Tel Seti Değişimi ( Daha İnce Teller ) Hakkında

Selamlar, 10-46 standart tel seti kullanmaktayım ve bu tel seti bana artık kalın gelmeye ve notaları doğru basamama gibi bir çok sorun çıkartıyor karşıma. Bu durumdan dolayı tel seti değiştirmek istiyorum. Arkadaşlarım 09-42 tel setine geçtiğimde bu sorunlarımın ortadan kalkacağını söylüyor ve haliyle bende tel setini inceltmek istiyorum. Fakat şöyle bir durum söz konusu gitarım Ibanez ART-120-CRS Serisi Les Paul kasa ve fabrika çıkışı telleri 10-46 ben 09-42 tel taktığımda sapa binen ağırlık değişecek ve bu durum sap ayarının bozulmasına veya entonasyon ayarlarının bozulmasına yol açmasından korkuyorum. Fakat bana şunu önereceksiniz bi Luthiere gidip aynı bu durumumdan bahsedip tel seti inceltmek istediğimi anlatacağım o kişi telleri takıp bozulan ayarları yapıp bana gitarımı geri verecek iş oldu bittiye gelecek. Durumun böyle olmasını istemiyorum benim gitarım 09-42 tellere uygun mu? veya uygun olup olmadığını nasıl öğreneceğim 2-3 yerde araştırdım net bir bilgi edinemedim o yüzden forum sayfasına yazmaya karar verdim. Bana bu konuda bilgisi olan veya bu konu hakkında deneyim sahibi arkadaşlar beni bilgilendirirse cidden çok müteşekkir olurum. Cevaplarınızı bekliyorum.

Tel seti zamanla insana kalın gelmez, demek ki baştan rahat etmemişsin. Bend, slide vs yapamıyorum desen tamam da ....
Notaları doğru basamamak tel kalınlığı ile alakalı olamaz, ya arkadaşların sallıyor ya da seni üzmemek için öyle demişler.
Sap ayarı eğer gitar iyiyse bozulmaz ama yine de ufak bir ayar isteyebilir, bozulmak ve ayar gerektirmek farklı şeyler, gözün korkmasın.
Entonasyon bozulur ama nasıl yapılacağını 10 dakikada öğrenip ilk denemede bile halledersin.... bakınız Google, bakınız YouTube, bakınız turkrock.....
Mesleğine saygısı olan hiçbir luthier oldu bittiye getirmez .... derdim de geri aldım, piyasa baytar dolu, umarım lazım olursa düzgününe denk gelirsin.
Bu arada olur da gidersen luthier telleri değişip, ayarları yapıp verecek demişsin.... eee daha ne yapsın ki zaten?
Gitarın xx-xx tele uygunluğu (çok acayip ekstrem setler değiştirmediğin sürece) diye bir şey olmaz, takarsın, bir iki ayar çekersin olur. Çok ekstrem bir değişiklik yapacaksan eşik, saddle vs bir sürü konu var ama senin teller o mevzu değil şu anda.

Standart E akort düzeni kullandığını varsayarak yazıyorum,

LP kasa gitarlarda 24/75 skala kullanıldığı için bu akort düzeninde 9 numara teller çok gevşek kalacaktır. İlla ince tellerde yumuşaklık istiyorsan 9-46 gibi hibrit setleri tercih edebilirsin.

Notaları doğru basmamanın sebebi tel kalınlığından çok bu skala uzunluğunda entonasyon sorunun daha belirgin olmasıdır. Yani Mi telini boş ve 12. perdede eşit olacak şekilde entonasyon ayarını yaptığında diğer perdelerde notalar kayabilir. Entonasyon ayarının bozulmasından kormana gerek yok çünkü tellerin takıldığı günden itibaren bir kaç hafta sonra entonasyondan geriye yeller esecek.

Sap ayarını ise gözünde büyütmeye gerek yok, bir dünya video var konu ile alakalı. En fazla truss roddu ters çevirip aaa ters yaptım dersin.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Tel seti zamanla insana kalın gelmez, demek ki baştan rahat etmemişsin. Bend, slide vs yapamıyorum desen tamam da ....
Notaları doğru basamamak tel kalınlığı ile alakalı olamaz, ya arkadaşların sallıyor ya da seni üzmemek için öyle demişler.
Sap ayarı eğer gitar iyiyse bozulmaz ama yine de ufak bir ayar isteyebilir, bozulmak ve ayar gerektirmek farklı şeyler, gözün korkmasın.
Entonasyon bozulur ama nasıl yapılacağını 10 dakikada öğrenip ilk denemede bile halledersin.... bakınız Google, bakınız YouTube, bakınız turkrock.....
Mesleğine saygısı olan hiçbir luthier oldu bittiye getirmez .... derdim de geri aldım, piyasa baytar dolu, umarım lazım olursa düzgününe denk gelirsin.
Bu arada olur da gidersen luthier telleri değişip, ayarları yapıp verecek demişsin.... eee daha ne yapsın ki zaten?
Gitarın xx-xx tele uygunluğu (çok acayip ekstrem setler değiştirmediğin sürece) diye bir şey olmaz, takarsın, bir iki ayar çekersin olur. Çok ekstrem bir değişiklik yapacaksan eşik, saddle vs bir sürü konu var ama senin teller o mevzu değil şu anda.
Notaları doğru basamamak derken kendimi ifade edemediğim dediğiniz gibi bendlerde, slidelarda falan sıkıntı yaşıyorum. İyi luthierlere 1-2 defa denk geldim fakat umarım bu seferde gideceğim yerde denk gelirim. Bir de luthier telleri değiştirip ayarları yapıp verir derken anlatmak istediğim olay ürün satabilmek için bir şey olmaz ayarlarını yapar veririz gibi olaylardan bahsetmiştim burda da yine kendimi yanlış ifade etmişim kusura bakmayın :D Yazınızdan da kısaca anladığım 10-46 takım tellerimi 09-42 takım telleriyle değiştirmemde bir sorun yaşayacağımı zannetmiyorum.

Standart E akort düzeni kullandığını varsayarak yazıyorum,

LP kasa gitarlarda 24/75 skala kullanıldığı için bu akort düzeninde 9 numara teller çok gevşek kalacaktır. İlla ince tellerde yumuşaklık istiyorsan 9-46 gibi hibrit setleri tercih edebilirsin.

Notaları doğru basmamanın sebebi tel kalınlığından çok bu skala uzunluğunda entonasyon sorunun daha belirgin olmasıdır. Yani Mi telini boş ve 12. perdede eşit olacak şekilde entonasyon ayarını yaptığında diğer perdelerde notalar kayabilir. Entonasyon ayarının bozulmasından kormana gerek yok çünkü tellerin takıldığı günden itibaren bir kaç hafta sonra entonasyondan geriye yeller esecek.

Sap ayarını ise gözünde büyütmeye gerek yok, bir dünya video var konu ile alakalı. En fazla truss roddu ters çevirip aaa ters yaptım dersin.

Evet standart E akort düzenini kullanıyorum.

Diyelim ki 9-42 teller taktım ve bahsettiğiniz tellerin çok gevşek kalması enstrüman çalınamaz hale mi gelir yoksa o gevşeklik durumu düzeltilebilecek bir durum mu?Bahsettiğiniz hibrit serisini duydum fakat nedense içime sinmedi(çok fazla araştırmadığım için) . Fakat biraz daha bakınarak ilgili tel setinin videolarını izleyip araştırarak bahsettiğiniz tel setini de düşünebilirim

Evet standart E akort düzenini kullanıyorum.

Diyelim ki 9-42 teller taktım ve bahsettiğiniz tellerin çok gevşek kalması enstrüman çalınamaz hale mi gelir yoksa o gevşeklik durumu düzeltilebilecek bir durum mu?Bahsettiğiniz hibrit serisini duydum fakat nedense içime sinmedi(çok fazla araştırmadığım için) . Fakat biraz daha bakınarak ilgili tel setinin videolarını izleyip araştırarak bahsettiğiniz tel setini de düşünebilirim
Deneme yapmak için şu anda tellerini D standart akort olarak ayarla. Teller gevşemiş olacak. Çıkacak ses ve çalım dinamiklerinin farklarını kendin gözlemle. En kötü deneyim en iyi tavsiyeden iyidir benim için. Hibrit set denedikten sonra hiç normal dizim set almadım, ince teller yumuşak kalın teller sert olacak sadece.

Deneme yapmak için şu anda tellerini D standart akort olarak ayarla. Teller gevşemiş olacak. Çıkacak ses ve çalım dinamiklerinin farklarını kendin gözlemle. En kötü deneyim en iyi tavsiyeden iyidir benim için. Hibrit set denedikten sonra hiç normal dizim set almadım, ince teller yumuşak kalın teller sert olacak sadece.
10-46 dizilimde ince 3 telde sorun yaşamıyorum sorun yaşadığım teller 5. ve 6. teller aldığım ilk günden beri bana kalın geliyor ve istediğim çalım pratiğini yakalayamıyorum. Bahsettiğiniz hibrit serisinde ise kalın tellerin sertliğinden bahsetmişsiniz o yüzden bana yine uymayacağını düşünüyorum fakat dediğim gibi çevremde hibrit serisine sahip olan insanlar var mı araştıracağım ona göre deneyimleyip düşüneceğim umarım dediğiniz gibi rahat edebileceğim bir tel olur

Şu başlığı oku, sorduğundan daha fazla soru için ampüller yanacak kafanda.

Şu uzun cetvelden alacağım denk gelirsem. Tel seti kalınlığı değişimlerinde sap ayarını güvenle yapabilmek için çok yararlı bir şey. Bir videoda görmüştüm de geçenlerde aradım bulamadım o videoyu. Bu resmi buldum

Dosyalar

• elik-gitar-Fret-tamir-arac-seti-gitar-arac-seti-i-erir-g.jpg
    elik-gitar-Fret-tamir-arac-seti-gitar-arac-seti-i-erir-g.jpg
    57 KB · Gösterim: 114
O uzun cetvel sadece fret tesviyesi için hazırlık aşamasında gerekli olan bir alet ve sizin sap ayarınıza hicbir katkısı olmaz. Zaten gitarın üzerindeki teller tek başına yeterli bir kılavuz.

Videoyu izledim ve adamın o aleti o şekilde kullanımı gereksiz. O alet teller yokken, fret tesviyesi veya değişimi yapılmadan önce sap ağacının düzlüğünü anlamamıza yarıyor. O aletle daha düzgün bir sap ayarı yapılabileceği fikri hatalı olur. Teller 1. ve son perdelerde basıldığında düz bir hat oluşturarak yeterli bilgiyi veriyor zaten. İlla masraf edeyim diyorsan o başka ama muhtemelen sen de aldıktan sonra kullanmayacaksın benden söylemesi ☺

10-46 dan 9-42 geçip denemiş biri olarak söylüyorum, 9-42 alışmadıysan baya yumuşuyor teller ve gereksiz bend oluyor teller acayip yumuşak olduğu için, benim yeteneksizliğim ve elimdeki rahatsızlığında etkisi var tabi ama, öyle bir yazayim dedim.

Standart akort için en ideali 9-46. 46ile pinch armonik daha rahat yapıyorum. 42lerle hiç çıkaramam. 10 da ağır oluyor. Elixirin 10-46'sı azıcık daha narin, parmağı az acıtıyor ama ağır yine de. Standda duran gitarın 10 numara telini manyetiklerin üzerinde bir yerden parmağınızla tutup sağa sola öne hafif oynatın anlarsınız o gerginliği. Hissssedersiniz (standart akortluysa) 😃

Geri