Luthiere Perdesiz Ukulele Yaptırmak

Esenlikler. İzmir içinde bir luthiere perdesiz ukulele yaptırmak istiyorum. Gövdesi şu ağaç olucak, klavyesi bu ağaç olucak gibi bir takıntım yok ve elektro da olmayacak. Bu tarz bir ukuleleyi ne kadara yaparlar sizce? İzmir içinde bu işi yapabilecek bildiğiniz iyi luthierler var mıdır? Şimdiden teşekkürler.

NOT: Öğrenciyim, bütçem fazla değil. :)

Lüthiere enstrüman yaptırma mevzusu, harcanan malzemenin maliyetinden önce, kişinin harcadığı zamanın ücretinin ödenerek, finaldeki ürünün ederinin belirlendiği bir konu. Bu nedenle, sahip olduğu bilgiyi uçurtma çıtası yaptırmak için kullansanız dahi ödemeniz gereken asgari bir tutar olur. Bu tutar da, hakkıyla işini yapan bir lüthier için, bütçe kelimesiyle çok yan yana gelebilecek miktarlar değil bence. İyisi pahalı olur, üstünde know-how dolu çok saat harcandığı için.

Bu nedenle bütçe derdi varsa ne cebinize zarar verin ne başınız ağrısın. Ucuzundan bi ukulele alıp fretleri havya ile söküp talaş + japon ile doldurup ince zımpara ile bitirebileceğiniz bir yöntem denemenizi öneririm. En fazla 100 - 200 Tlden olursunuz. İnternette de bu işi detaylarıyla anlatan yığınla içerik var. Diyorsanız ki yok illa yaptıracağım; bunu yapacak kişi gitarı kantara koyup fiyatını vermiyor. Çok kaba bir düşünceyle - formlarını kısmen yakın gördüğüm için - bir keman ile benzer sürede, yakın efor sarfedilere yapılacaktır. Maliyeti de en ucuz senaryoda bile 4 - 5 bin civarına gelir. Hatta belki bi elektro gitar yaptırmak isteseniz biraz daha az yorucu bile olabilir. Tamamen akustik yapı üzerine dayanan bir gövde ile çalışmaktansa CNC ile çıkartılabilen bir gövde üstünde çalışmak daha zahmetsiz gibi geliyor bana.

Anladım hocam. Dediğiniz gibiyse piyasada 150 TL'ye Mahalo ukuleleler rahatlıkla bulunabiliyor. O zaman bunlardan bir tane alıp kendim perdesiz yapmam daha mantıklı olur. İlginiz için teşekkür ederim. 😊

Hocam böyle bir ilan gördüm aklıma siz geldiniz. Yoksa ilan sizin mi bilemiyorum ama ilan sizin değilse tam istediğiniz şey bu sanırım.

Evet, ilan benim. Soprano ukuleleye yapınca istediğim sonucu elde edemedim. Bunu satıp tenor ukuleleye yapmayı düşünüyorum.

Merhaba konuyu anlamak adına soruyorum
Ilaninizda ki cümleler
(2 gün önce doremusic'ten aldım ve aynı gün perdesiz yaptırdım. Hiç kullanılmamış olarak kılıfıyla birlikte ihtiyacım olmadığından satıyorum. Takas yoktur, pazarlık payı vardır.)

Bu cümleye gore siz daha önce perdesiz yaptirmissiniz aşağı yukarı yapım fiyatıyla ilgili bilginiz vardır
Fakat konuyu açtığınızda sanki ne kadara yapıldığından hiç haberiniz yokmuş gibi sormuşsunuz ?

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Merhaba konuyu anlamak adına soruyorum
Ilaninizda ki cümleler
(2 gün önce doremusic'ten aldım ve aynı gün perdesiz yaptırdım. Hiç kullanılmamış olarak kılıfıyla birlikte ihtiyacım olmadığından satıyorum. Takas yoktur, pazarlık payı vardır.)

Bu cümleye gore siz daha önce perdesiz yaptirmissiniz aşağı yukarı yapım fiyatıyla ilgili bilginiz vardır
Fakat konuyu açtığınızda sanki ne kadara yapıldığından hiç haberiniz yokmuş gibi sormuşsunuz ?
Konuyu açtığımda sıfırdan perdesiz bir ukulele yaptırmanın maliyetini sormuştum. İlandaki ukuleleyi mağazadan alıp daha sonra perdelerini çıkarttırdım. Olay bu. 🙂

Geri