Sapın gövdeye bağlantısı doğru mu?

Merhabalar. Bugün kendime ikinci el olarak SX Stratocaster bir gitar aldım. Gerekli ses kontrollerini prosesörümle kulaklığa bağlayarak yaptım. Fretler kullanılmadığı için sadece paslıydı, direkt alıp geçtim.
Eve gelince bakım için ciddi anlamda incelediğimde sapın gövdeye bağlantısının çok yüksek olduğunu düşündüm, ayrıca tremolo kolunu kullanınca yay sesi çıkıyor.(Cort G110'da böyle bir sesle karşılaşmamıştım)
Sizce bunlar normal mi?

Dosyalar

• SX (1).jpeg
    SX (1).jpeg
    47.2 KB · Gösterim: 253
  • SX (2).jpeg
    SX (2).jpeg
    43.6 KB · Gösterim: 254
Son düzenleme:
hayırlı olsun hocam, iyi günlerde kullan. bana çok da yüksek gelmedi bu açıdan. zaten yüksek olsaydı entonasyon, akort sorunu falan da yaşardın muhtemelen. teller fretlere çok yakın olacağı için neredeyse tuşenin her kısmında buzzing alman da olası. teknik olarak bir problem çıkarması gerek yani senin düşündüğün gibi bir yükseklik olsa. yay sesi için pek bir yorum yapamayacağım ama gitar uzun süre yattıysa yaylar belki korozyona uğramıştır ve esnerken ses yapıyordur diye düşündüm, bir ihtimal. korozyona ve pasa uğrayan donanımları bir gece sirkeli suya yatırıyorlar, ertesi gün cillop oluyor. bi araştırıp dene istersen.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
hayırlı olsun hocam, iyi günlerde kullan. bana çok da yüksek gelmedi bu açıdan. zaten yüksek olsaydı entonasyon, akort sorunu falan da yaşardın muhtemelen. teller fretlere çok yakın olacağı için neredeyse tuşenin her kısmında buzzing alman da olası. teknik olarak bir problem çıkarması gerek yani senin düşündüğün gibi bir yükseklik olsa. yay sesi için pek bir yorum yapamayacağım ama gitar uzun süre yattıysa yaylar belki korozyona uğramıştır ve esnerken ses yapıyordur diye düşündüm, bir ihtimal. korozyona ve pasa uğrayan donanımları bir gece sirkeli suya yatırıyorlar, ertesi gün cillop oluyor. bi araştırıp dene istersen.
Teşekkür ederim hocam :). Sağ olun. Daha iyileri sizlerin olsun. Gitar 3 yıldır köşede yatmış, ben aldığımda hayatımda bu kadar körelmiş fretler görmemiştim. Evde fretleri mis gibi yaptım. Cort G110'da böyle bir yükseklik olmayınca şaşırmıştım. Youtube'da bir videoda Fender Strat'da aynı durumu gördüm. Sirke olayını deneyeceğim.
Ancak bir tane burgusu ölü çıktı. Metal kısmı yamuktu, ben kopardım. Yarın kaynak attıracağım :D.

Yay sesi stratın şanındandır. 😁 Yay sesi olabiliyor bu tarz köprülerde. Fakat ben olsam çalmadan önce tuşeye ve kendinize daha fazla zarar vermemek için perdelerdeki pas olayını çözerdim.
Arka kapağı açıp yayların üzerine küçük bir bez parçası koyarak sorunu çözebilirsiniz. Daha estetik bir çözüm isterseniz daralan makaron temin edip şu şekilde de yapabilirsiniz:

s-l400.jpg

Yay sesi stratın şanındandır. 😁 Yay sesi olabiliyor bu tarz köprülerde. Fakat ben olsam çalmadan önce tuşeye ve kendinize daha fazla zarar vermemek için perdelerdeki pas olayını çözerdim.
Arka kapağı açıp yayların üzerine küçük bir bez parçası koyarak sorunu çözebilirsiniz. Daha estetik bir çözüm isterseniz daralan makaron temin edip şu şekilde de yapabilirsiniz:

s-l400.jpg
Hocam yaylar yuvasından çikmak üzere onları bi bastırıp içeri soksanız iyi olur kanımca

s-l400.jpg
Hahah. Teşekkür ederim. Elimde bu makaronlardan bolca var. Ancak köprüyü çıkartıp doğru takabilir miyim diye düşünmüyor değilim :D.

Hocam yaylar yuvasından çikmak üzere onları bi bastırıp içeri soksanız iyi olur kanımca
Görseli gugıldan aldım sorun yok, ama uyarınız için teşekkür ederim 😄

Ancak köprüyü çıkartıp doğru takabilir miyim diye düşünmüyor değilim
Köprüyü çıkarmanıza gerek yok, yayları birini söküp makaronlayıp geri takarak sıra ile teker teker halledebilirsiniz. Yayları sökerken de bir elinizle tremolo kolunu sapın tersi yöne (telleri geren - tizleştiren yön) hafifçe bastırıp yayları daha kolay çıkarabilirsiniz.

Köprüyü çıkarmanıza gerek yok, yayları birini söküp makaronlayıp geri takarak sıra ile teker teker halledebilirsiniz. Yayları sökerken de bir elinizle tremolo kolunu sapın tersi yöne (telleri geren - tizleştiren yön) hafifçe bastırıp yayları daha kolay çıkarabilirsiniz.
Cevabınız için teşekkür ederim. Deneyeceğim.

Gitarın montajını tamamladım. Burgu olarak DR100'ün bir burgusunu aldım, o burguyu eski nesil takacağım :D.
SX'e taktım. Montajını yaptım. Gitarın sesi muhteşem. Bayıldım resmen. Forumda SX öneren büyüklerime sevgiler, saygılar :).

Vidaları biraz gevşetmem gerekti, ama başardım. Önce birer birer söküp WD-40 ile temizledim. Ardından makaronladım. Köprüde şu an gram ses yok.

Dosyalar

• WhatsApp Image 2020-07-14 at 16.20.12.jpeg
    WhatsApp Image 2020-07-14 at 16.20.12.jpeg
    86.3 KB · Gösterim: 171
Herkese tekrardan merhaba. Biraz önce kontrol ederken gördüm, dün dikkat etmedim, ama köprü sanki yüksek duruyor.
Alttaki yayların olduğu vida kısmını gevşeterek tak çıkar yaptım. Ondan mı oldu bilmiyorum.
@agackakan hocam, bu normal mi? Sapın bazı 22 fretli modellerde böyle olduğunu söylemiştiniz, bu da onun gibi mi? Yoksa hata mı yaptım?
Çok soru sordum farkındayım, ancak bu işlerde çok ama çok yeniyim :).
WhatsApp Image 2020-07-15 at 02.56.43 (1).jpeg
WhatsApp Image 2020-07-15 at 02.56.43.jpeg

Ben o yay sesi için bir sünger parçasını yayın boyunda kesip ortasından biraz uzun bir kalın mi teli geçirirdim. Teli ip gibi kullanarak süngeri yayın içine sokuyordum, yay sesi kesiliyordu tamamen.. tabi sonra stratımı sattım, sabit köprülü kasalar deneyip tremoloya geri döndüğümden beri de yayları bırakıyorum olduğu gibi, insan o "reverb" sesini bile özlüyor :)

Köprü: Yayları rahat çıkarmak için gevşettiğinden kalkmıştır, saddle'ların önündeki 6 vidaya dokundun mu hiç?

Ben o yay sesi için bir sünger parçasını yayın boyunda kesip ortasından biraz uzun bir kalın mi teli geçirirdim. Teli ip gibi kullanarak süngeri yayın içine sokuyordum, yay sesi kesiliyordu tamamen.. tabi sonra stratımı sattım, sabit köprülü kasalar deneyip tremoloya geri döndüğümden beri de yayları bırakıyorum olduğu gibi, insan o "reverb" sesini bile özlüyor :)

Köprü: Yayları rahat çıkarmak için gevşettiğinden kalkmıştır, saddle'ların önündeki 6 vidaya dokundun mu hiç?
Cevabınız için teşekkür ederim.
Hayır, o vidalara dokunmadım. Altta yayların olduğu bölümdeki 2 vidayı yayları çıkarmak için gevşettim sadece.

Geri