Amfi kabinlerinde watt

Merhabalar, elektro gitar icin ben lambalı bir kafa ve kabin almayı düsünüyorum. Şuanda seçenekler var ama hepsi genel itibariyle 15-20 watt ama 1 watta kadar düşürülebiliyor. 1 wattın evde calmak icin yeterli oldugunu biliyorum. Asıl sorum şu: bu kabinlerde yazan watt degeri ne anlama geliyor? Yani 30w yazıyosa 30w'den yüksek amfileri destekleyebilir mi demek yoksa amfilerde oldugu gibi ne kadar watt o kadar yüksek ses mi demek? Ben amfiyi 1w'de calıstırdıgımda ev icin yeterli olur denildi ama altına atıyorum 100w'lık bir kabin alırsam çok mu yüksek olur yoksa sesin yüksekligi amfiye mi bağlı? (Bu arada 2x12 open back almayı düsünüyorum) cevaplar icin simdiden tesekkurler.

1 wattın evde calmak icin yeterli oldugunu biliyorum
Tam tersi.... 1 watt normal koşullarda gerçekçi günlük hayat koşullarında evde çalmak için fazla bile. Yani 5 watt ile de 100 watt ile de evde (lambalı amfiden bahsediyoruz) çalarsın ama genel kabul görmüş yılların tecrübesi der ki, konuya tam hakim değilsen lambalı iyiymiş diye duydum hadi alayım diye alma, iyi araştır konuyu.

8ohm/16ohm vs aynı olması gerekiyormuş amfi ile kabinin benim bu zamana kadar öğrendiğim kadarıyla. Yani o amfi için nasıl öngörülüyorsa artık girişinde yazıyordur. talimata aykırı bağlamak amfiye zarar veriyormuş. Kombo almak daha hesaplı olmaz mı ev için alınacaksa. Ha 1watt alınacaksa 8 inç hoparlörün pek verimli olmayacağı düşünülebilir ama 5watt diye baktıklarım 10 ya da 12inç

Tam tersi.... 1 watt normal koşullarda gerçekçi günlük hayat koşullarında evde çalmak için fazla bile. Yani 5 watt ile de 100 watt ile de evde (lambalı amfiden bahsediyoruz) çalarsın ama genel kabul görmüş yılların tecrübesi der ki, konuya tam hakim değilsen lambalı iyiymiş diye duydum hadi alayım diye alma, iyi araştır konuyu.
hep yazılı kaynaklar. yabancı videolar var ancak. Çıkıp da bir Ahmet Mehmet, ben lambalı amfi aldım size dobra dobra anlatıyorum, soundu şöyle, şunlara dikkat edin diye anlatmıyor ki. Sanırsın bu ülkede hiç kimse lambalı amfi almamış. Salgın dönemi bir de. daha önceleri de dediğim gibi, salgın süreci yüzünden gidip de bi mağazaya denemeye çekiniyor insan. Evde çalınacaksa, oda akustiğine uygun bir ortamda denemek gerekiyor.

Bu forumu 2 saat karıştırsan Ahmet, Mehmet, Hasan, Ziya istemediğin kadar adamın 500 tane yorumunu görürsün aslında ama ....
Ya herkesten farklı bir yorum çıkıyor, ha elbette hepsi de değerli, belli bir fikirin oluşmasında yapı taşı ama, bu ülkede ister dışardan ister distribütörden sahip olmuş bir vatandaş çıkıp da bi video çekmiyor. Eğer alırsam size söz, bir ev kullanıcısı olarak tecrübelerimi aktaracağım 😃

Güç katını zorlayacaksanız 1 watt'lık amplifikatör fazla gelebileceği gibi, preamp ve pedallardan elde edeceğiniz distorsiyonla 100W'lık amplifikatörü sorunsuz kullanmanız mümkün olabilir. Amplifikatörün yapısı ve sizin onu nasıl kullanacağınız ses yüksekliği konusunda belirleyici. Genellemelere kulak vermeyin,

Öte yandan ses yüksekliği kabinin gücüne değil, içindeki hoparlörlerin hassasiyet değerine bağlı. (100dB'lik V30 aynı amplifikatörle 97dB'lik G12t75'ye göre daha yüksek ses üretebilir)

Son düzenleme:
Elimde laney cub12 r var. Bilen bilir. 12 inch hoparlör ve 1w-15w seçeneği var. 15w da komşu mesaj atıyor. Watt yükseldikçe clean sesi bozulmadan verebilitesi artıyor amfinin. Düşük watta aynı clean ses bozulabiliyor(distorte olmak)

Evdeki televizyonların haberleri izlerkenki ses seviyesi ortalama 0.1 wattır. Apartman dairesinde 1 Watt da ciddi bi değer. Ben Marshall'ın 50. Anniversary JTM1 model 1 Wattlık amfisini kökleyememiştim şahsen, 0.1 watt modunda tam ev amfisi oluyordu. 😅

Güç katını zorlayacaksanız 1 watt'lık amplifikatör fazla gelebileceği gibi, preamp ve pedallardan elde edeceğiniz distorsiyonla 100W'lık amplifikatörü sorunsuz kullanmanız mümkün olabilir. Amplifikatörün yapısı ve sizin onu nasıl kullanacağınız ses yüksekliği konusunda belirleyici. Genellemelere kulak vermeyin,

Öte yandan ses yüksekliği kabinin gücüne değil, içindeki hoparlörlerin hassasiyet değerine bağlı. (100dB'lik V30 aynı amplifikatörle 97dB'lik G12t75'ye göre daha yüksek ses üretebilir)

Zaten yanında bi tane od-808 cekmeyi dusunuyodum, 1 wattayken dusuk ses sevuyesinde oyle guzel bi ton alabilirim heralde dimi

Zaten hemen almiyacagim bir iki sene sonra alacagim icin daha arastirma surem var. Suan orange crush 20rt kullaniyorum tonlari guzel ama lambali amfiyide tatmak istiyorum. Zaten bi kere parami biriktirip alma şansım var onda beni yıllarca götürebilecek bir sey istiyorum ondan. Lambalı amfide biraz ısrarcıyım.

Zaten hemen almiyacagim bir iki sene sonra alacagim icin daha arastirma surem var. Suan orange crush 20rt kullaniyorum tonlari guzel ama lambali amfiyide tatmak istiyorum. Zaten bi kere parami biriktirip alma şansım var onda beni yıllarca götürebilecek bir sey istiyorum ondan. Lambalı amfide biraz ısrarcıyım.
Bunu kesinlikle kötülemek amacıyla söylemiyorum 1-2 sene sonra alacaksan almadan 1-2 ay önce konu açıp sormalısın. Kendimde senin yaşlarındayken aynı hatayı yapıyordum. 1-2 sene geçince yeni ürünler çıkacak piyasa değişecek döviz degisecek falan. Ek olarak transistörlü amfiler de yıllarca götürebilir.

Elektirik elektroniğe tamamen fransız biri olarak yeni konu açmadan burdan sormak isterim.
Kabinin kaldırabileceği toplam watt speakerların wattları toplamı kadar mıdır?
Yani 2x12 celestion v30 yüklü bir kabin var diyelim. V30 lar her biri 60 watt galiba. Toplam 120 watt mı eder. Wattlar toplanabilen bir şey midir ? Yoksa başka bir hesap mı var ?
Yani 100 watt bir kafa ile kullanırken, V30 ların birini başka bir speaker ile değişmek istesem , en az 40 wattlık bir speaker mı kullanmalıyım?

Aynı empedans değerinde hoparlörleri paralel (veya seri) bağlarsanız üzerlerinden aynı miktarda akım geçer. Buna göre de daha düşük akıma dayanıklı hoparlör (zayıf olan halka diyelim) toplam gücü belirler.. Yani: 60W'lık V30 ile 40W'lık başka bir hoparlörü bağlarsanız toplamda 80W'lık bir kabininiz olur.

Tona etki açısından da önemli bir faktör var: Hoparlörleri eşlerken hassasiyet değerlerine de dikkat etmek lazım. Ciddi fark olursa sesin çok büyük kısmı daha hassas olan hoparlörden gelecek..

Ve son olarak da: Kapalı bir kabinde (kabinin içinde sıkışan havanın hoparlörün hareketini engellemesi sebebiyle) mevcut hoparlör güç rating'inin biraz daha üstüne çıkılabilir.

Cevap için teşekkürler.
Hassasiyet dediğiniz db değerleri mi
100 db 98 db 102 db olmaları mı ?
2 tane 60 watt v30 un toplam değeri ne olur bu arada ?
V30 ların birini değiştirip ses çeşitliliği yaratmak istiyorum da. 100 watt bir marshallım var.
Birini greenback yapsam. Greenback 25 watt , v30 da 60 watt kurtamaz heralde.

Evet.. Aynı güç uygulandığında 100 dB'lik hoparlör, 97dB'lik hoparlöre göre 3dB daha yüksek olacak ve 3 dB gayet ciddi bir fark.

2 adet 60W'lık hoparlörün toplam gücü 2x60W=120W olur. (İkinci hoparlör olarak minimum 60W eklerseniz de toplamda 120w olur.)

Amplinizin sesini açmıyorsanız v30 ile birlikte düşük watt'lı bir hoparlör de kullanabilirsiniz. Sesi sonuna kadar açıyorsanız da, ampli gücünün %50 üstüne yakın bir kabin kullanmanız iyi olur. Güçlü bir hoparlör ekleyecekseniz CL80'a bakabilirsiniz mesela (veya mesa black shadow ).

Son düzenleme:
Geri