiyim ve 1. Pozisyon hangi notadan başlıyorsa klavyedeki geri kalan 2. 3.4.5.6.7. pazisyonlarda 1. Pozis yondaki notanın pozisyonumu olur. Çok yerde baktım kafam karıştı sizede soruyum dedim.

Dostum sen pozisyon lafını başka yerde bu kadar çok kullanma 😄

Sorunu alamadığım için yorum yapamayacağım ama temel armoni kitabı bulup çalışırsan anlayacaksın.

Tom Kolb - Music teory for guitarists tavsiye ediyorum

Ionian Dorian Phrygian Lydian Mixolydian Aeolian Locrian sırasıyla bu modlara çalışman senin için güzel bir başlangıç olacak. Mesela Do major tonundayken
bunları diğer gamlara uyarlaman lazım. (Gamların aldığı arzaları bilmen lazım.)
1 C Ionian
2 D Dorian
3 E Phrygian
4 F Lydian
5 G Mixolydian
6 A Aeolian
7 B Locrian
Gamın alabileceği akorlarıda bilmen lazım.
1 major (C major)
2 minör (D minör)
3 minör (E minör)
4 major (F major)
5 major (G major [G7]) (dominant)
6 minör (La minör - 6. derece ilgili minör)
7 dim (m7b5)

Sorunu analamadım çünkü seninde kafan çok karışmış. ama anlayabildiğim kadarıyla yaklaşacak olursam.
Ionian modu bir kalıp olarak düşünürsen parmak numaralarını hiç değiştirmeden başka bir perdeye taşırsan yine Ionian çalmış olursun. Mesela Do için konuşacak olursak. 8.perdeden başlarsan Do Ionian çalarsın ama 5. Perdeden çalarsan A Ionian Yani la major gamında olmuş olursun.

Geri