yurtdışından ikinci el gitar alırken gümrük vergisi

Merhabalar. Geçenlerde enstrumanlara %30 gümrük vergisi geldi. %18 de kdvsi. var ama merak ettiğim bir şey var. Şimdi reverb yada ebaydan ikinci el bi gitar aldığım zaman yine bu vergilere tabi tutuluyor muyum?
Birde bilmediğim başka vergiler varsa yazabilir misiniz? Teşekkürler şimdiden

yurt dısından gelen bır tanıdıgn var ıse 1 adet urunu yurda gumruksuz sokma sansı var helekı 2 el ıse sansı yuksek onun harıcınde %35 + vergı naklıye parası ve naklıye sonunda naklıyede hasar gormus olma olasıılıgı cekılecek dert degıl bence

Valla bizim bu millete müstehak. Şu forumda kaç kere yazdım zam olayını ve oranını, artık sıkıldım gerçekten. Çıkan karar neymiş diye insan bi kararnameye bakar, internet çağındayız ama o da yok.

şu vergiyi kdv nin vergisi olacak yani %18 e %30 eklenecek diyordu thomann konusundaki arkadaşlar, bunu nasıl hesaplayacağız bir bilen yokmudur acaba, doğrusunu öğrensek.

Dışarıdan getirteceğime indirim beklerim daha iyi. Hele 2.el ise hiç. 0 gitarın garantisi, kusurlu çıkması durumunda iletişim sıkıntısı yaşayacağım insanları muhattap almakta sorun yaşayacağım gibi bir de 2.el getirteceğim. (Ha Avrupa'ya vs yılda en az bir kere kesin giden bir insan olsam neyse. Gider mağazada denerim gitarı alırım. Japonya'ya gitsem Ibanez'i direk fabrikasından alırım😜) Dışarıdan anca plak, cd, tişört getirmişliğim vardır. Bu virüs süreci, ek gümrük vergisi oranı vs bitmeden onu da yapamıyorum. bi tişörte bile 70tl gümrük vergisi çıkabiliyor. Nerde plağı posta kutusuna bırakıp gittikleri zamanlar. 2019dan beri böyleymiş. Her şey gümrükten geçiyormuş.

Dışarıdan getirteceğime indirim beklerim daha iyi. Hele 2.el ise hiç. 0 gitarın garantisi, kusurlu çıkması durumunda iletişim sıkıntısı yaşayacağım insanları muhattap almakta sorun yaşayacağım gibi bir de 2.el getirteceğim. (Ha Avrupa'ya vs yılda en az bir kere kesin giden bir insan olsam neyse. Gider mağazada denerim gitarı alırım. Japonya'ya gitsem Ibanez'i direk fabrikasından alırım😜) Dışarıdan anca plak, cd, tişört getirmişliğim vardır. Bu virüs süreci, ek gümrük vergisi oranı vs bitmeden onu da yapamıyorum. bi tişörte bile 70tl gümrük vergisi çıkabiliyor. Nerde plağı posta kutusuna bırakıp gittikleri zamanlar. 2019dan beri böyleymiş. Her şey gümrükten geçiyormuş.
Her şeye gümrükte vergi geçiriliyor 😅

Geri