Türkiyedeki ikinci el fender fiyatlarının saçmalığı

ciddi olmayan alıcımı var abi. ciddiyetsiz alıcı nasıl oluyor, yanlıs anlamayın benim ilanlarada böyle yazıyorlarda "ciddi alıcıyım" diye, bu lafa çok takılır oldum :D
Ben cevap vereyim, dün bi arkadaş Boss DD-2 pedalım için telefon numarası verdi ve Whatsapp'tan video atmamı istedi, sorunu yoksa alacağını söyledi, ben de kendimce baya özenerek bi video paylaştım, sonra "tamam, sorunu yokmu, fiyatı 700 TL olur mu?" dedi, ben 900 TL istiyorum ve ilanda pazarlık yapmayacağımı belirtmişim. İlanı okudunuz mu diye sorunca "ya aslında alacaktım pedalı da, tam sana yazınca başka bi pedal buldum da tam aradığım pedaldı da..." gibi bi şeyler yazdı. İşte ciddi olmayan alıcıya örnek.

ciddi olmayan değilde başka bir laf var aslında bu tipler için, burada yazıp ban yemesem daha iyi. kısacası bence ciddi alıcı diye birşey yok, alıcı alıcıdır. boş laf yapan, pazarlık yok yazmasına rağmen sağlam indirim isteyene ben şahsen küfürlü sıfatlar kullanıyorum.

seneler önce jackson gitarımı, behringer podumu, roland amfimi ve 3 oktav midi klavyemi bir hışımla sattım. öldüğüm güne kadar da bunun pişmanlığı ile yaşayacağım. şu anda bunları almaya kalksam bir servet ödemem lazım. eğer elinizde bir müzik aleti var ise, ne olursa olsun satmayın arkadaşlar. hele ki her şeyin fiyatının her sene katlandığı bir ülkede sahip olduğunuz hiç bir şeyi, paraya acilen ihtiyacınız yok ise kesinlikle satmayın. hatta paraya ihtiyacınız varsa da satmayın :) tekrar alamayacağınız hiç bir şeyi satmayın.

6. sayfa ve devam ... güzel bilgiler var arada ama serbest piyasa ekonomisi içinde varolan bir Zuhal ve Dore acaba vakıf mantığına dönüp karsız ya da sadece 5% marj ile satarlar mı yazılanları okuyunca.... hiçbir firma kusura bakmayın sizin makul bulduğunuz oranda kar etmek zorunda değil, ben de tüketiciyim ben de mağdurum ama firmalara bu kadar çemkirmek işe yaramayan bir çaba. Bir de sürekli yazılan "distribütör yasağı", ya kardeş Zuhal sana bana gıcık olduğu için yapmıyor ki bunu, aha bak söylüyorum ben de bir distribütör olayım paralel import ya da graymarket'ı engellemek için elimden gelen herşeyi yapmazsam... üstelik yanlış bir şey yok ki Fender olsun Boss olsun bu yasağa uyuyorlar tüm dünyada yaptıkları gibi.
Cok guzel ozetlemissiniz aslinda durumu. Mesela aklima su geldi, giyim sektorundeki sezon sonu indirimler malum cok cilgin olabiliyor. Bir t-shirtte yuzde 80 indirim yapiyor adam. Kar marjina bak arkadas.

Yani sozun ozu, kapitalist duzen boyle. Ha zuhal pahali mi, tuketicinin yapabilecegi en guzel protesto arz karsisinda talebi dusurmek. Yani kisaca almamak. Ya da arkadaslarin yukarida belirttikleri gibi internetten yurt disi siparis ile bu urunlere ulasmak.

Zaten bu konuda beni ikileme dusuren olay aslinda su. Milyonlarca lira sermayeli bir is yeri kuruyorum ve musterilerimin internetten yurt disi siparis ile benim sattigim urunu yaklasik yuzde 20-30 civarinda daha ucuza sorunsuz bir sekilde alma imkani var. Bu benim aklima yatkin gelmedi ilk etapta, halen de konunun belki atladigim detaylari olabilecegini dusunuyorum. Ama elimde net bir veri olmadigindan birsey soyleyemiyorum acikcasi. Ayni sokaktaki iki magaza arasinda bile (herhangi bir kampanya vs durumlari haric) fiyat farklari arasinda %3-5 civarini makul karsilayabilirim. Musteri potansiyeli, bilinilirlik, guven vs gibi durumlardan kaynakli %5 fazla veririm kafam rahat olur mesela. Ama az once de soyledigim gibi, online alisveris ile 14e alabilecegim bir gitari 18e zuhal ya da baska bir magazadan almak cok mantiksiz.

Iste bu durumdaki soru isareti yaratan soz konusu nokta, zuhal ya da dore gibi buyuk sermayeli is yerlerinin zaten bu tip durumlara senden benden daha hakim olmasina ragmen bu fiyat politikasini izlemesi. Ya bizim bilmedigimiz bir durum soz konusu ya da zuhalin batirdiginda umursamayacagi milyonlarca lirasi var. Yani sunu soyleyebilirsiniz, tuketicimiz bilincsiz. Evet bir noktaya kadar katilirim fakat 18 bin tl harcayacagim bir urun icin de google'da arama yapmadik bir sayfa birakmam ben sahsen. Illa ki kesfederdim yani potansiyel musteri olsaydim.

Ben de sana şöyle bir örnek vereyim, katarda ve kuveytte apple ürünleri amerika fiyatlarının dahi altında olabiliyor çoğu zaman. Petrol anlaşmaları ya da senin tabirinle özel işbirlikleri sonucu böyle bir durum var. Geçenlerde de yine kuveytte çalışan bir hastamdı yanlış hatırlamıyorsam, fender jazz bass için amerika fiyatının altında bir fiyat söylemişti. Bir ara müsait olduğunda getirtmeyi düşünüyorum.

Bu arada @Ketamin senin bayağı bir önceki mesajlarında hayali dediğin 9 lira kur için, ciddi olduğumu tekrardan söylüyorum bak. Sonra deme vay oğuz söylemişti de inanmamıştık diye. Şu anda ülke, yapabildiği bütün swap anlaşmalarını 9-11 arası bir kur üzerinden yapıyor. Çünkü bütün ekonomi dünyası, ülkedeki dolar fiyatlarının gerçeği yansıtmadığının farkında. Merkez bankası rezervleri artık uzun bir süre daha tutamayacak 7 seviyesini. O yüzden bizim ülkedeki ithal bir ürünün fiyatını 6.85 üzerinden hesaplamak, maalesef hata. Zuhal, dore diye sürekli bahsi geçen işletmelerin trink parayı masaya vurup, o kadar ithalat yaptığını düşünüyorsanız, zaten bu kadar saati boşa harcadık.
Bu bilgilerden bazıları yanlis.

Şu anda ülke, yapabildiği bütün swap anlaşmalarını 9-11 arası bir kur üzerinden yapıyor. Çünkü bütün ekonomi dünyası, ülkedeki dolar fiyatlarının gerçeği yansıtmadığının farkında. Merkez bankası rezervleri artık uzun bir süre daha tutamayacak 7 seviyesini. O yüzden bizim ülkedeki ithal bir ürünün fiyatını 6.85 üzerinden hesaplamak, maalesef hata.
Swap, forward, future gibi ileri vadeli kur işlemleri kurun bugünkü değeri daha doğrusu olması gereken değeri veya yabancıların kaç olmasına inandığı ile alakası yoktur. İki para birimi için geçerli olan faiz oranlarının ileride yaratacağı fark ve risk varsa (Türkiye gibi) bir risk primi eklenerek hesaplanır. Bugün bankalardan forward kur isteyin, verecekleri kurun olması gereken değer ile ilgisi yoktur, kendisi o pozisyonu kapatmak için kaçtan ters işlem yapabilecekse onu yansıtır.
Bizde kurun 6.85'te kilitlenmesi ve daha da çıkmaması Merkez ve kamu bankalarını yaptığı satışlar. Onun da yanlış olduğu söylenebilir ama gerisi siyaset olur....

Swap, forward, future gibi ileri vadeli kur işlemleri kurun bugünkü değeri daha doğrusu olması gereken değeri veya yabancıların kaç olmasına inandığı ile alakası yoktur. İki para birimi için geçerli olan faiz oranlarının ileride yaratacağı fark ve risk varsa (Türkiye gibi) bir risk primi eklenerek hesaplanır. Bugün bankalardan forward kur isteyin, verecekleri kurun olması gereken değer ile ilgisi yoktur, kendisi o pozisyonu kapatmak için kaçtan ters işlem yapabilecekse onu yansıtır.
Bizde kurun 6.85'te kilitlenmesi ve daha da çıkmaması Merkez ve kamu bankalarını yaptığı satışlar. Onun da yanlış olduğu söylenebilir ama gerisi siyaset olur....
Çoğuna katılmakla beraber şirketin 9-11 lira kurdan swap anlaşması yapmasi bana mantikli gelmedi. Future ve forward diger durumlara göre olabilir belki ama bilemiyorum.
Merkez bankasının doları baskilamasinin yani sıra, piyasa kurun 9 olacağına dair beklenti içerisindeyse, 9 olur. Yani hemen olur, dolar 3 liradan 7 liraya ekonomik sebeplerden cok bundan dolayı çıktı. Suan kur yuksek mi, dusuk mu, bilmiyorum. Merkez bankasının baskısının yaninda, piyasada var olan dolar fazlalığı ve 0 fed faizi gibi konularda etken. Ama gecen sene olmasi gerekenden yüksekti. Bunun yanında yil sonu için en kötümser tahminin bile 9-11 lira olmadiginj biliyorum, ama zaten @solitude71 ileri vadeli anlaşmaların mantigini cok guzel anlatmış.
Son olarak zuhal müziğin cok karli bir firma olduğunu düşünüyorum. Sebebim ise belli bir büyüklüğün uzerinde olmasina rağmen halka açılmaması ve herhangi bir borçlanma kağıdını görememem.

Bu arada yazmayı unutmuşum, turkiyede özel sektörün swap anlaşmaları kısıtlanmastir. %1'di yanlis hatirlamiyorsam. Baya oldu cok net hatırlayamadım ayrıntılarını.

9-11 veya xxx benim fikrim değil, sıkça kur şu olmalı vs deniliyor ona istinaden genel bir açıklama yaptım. Elbet benim de bir hesabım var şu an kur ne olmalı .... 9-11 değil :)
Öte yandan Zuhal karlıysa karlı, allah arttırsın ne diyeyim.... hep söylediğim şu; Zuhal karını düşürmek zorunda değil, o karı bizimle paylaşmak zorunda da değil indirim yapmak suretiyle. Ben de isterim daha düşük fiyata alayım ama burada bazı arkadaşlar gibi Zuhal çakal, Zuhal şerefsiz, Zuhal açgözlü vs yapmanın anlamı yok.... üstte dedim ya, BEN dahil burada öyle bir işi olsun aynı marjı kazanmak istemeyecek TEK bir kişi yok.
O yüzden yapılan analizler, yorumlar güzel, dediğim gibi keşke ben de şu anda gördüğümüz fiyatların %60'ına bir Fender alabilsem ithal vs uğraşmadan ama .... elde olan bu.

9-11 veya xxx benim fikrim değil, sıkça kur şu olmalı vs deniliyor ona istinaden genel bir açıklama yaptım. Elbet benim de bir hesabım var şu an kur ne olmalı .... 9-11 değil :)
Öte yandan Zuhal karlıysa karlı, allah arttırsın ne diyeyim.... hep söylediğim şu; Zuhal karını düşürmek zorunda değil, o karı bizimle paylaşmak zorunda da değil indirim yapmak suretiyle. Ben de isterim daha düşük fiyata alayım ama burada bazı arkadaşlar gibi Zuhal çakal, Zuhal şerefsiz, Zuhal açgözlü vs yapmanın anlamı yok.... üstte dedim ya, BEN dahil burada öyle bir işi olsun aynı marjı kazanmak istemeyecek TEK bir kişi yok.
O yüzden yapılan analizler, yorumlar güzel, dediğim gibi keşke ben de şu anda gördüğümüz fiyatların %60'ına bir Fender alabilsem ithal vs uğraşmadan ama .... elde olan bu.
9-11 sizin demek istemedim aslinda konuya dahil olmak da istemiyordum ama açıklama görünce kendi fikrimi eklemek istedim. Zaten tüketici olarak alışverişimi, kendi ürünlerinde daha dusuk kar marjı koyduğuna inandığım senkoptan yapiyorum. Reklam oldu biraz ama

Daha bugün (ya da dün) bir çok ithalat kalemine %20 civarı ekstra vergi geldi. Buna benzer ekstra vergiler geçen ay da gelmişti. Eminim bu kapsam dahilinde müzik aletleri de vardır. Yani her şeyin fiyatına şimdiden %20 ekleyebilirsiniz. Hatta döviz artarsa (ki artıyor) üzerine onu da ekleyin. Nasıl ki bundan 5 sene önce rahatça alabildiğiniz bir ürünü bugün zar zor alabiliyor iseniz, bugün zar zor alabildiğiniz bir ürün de kısa bir süre sonra lüks konumuna yükselecek. O yüzden gücünüz yettiğince, alabiliyorsanız her ihtiyacınızı şimdiden alın derim. Hatta çok da seçici olmayın, orijinal Fender'e paranız yetmiyorsa Squier alın. Squier'i küçümseme devri bitti artık. Eğer döviz kazanmıyorsanız, vitrinlere bakıp geçeceğimiz günler yaklaşıyor. Yatırım tavsiyesi değildir.

Daha bugün (ya da dün) bir çok ithalat kalemine %20 civarı ekstra vergi geldi. Buna benzer ekstra vergiler geçen ay da gelmişti. Eminim bu kapsam dahilinde müzik aletleri de vardır. Yani her şeyin fiyatına şimdiden %20 ekleyebilirsiniz. Hatta döviz artarsa (ki artıyor) üzerine onu da ekleyin. Nasıl ki bundan 5 sene önce rahatça alabildiğiniz bir ürünü bugün zar zor alabiliyor iseniz, bugün zar zor alabildiğiniz bir ürün de kısa bir süre sonra lüks konumuna yükselecek. O yüzden gücünüz yettiğince, alabiliyorsanız her ihtiyacınızı şimdiden alın derim. Hatta çok da seçici olmayın, orijinal Fender'e paranız yetmiyorsa Squier alın. Squier'i küçümseme devri bitti artık. Eğer döviz kazanmıyorsanız, vitrinlere bakıp geçeceğimiz günler yaklaşıyor. Yatırım tavsiyesi değildir.
Bu şey değil mi hocam

Ben ek vergi kalemlerinde muzik aletleri ile hoparlörleri görmemiştim. Sanirim onlara gelmedi ama gözümden kaçmış da olabilir.

1- Fakirlik atıp bir şey değil.
2- Fender distribütörü sizi kazıklıyorsa fender çalmayıverin. Sss dizilimli alder gövdeli başka gitarlar da var. Satamazsa ya distribütörlüğünü alırlar ya da fiyatları indirmek zorunda kalır.

Bir lütiye ile görüşme fikri birkaç defa beyan edilmiş ki çok da güzel iyi olmuş. Sapında Fender yazıyor ve alım gücünüzün yetersiz olması sizi mutsuz etmemeli. Ülkede iyi lütiyeler var.

Ekonomik gücümüzün zayıflamasının enstrüman anlamında karşılığı kuşkusuz ukelele satışlarının patlaması bence. Ne demek istediğimi anladınız.

Müzik marketlerin fiyat politikası kuşkuya yer bırakmayacak şekilde yanlış ancak dükkan kiraları, sgk giderleri, muhtasar, gelir vergisi, elektrik faturaları (yazınca tırt gibi geliyor da bu ay geçen senenin iki katını ödeyince tokat gibi oldu) vs bildiğiniz ve bilmediğiniz dolaylı işletme giderleri de çok yanlış. Olaya bir bütün gibi bakmıyoruz. Tek bildiğim 80+5m nüfuslu bir ülke nasıl kendi enstrüman markalarını ihraç edemez sorusuna cevap bulamayışım.

İkinci el fiyatlandırma konusunda herkesin fiyatına kimse karışamaz şu, şu şekil fiyatlandırır bu, bu şekil fiyatlandırır ben de işime geliyorsa alırım gelmiyorsa almam

Geri