Akor basarken parmakların bombeli kısmının alt telleri susturması

Herkese merhabalar.

Yeni akor öğrenmeye başladım ancak nasıl çözüleceğini anlamadığım bir sorunum var. Herhangi bir parmağımı herhangi bir perdeye bastığımda o parmağın bombeli kısmı (parmak izi verirken mürekkebe bastırdığımız kısım) alt tele değiyor dolayısıyla o alt telden ses çıkmıyor. Bunun çözümü parmakları klavyeye dik gelecek şekilde basmak, biliyorum. Ancak 90 derecelik açı bile yetmiyor alt tele değmemek için. Ancak bileğimi iyice yukarı doğru büktüğümde doğru sesi çıkarabiliyorum. Fakat elim o sırada o kadar rahatsız bir pozisyonda oluyor ki o şekilde tutmaya devam etmek sanki mümkün değilmiş gibi geldi bana. Bütün gitaristler bu aşamadan geçtiler de bilekleri o doğal olmayan pozisyonda durmaya mı alıştı ? Yoksa benim parmaklarım gereğinden fazla mı kalın ? Önerebileceğiniz ek bir egzersiz varsa yazarsanız çok sevinirim. Alt tarafa Dm akorunu basarken yaşadığım durumu anlatan bir fotoğraf bırakıyorum : üçüncü parmak 1. tele değiyor dolayısıyla fa sesi 1. telden çıkmıyor.

akor sorunu.jpg

Çaldıkça kendinize uygun yolu, yöntemi bulursunuz. Üçüncü parmak fotoğrafta B teline çok yakın duruyor. Biraz daha G teline yaklaşarak basmayı deneyin. Ama bence en önemli yöntem konu üzerinde pek de düşünüp kafa yormamak. Bu tür ufak fiziksel ayrıntılar gitarla vakit geçirdikçe kendiliğinden rayına oturuyor.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Çaldıkça kendinize uygun yolu, yöntemi bulursunuz. Üçüncü parmak fotoğrafta B teline çok yakın duruyor. Biraz daha G teline yaklaşarak basmayı deneyin. Ama bence en önemli yöntem konu üzerinde pek de düşünüp kafa yormamak. Bu tür ufak fiziksel ayrıntılar gitarla vakit geçirdikçe kendiliğinden rayına oturuyor.

Teşekkür ederim cevabınız için. Yani seslerin düzgün çıkmamasına aldırmadan parmak hareketlerini öğrenmeye ve tekrarlamaya devam et mi diyorsunuz ?

Teşekkür ederim cevabınız için. Yani seslerin düzgün çıkmamasına aldırmadan parmak hareketlerini öğrenmeye ve tekrarlamaya devam et mi diyorsunuz ?
Evet. Tabii ki her gitarı çalışınızda sesleri net vermek için çaba sarfedin ama bunu kafaya takmadan yapın. Zamanla elinizin anatomisi gitara uyum sağlayacaktır. Her insanın eli ve parmakları farklı büyüklükte, farklı kalınlıkta vs. olduğu için gitar çalarken herkes için geçerli bir standart olmadığını düşünüyorum. Aynı şey sağ el için de geçerli.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Evet. Tabii ki her gitarı çalışınızda sesleri net vermek için çaba sarfedin ama bunu kafaya takmadan yapın. Zamanla elinizin anatomisi gitara uyum sağlayacaktır. Her insanın eli ve parmakları farklı büyüklükte, farklı kalınlıkta vs. olduğu için gitar çalarken herkes için geçerli bir standart olmadığını düşünüyorum. Aynı şey sağ el için de geçerli.

Anlıyorum. Sesler düzgün çıkmadığından çalışma hevesim de kırılmaya başlamıştı ama dediklerinizi dikkate alarak çalışmaya devam edeceğim. Teşekkürler :)

Geri