Köprü hakkında yardım

Arkadaşlar merhaba internetten sipariş verdiğim gitarım geldi.Ancak köprü dikkatimi çekti sanki ön kısmı havaya kalkmış gibi biraz.Sorduğum kişiler köprünün gövdeye paralel olması gerektiğini söylüyor alyanla köprüyü aşağıya veya yukarıya doğru hareket ettirebiliyorum fakat o havaya kalkmış açısı aynen devam ediyor.Napmam gerek?

Dosyalar

• 44DAF166-FF92-4CEE-B441-FDA5F1EAB8B1.jpeg
    44DAF166-FF92-4CEE-B441-FDA5F1EAB8B1.jpeg
    250.3 KB · Gösterim: 181
  • 7B86E92C-7E50-4693-972D-1C49833DFCCD.jpeg
    7B86E92C-7E50-4693-972D-1C49833DFCCD.jpeg
    273.8 KB · Gösterim: 179
  • DCA67E2C-9589-47C4-9973-3160C224939E.jpeg
    DCA67E2C-9589-47C4-9973-3160C224939E.jpeg
    277.4 KB · Gösterim: 178
Arkadaşlar merhaba internetten sipariş verdiğim gitarım geldi.Ancak köprü dikkatimi çekti sanki ön kısmı havaya kalkmış gibi biraz.Sorduğum kişiler köprünün gövdeye paralel olması gerektiğini söylüyor alyanla köprüyü aşağıya veya yukarıya doğru hareket ettirebiliyorum fakat o havaya kalkmış açısı aynen devam ediyor.Napmam gerek?

Arkadaki yayları sıkarak veya gevşeterek ayar yapabilrisiniz ama resimlerde ben herhangi bir problem göremedim.

Bunlarda pivotları da yüksek bırakmışlar herhalde, onların da indirilmesi lazım. Öyle geldi bana.

Tellerin sapa olan açısına ve tremolonun ne şekilde kullanılacağına göre pivot vidalar ile köprü aşağı veya yukarı kaldırılabilir. Bu arkadaşın durumunda işten anlayan birinin sap, köprü ve saddle ayarı yapması gerekiyor gibi gözüküyor.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Arkadaki yayları sıkarak veya gevşeterek ayar yapabilrisiniz ama resimlerde ben herhangi bir problem göremedim.
Fotodaki alyanla köprüyü yükseltip kaldırabiliyorum ancak yay ayarını kendim yapabileceğimi sanmıyorum yaşadığım yerde de yardımcı olacak kimse yok...Bi video kaynağı olsa çok iyi olurdu.

Dosyalar

• D9B3FC47-CB6C-4B11-96D8-31934720F3C2.jpeg
    D9B3FC47-CB6C-4B11-96D8-31934720F3C2.jpeg
    349.7 KB · Gösterim: 176
Sap ve entonasyon ayarını kendim yapabilirim ama dediğiniz gibi saddle ve yay ayarını yapabileceğimi sanmıyorum bir de en üst telde buzzlama var

Onu yapabildikten sonra yay ayarı en kolayı. Eğer köprünün arkasının kalkık olmasını istemiyorsan arkada, yayları tutan kancanın vidalarını sıkman lazım. Sonuna kadar sıkma. Arada kontrol et. Sen zaten sıktıkça köprünün arkası inecek, akort tizleşecek, akort ederken daha da inmiş olacaktır, gövdeyle arası kapanacaktır. Bızzlama için o telin saddleını yükseltmen gerek. Tel bazı perdelere değiyordur. Sap ayarını sıkmadıysan, o konuda tecrüben yoksa hiç kurcalama. Ha o pivotu indirirken neyse de geri kaldırmak istersen, tremoloyu hafif kaldır da alyanı çevir.

Son düzenleme:
Onu yapabildikten sonra yay ayarı en kolayı. Eğer köprünün arkasının kalkık olmasını istemiyorsan arkada, yayları tutan kancanın vidalarını sıkman lazım. Sonuna kadar sıkma. Arada kontrol et. Sen zaten sıktıkça köprünün arkası inecek, akort tizleşecek, akort ederken daha da inmiş olacaktır, gövdeyle arası kapanacaktır. Bızzlama için o telin saddleını yükseltmen gerek. Tel bazı perdelere değiyordur. Sap ayarını sıkmadıysan, o konuda tecrüben yoksa hiç kurcalama. Ha o pivotu indirirken neyse de geri kaldırmak istersen, tremoloyu hafif kaldır da alyanı çevir.
köprünün arkasının değil de önünün inmesini istiyorum çünkü ön taraf kalkık.Bir de köprüyle gövdenin yapışık mı olması gerekiyor? Sabit köprülü gitarlarda bu böyle ama tremolo köprülülerde de böyle mi? Yani gövdeyle köprü arası paralel bir boşluk olacak mı? Bir de dediğiniz gibi en üst 2 tel perdelere değiyor buzzlıyor. Onu da en küçük alyanla çevirip yapacağım fakat her saddle da 2 alyan yeri var orası zor işte...

köprünün arkasının değil de önünün inmesini istiyorum çünkü ön taraf kalkık.Bir de köprüyle gövdenin yapışık mı olması gerekiyor? Sabit köprülü gitarlarda bu böyle ama tremolo köprülülerde de böyle mi? Yani gövdeyle köprü arası paralel bir boşluk olacak mı? Bir de dediğiniz gibi en üst 2 tel perdelere değiyor buzzlıyor. Onu da en küçük alyanla çevirip yapacağım fakat her saddle da 2 alyan yeri var orası zor işte...
Arkasının kalkık olmasını istemiyorsanız, pivot vidalarının yüksekte tuttuğu eşik kısmının da kalkık olmaması gerekir. Hem güzel durmaz. Hem yaylar bloktan kurtulabilir. Floyd roseların teller takılı değilken ki pozisyounu düşün. En başından anlatmak istediğim bu. Ha kalkık olsun da köprüyü geriye de çekebileyim diyor olsaydın, o sana kalmış bir şey zaten. Eşik tarafını ister indir ister öyle kalsın derdim. Ama arkası kalkık olmasını istemiyorsun

Eskiden Amerikan Sandart Stratocasterların köprüleri de pivotlardan yükseltilmiş gelirdi. Şimdilerde playerlarda, Amerikan Pro serilerinde sadece arkadan yükseltilmiş görüyorum. Elime almasam da belli oluyor. Ben Kentpark Zuhal'e gittiğimde baştan başa gezerim. 3 aydır gidemiyorum malum. Giderim şimdi aslında
images (82).jpeg

Arkasının kalkık olmasını istemiyorsanız, pivot vidalarının yüksekte tuttuğu eşik kısmının da kalkık olmaması gerekir. Hem güzel durmaz. Hem yaylar bloktan kurtulabilir. Floyd roseların teller takılı değilken ki pozisyounu düşün. En başından anlatmak istediğim bu. Ha kalkık olsun da köprüyü geriye de çekebileyim diyor olsaydın, o sana kalmış bir şey zaten. Eşik tarafını ister indir ister öyle kalsın derdim. Ama arkası kalkık olmasını istemiyorsun
Köprünün ön ve arka kısmını eşitlemek istiyorum herhangi bi kısmını diğerine benzetmek.Yani düz olsun gövdeyle paralel olacak şekilde.Bunun için tam olarak ne yapmam gerekli?

Arkadaki yay kancasının vidasını, istediğin pozisyona gelinceye kadar çeyrek tur çevirebilirsin. Köprünün arkası aşağı bakıyorsa çeyrek tut gevşet, kaklıksa çeyrek tur sık (yüklediğin fotoğrafa tekrar baktım da arkası daha düşük geldi sanki)

Yayları tutan kancayı gövdeye tutturan iki kalın vida var ya işte onlarla ayarlayacaksın. Çok çevirmeyeceksin. Köprünün arkası aşağıya doğruysa o vidaları gevşetme yönünde çevirmen gerekir. Çok çevirmiyorsun bak-çeyrek tur. Bence sen aldığın yere veya bilen birine götür yapsın. Şöyle olmasını istiyorum de.

Yayları tutan kancayı gövdeye tutturan iki kalın vida var ya işte onlarla ayarlayacaksın. Çok çevirmeyeceksin. Köprünün arkası aşağıya doğruysa o vidaları gevşetme yönünde çevirmen gerekir. Çok çevirmiyorsun bak-çeyrek tur. Bence sen aldığın yere veya bilen birine götür yapsın. Şöyle olmasını istiyorum de.
Mantığını anladım fakat hiçbir tornavidam uymadı şimdilik böyle kalsın birine baktırırım dediğin gibi çok teşekkürler

@Kemal06 hocam rahat durmadım komşudan alet çantasını kapıp yaptım dediğiniz şekilde vidayı çevirdim ve dümdüz oldu istediğim gibi.Şimdi köprü yüksekliğini ayarlayıp entonasyona geçeceğim.Köprü ile gövde arası boşluk nasıl olmalı? Fotodaki gibi mi yoksa birbiriyle yapışık mı olmalı?

Dosyalar

• 728B97D8-A200-4F0D-91CE-45A47547A51C.jpeg
    728B97D8-A200-4F0D-91CE-45A47547A51C.jpeg
    327.9 KB · Gösterim: 138
  • 31A33565-7433-4115-B33A-A86D26EA86B6.jpeg
    31A33565-7433-4115-B33A-A86D26EA86B6.jpeg
    478 KB · Gösterim: 130
Zaten paralel olmasını istiyorsun. Ama sanki biraz fazla yüksek o köprü. Zaten saddle'lar da telleri yüksekte tutuyor. 2mm'den yüksek olması yersiz bence. Sen ustasına götür götür o gitarı, o ayarlar. Böyle yazmamla bir işe yaramaz. Kendin de girişme bilmeden.

Geri