Türkiyedeki ikinci el fender fiyatlarının saçmalığı

Yakın zamanda Thomann’dan diezel aldım.

%18 kdv
%20 ötv (kabak gibi amplification yazıyor kutuda)
%30 ek vergi dahil

verginin vergisi şeklinde yaklaşık yüzde 84 vergi ödedim. Rakamları düşünmek canımı yakıyor halen.

Ek : Amfi 27-28 kg civarı, adamlar bunu çalmak için aldığıma bir türlü ikna olmak istemedi. Senin dükkan olmadığını nerden bileyim’e kadar gidebiliyor mevzu

Gel @Ketamin 'ciğim. Ülkede ne yazık ki gümrük memurunun insafına kalıyorsun, oku bak alıntıyı, ha bence de yine bi dene şansını 50 lira 50 lira yav :D

Son düzenleme:
95 yılından 2005'e kadar Ibanez RG gitarım ve transistörlü Marshall amfim ile mutlu mesut yaşarken, bir gün gitarla ilgili de sitelerin olabileceğini düşündüm ve internette gitar markalarının sitelerini, yerli firmaların online satış sitelerini ve gitar forumlarını keşfetmemle başladı bende herşey. Bir anda gitarım değersizleşti, amfimin çöp olduğunu öğrendim forumlarda. İkinci öğrendiğim şey de Fender'in neden bu ülkede ABD'ye göre neredeyse iki katı fiyata satıldığıydı. O gün bu gündür Fender hep bu ülkede pahalı ve böyle de devam edecek demek ki 😀. Biz anca birbirimizle atışalım.

Grundar aynı seyi yazmisiz 😄

Gel @Ketamin 'ciğim. Ülkede ne yazık ki gümrük memurunun insafına kalıyorsun, oku bak alıntıyı, ha bence de yine bi dene şansını 50 lira 50 lira yav :D
Aç kararnameyi oku, yüzde kaç zam gelmiş gör. Hala boş keseden sallıyorsun. Gitarda ÖTV olmadığını dahi bilmiyorsan hiç bu yurt dışı hesaplarına girme zaten.

Gençler dediğin için de sağol. Ben gençsem sen daha çocuk olmalısın. Şurada verdiğin hatalı bilgilere de gık demeyenler gelip yandan yandan laf sokma peşinde.

Genel bilgi daha vereyim. Üstte verdiğim örneklerin hiçbiri ABD fiyatı değil. Almanya, İngiltere, İsviçre, Ukrayna ve Tayland fiyatları. İsterseniz başka ülke fiyatlarına da bakabiliriz.

Hata bende. Banane Fender'den demem lazım, sonuçta clean & crunch tonları duyunca gitarın volümümü kısık, amfinin lambasında mı sorun var kafasında bir müzik zevkim var ama bazı gitarlarda iki kata kadar olan fiyat farkını gelip burada ölümüne savunan kişilere karşı sessiz kalamıyorum.

Şu ÖTV olayı bile ne kadar bilgisiz veya kasıtlı olduğunu gösteriyor. Cidden daha fazla uzatmayacağım. Yazılanları okuyanlar yanlış yönlenmesin diye uzattım ama yeter. Bu yorumları okuyup, vergi konusunda kafası karışan birisi varsa bana özelden yazabilir.

Ülkenizin izlediği ekonomi politikalarını vs biraz takip etseniz, konuyu anlayacaksınız ama yok işte olmuyor maalesef anlatamıyorum.

Bakın şu an bütün ticari anlaşmalarda, borçlanmalarda -yaptığınız anlaşmaların türüne göre- doları 9-11 tl civarından fiyatlandırıyorsunuz. Google'a dolar yazdığınızda karşınıza çıkan 6.85 civarı aslında iç piyasa için suni bir aldatmaca. Şu an 18 bin tl diye yakındığınız stratları, yakın zamanda 25-30 bin tl'lerden almaya başlarsanız, papua fiyatı mı atarsınız yeni gine mi çok farketmeyecek.

Yine söylüyorum, fiyatlar abarttığınız kadar yüksek değil. Paranız yetmiyorsa almayın. Ben zuhalden bugüne kadar tel ve pena haricinde birşey satın almadım. Sizin kadar ağlamadım da. Zaten şu anki fiyatların sebebi bilgisizlik. Durum her geçen gün de kötüye gidiyor, o sebeple bilgiye ne kadar direnirseniz direnin, isteseniz de istemeseniz de öğreneceksiniz. Doğal seçilim maalesef böyle işliyor. Sizler için üzgünüm.
Saçmalamışsınız.Zuhal müziğin sattığı Gibsonlar bazen Dore müzikten bile ucuz oluyor. Biz burada özellikle ikinci el fiyatlarının diğer markalara göre çok fazla olduğunu tartışıyoruz ayrıca.sıfırı 8000 lira olan fender neden 6500-7000 den yayında 0 fiyatı 11000 olan gibsonlar 6000-6500 e satılırken.Fender ahım şahım bir marka değil,Gibson da öyle ama Bizim ülkede Fender sahibi olmayı özel sayan bir güruh var.Kaç tane Squier Fender adı altında listelenmiş bilginiz var mıdır acaba? Ya da Kaç tane Meksika strat yıllardır yayında?Paranız olabilir.Benimde var ancak bunu söyleme gereği duymuyorum çünkü 1000 dolarlık mal 1000 dolar eder 1500-1600 değil.Piyasa içinde Seri üretim bir ürünün ortalama ikinci el fiyatı bellidir kondisyonuna göre değişebilir.Ayrıca bu olay 2 yıl önceye kadar yoktu.Hem 0 fiyatları hemde 2. El fiyatları orantılıydı.(Bakın fiyat artışı kâr payı falan demiyorum sıfırı 3000 ise Meksika stratın 1600-1500 dü 2.el fiyatı. Şuan 6500 olan modelin 2. Eli 5500-6000)

Aç kararnameyi oku, yüzde kaç zam gelmiş gör. Hala boş keseden sallıyorsun. Gitarda ÖTV olmadığını dahi bilmiyorsan hiç bu yurt dışı hesaplarına girme zaten.

Gençler dediğin için de sağol. Ben gençsem sen daha çocuk olmalısın. Şurada verdiğin hatalı bilgilere de gık demeyenler gelip yandan yandan laf sokma peşinde.

Genel bilgi daha vereyim. Üstte verdiğim örneklerin hiçbiri ABD fiyatı değil. Almanya, İngiltere, İsviçre, Ukrayna ve Tayland fiyatları. İsterseniz başka ülke fiyatlarına da bakabiliriz.

Hata bende. Banane Fender'den demem lazım, sonuçta clean & crunch tonları duyunca gitarın volümümü kısık, amfinin lambasında mı sorun var kafasında bir müzik zevkim var ama bazı gitarlarda iki kata kadar olan fiyat farkını gelip burada ölümüne savunan kişilere karşı sessiz kalamıyorum.

Şu ÖTV olayı bile ne kadar bilgisiz veya kasıtlı olduğunu gösteriyor. Cidden daha fazla uzatmayacağım. Yazılanları okuyanlar yanlış yönlenmesin diye uzattım ama yeter. Bu yorumları okuyup, vergi konusunda kafası karışan birisi varsa bana özelden yazabilir.

Sıkıntı yok @Ketamin . Belki de sen haklısındır, sinirlenme bu kadar. Vaktine felan yazık olmadı, ben hatalıysam sayende yeni bir bilgi öğrenmiş oldum. Tartışmalar esnasında konu çok farklı yerlere gitti. İlk attığım mesajlara bakarsan, üretim toplumu olamadığımızdan dolayı paramızın alım gücünün düşmesinden, haklarımızı aramayı beceremediğimiz için ağır vergiler altında ezilmekten dert yandığımı göreceksindir. Bizde bu kafa olduğu sürece ne yazık ki 10 maaşla bir strat almaya mecbur kalacağız. Şunun da halen arkasındayım, ister zuhal ister dore; burada talep edilen fiyatlardan ürün satarlarsa, ayakta kalmaları mümkün değil. Zira milyonlarca liralık yatırımı, hiç kimse yüzde 5 karlar için kullanmaz. Bizler gitarı seviyoruz, onlar ise satıyor. Aradaki farkı en az benim kadar bildiğine eminim.

O yüzden diyorum ki; zuhalde gitarlar pahalı değil.

(alın da gelsin paracıklar)

Saçmalamışsınız.Zuhal müziğin sattığı Gibsonlar bazen Dore müzikten bile ucuz oluyor. Biz burada özellikle ikinci el fiyatlarının diğer markalara göre çok fazla olduğunu tartışıyoruz ayrıca.sıfırı 8000 lira olan fender neden 6500-7000 den yayında 0 fiyatı 11000 olan gibsonlar 6000-6500 e satılırken.Fender ahım şahım bir marka değil,Gibson da öyle ama Bizim ülkede Fender sahibi olmayı özel sayan bir güruh var.Kaç tane Squier Fender adı altında listelenmiş bilginiz var mıdır acaba? Ya da Kaç tane Meksika strat yıllardır yayında?Paranız olabilir.Benimde var ancak bunu söyleme gereği duymuyorum çünkü 1000 dolarlık mal 1000 dolar eder 1500-1600 değil.Piyasa içinde Seri üretim bir ürünün ortalama ikinci el fiyatı bellidir kondisyonuna göre değişebilir.Ayrıca bu olay 2 yıl önceye kadar yoktu.Hem 0 fiyatları hemde 2. El fiyatları orantılıydı.(Bakın fiyat artışı kâr payı falan demiyorum sıfırı 3000 ise Meksika stratın 1600-1500 dü 2.el fiyatı. Şuan 6500 olan modelin 2. Eli 5500-6000)

Çok yorgunum, 3 sayfa tartıştığımız bir başlığın altında, lütfen sadece belirli cümleleri cımbızlayarak yorum yapmayalım. O para mevzusu bana yazılan bir gönderiye ironide bulunmak için yazıldı. Yazıp yazmamanız sizi ilgilendirir, umarım daha fazlasına sahip olursunuz.

Tartışmanın başında zaten ikinci elleri konuşuyorduk, sonrasında sıfır gitarlar konuya dahil oldu. Saçmalamışsam da kusura bakmayın, zira gerçekten de çok yoruldum.

Şunu da belirtmek istiyorum, alışveriş yapmanın bir çok yolu yordamı var. Ben burada bahsi geçen gitarları, çoğu zaman amerika ikinci el fiyatlarının dahi altına satın alıyorum. Piyasayı sadece sarı sitedekiler belirlemiyor maalesef. Bir ürünün fiyatı yüksekse almayın. Olsun bitsin.

Mesajı editleyip bir bilgi daha verecektim ama alıntıladığın için yeni mesaj yazayım. Şimdi Nijerya'dan bir siteye baktım, doğal olarak her gitar yok ama Classic Vibe 70's Jazz Bass V yaklaşık 515 dolar, ABD fiyatı 450 dolar, burada 730 dolar. Ukrayna ve Nijerya'dan yürüyelim, bu ülkeler çok mu zengin? Asgari ücreti 140 dolar olan Ukrayna ile 80 dolar dolan Nijerya yatırımcıları çok rahat müzik mağazası açabiliyor, halkı da 2200 dolarlık gitarları 15 ve 27 ay yemeden içmeden sürekli aldığı için firma ayakta kalıp gitarları fazla kar koymadan satabiliyor sanırım veya ABD'nin Ukrayna ve Nijerya ile kesin özel işbirliği vardır, ithal ürünleri sıfırının yarısına veriyorlardır, kim bilir?

Mesajı editleyip bir bilgi daha verecektim ama alıntıladığın için yeni mesaj yazayım. Şimdi Nijerya'dan bir siteye baktım, doğal olarak her gitar yok ama Classic Vibe 70's Jazz Bass yaklaşık 515 dolar, ABD fiyatı 450 dolar, burada 730 dolar. Ukrayna ve Nijerya'dan yürüyelim, bu ülkeler çok mu zengin? Asgari ücreti 140 dolar olan Ukrayna ile 80 dolar dolan Nijerya yatırımcıları çok rahat müzik mağazası açabiliyor, halkı da 2200 dolarlık gitarları 15 ve 27 ay yemeden içmeden sürekli aldığı için firma ayakta kalıp gitarları fazla kar koymadan satabiliyor sanırım veya ABD'nin Ukrayna ve Nijerya ile kesin özel işbirliği vardır, ithal ürünleri sıfırının yarısına veriyorlardır, kim bilir?

Ben de sana şöyle bir örnek vereyim, katarda ve kuveytte apple ürünleri amerika fiyatlarının dahi altında olabiliyor çoğu zaman. Petrol anlaşmaları ya da senin tabirinle özel işbirlikleri sonucu böyle bir durum var. Geçenlerde de yine kuveytte çalışan bir hastamdı yanlış hatırlamıyorsam, fender jazz bass için amerika fiyatının altında bir fiyat söylemişti. Bir ara müsait olduğunda getirtmeyi düşünüyorum.

Bu arada @Ketamin senin bayağı bir önceki mesajlarında hayali dediğin 9 lira kur için, ciddi olduğumu tekrardan söylüyorum bak. Sonra deme vay oğuz söylemişti de inanmamıştık diye. Şu anda ülke, yapabildiği bütün swap anlaşmalarını 9-11 arası bir kur üzerinden yapıyor. Çünkü bütün ekonomi dünyası, ülkedeki dolar fiyatlarının gerçeği yansıtmadığının farkında. Merkez bankası rezervleri artık uzun bir süre daha tutamayacak 7 seviyesini. O yüzden bizim ülkedeki ithal bir ürünün fiyatını 6.85 üzerinden hesaplamak, maalesef hata. Zuhal, dore diye sürekli bahsi geçen işletmelerin trink parayı masaya vurup, o kadar ithalat yaptığını düşünüyorsanız, zaten bu kadar saati boşa harcadık.

Son düzenleme:
Mesajı editleyip bir bilgi daha verecektim ama alıntıladığın için yeni mesaj yazayım. Şimdi Nijerya'dan bir siteye baktım, doğal olarak her gitar yok ama Classic Vibe 70's Jazz Bass V yaklaşık 515 dolar, ABD fiyatı 450 dolar, burada 730 dolar. Ukrayna ve Nijerya'dan yürüyelim, bu ülkeler çok mu zengin? Asgari ücreti 140 dolar olan Ukrayna ile 80 dolar dolan Nijerya yatırımcıları çok rahat müzik mağazası açabiliyor, halkı da 2200 dolarlık gitarları 15 ve 27 ay yemeden içmeden sürekli aldığı için firma ayakta kalıp gitarları fazla kar koymadan satabiliyor sanırım veya ABD'nin Ukrayna ve Nijerya ile kesin özel işbirliği vardır, ithal ürünleri sıfırının yarısına veriyorlardır, kim bilir?

ayrıca bir ithalatçı ile son kullanıcının ödediği vergi aynı oranda değildir biz 38 ödüyoruz diye onlarında 38 veya yukarısını ödediğini zannetmiyorum.
bu arkadaş resmen trollüyor burda milleti kesin zuhalle falan bir bağlantısı var diye düşünüyorum.
devleti suçlayarak ikinci el ve sıfır fenderlerin 2 kat fiyatını doğal göstermeye çalışıyor büyük ihtimal kendiside bi şekilde birilerine geçiriyor bu fiyatlara.
şuan aklı olan insan gidip düm düz bir fendere 18 bin tl vermez ikinci elinede 9 /13 bin tl hiç vermez ama bunlara sabaha kadar hukukla gerçek bilgilerlede anlatsan ikna olmaz çıkarlarına dokunduğun belli.

ayrıca bir ithalatçı ile son kullanıcının ödediği vergi aynı oranda değildir biz 38 ödüyoruz diye onlarında 38 veya yukarısını ödediğini zannetmiyorum.
bu arkadaş resmen trollüyor burda milleti kesin zuhalle falan bir bağlantısı var diye düşünüyorum.
devleti suçlayarak ikinci el ve sıfır fenderlerin 2 kat fiyatını doğal göstermeye çalışıyor büyük ihtimal kendiside bi şekilde birilerine geçiriyor bu fiyatlara.
şuan aklı olan insan gidip düm düz bir fendere 18 bin tl vermez ikinci elinede 9 /13 bin tl hiç vermez ama bunlara sabaha kadar hukukla gerçek bilgilerlede anlatsan ikna olmaz çıkarlarına dokunduğun belli.
Açıkçası ne çıkarım var ne de birilerine birşey geçiriyorum. Yukarıda gayet alıntıladım, yakın zamanda thomanndan alışveriş yapmış birinin hikayesini. Adam açık açık yazmış yüzde 80'den fazla vergi ödediğini. Ben müzik aleti ekseninden bakıyorum. Buradan bir tanesi lafınıza uyar gider sipariş verir, sonra oturur kara kara düşünür. Gümrük memuru anlamaz öyle, gözünün yaşına bakmaz işi bilmeyenine denk gelirsen. Sonra gümrük depolarına yediemin parası ödersin bir de. O zaman başlarsınız saymaya dünyanın sömürge ülkelerini.

Artık yani sen de konuştuğun laflara dikkat et, ne o geçiriyor meçiriyor. Söylediğin kadar akıllısın, verme o paraları, otur araştır, bütçene göre bir çözüm bul. İkinci el fender fiyatını 3 defa hesapladık halen boş muhabbet, hakaret. Tartışmanın da bi edebi var. Daha yazdığın anlaşılmıyor, kullandığın dile hakim değilsin, iki satır cümleni anlayana kadar canımız çıkıyor. Gelmişsin bana burada "fendey çogh baalı". Pahalı tabi, cahilsin çünkü. Üretmiyorsun, üretemiyorsun.

Hukuktan bahsediyorsun, eşim hukukçu, hukuk ofisimiz var, hayatımız hastaneyle adliye arasında geçiyor her gün. Senin burada çıkar sandığın şeyleri biz küsürat diye siliyoruz yeri geliyor. Yeri geliyor cebimizden koyup garibanın yetimin hakkını yedirmeyeceğiz diye canımız çıkıyor akşama kadar. Adama bak, millete geçiriyormuşuz. Terbiyesiz insan.

Seninle daha fazla muhattap olmaya gerek yok.

Son düzenleme:
Hakaret/Küfür/Tehdit/Saldırganlık/Küçümseme/Rencide edici ifade
Açıkçası ne çıkarım var ne de birilerine birşey geçiriyorum. Yukarıda gayet alıntıladım, yakın zamanda thomanndan alışveriş yapmış birinin hikayesini. Adam açık açık yazmış yüzde 80'den fazla vergi ödediğini. Ben müzik aleti ekseninden bakıyorum. Buradan bir tanesi lafınıza uyar gider sipariş verir, sonra oturur kara kara düşünür. Gümrük memuru anlamaz öyle, gözünün yaşına bakmaz işi bilmeyenine denk gelirsen. Sonra gümrük depolarına yediemin parası ödersin bir de. O zaman başlarsınız saymaya dünyanın sömürge ülkelerini.

Artık yani sen de konuştuğun laflara dikkat et, ne o geçiriyor meçiriyor. Söylediğin kadar akıllısın, verme o paraları, otur araştır, bütçene göre bir çözüm bul. İkinci el fender fiyatını 3 defa hesapladık halen boş muhabbet, hakaret. Tartışmanın da bi edebi var. Daha yazdığın anlaşılmıyor, kullandığın dile hakim değilsin, iki satır cümleni anlayana kadar canımız çıkıyor. Gelmişsin bana burada "fendey çogh baalı". Pahalı tabi, cahilsin çünkü. Üretmiyorsun, üretemiyorsun.

Hukuktan bahsediyorsun, eşim hukukçu, hukuk ofisimiz var, hayatımız hastaneyle adliye arasında geçiyor her gün. Senin burada çıkar sandığın şeyleri biz küsürat diye siliyoruz yeri geliyor. Yeri geliyor cebimizden koyup garibanın yetimin hakkını yedirmeyeceğiz diye canımız çıkıyor akşama kadar. Adama bak, millete geçiriyormuşuz. Terbiyesiz insan.

Seninle daha fazla muhattap olmaya gerek yok.
lafa gelince salla kardeşim :) işin gücün sallamak boş boş konuşmak.
şuan türkiyede vergiler arttı korona muhabettine ekstra bir vergi bindirildi fakat bu durum ve bu fiyatlar koronadan önce vardı.
sen yetime fakira fukaraya yardım edipte gelip burda bunu anlatıyorsan zaten yalandır veya cahilsindir senin doktor olduğun bile şüpheli :)
istediğin kadar ağla zırla devlete suçu at, ama belli yani çok açık ve net konu seni rahatsız ediyor bir çıkarın olmazsa bu kadar ağlamazdın.
bu arada felan diye yazılmaz da okunmaz da türkçe cahili arkadaşım.

Son düzenleme:
Ben de sana şöyle bir örnek vereyim, katarda ve kuveytte apple ürünleri amerika fiyatlarının dahi altında olabiliyor çoğu zaman. Petrol anlaşmaları ya da senin tabirinle özel işbirlikleri sonucu böyle bir durum var. Geçenlerde de yine kuveytte çalışan bir hastamdı yanlış hatırlamıyorsam, fender jazz bass için amerika fiyatının altında bir fiyat söylemişti. Bir ara müsait olduğunda getirtmeyi düşünüyorum.

Bu arada @Ketamin senin bayağı bir önceki mesajlarında hayali dediğin 9 lira kur için, ciddi olduğumu tekrardan söylüyorum bak. Sonra deme vay oğuz söylemişti de inanmamıştık diye. Şu anda ülke, yapabildiği bütün swap anlaşmalarını 9-11 arası bir kur üzerinden yapıyor. Çünkü bütün ekonomi dünyası, ülkedeki dolar fiyatlarının gerçeği yansıtmadığının farkında. Merkez bankası rezervleri artık uzun bir süre daha tutamayacak 7 seviyesini. O yüzden bizim ülkedeki ithal bir ürünün fiyatını 6.85 üzerinden hesaplamak, maalesef hata. Zuhal, dore diye sürekli bahsi geçen işletmelerin trink parayı masaya vurup, o kadar ithalat yaptığını düşünüyorsanız, zaten bu kadar saati boşa harcadık.
İş ülke ekonomilerine, petrole kadar gitti maalesef. Senin argümanın bu adamlar kar yapmayacak mı ve ülkede satış yapamıyorlar, o yüzden yüksek kar marjı ile satıyorlar idi. Bende buradaki fiyattan yaklaşık %35 daha ucuza satan ve petrol vs gibi önemli kozları olmayan, dolar bazında asgari ücreti bizden kat kat daha fakir olan iki ülke gösterdim. Yine yurt dışından alsak buradaki fiyattan fazlasıyla ucuza geliyor. Sözün kısası buradaki fiyatların düzgün bir açıklaması yok. Charvel de Meksika'dan geliyor, Fender Player da. İkisini üreten de aynı şirket ama burada Fender daha pahalı. Bunun mantığı yok.

Bu mesajı da aslında önceki mesajlarımda kullandığım argo kelimeler için özür dilemek için yazdım. Görüşümün arkasındayım ama şimdi bir daha okuyunca biraz fazla celallenmişim. Çünkü mantığı olmayan bir şeyi, yanlış bilgilerle, karşındaki yanlış söylüyormuş gibi diretiyorsun. ÖTV veya 1500 eu mevzusu gibi. Fiyat konusunda anlaşamayacağımız da belli. En başta dediğim gibi, bu fiyatlarla mutluysan sıkıntı yok ama herkesin mutlu olmasını beklememek lazım.

İş ülke ekonomilerine, petrole kadar gitti maalesef. Senin argümanın bu adamlar kar yapmayacak mı ve ülkede satış yapamıyorlar, o yüzden yüksek kar marjı ile satıyorlar idi. Bende buradaki fiyattan yaklaşık %35 daha ucuza satan ve petrol vs gibi önemli kozları olmayan, dolar bazında asgari ücreti bizden kat kat daha fakir olan iki ülke gösterdim. Yine yurt dışından alsak buradaki fiyattan fazlasıyla ucuza geliyor. Sözün kısası buradaki fiyatların düzgün bir açıklaması yok. Charvel de Meksika'dan geliyor, Fender Player da. İkisini üreten de aynı şirket ama burada Fender daha pahalı. Bunun mantığı yok.

Bu mesajı da aslında önceki mesajlarımda kullandığım argo kelimeler için özür dilemek için yazdım. Görüşümün arkasındayım ama şimdi bir daha okuyunca biraz fazla celallenmişim. Çünkü mantığı olmayan bir şeyi, yanlış bilgilerle, karşındaki yanlış söylüyormuş gibi diretiyorsun. ÖTV veya 1500 eu mevzusu gibi. Fiyat konusunda anlaşamayacağımız da belli. En başta dediğim gibi, bu fiyatlarla mutluysan sıkıntı yok ama herkesin mutlu olmasını beklememek lazım.
Yok ya onemli degil. Esasinda ben de mesela son gumruk mevzuatlarina cok hakim degilmisim, doğrusunu öğrenmis oldum. Nereden baksam 10 yıldır sıfır ekipmanla isim olmadi. Bana gore en guzel ekipman, temiz bakilmis uygun fiyatli ikinci el ekipmandir. Fiyatlarla mutlu olmak elde degil, sizin o alintiladiginiz ben mutluyum icerikli mesajim da zaten ironi iceriyordu. Benim isyanim disarida 1 birim maasla alinan urunleri, bizim 8-9 maas ile aliyor olmamiz. Bunu da en nihayetinde uretim toplumu olamayisimiza bagliyorum.

Ben de sizi kirdiysam ozur dilerim, yoksa zuhal 3e satmis 5e satmis benim cogu zaman haberdar oldugum bir olay bile degil. Daha cok artik uretilmeyen, eski tip ekipmanlar bulmaya calismakla geciyor zamanimin cogu.

@DreamON sen de hekimligimi sorgulamissin. Bak sana "rakçi" isareti yaptigim bir mastektomi sonrasi fotograf atiyorum. Operasyonlarda glam dinlemeye bayiliyoruz ;) Kusura bakma yasal zorunluluk sebebi ile yuzleri karartmam gerekiyor. Tanimadigin etmedigin insanlari zan altinda birakmak guzel bir aliskanlik degil. Umarim vazgecersin.

Dosyalar

• 20200704_054800.jpg
    20200704_054800.jpg
    348.4 KB · Gösterim: 174

Dikkat ettimde konuşma yada yazma üslubunuz neden hep karşı tarafı aşağılayıcı nitelikte. Sürekli agresif agresif atarlı ergen tarzı yazılarınız var. Sakin olgun konuşmayı deneyin daha çok saygı görürsünüz, haksız olsanız bile buna emin olun.

Zuhal'in Fender'deki yüksek fiyat politikası, az ürün satmalarından ve kar marjını yüksek tutmak istemelerindense bu nedir arkadaşlar?

Adamlar 2018 Roland En Iyi Performans Ödülü almışlar, demek ki baya Boss/Roland ürünü satmışlar. Allah daha çok versin, gözümüz yok tabi ki ama son müşteri olarak bize ayıp oluyor yani. Bi arkadaşın youtube röportajlarında dediği gibi "bu ülkede hart kapitalizm var lan", eskiden daha bile beterdi, Amerikalılar 90larda 400 Dolara ikinci el Amerikan Strat alırdı, biz 400 Dolara SB Dreams ya da Campbell falan alırdık. Istikrarın yüksek ve dolar kurunun düşük olduğu zamanlarda da gitara ilgiliydim ve bazı marka modellerin fiyatının düşük olduğuna hiç rastlamadım.

Fender konusu ise özellikle ilginç, bu forumda daha önce "Türkiye'de 50lerden kalma Gibson var mıdır?" başlıklı bi konuya yazdım; bir tanıdığımda 1960larda 1952? üretimi wraparound tailpieceli Les Paul varmış, siyah beyaz fotolarını forumda paylaşmıştım. O dönem bu Gibson'u verip yerine Eko marka Strat kopyası almış ve ciddi ciddi Eko'yu daha çok sevmiş, "yapılır mı bu be" falan diye içerlediğimde o zamanlar Türkiye'de kimsenin Gibsonla ilgilenmediğini, Gibsonların ağırlığından dolayı yanlış tasarlanmış olduğunu düşündüklerini ama Fender'in 1960larda da herkesin hayalindeki gitar olduğunu, Türk müziğine daha uygun bir gitar olduğunu falan anlatmıştı, zaten şu an kendisinde 60lar üretimi Strat var. Fender fetişi çok eskiye dayanıyor yani ülkemizde. Yapacak yok, adamlar satıyorsa fiyatı istedikleri gibi belirlerler. Ikinci el piyasasından çok farkı yok. Tüketici Hakem Heyeti'nin de konuya çözüm getirebileceğini sanmıyorum, çözüm yurtdışından gelen eş dosta rica minnet pawn shop taratmak. 😅

Yok ya onemli degil. Esasinda ben de mesela son gumruk mevzuatlarina cok hakim degilmisim, doğrusunu öğrenmis oldum. Nereden baksam 10 yıldır sıfır ekipmanla isim olmadi. Bana gore en guzel ekipman, temiz bakilmis uygun fiyatli ikinci el ekipmandir. Fiyatlarla mutlu olmak elde degil, sizin o alintiladiginiz ben mutluyum icerikli mesajim da zaten ironi iceriyordu. Benim isyanim disarida 1 birim maasla alinan urunleri, bizim 8-9 maas ile aliyor olmamiz. Bunu da en nihayetinde uretim toplumu olamayisimiza bagliyorum.

Ben de sizi kirdiysam ozur dilerim, yoksa zuhal 3e satmis 5e satmis benim cogu zaman haberdar oldugum bir olay bile degil. Daha cok artik uretilmeyen, eski tip ekipmanlar bulmaya calismakla geciyor zamanimin cogu.

@DreamON sen de hekimligimi sorgulamissin. Bak sana "rakçi" isareti yaptigim bir mastektomi sonrasi fotograf atiyorum. Operasyonlarda glam dinlemeye bayiliyoruz ;) Kusura bakma yasal zorunluluk sebebi ile yuzleri karartmam gerekiyor. Tanimadigin etmedigin insanlari zan altinda birakmak guzel bir aliskanlik degil. Umarim vazgecersin.
İyi kardeşim doktorsan doktorsun veya yardım etmeyi sadaka vermeyi seviyorsun. De bundan bize ne? Burda bisürü doktor hakim mühendis avukat vardır hiç gördünmü bununla övüneni? Bende mimarım yazıyormuyum mesleğimi?

gelelim asıl mevzuya yurtdışından gitar ithalatı yapmanın vergisi %3,7 imiş bu gitarların geliş süreci var birde yani ekstra kargo ücreti diyelim gitarın kendi fiyatının %5 i kadarıda kargo olsun ürün gümrüğe geldiğinde Amerikadan geldiği için %20 vergi alınır ve ekstra %18 vergi alınır eğer gitarı avrupadan alırsan daha az vergi ödersin hatta daha az vergi oranlarımızın olduğu başka bir ülkeye sevk ettirip ordan getirirsen ülkeye dahada az ödersin. Ama bi üsulune uygun hesaplayalım % 40 gibi bir ortalaması var bu arada bu firma ödediği %18 kdv yi devletten geri alacak oran tekrar % 25 civarlarına düşecek.
Şimdi Fender american pro strat üzerinden konuşalım bu gitarı çeşitli avrupa ülkelerinde ortalama 1400 euroya alabiliyoruz sıfır olarak düşün ki o satan avrupa firmasıda vergi ve kar marjını üstüne koyup o fiyatı belirlemiş thomanndan örnek verelim 1400 euroya sattığı bir gitarı tahmini 1000 euroya mal ediyordur vergi ve nakliye dahil buda demek oluyorki fenderden gitarı ortalama 800 dolara falan alıyordur.
Gelelim zuhale kendi çapında büyük bir firma bunlarda 900 dolara alsın gitarı nakliye + % 25 vergi ile türkiyeye gelişi %30 civarında bişey olsun yani 800 doların %30 u şeklinde hesapla.
800 + 240 dolar yani gitarı mağazasına rafa koyması 1040 dolar
Şuan zuhalde bu gitar tam 2.600 dolar kardeşim aradaki bu kar oranını sen nasıl savunuyorsun biz anlamakta güçlük çekiyoruz ondan çıkıyor bu tartışma
Ayrıca sıfır fiyatından ziyade ikinci el gitarların 10 bin bandına çıkması benim konuyu açma nedenim geçen yıl fender standart stratı ben sahibinden sitesinden 5500 tl ye aldım ozamanlarda dolar yine 6000 üzerindeydi bak farkındaysan nerdeyse ikinci el bir gitara sıfır fiyatının parasını verip almışım ama şuan istenilen rakam sıfır fiyatının 2 veya 3 katı ikinci el olarak.
Bu kadar anlatıma rağmen halada anlamıyosan yapacak bişey yok canın sağolsun
Bu arada senin üslubun yanlış olduğu için tartışma çıktı fakirseniz almayın bilmem ne ? Fakirlikle alakası ne kardeşim bende de usa prs var 30 bin tl civarı alınabilecek en mantıklı en kaliteli gitar türkiye şartlarında, en azından yurtdışı ile aynı fiyata sahip olabiliyoruz

Aslında bu durum çoğu ürün ve hizmet için geçerli. Sebebi ise türk lirasının gerçek değeri ile kullanılmıyor oluşu. TL Çok büyük bi şok yedi, insanların paraya güveni kalmadı. Şu haliyle bile türk lirası olması gerekenden %10 daha değerli. (robin brooks'un analizi)
Ben ikinci el ürün taraftarı biriyim. Gitarımı ve Amfimi ikinci el almıştım hep. Ancak şu ortamda ikinci el ürün almak saçmalıktan başka bir şey olamaz.
Basit bi kulaklık nasıl oluyor da yurtdışı fiyafından daha pahalıya ikinci el satılıyor anlamıyorum.
Ya da nasıl oluyor da 9.000 liralık elektronik bir ürün ikinci el pazarda 8.850 liraya satılıyor.

Her neyse son olarak şunu belirtmek isterim, bizim toplumumuzda herkes kendi meşrebince birilerini skmeye çalışıyor. Kim kaça tutturabilirse.

Son 2-3 aydır elindeki düz standart strat veya tele gitarlara sanırsın John cruz custom shop muamelesi çeken ve yurtdışında istisnasız her ülkede 2. el fiyatları 600-700 dolar olan fenderler 10 bin tl gibi saçma rakamlara çıkmış durumda deluxeleri saymıyorum bile 15 bin isteyende var 20 bin isteyende halbuki deluxete yurtdışında 800 1000 dolar civarında ikinci el olarak, ama ülkemizde dediğim gibi fenderi olan custom shop gitar satıyor ayağına geçiyor hemen, hele şu squierlar meksikaları 100 fender arasından seçip aldım arkadaşımın custom shopu ile kıyasladım onunkinden iyiydi muhabbetleri beni benden alıyor :D
Fender markasından soğudum bu tip insanlar ve bu 2. el fiyatları yüzünden sizce değişirmi bu durum veya harbiden 10 bin tl veren adam varmıdır standart bir 2.el strata falan?
Hocam nacizhane bir araştırma yaptım:
Reverbde ikinci elleri 600 700 değil, 800 900 usd ve 1000 dolara kadar çıkıyor.

Usa bu gitarın üretim yeri, vergileri hesaba katmamişsınız. Vergilerle aşağı yukarı 1 dolar için 10 tl hesaplarsanız tutar doğru çıkıyor.

Bu durumda 9 bin tl gibi fiyatlar yanliş değil. Ancak halkımızın alim gücünün düşüklüğünü hesaba katarsak 7 bin gibi fiyatlar makul satış baremi olabilir. Ek olarak şu an piyasada 7 binin altında çok fender standart var. Bunlardan 10da 8i kusurlu oldugu icin ucuz diye düşünsek bile, alıcının görevi o 7 binin altında olan ve kusurlu olmayan iki gitarı araştırıp bulup birini almaktır.

Bu durum her gitarda var ayrıca. Mesela ec1000 fiyatları 4 binden 7 bine fırladı. Ama hangisi satabildi ki? Ciddi alıcı gitti araştırdı buldu 3900e aldı.

ciddi olmayan alıcımı var abi. ciddiyetsiz alıcı nasıl oluyor, yanlıs anlamayın benim ilanlarada böyle yazıyorlarda "ciddi alıcıyım" diye, bu lafa çok takılır oldum :D

6. sayfa ve devam ... güzel bilgiler var arada ama serbest piyasa ekonomisi içinde varolan bir Zuhal ve Dore acaba vakıf mantığına dönüp karsız ya da sadece 5% marj ile satarlar mı yazılanları okuyunca.... hiçbir firma kusura bakmayın sizin makul bulduğunuz oranda kar etmek zorunda değil, ben de tüketiciyim ben de mağdurum ama firmalara bu kadar çemkirmek işe yaramayan bir çaba. Bir de sürekli yazılan "distribütör yasağı", ya kardeş Zuhal sana bana gıcık olduğu için yapmıyor ki bunu, aha bak söylüyorum ben de bir distribütör olayım paralel import ya da graymarket'ı engellemek için elimden gelen herşeyi yapmazsam... üstelik yanlış bir şey yok ki Fender olsun Boss olsun bu yasağa uyuyorlar tüm dünyada yaptıkları gibi.

Geri