USA TOKATLAYAN MASUM KORE SQUİER

geçen hafta sordum bir arkadaşa “-abi orjinal plywood dedi , bi araştırayım dedim yeni düştü herhalde bu ağaç türü diye , kontrplakmış
Ben tabi ucuza almıştım. 500e aldım, bi kaç ay sonra 700e sattım ama aynı gitar ilanlarda 2000 TL olarak falan dolaştı geçen aylarda. O kadar para verip sunta gitar alsam yıkılırdım açıkçası. Donanım olarak şu anki Çin Squierlerden de kötüler, sadece soft v neck için geçer not verilebilir bence.

Son düzenleme:
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Ben tabi ucuza almıştım. 500e aldım, bi kaç ay sonra 700e sattım ama aynı gitar ilanlarda 2000 TL olarak falan dolaştı geçen aylarda. O kadar para verip sunta gitar alsam yıkılırdım açıkçası. Donanım olarak şu anki Çin Squierlerden de kötüler, sadece soft v neck için geçer not verilebilir bence.

aynı şey bu sx için geçerli arasan bulamazsın ben bu video’yu gördükten sonra acil alınık ilanı açtım foruma hala geçerli çıplak telle usa tokatlamak istiyorum lol

Gitarın gövdesi tek parça mı yoksa çok parça mı buna takılmayın derim. Sese esas ruhunu veren gövdenin şekli ve sap ağacının durumudur. Çok parçalı olup da tek parçalıdan daha yüksek rezonansı olan gitarlar da var. "Solid daha iyidir" gibi argümanı temelsiz görüyorum.

Diğer yandan "USA tokatlayan Kore Squier"e hiç denk gelmedim. Başlık sahibi bir örnek gösterin de Pazar eğlencemiz çıksın. 🙂

Eski bir 89/94/95/96/97 kore squier sahibi olarak soyleyebilirim ki cidden iyi gitarlar ama Mexico ya belki goz kirparlar o kadar.Tokat falan yok.Bu arada 89 Squier II de ki sap cidden iyiydi, Lisansli fender yan sanayi saplar ile bas ederdi cok rahat.Gitarin en kotu ozelligi manyetikleriydi.Kedi ciyaklamasi gibi sesleri vardi.Aylarca satamamistim hicbirini.Istedigim fiyat Squier bullet parasiydi, en sonunda agir oksitli bir Fender stage 185 ile takas yapmistim 89'u.

sqii2.jpg

Son düzenleme:
Eski bir 89/94/95/96/97 kore squier sahibi olarak soyleyebilirim ki cidden iyi gitarlar ama Mexico ya belki goz kirparlar o kadar.Tokat falan yok.Bu arada 89 Squier II de ki sap cidden iyiydi, Lisansli fender yan sanayi saplar ile bas ederdi cok rahat.Gitarin en kotu ozelligi manyetikleriydi.Kedi ciyaklamasi gibi sesleri vardi.Aylarca satamamistim hicbirini.Istedigim fiyat Squier bullet parasiydi, en sonunda agir oksitli bir Fender stage 185 ile takas yapmistim 89'u.

139767 eklentisini görüntüle

hocam şaka bir yana ilana düşürürsen almayı denerim , koleksiyoner durumları var sanırım

Gitarın gövdesi tek parça mı yoksa çok parça mı buna takılmayın derim. Sese esas ruhunu veren gövdenin şekli ve sap ağacının durumudur. Çok parçalı olup da tek parçalıdan daha yüksek rezonansı olan gitarlar da var. "Solid daha iyidir" gibi argümanı temelsiz görüyorum.

Diğer yandan "USA tokatlayan Kore Squier"e hiç denk gelmedim. Başlık sahibi bir örnek gösterin de Pazar eğlencemiz çıksın. 🙂

ben de bu duruma serzeniş olarak açtım başlığı ama durduramıyorum içimde ki usa tokatlama isteğini mazur görün :))

Nedense bu olay gitara bağlı değil bence. Neredeyse her forumda görüyorum, Android'i tokatlayan iPhone, AMD'yi tokatlayan Intel, Passat'ı tokatlayacak Jetta falan. Aşırı gülüyorum bu konulara nedense. Neden bir şeyler tokatlanmak isteniyor? Squire'ın o yıllardaki üretimleri iyi olabilir ama bence şu açıdan da bakmak gerek, 89-95 arası Squire serisi iyiyse mantıken o sıralarda üretilen Japan veya USA Fender'ların da daha iyi olması gerekmez mi? :).
Bu arada uygun 89-95 Squire alınır. Tam reklam oldu ama neyse, idare edin :D.

hocam şaka bir yana ilana düşürürsen almayı denerim , koleksiyoner durumları var sanırım
Artik yoklar hocam.Bir adet Squier bullet var.Modifiyesiz.Tellerini yilda bir degistiriyorum.Aslinda bir modifiyesi var, bridge pickupa ton bagladim.Calmasi cok eglenceli.

Elime enteresan Squier lar gecmedi degil.Japonlar ayri telden gidiyor.Iste onlar Amerikanlari tokatlar mi bilmiyorum ama Meksikalar dan kesinlikle ustun.Tabi Meksikalari kotulemek icin soylemiyorum.Cok iyi meksikalar var.

sqjp.jpg
sqjpkr.jpg

Benim ilk elektro gitar deneyimim 90's kore squier'dı. Gitarın truss rodu kırıktı ne sap ne entonasyon ayarı olmuyordu, burgular leşti, gövde kontrplaktı ama müthiş organik ve sıcak tonları vardı. Tonların güzelliği gitarın yıllanmış olmasıyla alakalıydı muhtemelen. İlk tecrübe diye mi bilmiyorum ama üstünden ne gitarlar geldi geçti hala o gitarın tonunu unutamam bir başka güzeldi.

Artik yoklar hocam.Bir adet Squier bullet var.Modifiyesiz.Tellerini yilda bir degistiriyorum.Aslinda bir modifiyesi var, bridge pickupa ton bagladim.Calmasi cok eglenceli.

Elime enteresan Squier lar gecmedi degil.Japonlar ayri telden gidiyor.Iste onlar Amerikanlari tokatlar mi bilmiyorum ama Meksikalar dan kesinlikle ustun.Tabi Meksikalari kotulemek icin soylemiyorum.Cok iyi meksikalar var.

139768 eklentisini görüntüle139769 eklentisini görüntüle

Japon Squierleri ikiye ayırmak gerekiyor (ve belki aslında yirmiye bile ayırabiliriz ama konuyla ilgili olarak ikiye ayrılabilir), bir bölümü gerçekten dönemin Amerikan Fenderlerinden üstün çıkabilir ve Amerikana yakın/denk paraya satılıyor zaten şu an. Muhtemelen Squierlere ilgili herkes Japon JV serisini duymuştur; Japonlar CBS dönemi Fender firmasının özünü kaybettiğini düşünüp 50lerde ve 60ların ilk yarısında (yani CBS öncesi dönemde) üretilen Fender gitarları baz alarak 70lerde çok başarılı Stratlar üretiyor, Fender firması da kendisine rakip olabileceklerini öngördüğü Japon firmalarından bi kaçını satın alıyor ve daha önceden yine başkasından satın aldığı Squier markasını (gitar teli markası normalde) bu Japon gitarlara marka olarak seçiyor. Bu fabrikalar ilk döneminde, Fender öncesi dönemle aynı özveriyle gitar üretimine devam ettiği için ilk dönem Japon Squierleri şu an koleksiyon parçaları sayılıyor ve Facebook'taki Japan Fender sayfalarına girerseniz 750+ dolardan bahsediyorlar gitarlara ödedikleri para için. Aynı Gibson'ın 20.000 dolara Epiphone'u satın aldıktan sonra 60larda kaliteli Amerikan Epiphoneları üretmeye devam etmesi, sonrasındaysa kademeli olarak Epiphone'u öğrenci gitarı seviyesine düşürmesi gibi Fender de ilk JVler sonrası önce Japon Squierin kalitesini düşürdü, sonra da Kore, Çin falan bi sürü yere taşıdı üretimi. Türkiye'de bi kaç tane JV Squier var bu arada, baya da el değiştirdiler bi ara ama 90lar üretimi Japon Squier onlarca var ve onlar 80ler üretimi olanlar kadar değerli değiller malesef.

Geri