Portedeki bir notanın klavyede farklı sekilde calınması

Merhaba ben gitar ögreniyorum ilk 3 perde notalarını ve klavyedeki notaların portedeki karşılıkları yapabiliyorum ama şunu anlamıyorum: Mesela portedeki 4.çizgi ile 5.çizgi arasındaki E notası hem 1.tel 0 perdede hem de 2.telde 5. perdeden çalınabiliyor. Bir şarkı çalışırken o notayı gördüğümüzde nasıl çalıcaz? Teşekkürler.

si telinin 5 perdesindeki mi ile ince mi teli boşta çıkan mi sesi, portede aynı yere yazıldığından sana kalmış bir şey. aynı şekilde aynı tellerin 2.oktavlarında da aynı şekilde.

Dosyalar

• Ekran Alıntısı1.JPG
    Ekran Alıntısı1.JPG
    15.7 KB · Gösterim: 181
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
si telinin 5 perdesindeki mi ile ince mi teli boşta çıkan mi sesi, portede aynı yere yazıldığından sana kalmış bir şey. aynı şekilde aynı tellerin 2.oktavlarında da aynı şekilde.
Yani bunun gam mod falan bunlarla alakası yok mu daha onları bilmediğim için anlatamıyom mesela şu gamda klavye üzerinde suradan çalınır gibi bir şey yok mu?

Çaldığınız eser evrensel klasik müziğe ait bir eser ise tel numarası belirtilir. Eğer belirtilmemişse size kalmıştır. Ben piyasa eserlerinden çalıyorum diyorsanız pozisyon gereği nasıl kolayınıza geliyorsa öyle basabilirsiniz. 3. tel 7. perde-4. tel 14. perde hepsi aynı mi :)

Geri