Türkiyedeki ikinci el fender fiyatlarının saçmalığı

İşte benim temel itirazım da tam bu noktada. Custom Shop ustalarının öyle tık tık keresteye vurarak ağaç rezonansı test edip bunları Tibet'te ücra bir dağ zirvesindeki tapınakta öğrendikleri yöntemlerle gövde ve sap olarak eşitlediklerini sanmıyorum. Sanmıyorum diyorum, keşke geniş zamanlı kesinlik içeren cümleler kurabilseydim ama benimki de naçizane bireysel tecrübe sonuçta :)

Örneğin yıllarca bolt on gitarlarda sap gövde eşleşmesinin muazzamlığının belirleyici olduğuna inandım. Sonra elimden bazı gitarlar geçti, her üç yönden araya neredeyse kürdan sokabilirsiniz. Yani sapın ekseninin kayması açısından tam kabus gitardı ama gitarı al richter ölçeğinde titriyor mübarek.

Gitar yapım sürecinde bunun gibi kafamda bu konuda oluşmuş önyargıları kıran çok olay yaşadım. Tüm bunların sonucu olarak Custom Shop gitarların evet genel olarak özenilmiş enstrümanlar olduklarını düşünüyorum ama üstlerine peri tozu serpildiğine inanmıyorum. Zaten CS gitarların temel hedefi elektrogitarın altın çağının enstrümanlarını en yakın şekilde taklit etmek gibi gözüküyor. E o eski entstrümanlar Custom Shop vs. değildi ki? Hatta Fender söz konusu olduğunda mümkün olan en ucuz şekilde üretmek esastı. Neyse, benim görüşüm ki bende de bu tür gitarlar var, CS gitarlar (Fender, Gibson, her neyse) aslen fiyatın büyüğünü nostalji vb. gibi faktörlerden alıyorlar. Kendi adıma bununla bir sorunum yok :)

Ha şu var, Fender'in tele ve strat üretmede, Gibson'un da kendi ikonik modelerini üretmede, diğer üreticilere göre kesin avantajlı olduklarına eminim. Senelerdir yapıyorlar çünkü. en kötüsü bu modellerin sweet spotlarını çok güzel kaydetmişlerdir.

Neyse, benim de bu konuda naçizane düşüncem bu.

Buna katılmıyorum. Bizde sahibinden'deki ikinci el R7'ler ABD'deki ikinci el R9 fiyatlarına satılıyor mesela. ABD'ye sadede gitar almaya gidiyorsanız saçma tabii de zaten gidiliyorsa ve imkan varsa neden gezmeyeyim ki müzik dükkanlarını? Ya da en kötü Reverb'e bakılır.
Bugün itibarı ile yayında olan ikinci el ilanlarına bakarsak haklısın tabi ki. Sözüm ona 30 bin tl'ye r7 koymuşlar. Amerikada gerçekten bu fiyatlara r9 alınabilir. Yalnız r7'nin şu anki sıfır fiyatı 31000 tl. O yüzden şu anda yayında olan 3-4 ilana bakıp yorum yapmak çok mantıklı değil bana kalırsa. Salgın öncesi döneme kadar 14-15 liralardan satıldığını çokça gördük, hadi kur artışını da hesaba katsak 16-17 olsun. Böyle bakınca Amerika fiyatlarına göre yine de cazip. 30a satana lafım yok bu arada, ben almam o ayrı.

Bu arada şunu da eklemek istiyorum, fenderler bana kalırsa kalite standartı yakalama konusundaki en başarısız markalardan birisidir, hatta odur :)) Yahu nerdeyse aynı seri numarasına sahip 2 tane ressiue stratı yana koyup çaldığımda, gördüğüm farkı halen unutmuyorum. O sırada aynı mağazadaki meksika üretim başka bir strat da yok canım dedirtiyor. Yani şunu demeye getiriyorum, gerçekten çok kötü bir cs'ye denk gelmek o kadar da zor değil. Ha bütün bunlara rağmen imkanım olsa evi barkı satıp strata yatırabilirim o ayrı :D

Son düzenleme:
Bence gitarı kaliteli yapan rezonans, sustain, ve bunlardan dolayı çalarken aldığınız hissiyat. Başkası için ses kartına girip ultra metal pluginler kullanıp aldığı ton olabilir, o başka bir konu :)
Neyse, gürül gürül titreyen bir gitarı amfiye takmadan anlıyorsunuz ne olduğunu. Siz de hakimsiniz bu olaylara zaten.. Özellikle de strat ve tele tipi gitarlarda. Bu unsurları belirleyen şey nedir, gövde ve sap ağacı, ve bunların birbirleri ile uyumu.

Şimdi misal ebayden ya da MJT nin kendi sitesinden M tane gövde arasından bir tane gövde beğenip seçiyoruz, N tane de sap arasından bir sap seçiyoruz. Yani bunların beraber güzel titreme ihtimali ile Fender CS da bu işin ustaları tarafından birbirlerine uyumlu bulunup, bir gitar haline geldikten sonra bakılıp edilip piyasaya sunulan bir gitarın iyi bir gitar olma ihtimali yakın olabilir mi ? Esas fark da bence burada çıkıyor zaten..

İşte benim temel itirazım da tam bu noktada. Custom Shop ustalarının öyle tık tık keresteye vurarak ağaç rezonansı test edip bunları Tibet'te ücra bir dağ zirvesindeki tapınakta öğrendikleri yöntemlerle gövde ve sap olarak eşitlediklerini sanmıyorum. Sanmıyorum diyorum, keşke geniş zamanlı kesinlik içeren cümleler kurabilseydim ama benimki de naçizane bireysel tecrübe sonuçta :)

Evet, bunu görmüştüm :) iyi ifade edememişim. Demek istediğim şu: Bu BENCE pazarlama. Kendi sınırlı tecrübemde bu "tık tık" yönteminin sonuca nihai anlamlı bir etkisine rastlamadım. Bu arada bu yöntemi uygulayan çok luthier olduğunu biliyorum. Dolayısıyla, benim görmediğim bir etki olabilir. Sorun şu, bugün Kaşıkçı elması muamelesi görevi gören 50'ler Fender'leri için böyle bir yöntem uygulanmıyor. Leo ve surekasi buldukları en ucuz ağaçları alıp direk seri gitar basıyorlardi. E gitarlar kötü müydü? Titremiyor muydu? O dönemin enstrümanlarıni taklit eden custom shop'un böyle tik tik falan yapması bana komik geliyor. Ya kardeşim açıkça desene biz kendi altın dönem enstrümanlarımizin en sadık replikalarını üretiyoruz? Neyse, dediğim gibi bublar benim görüşlerim, daha da fazla konuşmayayım bu konuda :)

Evet, bunu görmüştüm :) iyi ifade edememişim. Demek istediğim şu: Bu BENCE pazarlama. Kendi sınırlı tecrübemde bu "tık tık" yönteminin sonuca nihai anlamlı bir etkisine rastlamadım. Bu arada bu yöntemi uygulayan çok luthier olduğunu biliyorum. Dolayısıyla, benim görmediğim bir etki olabilir. Sorun şu, bugün Kaşıkçı elması muamelesi görevi gören 50'ler Fender'leri için böyle bir yöntem uygulanmıyor. Leo ve surekasi buldukları en ucuz ağaçları alıp direk seri gitar basıyorlardi. E gitarlar kötü müydü? Titremiyor muydu? O dönemin enstrümanlarıni taklit eden custom shop'un böyle tik tik falan yapması bana komik geliyor. Ya kardeşim açıkça desene biz kendi altın dönem enstrümanlarımizin en sadık replikalarını üretiyoruz? Neyse, dediğim gibi bublar benim görüşlerim, daha da fazla konuşmayayım bu konuda :)
Bu video sizin söylediklerinizi destekler nitelikte ders olarak izletilebilir. Açıkçası denediğim Custom Shop Stratlarda USA Deluxe Fenderlere göre çok mistik farklılıklar göremedim hiç bi zaman. Lütfen dikkatli dinleyin, bu luthier cidden çok samimi konuşuyor, hatta bi anlamda kendi sanatını baltalamaya yakın yorumlar yapıyor. 😅
Ingilizcesi video için yeterli olmayan arkadaşlara çok kısaca bi yorum yapayım, aslında CS için verdiğiniz +1000 dolarlar gitara master builder ince ayarları çekilmesinden çok öte bi şey değil.

Tartışılabilir bir konu olduğunu biliyorum ama yazmadan bu sefer geçemeyeceğim. MJT den ya da sağdan soldan bu parçaları toplayınca Fender CS kalitesinde oluyor mu, bence hayır..

Neye dayanarak söylüyorum,

1- Tecrübe.
2- Mantık, matematik.

Bence gitarı kaliteli yapan rezonans, sustain, ve bunlardan dolayı çalarken aldığınız hissiyat. Başkası için ses kartına girip ultra metal pluginler kullanıp aldığı ton olabilir, o başka bir konu :)
Neyse, gürül gürül titreyen bir gitarı amfiye takmadan anlıyorsunuz ne olduğunu. Siz de hakimsiniz bu olaylara zaten.. Özellikle de strat ve tele tipi gitarlarda. Bu unsurları belirleyen şey nedir, gövde ve sap ağacı, ve bunların birbirleri ile uyumu.

Şimdi misal ebayden ya da MJT nin kendi sitesinden M tane gövde arasından bir tane gövde beğenip seçiyoruz, N tane de sap arasından bir sap seçiyoruz. Yani bunların beraber güzel titreme ihtimali ile Fender CS da bu işin ustaları tarafından birbirlerine uyumlu bulunup, bir gitar haline geldikten sonra bakılıp edilip piyasaya sunulan bir gitarın iyi bir gitar olma ihtimali yakın olabilir mi ? Esas fark da bence burada çıkıyor zaten..

Fenderden daha iyi olayı da açık bence, biraz kişisel bu işler. Mesela Suhr var elimde, bir mağaza dolusu gitarı deneyerek aldım, seçmece yani. Manyetikler gürültüsüz, çalım harika, stabil vs. Bu konularda iyi gerçekten ama total olarak Fenderden iyi diyemiyorum, çünkü elimdeki iki Fenderde rezonans olarak daha üstün Suhrdan. Buna ek olarak yine ton olarak Fender, Fender yani ..

Neyse, iki kelamlık fikrimi paylaşayım dedim ben de :)

İyi yaptınız :) Konuya hakim insanların görüşleri önemli :) Ben parça bazındaki fiyatlar bakımından konuşmuştum aslında. İyi parçalar kullanmak fiyatı arttıran bir şey haliyle. MJT, Nash (ki o da parça birleştiriyor yanılmıyorsam) butik üretici bile değil benim nazarımda. 2.000 USD bandında gerek Amerika'da gerek Avrupa'da güzel işler yapan işi gitar yapımı olan çok iyi markalar var. Ben bir Strat daha alacak olsam kesinlikle Fender CS yerine bu butik üreticileri tercih ederdim.
Mesela şu Hollanda'lı abi.

Bu kadar flame maple sapı nereden buluyor bilmiyorum :) Acayip güzel görünüyorlar (benim de zaafım 3A ve üzeri flame sap, instagram hesabında sergiliyor)

Aynı şey aslına bakacak olursanız Gibson için de geçerli. Japonya'da çok fena markalar var Gibson ayarında.
Tabii dünyaca ünlü ikonik bir marka olmanın getirisi de bu.

İyi oldu ben de iki kelam ettim :)

Hollandali demisken ben de Haar marka bir strat ve de Tele denemiştim. Ikisi de çok iyidi, ton, çalım, hafiflik, işcilik vs.. hatta simdi bir arkadasim telesini aldi. Onlara da bakın..

Son düzenleme:
Aslında konuyu açma amacım fendere bu para verilirmi değil sonuçta bir tasarım bu alet ve zamanında ucuza herkesin erişebileceği bir marka yaratmak hesabında tasarlanmış gitarlar bir çok kişi gibi bende katılıyorum şuan satılan custom shoplar tamamen replica gitarlar bu bakımdan diğer markalara bakacak olursak rakipleri gibson ve prs e göre kesinlikle ucuz işçilik ucuz malzeme hızlı üretimi sağlanılabilen gitarlar custom shop gitarıda aynı kişi kesiyor special stratocasterida 2 farkı var daha süslü ağaçlar ve relic gibi işlemler ve sapların o yıllarla üretilen formlarda olması bunun haricinde bir fender custom shop fenderin ahım şahım bir özelliği yok fakat bunun karşısında rakiplerinin işçilik ve ağaçlarına bakarsak arada fersah fersah kalite farkı mevcut şuanki fender markası leo fenderin mükemmel tasarladığı bir gitar olduğu için bu seviyede ancak benim konuyu açma amacım hala görüyorum 2.el bir standart strat veya tele gitarın 10-13 bin tl bandında olması tüm dünyada 500-750 dolar bandında satılan bu ikinci el gitarların ülkemizde 2000 dolara satılması bana hiç normal gelmiyor.
Sıfır gitar değil bakın ikinci el gitar.
Ek olarak sıfırıda aynı şekilde türkiyede 2 katı fiyata satılan bu gitarı normal şartlarda thoman amazon veya başka biyerden almak yasaklanmış ithalatçı firma tarafından bu durum değişirse belki fiyatları ucuzlar diye düşünüyorum

Son düzenleme:
Almayın üstad.. Net yani..
Srv ye 99 model kinman set + tone zone lu, çelik fretli, hardcaseli amerikan g&l bıraktım, taş gibi gitar, 1 yıldır yüzüne bakan yok. Stratlar peynir ekmek gibi gidiyor. E herkes hem Fenderim olsun, hem de ucuz olsun deyince olmuyor demekki..

İyi de hesap dogru degil ki. 450-700 dolar bandinda 50's ya da 60' stratlar var genelde ebayde ikinci el. 700-1000 dolar arasinda standartlar, 900-1300 arasinda da deluxe serileri var genelde. Ha 500 dolara da amerikan strat ilani denk gelebiliyor ama onlar acik arttirma ilanlari vs oluyor genelde. Ebay sistemini iyi arastirarak yorum yapmak lazim. Buna yuzde 20 gumruk + kargo eklediginizde, bizim sari sitedeki ilanlari pazarlik sonrasi alacaginiz fiyatlarla hemen hemen ayni.

Geriye kalan ufak tefek farklarin kaynagi ise ebaydeki ilan sayisi ile bizim sari sitedeki ilan sayisi. Ilan sayisinin fazla oldugu yerde elbette ki rekabet daha fazla. O yuzden "kelepir" ilan dusmesi ihtimali daha fazla.

Ek olarak: Ozellikle amerika icin konusuyorum. Bu adamlar icin bu gitarlar yerli uretim. En efsane agaclari bile genelde kendi memleketlerinin agaclari. Yani sunu soyluyorum, olay biraz hatta biraz degil bayagi bayagi market stratejisinden baska birsey degil. Ben su donemde disariya doviz cikmamasi adina fiyatlarin artmasini istiyorum, yanlis anlamayin, uretmeye uretmeye nereye kadar. Yillarca kotu yonetildik, hazira alistirildik, simdi maalesef bunu yasamamiz gerekiyor. Araba, gitar, telefon adi her ne olursa artik.

İyi de hesap dogru degil ki. 450-700 dolar bandinda 50's ya da 60' stratlar var genelde ebayde ikinci el. 700-1000 dolar arasinda standartlar, 900-1300 arasinda da deluxe serileri var genelde. Ha 500 dolara da amerikan strat ilani denk gelebiliyor ama onlar acik arttirma ilanlari vs oluyor genelde. Ebay sistemini iyi arastirarak yorum yapmak lazim. Buna yuzde 20 gumruk + kargo eklediginizde, bizim sari sitedeki ilanlari pazarlik sonrasi alacaginiz fiyatlarla hemen hemen ayni.

Geriye kalan ufak tefek farklarin kaynagi ise ebaydeki ilan sayisi ile bizim sari sitedeki ilan sayisi. Ilan sayisinin fazla oldugu yerde elbette ki rekabet daha fazla. O yuzden "kelepir" ilan dusmesi ihtimali daha fazla.

Ek olarak: Ozellikle amerika icin konusuyorum. Bu adamlar icin bu gitarlar yerli uretim. En efsane agaclari bile genelde kendi memleketlerinin agaclari. Yani sunu soyluyorum, olay biraz hatta biraz degil bayagi bayagi market stratejisinden baska birsey degil. Ben su donemde disariya doviz cikmamasi adina fiyatlarin artmasini istiyorum, yanlis anlamayin, uretmeye uretmeye nereye kadar. Yillarca kotu yonetildik, hazira alistirildik, simdi maalesef bunu yasamamiz gerekiyor. Araba, gitar, telefon adi her ne olursa artik.
Ee git yaptır bir luthiere ozaman bir replica fender neyini savunuyorsunki fiyatların
Ama gidip yaptırmazsın değilmi gidip bir custom shop fender alırsın

Yukarıda matematiğini yazdım. Söyleyecek dolu birşeyin varsa onu konuşalım. Lüthiyere yaptırmıyorum, kendim yapıyorum zaten şu anda bir tane. Param var, custom shop da alıyorum, canım isterse lüthiyere de bir tane yaptırırım. Konu senin parasız değersiz olması.

Yukarıda matematiğini yazdım. Söyleyecek dolu birşeyin varsa onu konuşalım. Lüthiyere yaptırmıyorum, kendim yapıyorum zaten şu anda bir tane. Param var, custom shop da alıyorum, canım isterse lüthiyere de bir tane yaptırırım. Konu senin parasız değersiz olması.
Boş boş konuşuyorsun sadece bir fender markası ile yurtdışına döviz gitmesinde kendimiz yapalımın alakası ne? Ferrarim yok fakirim bari dur kendim yapayım senin kafa o yaptığın gitarında rezil bir gitar olduğuna eminim bu kafaya sahipsen ha yok ordan sap aldım burdan kasayı buldum aha fenderim oldu diyorsan bu dahada komik

Boş boş konuşuyorsun sadece bir fender markası ile yurtdışına döviz gitmesinde kendimiz yapalımın alakası ne? Ferrarim yok fakirim bari dur kendim yapayım senin kafa o yaptığın gitarında rezil bir gitar olduğuna eminim bu kafaya sahipsen ha yok ordan sap aldım burdan kasayı buldum aha fenderim oldu diyorsan bu dahada komik

Güzel arkadaşım. Yazdıklarına sinirlenemiyorum bile, sadece bi otur düşün bu fender niye pahalı? Ayrıca gitarım da güzel oluyor kalbimi kırıyorsun :)

Hakaret/Küfür/Tehdit/Saldırganlık/Küçümseme/Rencide edici ifade
Güzel arkadaşım. Yazdıklarına sinirlenemiyorum bile, sadece bi otur düşün bu fender niye pahalı? Ayrıca gitarım da güzel oluyor kalbimi kırıyorsun :)
Arkadaşım anlaman kıt ise bişey demiyorum bizim tartıştığımız şey neden türkiyede normal fiyatının iki katı bu marka ? Diyoruz ki gibson prs veya diğer markalar neden dünya standartları ile aynı fiyat iken türkiyede neden sadece fender iki katı anlatabildim umarım

Evet anlamam kıt benim galiba. Bak gel beraber hesap yapalım. Konuyu açtığın ilk mesajında standart fenderi 700 dolar kabul etmişsin. Yüzde 20 vergi koy. 840 dolar. 50 dolar da kargo ekle. 900 olsun düz. 6300 lira yaptı zaten. E pazarlıkla 6500-7000e alıyorsun.

Evet anlamam kıt benim galiba. Bak gel beraber hesap yapalım. Konuyu açtığın ilk mesajında standart fenderi 700 dolar kabul etmişsin. Yüzde 20 vergi koy. 840 dolar. 50 dolar da kargo ekle. 900 olsun düz. 6300 lira yaptı zaten. E pazarlıkla 6500-7000e alıyorsun.
Şuan türkiyede american professional strat fiyatı 17.500 tl yurtdışında ise 9500 tl vergi toplam yüzde 40 diye hesaplayalım hadi okadar değilde öyle olsun 13500 oluyor kalan 4000 tl nedir mesela ? Vergimidir
Ayrıca 6000 e bir tane varsa belki var heralde uzun zamandır bakmadın fiyatlara standart stratlar şuan ikinci elde 9000/13000 arası temizlik durumuna bağlı.
2010 da alınmış bir stratta saydığın vergilermi vardı? Dolar kurunun artması tamamda geri kalanın savunalacak bir yanı yok

4000 tl = mağazanın kar payı. Milyonlarca lira ile müzik mağazası açan adam ne yapsın, hayır kurumu mu işletsin? Zaten pazarlık yapılıyor, ayak üstü yüzde 10 15 düşerler. Parça başı 200 tl kar etsin istiyorsan o iş yaş. O zaman sen de benim gibi evde gitsr yapmak zorunda kalırsın ya da sapı bir yerden gövdeyi bir yerden ararsın. :D Tekrar söylüyorum fiyatlar öyle aman aman abartılı değil, ülken fakir.

4000 tl = mağazanın kar payı. Milyonlarca lira ile müzik mağazası açan adam ne yapsın, hayır kurumu mu işletsin? Zaten pazarlık yapılıyor, ayak üstü yüzde 10 15 düşerler. Parça başı 200 tl kar etsin istiyorsan o iş yaş. O zaman sen de benim gibi evde gitsr yapmak zorunda kalırsın ya da sapı bir yerden gövdeyi bir yerden ararsın. :D Tekrar söylüyorum fiyatlar öyle aman aman abartılı değil, ülken fakir.
Kardeşim heralde ticaret ne onuda bilmiyosun sen 😊 thoman bu gitarı 9500 e satıyor diye o gitarı fenderden 9500 e mi almış oluyor ? Yoksa 7000 e alıp 9500 mi satıyordur? Geldi burdanda diyelim 2000 tl etti sana türkiyedeki satıcının karı 6000 tl yani adamın aldığı parayı sen adama verip hem ona hem kendine bir strat alıyorsun.
Ama sana göre kazıklanmak değil bu değilmi ülkem fakir avuntusu 😁

Geri