Yurtta gitar çalmak, amfi

Merhaba arkadaşlar, yurtta kaldığım için kulaklık amfisi seçeneklerim arasında fakat kulaklık amfilerinde ton yelpazesi sanırım sınırlı; mesela vox amplug metal, vox amplug classic rock diye ayrılmış fakat ben geniş bir tonda çalmayı hedefliyorum, classic rock ve metal amfilerinin ikisini birden alsam geniş bir ton yelpazesinde çalabilir miyim ? genellikle groove, death, heavy, progresif metal ve alternatif, hard, progresif rock tarzlarını dinliyorum. Henüz bir amfi ve gitar almadım, yeni binaya taşındık orada müzik odası varmış ama görmediğim için orada 10w bir amfiyle çalmak diğer insanları rahatsız eder mi bilemiyorum. Yurtta kalan arkadaşlar gitarla ilgili yaşadığı sıkıntıları belirtirlerse ona göre bir seçim yapabilirim, şimdiden teşekkür ederim.

Emulated output&phones kısmına kulaklım takarak ses çıkışını kulaklığa verebilirsiniz. Amfiyi almak için denerken kulaklıkla deneyin kulaklik performansı her cihazdan cihaza değişebilir

Aslında çoğu prosesörde kulaklık çıkışı var. Geniş ton yelpazesi açısından prosesör daha iyi olmaz mı? Sonuçta birçok amfiyi modelliyorlar. Hem bir çok Efekt olur hem de EXP pedalı falan olan bir model olursa Wah gibi efektler de kullanabilirsiniz.

Peki öneriniz var mıdır bütçem 1-1.5 bin arası.

Kendim Boss Me-25 kullanıyorum yurtta falan gider mi? Bence gider mağazada falan deneyip bakabilirsin. Dediğim gibi 10 farklı amfi modellemesi mevcut. Delay, reverb, tremolo, flanger, phaser, harmonizer v.s birçok efekt mevcut. TS9 gibi bilinen Overdrive pedallarını da modellemişler ama dört dörtlük değil tabi. Ayrıca Wah pedalı falanda var. Yalnız benim için expression pedalı şart değil diyorsan Line 6 Pod 2.0 öneririm. Tonlarını daha başarılı buluyorum şahsen. Ama ikisi de yurt ortamında uzun süre idare eder bence. Deneyip daha farklı modellere de bakabilirsin tabii.

Ülkemize yakın zamanda gelecek olan nux mighty Air modeline şiddetle bakmanı oneririm Türkçe kaynak olarak bunu bırakabilirim 12. Dakikadan Sonraydı Yanılmıyorsam

Amfinin ses çıkışları kullanılmayacaksa neden alınır ki? Alınacaksa kafa amfisi denilen türden belki alınabilir. Prosesör elbette daha mantıklı. Hatta eğer bütçe sınırlıysa gitardan kısıp amfi alınacaksa bence amfi vs hiçbir şey olmaya gerek yok. Amfi ve prosesör simülasyonlarını içeren bilgisayar programları bu konuda çok başarılı. Sesleri güzel verebilen bir kulaklık (mevcut bir tanesiyle de denenebilir) alındığında laptop'a bağlayıp alınacak herhangi bir 10watt'lık amfiden her anlamda çok daha tatmin edici sonuç alınabilir. Hele hele sadece kulaklıkla kullanılacaksa...

Amfinin ses çıkışları kullanılmayacaksa neden alınır ki? Alınacaksa kafa amfisi denilen türden belki alınabilir. Prosesör elbette daha mantıklı. Hatta eğer bütçe sınırlıysa gitardan kısıp amfi alınacaksa bence amfi vs hiçbir şey olmaya gerek yok. Amfi ve prosesör simülasyonlarını içeren bilgisayar programları bu konuda çok başarılı. Sesleri güzel verebilen bir kulaklık (mevcut bir tanesiyle de denenebilir) alındığında laptop'a bağlayıp alınacak herhangi bir 10watt'lık amfiden her anlamda çok daha tatmin edici sonuç alınabilir. Hele hele sadece kulaklıkla kullanılacaksa...
Bunu duymuştum gitardan kısıp almıyorum ama amfiye para vermemek benim açımdan çok daha iyi olur. Yanlış bilmiyorsam ses kartı da gerekiyormuş bunun için, programlar ücretsiz mi bu arada ve hangi programları önerirsiniz.

Ses kartı elbette kaliteyi artırır ama zaruri değil. Eski olmayan bir laptop ile gayet rahat istediğin tonu alabilirsin. Tabii ki bu tarz programların ayarları biraz çetrefil, onlarla uğraşmak gerek. Ücretsiz ve başarılı örnekleri var, ücretliler için türlü türlü malum çözümler var. Ücretsiz olanlardan LePou ve Ignite önerdiklerini okumuştum. Kişisel olarak denemedim. Ücretlilerden de bias fx genelde önerilir. Ben overloud th-u kullanıyorum. Bunlar ve muadilleri, ayarları yapılabilirse gayet tatmin edici sonuç veriyor.

Geri