Downpicking yapamıyorum, iyi ritim çalamıyorum

Bu arada her şeyde olduğu gibi bu durumda nankördür. 1-2 hafta bu hızlarda çalmazsanız hemen gerilemeye başlıyor. Ben haftada en kötü 3-4'er kere Master, Battery ve Spit'i falan çalarım.

@sali1313 Son videoda sweep var, mesela bende de o tekniğin t'si yok. 😅

Sağ kolum küçükken, 12-13 yaşlarındayken kırıldı (radius ve ulna tam ortadan ikiye ayrıldı) ve doktor bozuntusunun yanlış tedavisi yüzünden kemiklerde yanlış kaynama oldu. Bu yüzden hem kolun rotasyon hareketinde açısal kayıp ve üzerinden neredeyse 20 sene geçmesine rağmen sağ ön kol kaslarımın hala sol koldan zayıf olduğu bir durum var. Gitar çalmaya başladığım zamanlarda tek düşüncem bu kolu güçlendirmek ve en hızlı riffleri bile çalabilmekti. Tamamen hızlı rifflere adadım diyebilirim kendimi, belki de o yüzden çalarken en zevk aldığım şarkılar sağ kolun ırzına geçen şarkılar oluyor. :)

Ancak bu speed picking, benim bu başlikta amacım downpick ve ritim tavsiyesi almaktı ki ikisi bence epey farklı. Alternate pickinge de değindim ama orda alternate yapılan ritimleri kastetmistim mesela metallica battery veya paul gilbert techical difficulties'in 02:00' saniyesindeki gibi...
Paul Gilbert techical difficulties'in 02:00 kısmına baktım açıkçası temelde aynı şeyi gördüm. Yani bu tekniklere güzel güzel isimler veriliyor ama aslında mantık ve prensipler hep aynı, speed demiş biraz daha titrek sadece :) Az önce de dediğim gibi ben ayrıca bir downpick değil bu bahsettiğim şekli sadece aşağı vuruşa çevirerek kullanıyorum. Gayet de işe yarıyor. Bir de açıkçası sweep'leri halledip ritmlerde takılmak da nasıl oldu, ben konunun ilk o kısmına takılmıştım. Belki durumu biraz abartıyor olabilirsiniz gibi gelmeye başladı bana.

Hocam arkadaşlar abiler çalımla ve gitarla ilgili gereken çoğu bilgiyi vermiş ben olayın çok farklı bir boyutuna değineyim. Downpicking olayı bilekten de koldan da çalsak güç isteyen bir teknik. Ben kendimde şunu gözlemlemiştim. İlk çaldığım zamanlarda elim yorulurdu bileğim ağrırdı kısa bir sürede. Bir ara fitness için salona gittim. Sonrasında şarkıyı daha rahat çalabildiğimi ve yorulmadan daha uzun süre elimin hareket edebildiğini farkettim. Yani etkisi oluyor bence. Ha tabiki gitar olayı pratik işi sürekli çalışmak penalama yapmak geliştirir bilek hareketlerini ama kol ya da bilek kaslarını bu şekilde geliştirerek de performansınızı arttırabilirsiniz. Alın mesela 2-5 kg arası bir ağırlık hangisi uyarsa bilek çalışın dambıllarla bir süre uygulayın. Ya da kol çalışın. Etkisini görmezseniz de spor yapmış olursunuz zaten 😂

Hocam şimdi size ne alakası var ya saçmalama diyen çıkmaz ama belki içinden öyle düşünen olur, ben şunu şuraya bırakıvereyim de söylediklerinin canlı bir kanıtı olsun :D

Paul Gilbert techical difficulties'in 02:00 kısmına baktım açıkçası temelde aynı şeyi gördüm. Yani bu tekniklere güzel güzel isimler veriliyor ama aslında mantık ve prensipler hep aynı, speed demiş biraz daha titrek sadece :) Az önce de dediğim gibi ben ayrıca bir downpick değil bu bahsettiğim şekli sadece aşağı vuruşa çevirerek kullanıyorum. Gayet de işe yarıyor. Bir de açıkçası sweep'leri halledip ritmlerde takılmak da nasıl oldu, ben konunun ilk o kısmına takılmıştım. Belki durumu biraz abartıyor olabilirsiniz gibi gelmeye başladı bana.

Hocam aynı oldugunu düşünmüyorum. Supinated bir el pozisyonunda üst tellerde çalmak çoook daha zordur. Bu sizin vidyodaki abi iyi bir gitarist o yüzden fark yok gibi duruyor. Ama sağ el o açıdayken ritim çalmak daha zor, solo çalmak daha kolay olur.

Buraları yıkacaklar galiba. Konuya yazılanlara şöyle hızlıca bir baktım komple polemiğe dönecek gibi. Polemiğin kimselere faydası yok o yüzden onları es geçerek nette biraz video aradım. Bilek kol dirsek olayında tam tersini açıklayanlar da var ama bence (20 yıldır çalıyorum bu arada ama öyle çok ileri seviyedeyim diyemem ama çaldığınla tatmin olmak gerekir, en azından bu tatmine arada ulaşıyorum) gücün bileğin açısıyla verilmesi hızı düşürüyor. Dirsek sabit olmalı, yani omuz dirsek üstünden de güç alındığında yine çabuk yorulmak mümkün. Dirsekten itibaren kol sabit, bilek açılı şekilde eğilip bükülmüyor, gücü el ile dirsek arasındaki bölgedeki titreme hareketi veriyor. Hatta nerdeyse hastalık titremesi gibi bir hareket. Benim kişisel olarak deneye yanıla vardığım sonuç bu, ne kadar olayın profesyonellerine uyar uymaz bilmiyorum. Bunu açıklayan bir video da buldum belki işinize yarar: 3-4 dakika arasında hem bileğin hatalı açılarını (bu arada kendisi de kendine göre bir açı belirledim demiş ama o kadar olur) hem de anlatmaya çalıştığım şeklini gösteriyor. 6:30 civarında da tam hızda gösterimi yapıyor. Yani benim anlatmaya çalışım üç aşağı beş yukarı öyle.

Yok yok bir şey olmaz. Bir de genel/geçer tek bir doğru teknik olmadığı için bu kadar çeşitli cevap mevcut. Kendi adıma konuşayım; gayet maymun kolluyum mesela ben. Haliyle ancak bahsettiğim açılı pozisyonda istediğim rahatlığa ve kontrole ulaşabiliyorum. Anatomik farklılıklar sebebiyle bir başkası bu pozisyondan nefret edebilir, çok doğal.

Yıllardır eğitim veren, gitar üzerine beni belki ilk 5 saniyede kapatıp usulca kenara bırakacak kişilerin bile bu konuda gereksiz bir egoyla öğrencilerine “tek doğru” olduğunu düşündükleri bir tekniği dayattıklarını görebilirsiniz kimi zaman, bunlar gerçekten oluyor. Bu kadar dogmatik bakmamak lazım.

Bu kadar dogmatik bakmamak lazım.
Aynen hocam, hatta dediğim gibi son paylaşılan videoların hepsinde ben üç aşağı beş yukarı aynı tekniği görüyorum. Belki ben fazla bütünleştirici bakıyorum, işimi görüyorsa tamamdır diyorum bilemiyorum ama işin özünde teknikler hep üretmek için var, sanat teknik için midir diye buradan başka bir tartışmaya yol almayayım ama bunu da eklemek istedim.

Yok yok bir şey olmaz. Bir de genel/geçer tek bir doğru teknik olmadığı için bu kadar çeşitli cevap mevcut. Kendi adıma konuşayım; gayet maymun kolluyum mesela ben. Haliyle ancak bahsettiğim açılı pozisyonda istediğim rahatlığa ve kontrole ulaşabiliyorum. Anatomik farklılıklar sebebiyle bir başkası bu pozisyondan nefret edebilir, çok doğal.

Yıllardır eğitim veren, gitar üzerine beni belki ilk 5 saniyede kapatıp usulca kenara bırakacak kişilerin bile bu konuda gereksiz bir egoyla öğrencilerine “tek doğru” olduğunu düşündükleri bir tekniği dayattıklarını görebilirsiniz kimi zaman, bunlar gerçekten oluyor. Bu kadar dogmatik bakmamak lazım.

Hocam peki pcik depth konusunda ne düşünüyorsunuz?

Ben mi yanlış görüyorum, yoksa doğru çalış tekniği gerçekten bu mudur diye sorgulayıp durdum bu konu açıldığından beri. Bazıları da kolunun şurasıyla şurası hareket etmemeli, biceps triceps ortak kullanılmalı falan diye girişmiş konuya. Bu mantığa göre aşşağıda paylaşacağım videodaki abi master of puppets çalmıyor. Granit mutfak tezgahına dökülmüş çiğ yumurta gibi kayıyor bilekleri adamın.

Sizin paylaştığınız videoda gözlemlediğim tek şey sağ kolunuzu (omuz dahil) robotlaştırıp tüm kuvvetinizi pres makinesi gibi kullandığınız oldu. Sağ kol ''bırak beni gideyim artık'' diyor zaten. Videoyu izlerken ben bile istemsizce sağ kolumu kasmışım. Buna çok fazla değinen de olmamış, ben mi yanlış gözlemledim? eğer yanlışım varsa düzeltin lütfen. Bu durumda değil master of puppets, nefes kontrolü yapmanız bile zorlaşır. Benim önerim parçayı aynanın karşısına geçip sağ kolunuzu gözlemleyerek ayakta ve oturarak uzun uzadıya çalışmanız olur.

Sanırım benim ilk yazdığım cevaplar da yanlış anlaşıldı. Yani niyeyse üzerime alınıyorum. Mesela son paylaşılan Master of Puppets videosunda ritmin hızlandığı yerde bileğin hareketi de nisbeten sabitleniyor (hemen alttaki ilk videodaki gibi ama tabii tam değil). Hareket bilekten olmamalı derken zaten bunu kastediyorum. Bileğin hiç hareket etmemesi mümkün değil (en az hareket ettiren paylaşılan videodaki kaslı arkadaş, ona özel bir durum var o ayrı) ama el bilek mekanizması prensip olarak böyle çalışıyor (gibi geliyor bana :) )

Daha başka nasıl örnek olarak bilir diye bir başka iki video ekliyorum. Bu da farklı bir yanlış anlaşılmaya ve tartışmaya neden olacaksa bu işin içinden çıkamayacağız:
Bu arkadaş tam 4:40'da mevzunun püf noktasını söylüyor bence. 12 dakika hepsini izleyemedim ama baştan sona olayı anlatmış.

Bu arkadaş da 13 sene sonra tövbe etmiş onu anlatıyor. 1:10'da yine parmak basmaya çalıştığım yeri gösteriyor.

Özetle anlatmaya çalıştığım hareketin aslında koldan geliyor oluşudur. Örnek olarak attığım ilk video tamamen downpicking anlatıyor ama prensipte aslında hala farkı olmadığını düşünüyorum. Örnekleri incelerseniz belki benim ilk başta yanlış ifade ettiğim o küçük farkı anlatabilmiş olacağımdır. Bundan başka da artık herkesin sağ bileği kendine diyorum :)

Ben mi yanlış görüyorum, yoksa doğru çalış tekniği gerçekten bu mudur diye sorgulayıp durdum bu konu açıldığından beri. Bazıları da kolunun şurasıyla şurası hareket etmemeli, biceps triceps ortak kullanılmalı falan diye girişmiş konuya. Bu mantığa göre aşşağıda paylaşacağım videodaki abi master of puppets çalmıyor. Granit mutfak tezgahına dökülmüş çiğ yumurta gibi kayıyor bilekleri adamın.

Sizin paylaştığınız videoda gözlemlediğim tek şey sağ kolunuzu (omuz dahil) robotlaştırıp tüm kuvvetinizi pres makinesi gibi kullandığınız oldu. Sağ kol ''bırak beni gideyim artık'' diyor zaten. Videoyu izlerken ben bile istemsizce sağ kolumu kasmışım. Buna çok fazla değinen de olmamış, ben mi yanlış gözlemledim? eğer yanlışım varsa düzeltin lütfen. Bu durumda değil master of puppets, nefes kontrolü yapmanız bile zorlaşır. Benim önerim parçayı aynanın karşısına geçip sağ kolunuzu gözlemleyerek ayakta ve oturarak uzun uzadıya çalışmanız olur.

Bu videodaki şey tam da benim "biceps, triceps kullanılmamalı" dediğimin örneklemesi. Adam picklemek için ön kol ve arka kol kaslarını kullanmıyor, sadece bilek kullanıyor. Peki videoda açıkça görüldüğü üzere kolu hareket ediyor evet ama neden ? MOP pm vuruş- açık vuruş-pm vuruş- açık vuruş şeklinde pm vuruşlar aralara dağıldığından dolayı bileği tellerden kaldırmak gerekli bolca. Videodaki adam da bileğini gitardan kaldırmak için ön kol, arka kol ve omuz kaslarını kullanıyor. Ama pickleme sadece bilek ile yapılıyor. Koldaki tüm kasların iyi bir uyum içerisinde olması gerekir iyi alternate ve down picking yapabilmek için siz de bilirsiniz mutlaka. Tamamen bilek ya da tamamen arka kol diye birşey yok sürekli pozisyon değiştirilmesi gerektiğinden dolayı. Ama penayı tellere itici gücün çok büyük çoğunlukla sadece bilekten gelmesi gerekir. Konu sahibinin kafasını karıştıran şey konunu başındaki yeni başlayan arkadaşların "hayır bilek değil kol ve omuzdan pickleyeceksin" demesi.

Burda hareket baya egzecere aslında ama neticede pickingi bilekten yapıyor gördüğum kadarıyla. Ben kolumu çok kasıyorum onu cözmeye çalışacağim hocam

Sanırım benim ilk yazdığım cevaplar da yanlış anlaşıldı. Yani niyeyse üzerime alınıyorum. Mesela son paylaşılan Master of Puppets videosunda ritmin hızlandığı yerde bileğin hareketi de nisbeten sabitleniyor (hemen alttaki ilk videodaki gibi ama tabii tam değil). Hareket bilekten olmamalı derken zaten bunu kastediyorum. Bileğin hiç hareket etmemesi mümkün değil (en az hareket ettiren paylaşılan videodaki kaslı arkadaş, ona özel bir durum var o ayrı) ama el bilek mekanizması prensip olarak böyle çalışıyor (gibi geliyor bana :) )

Daha başka nasıl örnek olarak bilir diye bir başka iki video ekliyorum. Bu da farklı bir yanlış anlaşılmaya ve tartışmaya neden olacaksa bu işin içinden çıkamayacağız:
Bu arkadaş tam 4:40'da mevzunun püf noktasını söylüyor bence. 12 dakika hepsini izleyemedim ama baştan sona olayı anlatmış.

Bu arkadaş da 13 sene sonra tövbe etmiş onu anlatıyor. 1:10'da yine parmak basmaya çalıştığım yeri gösteriyor.

Özetle anlatmaya çalıştığım hareketin aslında koldan geliyor oluşudur. Örnek olarak attığım ilk video tamamen downpicking anlatıyor ama prensipte aslında hala farkı olmadığını düşünüyorum. Örnekleri incelerseniz belki benim ilk başta yanlış ifade ettiğim o küçük farkı anlatabilmiş olacağımdır. Bundan başka da artık herkesin sağ bileği kendine diyorum :)

Hocam bu ikinci vidyodaki adam sizin demek istediginiz çok iyi açıklıyor bence. Ben bunu denedim aslinda ama şöyle bir sikıntı oldu; bu tarz bir pickingi solo calarken falan yapmaya basladim ister istemez, bu da farklı hatara sebep oldu. Buna dikkat ederek telrar deneyeceğim, desteğiniz için tesekkur ederim

Edit: ikinci vidyodaki arkadaş tel geçisinde kolunu kullaniyor. Bu doğru bence, cunku bilek hareketiyle picking yapabilirsin ama tel değişiminde bilek kullanmak daha buyuk sıkintılara yol acabilir. Ancak bu her zaman doğru değildir, çok falza tel degisimi iceren parçalarda bu arkadaşın tekniğini kullanirsaniz dağilır. Örneğin: glasgow kiss. Bu parcayı iyi calabilirlen tel değişiminde kol hareketi kullanmayı doğru kabul edip her yere uygulamaya calistim ama her yerde işe yaramiyor artık glasgow kiss çalamiyorum. Onu da düzeltmem lazım. Her sarkinin kendine göre belli teknik gereklilikleri var o yüzden tek doğru doğru değil diyebiliriz

Son düzenleme:
Yani, bilemedim. Penayı tellere ne kadar daldırıyorum diye şöyle bir baktım, çok sık değiştiriyormuşum çalarken. İlla ki hızı ve kontrolü etkiliyordur fakat içgüdüsel olarak belli bir oranın üstü zaten garip gelecektir, açıkçası çok takılmadım buna.
Hocam ben denedim çok fark ediyor. Mid manyetikli bir esp vardı bende onunla doenpickingim çok hızlandı epey rahat ediyordum. Bir süre sonra penanın mid manyetiğe değmesiyle pick depthin kısıtlandıgıni ve harelet kücülünce hızın ciddi miktsrda arttıginı gördüm. Bunu kanıtlamak icin mid manyetiği gövdeye kadar indirdim. Pena derinliğini azaltma özelliği kalmadı böylece. Bunu yaptıgimda hız avantajını hemen kaybetti. Elinizde mid ibanez rg 2550 vs gibi manyrtikli ama metal de calınabilecek bir gitar varsa denemenizi tavsiye ederim. Belki sizde ayni durum oluşmaz...

Edit: hocam o gitarla bir vidyom varmış. Downpick vidyosu çekip kolumj göstermeyecek kadar sağduyusuz olduğum icin kolum burda da görünmuyo ama bilek hareketi olduğu ve kasılma olmadıği çok bariz duruyor:

Son düzenleme:
konunu başındaki yeni başlayan arkadaşların "hayır bilek değil kol ve omuzdan pickleyeceksin" demesi.
Konu başında bilek değil dedim ama omuz demedim. Gitar çalmaya yeni de başlamadım (20 sene falan oluyor). Dediğim gibi biraz fazla üzerime alınarak en son bıraktığım videoları eklemiştim. Bilek değil derken bileğin açısından bahsettiğimi de zaten baştan beri belirttim. Bunu en iyi konuya bıraktığım son videolarda görebilirsiniz. Bileği açılı hareket ettirmeyince güç bileğin hemen üst kısmından geliyor, buna da kol diyorum ama yanlış anlaşılmaya sebep oluyor mu bilmiyorum. Neyse dediğim gibi fazladan üzerime alınmış olabilirim ondan cevaplama ihtiyacı hissettim. Aslında genelde detayı tam bilinmeyen bir konu o yüzden konuyu böyle tartışmak bir taraftan iyi oldu ama yanlış anlaşılmalar ile zaman kaybettik gibi de hissediyorum.

Bu videodaki şey tam da benim "biceps, triceps kullanılmamalı" dediğimin örneklemesi. Adam picklemek için ön kol ve arka kol kaslarını kullanmıyor, sadece bilek kullanıyor. Peki videoda açıkça görüldüğü üzere kolu hareket ediyor evet ama neden ? MOP pm vuruş- açık vuruş-pm vuruş- açık vuruş şeklinde pm vuruşlar aralara dağıldığından dolayı bileği tellerden kaldırmak gerekli bolca. Videodaki adam da bileğini gitardan kaldırmak için ön kol, arka kol ve omuz kaslarını kullanıyor. Ama pickleme sadece bilek ile yapılıyor. Koldaki tüm kasların iyi bir uyum içerisinde olması gerekir iyi alternate ve down picking yapabilmek için siz de bilirsiniz mutlaka. Tamamen bilek ya da tamamen arka kol diye birşey yok sürekli pozisyon değiştirilmesi gerektiğinden dolayı. Ama penayı tellere itici gücün çok büyük çoğunlukla sadece bilekten gelmesi gerekir. Konu sahibinin kafasını karıştıran şey konunu başındaki yeni başlayan arkadaşların "hayır bilek değil kol ve omuzdan pickleyeceksin" demesi.

Sağ kol ve eli senkron bir şekilde kullanmaktan ibaret. Paylaştığım ekteki kişinin kanalındaki içeriklere de baktım biraz, tüm coverlarındaki el kol pozisyonları parçaya göre şekil almış. Nerede temiz bir çalım, mükemmel bir hakimiyet görsem altından uzak doğulu çıkıyor. o'da ayrı ele alınması gereken bir konu. :D

Geri