Türkiyedeki ikinci el fender fiyatlarının saçmalığı

Elimdeki çok kullanmadığım bir gitarı satıp 2. El almak yerine, acaba daha düşük model olsa da eldekilerin yanına 0 bir player jaguar mı alsam hem enstrüman kalsın elde hem de yeni gitar hevesi yaşamış olurum dedim ve sıfır fiyatlarına baktım.Bakmaz olaydım. 800 dolar ne ara 19 bin tl oldu ? Player serisinin 0 ına 19 bin istenilen yerde 2. El Amerikan fiyatları bana ucuz geliyor.Daha geçen 21 bin tl ye Amerikan pro Jaguar görmüştüm.

Elimdeki çok kullanmadığım bir gitarı satıp 2. El almak yerine, acaba daha düşük model olsa da eldekilerin yanına 0 bir player jaguar mı alsam hem enstrüman kalsın elde hem de yeni gitar hevesi yaşamış olurum dedim ve sıfır fiyatlarına baktım.Bakmaz olaydım. 800 dolar ne ara 19 bin tl oldu ? Player serisinin 0 ına 19 bin istenilen yerde 2. El Amerikan fiyatları bana ucuz geliyor.Daha geçen 21 bin tl ye Amerikan pro Jaguar görmüştüm.
Bu önemli bir nokta. Bu forumda en fazla tartışılan şeylerden biri abartılı 2. el fiyatları. Fakat yeni enstrüman/ekipman fiyatları bu seviyelerde olduğu sürece çok ihtiyacı olmayan kimse birinci sınıf ekipmanını "makul" seviyelerde elden çıkarmayacaktır. Satılabilecek fiyata satanlar da, eğer ki başka bir şey almak için sattılarsa yeni ekipman fiyatlarına bakıp haksızlığa uğramış hissedecektir.

Fender player strat Zuhal'de 19275 TL, senkopta 14350 TL. Ben bunu anlamıyorum valla. Senkop fiyatına göre ikinci el ilanimi 10950 olarak belirledim ama cogu kişi 14K civari koyuyor ilana. Senkop'ta gitar yok mu yoksa?

Okuyunca inanasım gelmedi. Zuhal'de player strat 18735 tl yazıyor gerçekten. Dolara çevirince 1385 dolar. Ama thomann fiyatı 615 dolar. Benim mi yanlışım var anlamadım gitti. Arada bu kadar fark pes.. Buda ikinci ele direk yansıyor.

Biriniz de ilana bir KV2 koymadı be, hep fender hep fender :):)

Şu bir yıldır (2021) ve önümüzdeki yıllarda da pandemi böyle giderse zaten bulamadığımız gitarları hiç bulamayacağız. Yani thomannda 5 neden araba 15 durumu bir yana enstrümanlardaki tedarik sorunları uzun süre çözülecekmiş gibi de gözükmüyor.

Adamlar pandemi diyorlar, enflasyon diyorlar üretimi azalttık mecburen diyorlar. Ulan bunlar bizde de var ama biz at gibi çalışıyoruz, dıgıdık dıgıdık koşuyoruz. Bir yapana üç yap diyoruz, üçe ise beş yap diyoruz.

Keşke şu kurlar falan artmadan kendimize bir cnc tezgahı çözeydik, canımız ne istiyorsa tomruğu dükkana yığıp keserdik biçerdik yapardık. :)

Yurtdisi fiyatlarini baz almamak lazim bence. Adam burdan satin almişsa haliyle burdaki fiyata göre belirliyor ikinci el durumunu. Ama yine fiyatlar uçuk tabi o ayri mesele.

Ayrıca fender diye tutturmaya gerek yok çok daha uygun fiyatlara çok daha kaliteli gitarlar alınabilir. Yamaha, Godin , g&l gitarlara bakabilirsiniz.
kanka ülkede dolar bazından satılıyor ama neyse

kanka ülkede dolar bazından satılıyor ama neyse
Zuhal'den Player Strat alabileceğin paraya gidiş dönüş Almanya bileti, Almanya'da 1 gün konaklama, yeme içme ve Thomann'dan Player strat alabiliyorsun. Hatta tax free oluyorsa cebinde de hatrı sayılır miktarda para kalıyor.
Nasıl bir kurmuş bu ya :) Kur yükselir, "bir dahakine yüksekten alacağız" diye fiyat yükselir; kur düşer, "elimizde zaten var ama yüksekten aldık" diye yüksek fiyattan satışa devam eder. 3 ay sonra da durum aynıdır, ama bahaneler değişebilir. Including but not limited to: dükkan kiraları, çalışan masrafları, diğer giderler. Sanki düzgün fiyattan satan firmalar (veya düzgün fiyattan satılan markalar) şanssız çocukların hayrına iş yapıyor. --İkinci elde de durumlar üç aşağı beş yukarı aynı.

Zuhal, Dore vs. istediği fiyata getirmeye devam etsin. Sıfır takıntısı olan da gidip oralardan alabilir

Şahsen ben SRV’de her ay case dahil temiz amerikan stratların 1100-1300 dolar arasında değiştiğini görüyorum, deluxe stratlar 1500-1650 dolar arası. Kendi amerikan stratımı da satsam buna dayandırırım açıkçası, ama satmam, daha da bi şey alamam zaten bu durumda.

Sahibinden’e baksanız yok john cruz bilmemnerde çalışırken yapmış, yok sapında 60 year anniversary yazılmışmış, yok zuhalden 35’e alınmış da 30’a verecekmiş, juarez sarmış köprü manyetiğini he aynen.

Ekipmanı TL ile değerlendirmiyorum asla, TL ne ki? Bir ölçüt değil artık, USA enflasyon sıfır fiyatları ve dolar kurunun kendisi asıl değerlendirme. Bir de reverb’e bakıp en pahalı listing’i örnek verip bu fiyatı istemişler referansı var, akıllara zarar. İsteyen istediği fiyatı yazsın kısaca, satmak isteyen insan gibi fiyat veriyor hep, satılmayanlar da asırlardır bekliyor.

Çok affedersiniz kıçı kırık çin üretimi 2. el BC rich ler de 3K TL altında gitmiyor. X markası mevzu değil aslında.

200 TL ye ikinci el satıldığı zamanları hatırlıyorum ki fi tarihinde üretimi bitmis bu gitarlarin. Ne dövizmiş yahu!

Eyyorlamam bu kadar

Geri